Rudolfs Hess, Anrī de Bajē-Latūrs un Adolfs Hitlers, foto no arhīva

Vēsturnieks pastāstīja, ko Hitlers gribēja piedāvāt Anglijai pirms kara ar PSRS

120
(atjaunots 15:22 22.06.2020)
1941. gada 10. maijā Rūdolfs Hess viens lidmašīnā ieradās Lielbritānijā. Londona vēl joprojām nav atslepenojusi visus dokumentus par šo notikumu, vienu no Otrā pasaules kara lielākajām mīklām.

 RĪGA, 22. jūnijs — Sputnik. Pirms uzbrukuma PSRS 1941. gadā Vācija ar Ādolfa Hitlera vietnieka nacistiskajā partijā Rūdolfa Hesa starpniecību gribēja piedāvāt Lielbritānijai virkni noteikumu tālākai mierīgai sadarbībai pēc kara, saglabāt Anglijas lielvalsts statusu apmaiņā pret izejvielu piegādēm Trešajam reiham, intervijā RIA Novosti pastāstīja specdienestu vēsturnieks, filozofijas zinātņu doktors Vladmirs Makarovs.

1941. gada 10. maijā Rūdolfs Hess viens lidmašīnā ieradās Lielbritānijā. Londona vēl joprojām nav atslepenojusi visus dokumentus par šo notikumu, vienu no Otrā pasaules kara lielākajām mīklām.

Tomēr profesionālie vēsturnieki ir vienisprātis: Hess vēlējās pārliecināt britus noslēgt mieru ar Vāciju pirms tās uzbrukuma PSRS. 1946. gadā Nirnbergas procesa gaitā Hesam tika piespriests mūža ieslodzījums, ko viņš izcieta Špandavas cietumā Berlīnē. Viņš mira 1987. gada 17. augustā 93 gadu vecumā.

Makarovs demonstrēja fragmentus no Hesa personīgā adjutanta Karla Heinza Pintša liecībām, kas glabājas arhīvos Krievijā. vēsturnieks norādīja, ka darbu pie tēzēm, ko bija plānots likt Vācijas un Anglijas pārrunu pamatā, Hess noslēdza 1941. gada martā.

Pintšs atklāja, ka vispārīgos vilcienos piedāvājumi bija sekojoši: Vācija atsakās no pretenzijām uz savām bijušajām kolonijām Āfrikā; Vācija ir gatava brīvprātīgi ierobežot savu jūras kara floti, atzīstot Anglijas pārākumu jūrā; Vācija nav ieinteresēta satriekt Britu impēriju; Vācija ir gatava atbalstīt Anglijas centienus saglabāt savu pasaules lielvalsts statusu; Vācija ir gatava atbalstīt Angliju ar mērķi novērst pēc kara gaidāmo pasaules ekonomisko krīzi.

Vienlaikus Vācija gribēja pieprasīt no Lielbritānijas atgriezt vācu privātos aktīvus, kas bija iesaldēti pēc 1918. gada, taču nebija ieskaitīti reparācijās; uz to rēķina Anglija apņemtos pēc miera noslēgšanas piegādāt Vācijai izejvielas; Vācija uzņemtos saistības novērst Eiropas boļševizāciju, kas draudēja no PSRS puses un saņemtu rīcības brīvību Austrumos – tas atbilda angļu noteikumiem, kas izvirzīti jau pārrunās 1940. gada augustā Ženēvā, atzīmēja Hesa adjutants. Taču netika precizēts, kādā līmenī ritēja pārrunas.

"Hesa izteikumu būtība bija tāda, ka visa Vācijas valdības politika patlaban pārsvarā vērsta uz gatavošanos karam pret Krieviju. Es precīzi atceros frāzi, ko Hess teica šajā kontekstā: "Atbrīvosies Rietumos saistītie spēki, ko būs iespējams izmantot pret Krieviju," Makarovs citēja Hesa bijušā adjutanta liecības.

Šo piedāvājumu izstrādi un Hesa lidojumu uz Angliju Hitlers sankcionēja personīgi, atzīmēja vēsturnieks.

"Kā zinām no vēstures, Hitlers vairākkārt atlika uzbrukumu PSRS sakarā ar objektīviem apstākļiem (notikumi Dienvidslāvijā, Albānijā un Grieķijā). 1939. gada 3. septembrī Lielbritānija un Francija pieteica karu nacistiskajai Vācijai, ritēja Lielbritānijas un Vācijas "dīvainais" karš, Vācijas Luftwaffe devās uzlidojumus Lielbritānijas teritorijā, bija gaidāms, ka karā sabiedroto pusē iesaistīsies ASV," atgādināja Makarovs.

"Līdz ar kara sākumu Austrumos Hitleram draudētu karš divās frontēs (nākotnē tā notika). Šī iemesla dēļ mēģinājums panākt nacistu separātas pārrunas ar britiem izskatījās loģisks. Tāpēc Hitlers uzdeva savam vietniekam Nacionālsociālistiskajā vācu strādnieku partijā (NSDAP) sagatavot augsni līgumam ar Lielbritānijas valdību," atzīmēja vēsturnieks.

120
Tagi:
Hitlers, Otrais pasaules karš, Lielbritānija, Vācija
Pēc temata
Amerikāņu veterāns aicinājis nemazināt PSRS lomu Otrajā pasaules karā
22. jūnijs – Atmiņas un sēru diena
Krievijas FDD publicējis dokumentus par nacistu zvērībām Pleskavas apgabalā
Operācija "Neiedomājamais". Kā sabiedrotie gribēja uzbrukt PSRS uzreiz pēc Uzvaras
Krievijas AM publicējusi dokumentus par Berlīnes atbrīvošanu
Lockheed Martin F-35 Lightning II

ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju

7
(atjaunots 20:25 24.10.2020)
Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Amerikas piektās paaudzes iznīcinātājs F-35 ir vienīgā lidmašīna, kura spēs pretoties Krievijai iespējamā konflikta gadījumā Eiropā, vēsta RIA Novosti.

Par to teikts stratēģiskās analītikas centra RAND ziņojumā.

"NATO iespējas intensīva konflikta apstākļos ar Krieviju uzlabosies līdz ar simtiem piektās paaudzes iznīcinātāju parādīšanos 2020. gados," pārliecināti amerikāņu eksperti.

Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

Tādējādi, alianses valstīm, kuras parakstījušas F-35 piegādes līgumus, būs jāpilnveido sava gaisa flote, lai nākotnē rīkotu savstarpējas operācijas ar jaunā iznīcinātāja dalību, uzskata organizācijā.

F-35 ir piektās paaudzes iznīcinātājs-bumbvedējs, kurš, izņemot ASV, atrodas vairāku to sabiedroto bruņojumā (nelielā skaitā). Lockheed Martin F-35 Lightning II radīšanas programma jau ir izmaksājusi aptuveni 1,5 triljonus dolāru – tā ir dārgākā ieroču ražošanas programma vēsturē.

Pērnā gada novembrī ASV Valsts kontrole paziņoja, ka Pentagons saskāries ar problēmām jaunā iznīcinātāja apkalpošanā rezerves daļu trūkuma dēļ un nepilnībām autonomās loģistikas informācijas sistēmas darbā.

7
Tagi:
ieroči, NATO, ASV
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
COVID-19

Vēl vienam pasaules politiskajam līderim atklāts koronavīruss

8
(atjaunots 13:34 24.10.2020)
Oktobra sākumā kļuva zināms, ka ASV prezidentam Donaldam Trampam izrādījās pozitīvs koronavīrusa tests, viņš ātri atlaba, tagad Covid-19 ir atklāts vēl vienam valsts vadītājam.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Vakar veiktais Polijas prezidenta Andžeja Dudas koronavīrusa tests izrādījies pozitīvs, par to savā Twitter lapā paziņoja Dudas preses sekretārs Blažejs Spihaļskis, raksta RIA Novosti.

​Tāpat Spihaļskis pastāstīja, ka Polijas līderis jūtas labi, viņš pastāvīgi konsultējas ar mediķiem.

Zināms, ka pagājušajā nedēļā Polijas līderis viesojās Kijevā, kur tikās ar savu kolēģi Vladimiru Zeļenski.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aizgāja attālinātā darba režīmā, jo viņam bijis kontakts ar inficētu cilvēku.

​Tāpat vakar kļuva zināms, ka Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pēc tikšanās ar savu Slovēnijas kolēģi Anže Logaru arī devās pašizolācijā, jo Logaram izrādījās pozitīvs Covid-19 tests. Latvijas ministrs savā Twitter lapā paziņoja, ka turpinās darbu attālināti.

8
Pēc temata
Otrais Covid-19 vilnis: cik Latvijas iedzīvotāju plāno ierobežot sociālos kontaktus
Latvijā antirekords pēc Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita, viens cilvēks miris
Covid-19: valdība pastiprina drošības pasākumus
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi