Rudolfs Hess, Anrī de Bajē-Latūrs un Adolfs Hitlers, foto no arhīva

Vēsturnieks pastāstīja, ko Hitlers gribēja piedāvāt Anglijai pirms kara ar PSRS

138
(atjaunots 15:22 22.06.2020)
1941. gada 10. maijā Rūdolfs Hess viens lidmašīnā ieradās Lielbritānijā. Londona vēl joprojām nav atslepenojusi visus dokumentus par šo notikumu, vienu no Otrā pasaules kara lielākajām mīklām.

 RĪGA, 22. jūnijs — Sputnik. Pirms uzbrukuma PSRS 1941. gadā Vācija ar Ādolfa Hitlera vietnieka nacistiskajā partijā Rūdolfa Hesa starpniecību gribēja piedāvāt Lielbritānijai virkni noteikumu tālākai mierīgai sadarbībai pēc kara, saglabāt Anglijas lielvalsts statusu apmaiņā pret izejvielu piegādēm Trešajam reiham, intervijā RIA Novosti pastāstīja specdienestu vēsturnieks, filozofijas zinātņu doktors Vladmirs Makarovs.

1941. gada 10. maijā Rūdolfs Hess viens lidmašīnā ieradās Lielbritānijā. Londona vēl joprojām nav atslepenojusi visus dokumentus par šo notikumu, vienu no Otrā pasaules kara lielākajām mīklām.

Tomēr profesionālie vēsturnieki ir vienisprātis: Hess vēlējās pārliecināt britus noslēgt mieru ar Vāciju pirms tās uzbrukuma PSRS. 1946. gadā Nirnbergas procesa gaitā Hesam tika piespriests mūža ieslodzījums, ko viņš izcieta Špandavas cietumā Berlīnē. Viņš mira 1987. gada 17. augustā 93 gadu vecumā.

Makarovs demonstrēja fragmentus no Hesa personīgā adjutanta Karla Heinza Pintša liecībām, kas glabājas arhīvos Krievijā. vēsturnieks norādīja, ka darbu pie tēzēm, ko bija plānots likt Vācijas un Anglijas pārrunu pamatā, Hess noslēdza 1941. gada martā.

Pintšs atklāja, ka vispārīgos vilcienos piedāvājumi bija sekojoši: Vācija atsakās no pretenzijām uz savām bijušajām kolonijām Āfrikā; Vācija ir gatava brīvprātīgi ierobežot savu jūras kara floti, atzīstot Anglijas pārākumu jūrā; Vācija nav ieinteresēta satriekt Britu impēriju; Vācija ir gatava atbalstīt Anglijas centienus saglabāt savu pasaules lielvalsts statusu; Vācija ir gatava atbalstīt Angliju ar mērķi novērst pēc kara gaidāmo pasaules ekonomisko krīzi.

Vienlaikus Vācija gribēja pieprasīt no Lielbritānijas atgriezt vācu privātos aktīvus, kas bija iesaldēti pēc 1918. gada, taču nebija ieskaitīti reparācijās; uz to rēķina Anglija apņemtos pēc miera noslēgšanas piegādāt Vācijai izejvielas; Vācija uzņemtos saistības novērst Eiropas boļševizāciju, kas draudēja no PSRS puses un saņemtu rīcības brīvību Austrumos – tas atbilda angļu noteikumiem, kas izvirzīti jau pārrunās 1940. gada augustā Ženēvā, atzīmēja Hesa adjutants. Taču netika precizēts, kādā līmenī ritēja pārrunas.

"Hesa izteikumu būtība bija tāda, ka visa Vācijas valdības politika patlaban pārsvarā vērsta uz gatavošanos karam pret Krieviju. Es precīzi atceros frāzi, ko Hess teica šajā kontekstā: "Atbrīvosies Rietumos saistītie spēki, ko būs iespējams izmantot pret Krieviju," Makarovs citēja Hesa bijušā adjutanta liecības.

Šo piedāvājumu izstrādi un Hesa lidojumu uz Angliju Hitlers sankcionēja personīgi, atzīmēja vēsturnieks.

"Kā zinām no vēstures, Hitlers vairākkārt atlika uzbrukumu PSRS sakarā ar objektīviem apstākļiem (notikumi Dienvidslāvijā, Albānijā un Grieķijā). 1939. gada 3. septembrī Lielbritānija un Francija pieteica karu nacistiskajai Vācijai, ritēja Lielbritānijas un Vācijas "dīvainais" karš, Vācijas Luftwaffe devās uzlidojumus Lielbritānijas teritorijā, bija gaidāms, ka karā sabiedroto pusē iesaistīsies ASV," atgādināja Makarovs.

"Līdz ar kara sākumu Austrumos Hitleram draudētu karš divās frontēs (nākotnē tā notika). Šī iemesla dēļ mēģinājums panākt nacistu separātas pārrunas ar britiem izskatījās loģisks. Tāpēc Hitlers uzdeva savam vietniekam Nacionālsociālistiskajā vācu strādnieku partijā (NSDAP) sagatavot augsni līgumam ar Lielbritānijas valdību," atzīmēja vēsturnieks.

138
Tagi:
Hitlers, Otrais pasaules karš, Lielbritānija, Vācija
Pēc temata
Amerikāņu veterāns aicinājis nemazināt PSRS lomu Otrajā pasaules karā
22. jūnijs – Atmiņas un sēru diena
Krievijas FDD publicējis dokumentus par nacistu zvērībām Pleskavas apgabalā
Operācija "Neiedomājamais". Kā sabiedrotie gribēja uzbrukt PSRS uzreiz pēc Uzvaras
Krievijas AM publicējusi dokumentus par Berlīnes atbrīvošanu

Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana

5
(atjaunots 11:42 08.05.2021)
Vakcinācijas sertifikātu sistēmas testēšanā iesaistītas tikai atsevišķas ES dalībvalstis.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Eiropas Savienība gatavojas Covid-19 sertifikātu ieviešanai divos virzienos: līdz ar sarunām par likumdošanas saskaņošanu notiek darbs pie attiecīgās tehniskās sistēmas palaišanas. Tās ietvaros jau 10. maijā dažās valstīs startēs Covid-19 sertifikātu pilottestēšana, vēsta RIA Novosti.

"Es varu jums pateikt, ka līdz ar Eiropas Komisijas sarunām ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi notiek tehniskais darbs, kura ietvaros jau pirmdien 19 valstīs sāksies sertifikātu sistēmas tehniskā pilottestēšana," sacīja Eiropas Komisijas pārstāvis.

Tā kā tehniskajā testēšanā tiks iesaistītas divas trešdaļas Eiropas Savienības valstu, faktiskā sertifikātu palaišana neaizņems ilgu laiku un var tikt pabeigta jūnijā, paziņoja EK pārstāvis.

17. martā Eiropas Komisija iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas sertifikātu, kurā būs noradīta informācija par to, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Pēc ES ieceres, šādi sertifikāti palīdzēs novērst diskrimināciju un ļaus paātrināt atgriešanos pie iedzīvotāju normālas pārvietošanās starp Eiropas Savienības valstīm.

EK priekšlikumam par Covid-19 vakcinēšanas sertifikātiem jābūt saskaņotam ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi. 14. aprīlī digitālā Covid-sertifikāta projekts izgājis pirmo saskaņošanas posmu ES Padomē. Plānots, ka pēc ieviešanas sertifikāts darbosies visā ES teritorijā, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē. Brisele apgalvo, ka sistēma būs atvērta savstarpējai atzīšanai pasaules līmenī.

5
Tagi:
koronavīruss, Eiropas Savienība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāju laimes indekss samazinājies Covid-19 dēļ
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
ES

Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā

16
(atjaunots 09:10 08.05.2021)
Briselē vēl nav izlēmuši, kā reaģēt uz Eiropas valstu iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā, taču katram gadījumam ir paziņoja, ka sagraut ES neizdosies.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Pat vienas Eiropas Savienības valsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēta kā solis attiecībā uz visu ES, citē RIA Novosti informācijas avota vārdus.

"Mēs joprojām gaidām detaļas (lai noteiktu reakciju), taču es to uztvertu kā situācijas pasliktināšanos Krievijas iekšienē, no vienas puses, un Krievijas rīcību attiecībās ar ES - no otras," paziņoja avots, komentējot žurnālistu jautājumu par iespējamu Eiropas reakciju uz iekļaušanu šādā sarakstā.

Pēc avota sniegtās informācijas sagraut ES neizdosies: pat vienas ES dalībvalsts iekļaušana "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks uztverta kā solis attiecībā uz visu Eiropas Savienību.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību. Tas ir acīmredzams," paudis Eiropas avots.

Pēc avota domām šāds "nedraudzīgo valstu" saraksts ir pretrunā ar starptautiskajām tiesībām, konvenciju par diplomātiskajiem sakariem. Viņš uzskata, ka nedrīkst negatīvi attiekties pret konkrētu valsti tikai politisku domstarpību dēļ.

Iepriekš Krievijas Ārlietu ministrijas vadītājs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam pastāstīja, ka valdība jau nodarbojas ar Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta veidošanu prezidenta uzdevumā. Pēc viņa teiktā, šajā posmā šāda saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā.

Valstu iekļaušana sarakstā tiek balstīta uz dziļas situācijas analīzes un vērtējuma par iespējām strādāt ar šo valsti citādi, noradīja ministrs. "Ja secināsim, ka citādi neizdodas, saraksts, protams, tiks periodiski papildināts. Taču tas nav "beigts" papīrs, tas tiks pārskatīts atbilstoši mūsu attiecību attīstībai ar atbilstošo valsti nākotnē" uzsvēra Lavrovs. Pēc viņa vārdiem Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida.

16
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Krievijas televīzija parādīja nedraudzīgo valstu sarakstu
Marija Zaharova par "Medūzu"* un attiecībām ar Eiropu
Brisele izsaukusi KF pastāvīgo pārstāvi ES: jums ir "nepareizas" sankcijas
Eiropas Savienība uzskata, ka tai ir tiesības atbildēt uz Krievijas sankcijām

Latvijā uzstādīts vakcinācijas rekords: dienā tika sapotēti vairāk nekā 15 000 cilvēku

0
(atjaunots 12:42 08.05.2021)
Covid-1 vakcinācijas kampaņa Latvijā uzņem apgriezienus. Ceturtdien tika fiksēts līdz šīm lielākais vakcinēto cilvēku skaits.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Latvijas Nacionālais veselības dienests (NVD) ziņo par vakcinācijas rekordu Latvijā. Ceturtdien, 6. maijā, izdevās sapotēt 15 549 cilvēku, no tiem 3 307 neietilpa prioritārajās grupās, raksta Press.lv.

Līdz šim maksimālais savakcinēto cilvēku skaits fiksēts 28. aprīlī - 14 276 cilvēku.

6. maijā pirmo Covid-19 vakcīnas devu Latvijā saņēma 8 665 cilvēku, bet 6 810 cilvēku – otro devu. 74 cilvēkus vakcinēja ar preparātu Johnson & Johnson, kuram nepieciešama tikai viena deva.

Vakcinācija notika 464 ārstniecības iestādēs. Noslogotākas bija SIA "Veselibas centrs 4", SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" un SIA "Vizuālā diagnostika".

​Ceturtdien Latvijā tika izlietotas 110 "AstraZeneca" vakcīnas pirmās devas un 3 184 šīs vakcīnas otrās devas, 2 167 "Moderna" vakcīnas pirmās devas un 1 560 šīs vakcīnas otrās devas, 6388. "Pfizer"/"BioNTech" ražotās vakcīnas pirmās devas un 2 066 šīs vakcīnas otrās devas.

No visiem ceturtdien sapotētājiem gandrīz trešdaļa— 5 104 — bijuši cilvēki vecumā virs 60 gadiem.

0
Tagi:
Nacionālais veselības dienests, vakcinācija, vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"