Gāzes tankkuģis ved SDG no ASV uz Lietuvu, foto no arhīva

Gāzes krīze: ASV sagaida straujš SDG ražošanas kritums

45
(atjaunots 15:17 23.06.2020)
Aprīlī klienti sāka atteikties no piegādēm – amerikāņu SDG kļuvusi pārāk dārga. Pēc analītiķu prognozēm, nākamo divu gadu laikā gāzes ieguve samazināsies par 20%.

RĪGA, 23. jūnijs – Sputnik. Rekordlielā naftas ieguves krituma dēļ ar problēmām saskarsies arī Amerikas gāzes nozare. Urbšanas iekārtu skaits jau ir nokrities līdz minimumam. Pandēmijas sākumā tirgū izveidojusies pārprodukcija un Eiropas glabātuves bija pārpildītas. Par situāciju ASV gāzes tirgū portālā RIA Novosti stāsta Nataļja Dembinska.

Ambiciozie plāni

Zemo cenu dēļ naftas ražošana ASV nokritusies no 13,1 miljona līdz 11,1 miljonam barelu dienā. ASV Enerģētiskās informācijas pārvaldes (EIA) jūnija pārskats sola tālāku kritumu.

Saskaņā ar EIA prognozi, maijā naftas ieguve septiņos produktīvākajos ASV slānekļa baseinos – Permian, Eagle Ford, Bakken, Anadarko, Niobrara, Appalachian un Haynesville – samazinājusies līdz 7,632 miljoniem barelu diennaktī. Tostarp Permian baseinā, kurš veido vairāk nekā pusi no visas slānekļa nozares, - līdz 4,5 miljoniem, Eagle Ford – līdz 1,3 miljoniem. Gada beigās ASV veiks lielāko pienesumu pasaules naftas ieguves samazinājumam, teikts EIA pārskatā.

Gāzes tirgū situācija nav labāka. Kotējumu kritums novedis pie urbšanas iekārtu slēgšanas gāzes atradnēs – šobrīd darbojas divreiz mazāk, nekā 2019. gada sākumā.

Pērn ASV eksportēja vairāk dabasgāzes, nekā importēja, neto eksports sastādīja 54,7 miljardus kubikmetru – par 20,7 miljardiem vairāk, nekā 2018. gadā. Saskaņā ar Cheniere Energy, lielākā SDG ražotāja, datiem pirmajā ceturksnī SDG pārdošanas apjoms pasaules tirgū sasniedza 100 miljonus tonnu – par 10 miljoniem vairāk, nekā 2019. gadā. Izaugsmi nodrošinājis lielākoties amerikāņu eksports.

Plāni bija ambiciozi: 2020. gadā – 67,2 miljardi kubikmetru, 2021. gadā – 79,5. Šos rādītājus janvārī paziņoja ASV Enerģētikas ministrijas Enerģētiskās informācijas pārvalde. Taču, spriežot pēc visa, tie neīstenosies.

Piedāvājuma palielinājums siltās ziemas un koronavīrusa pandēmijas dēļ ierobežotā pieprasījuma fonā apgāza gāzes tirgus Eiropā un Āzijā. 2020. gada maijā cenas ASV pirmo reizi kopš 2008. gada pārsniedza kotējumus galvenajos Eiropas habos.

Amerikāņu SDG eksports uz Eiropu kļuvis ekonomiski nelietderīgs. Lielās Eiropas un Āzijas kompānijas atcēla jūnija-jūlija līgumus.

Nosūtīšana no SDG rūpnīcām ASV, saskaņā ar Bloomberg datiem, aprīlī kritusies par gandrīz 30%. Maijā eksports samazinājies jau vairāk nekā par trešo daļu – tai skaitā koronavīrusa ierobežojumu dēļ.

"Tā kā cenas priekšrocības ir praktiski zudušas, atteikšanās no amerikāņu piegādēm bija tikai laika jautājums," konstatē Amerikas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra analītiķis Nikoss Cafoss.

Tālāk – mazāk

Pēc ekspertu domām, atteikšanās no amerikāņu gāzes turpināsies vismaz līdz vasaras beigām – nākotnes līgumu cenas ASV pārsniedz Eiropas cenas līdz pat septembrim. Saskaņā ar Refinitiv Energy, piegādes SDG eksporta rūpnīcās jau ir kritušās no rekorda 26,9 miljardiem kubikmetru dienā marta beigās līdz sešu mēnešu minimumam 15,8 miljardu kubikmetru apmērā.

Sešas amerikāņu SDG rūpnīcas, kuras strādāja uz iespēju robežas janvārī-aprīlī, maijā samazinājušas slodzi līdz 65% jaudas. Jau jūnija beigās tā noslīdēs līdz 50% un pat zemāk, teikts Platts Analytics jūnija pārskatā.

Situāciju apgrūtina naftas krīze. Būtisku daļu (aptuveni 15%) zilās degvielas Amerikas tirgū veido – pavadgāze, kas tiek iegūta naftas atradņu izstrādes laikā. Tur ražošana ir kritusies – līdz ar to, samazinājušies arī pavadgāzes apjomi. Naftas ieguves kritums un straujš hidropārrāvumu samazinājums neizbēgami beigsies ar dziļu krīzi SDG nozarē.

45
Tagi:
krīze, gāze, ASV
Pēc temata
Nekā personīga. Kā ASV palīdzēja Krievijai uzvarēt naftas karā
Naftas cenu karš: Rietumu eksperti pareģo uzvarētāju
"Tūkstoš dolāri par barelu": amerikāņu plāns šokējis naftas tirgu
Amerika prāto, kā sodīt Krieviju par naftas tirgus sabrukumu
Naftas cenas un alternatīvās enerģētikas krahs. Kurš gūst labumu?
B-1B Lancer

Amerikāņu eksperts skaidro, kāpēc ASV nevar sagraut Kaļiņingradu

21
(atjaunots 17:26 23.09.2020)
Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, uzskata eksperts.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Krievijas un ASV kara gadījumā Kaļiņgradas pretgaisa aizsardzības sistēmu pārraušanai ASV vajadzīgs lielāks skaits stratēģisko bumbvedēju, nekā pašlaik, vēsta RIA Novosti. Šādu viedokli paudis Demokrātiju aizsardzības fonda Militārās un politiskās varas centra militārais analītiķis Šeins Preizvoters, vēsta Defence One.

Eksperts konstatēja, ka Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, taču patlaban bruņojumā ir tikai 140 lidmašīnas. Raksta autors atgādināja, ka līdz 2040. gadam plānots palielināt aviācijas parku līdz 175 eksemplāriem.

"Pat neskatoties uz to, ka ASV ir bāzes un sabiedrotie reģionā, milzīgais pretdarbības līdzekļu skaits, kas nepieciešami, piemēram Kaļiņingradas PGA integrētās sistēmas likvidēšanai, prasīs lielu skaitu bumbvedēju," klāstīja Preizvoters.

Tāpat viņš atzīmēja arī stratēģisko bumbvedēju lielo nozīmi arī gadījumā, ja sāksies karš ASV un Ķīnas startā. "Neredzamās" lidmašīnas varēšot iekļūt aizsargātos rajonos Ķīnas teritorijā, savukārt parastie bumbvedēji būšot noderīgi, sākoties karadarbībai rajonos, ko neaizsniedz Ķīnas PGA sistēmas.

21
Tagi:
pretgaisa aizsardzība, aizsardzība, karš, Krievija, ASV
Pēc temata
Eksperts: amerikāņu bumbvedēji – viegls mērķis Krievijas S-400
"Tas ir kaut kas jauns": NATO izdomājuši, kā karot ar krievu tankiem
Pavērsts pret Baltiju un Melno jūru: "Prometei" satriec mērķus 550 km attālumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Eiropas Komisija

Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos

14
(atjaunots 17:22 23.09.2020)
Vairākās Eiropas valstīs vērojams koronavīrusa infekcijas gadījumu pieaugums, tāpēc tūrisma nozares atjaunošanai un stabilas tūristu plūsmas atbalstam vajadzīgi kopīgi principi visām valstīm šajos sarežģītajos apstākļos.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Latvija aicinās Eiropas Komisiju izstrādāt vienotus principus tūrisma nozarei Covid-19 apstākļos, stāsta Ekonomikas ministrijas ziņojums par jautājumiem, kas tiks izskatīti ES tūrisma ministru videokonferencē, stāsta Tvnet.lv.

Konference sasaukta pēc Vācijas iniciatīvas.

Eiropā patlaban tiek reģistrēts aizvien lielāks infekcijas gadījumu skaits, tāpēc Vācija vēlas kopīgiem spēkiem izstrādāt risinājumus, kā labāk atjaunot tūrisma nozari un atbalstīt stabilu tūrisma plūsmu, atklāja ministrija.

Latvijas pārstāvji videokonferencē pastāstīs par kritisko situāciju tūrisma nozarē valstī.

Latvija uzskata, ka sabiedriskā veselība ir prioritārs jautājums, tomēr vienlaikus nepieciešama sabalansēta pieeja, lai nodrošinātu ekonomika atjaunošanu un Šengenas zonas veselumu.

Jautājumā par Baltijas valstīm Latvija uzskata, ka transporta un tūrisma plūsmu uzturēšanai valstīm ir jāvienojas par kopīgu kumulatīvo rādītāju, kura apstākļos ir jāievēro pašizolācija, kā arī par citiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem.

ES tūrisma ministru videokonference notiks septembra beigās.

14
Tagi:
koronavīruss, tūrisms, Eiropas Komisija, Latvija
Pēc temata
Ekonomists: jauna robežu slēgšana var kļūt fatāla priekš Eiropas Savienības
Vīrusa viļņos. Valstis gatavojas jauniem uzliesmojumiem
Eirodeputāts: izņemot Igauniju un Latviju, neviens neatceļ avioreisus
Repatriācijas reisu nebūs: Latvijas ĀM iesaka nebraukt tālāk par Igauniju
Artis Pabriks

"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā": Artis Pabriks "uzbraucis" bankām

0
(atjaunots 18:33 23.09.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs pēkšņi norūpējies par valsts finanšu sektora problēmu un pieprasīja pārtraukt spiedienu, ko jūt banku iebiedētie klienti.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Sarežģītais stāvoklis Latvijas finanšu sektorā, kas radies banku sistēmas "kapitālremonta" rezultātā, šķiet, satraucis ne tikai nozares speciālistus, bet arī varas pārstāvjus.

Piemēram, aizsardzības ministrs Artis Pabriks asi kritizēja banku nesamērīgās prasības.

"Ir pēdējais laiks visiem atzīt, ka prasības banku klientiem ir pārmērīgas un nesaprātīgas. Ieviestas, aizsedzoties ar drošības jautājumiem," Pabriks ar sašutumu klāstīja savā lapā Twitter.

​Tomēr sociālo tīklu lietotāji Pabrika aizbildniecisko žestu novērtēja atšķirīgi – daži atbalstīja politiķa sašutumu cits ironiski atzīmēja, ka bez nopietniem valdības lēmumiem tie ir tikai tukši vārdi.

"Starp citu, šo prasību tiešās sekas ir lielas sabiedrības daļas iedzīšana ātro kredītu lamatās un ātro kredītu nozares uzplaukums kā tāds. Jo, kad pēkšņi banka nekreditē vairs pat gludekļa iegādi – ko gan cilvēkam iesākt?" bija sašutis pazīstamais reklāmas speciālists Ēriks Stendzenieks.

​Viens no komentētājiem atgādināja, ka kredītu trūkuma dēļ reģionos nav iespējams izdzīvot.

"Tieši tā! Bankas reģionos nefinansē ne mājokļa rekonstrukcijas, ne jaunas būvniecības, tikai iegādi, vēl pie tam banka, kuru mēs visi Latvija kopīgi pēdējo izglābām! Kā reģionos dzīvot? Viens ceļš – uz Rīgu... ļoti skumji..." konstatēja Edgars Kaļva.

​"Neticu, ka jūs pats pēkšņi tā izdomājāt, izklausās pēc partijas sponsoru lūguma," politiķi par spēlēm aizdomās tur Misters Futbols.

​"Un kas ir vainīgs? MK un Saeima! Skatoties budžetu, sapratāt, ka nauda garām iet, jo LV iedzīvotāji kontus atvēra LT un EE? Regulējumu vajadzēja, bet kā parasti Latvijā notiek - pārspīlēja ar īstenošanu," ironizēja rilekta.

​"Un banku lobijs , kas ierobežo skaidru naudu, tikpat nesamērīgs un nelikumīgs," autoru atbalstīja lasītājs ar lietotājvārdu "Patiesība ir tur ārā".

​Komentētāji droši kritizēja politiķi par bezdarbību.

"Teica Artis, pamostoties rapšu laukā, kas bija viņa partijas biedru a/parts..." atgādināja Juris Lipsnis.

​"Kapteinis Acīmredzamais no miesas un asinīm," sarkastiski konstatēja cits komentētājs.

​"Es to atzinu pirms gada. Visi atzīs, un? Dzīvos ar atziņu? It kā jau tāpēc ir Saeima un valdība, lai ar atziņām kaut ko arī iesāktu," neapmierināts atzīmēja Kaspars.

​"Vai kāds vēl atceras "pelēko sarakstu" un Krišjāņa Kariņa satraukumu par LV iekļaušanu tajā?" ar izsmieklu apjautājās Arvis Villa.

​"Amerikāņi mums neprasa pat pusi no tā ko paši sadaram, mazohistiski šaujot sev visās iespējamās vietās," uz pārmetumu attrauca aizsardzības ministrs.

​Atgādināsim, ka Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bez darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus.

0
Tagi:
Artis Pabriks, bankas, Latvija
Pēc temata
Simtiem dosjē lappušu: kā pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu
Atlaižu nebūs: bankas nav gatavas atbalstīt uzņēmējus no Baltkrievijas
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu