ASV karavīri, foto no arhīva

Par Krievijas gāzi un iemaksu kavēšanu NATO: Tramps izved pusi karaspēku no Vācijas

42
(atjaunots 15:51 16.06.2020)
ASV prezidents Donalds Tramps sola samazināt amerikāņu kareivju skaitu Vācijā līdz 25 tūkstošiem cilvēku, iemesli – nepietiekami lielas iemaksas NATO budžetā un "Ziemeļu straume 2".

RĪGA, 16. jūnijs – Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka VFR nepilda savas saistības attiecībā uz iemaksām NATO, turklāt maksā Krievijai miljardiem dolāru par energoresursiem, kamēr Vašingtona maksā par Vācijas aizsardzību. Šajā situācijā Tramps pieņēmis lēmumu izvest no šīs valsts gandrīz pusi amerikāņu kareivju.

"Kā jūs zināt, Vācija kavē savus maksājumus NATO. Viņi maksā 1% (no IKP), bet ir jāmaksā 2%... Kādēļ mums ir jāturpina darīt tas pats, ja viņi negrasās maksāt?" paziņoja Tramps.

Pēc viņa teiktā, amerikāņu kareivji tērē daudz naudas Vācijā. "Visur, kur ir bāzes, Vācija plaukst," paziņoja Tramps. Viņš atzīmēja, ka šobrīd VFR atrodas aptuveni 52 tūkstoši amerikāņu militārpersonu, un Vašingtona grasās izvest aptuveni pusi kontingenta.

"Šajā sakarā mēs samazinām (amerikāņu kontingenta) skaitu līdz 25 tūkstošiem militārpersonu. (…) Kāpēc Vācija maksā Krievijai miljardiem dolāru par energoresursiem? Paredzēts, ka mums tā ir jāaizstāv no Krievijas. Kā tas darbojas? Tas nedarbojas," sacīja Tramps.

Vācijas vēstniece ASV Emīlija Habere diskusijas ietvaros Starptautisko attiecību padomē atzīmēja, ka amerikāņu karaspēki atrodas Vācijā nevis valsts aizsardzības nolūkos, bet lai uzturētu transatlantisko drošību.

"Amerikas karaspēki (atrodas Vācijā) ne priekš Vācijas aizsardzības. Viņi tur ir transatlantiskās drošības aizsardzībai, kā arī Amerikas spēka demonstrēšanai Āfrikā, Āzijā," paziņoja Habere.

Iepriekš KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova, komentējot informāciju par iespējamo amerikāņu karaspēku izvešanu no Vācijas, paziņoja, ka ASV derētu "paķert" līdzi arī nestratēģiskos kodolieročus.

Baltā māja, Vašingtons. Foto no arhīva
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

"Turklāt amerikāņi turpina aktīvi apgūt praktiskās izmantošanas paņēmienus ar tiem savstarpēju kodola misiju gaitā ar nekodola NATO dalībvalstu piedalīšanos, un tas uzskatāmi pārkāpj Līgumu par kodolieroču neizplatīšanu," piebilda diplomāte.

Turklāt Maskava ir pārliecināta, ka Eiropas valstis, turklāt tik spēcīgas, kā VFR, spēj pašas nodrošināt savu drošību bez uzbāzīgas amerikāņu aizbildnības, atzīmēja Zaharova.

"Turklāt tā, kā zināms, nebūt nav nesavtīga, par ko Vašingtona regulāri un visnotaļ uzstājīgi atgādina, sniedz norādījumus saviem Eiropas sabiedrotajiem, tai skaitā arī Berlīnei, attiecībā uz viņu ieguldījumu palielināšanu NATO kopējā budžetā, un dara to, maigi sakot, familiāri," piebilda KF ĀM pārstāve.

42
Tagi:
NATO, aizsardzība, Vācija, ASV
Pēc temata
Un kodolieročus arī līdzi paķeriet: Krievijas ĀM par ASV spēku iespējamo izvešanu no VFR
Baltais nams: Tramps neplāno "sodīt" Merkeli ar karaspēku izvešanu
Donalds Tramps informējis, ka ASV pārtrauc iejaukšanos svešos konfliktos
NI paskaidroja, kāpēc Krievijai ir pamats raizēties par NATO iebrukumu

KF Baltijas flotes kuģis sadūries ar kravas kuģi pie Dānijas krastiem

3
(atjaunots 07:40 24.09.2020)
Krievijas Baltijas flotes kuģa un civilā kuģa sadursme notikusi netālu no Kopenhāgenas sliktas redzamības apstākļos.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Vakar, 23. septembrī jūras šaurumā starp Dāniju un Zviedriju refrižerators ar Māršala salu karogu "ICE Rose" sadūries ar Krievijas Baltijas flotes mazo pretzemūdeņu kuģi "Kazanec". Cietušo nav. Krievijas kuģis patstāvīgi devies uz Baltijsku, kuģi "ICE Rose" aizturējušas Dānijas varasiestādes, lai noskaidrotu tā stāvokli, vēsta RIA Novosti.

Sadursme notikusi no rīta sliktas redzamības apstākļos, informēja Baltijas flotes preses dienests.

"2020. gada 23. septembra rītā, Baltijas šauruma zonā, sliktas redzamības apstākļos notikusi refrižeratora ar Māršala salu karogu "ICE Rose" sadursme ar Baltijas flotes pretzemūdeņu kuģi "Kazanec"," teikts paziņojumā.

Saskaņā ar jūras kuģu monitoringa vietnes datiem, kravas kuģis Ice Roze izgājis no Sanktpēterburgas, tam bija jāierodas Gēteborgā 23. septembrī pl. 22:00 pēc Latvijas laika. Taču pl. 10:59 pēc Latvijas laika kuģis mainījis kursu un sācis pārvietoties pa apli, pēc tam devies pretējā virzienā. Sadursmes brīdī kuģa ātrums samazinājies 12 reizes – no 3,7 mezgliem (6,7 km/h) līdz 0,3 mezgliem (0,5 km/h).

"Kazanec" korpuss guvis sūci virs ūdenslīnijas un patstāvīgi atgriezīsies bāzes vietā Baltijskā, precizēja Baltijas flotes preses dienests.

"Incidenta iemeslus un apstākļus noskaidros Baltijas flotes komisija," atzīmēja preses dienests.

Savukārt Dānijas speciālo operāciju vienības dežurējošais darbinieks informēja, ka varasiestāžu rīcībā nav informācijas par kuģu sadursmes iemesliem. "Es nezinu, kādi ir incidenta iemesli... Mums nav informācijas par cietušajiem ne uz Ice Rose, ne uz Krievijas fregates," pavēstīja oficieris.

Viņš piebilda, ka Dānijas varasiestādes aizturējušas kuģi Ice Rose, lai noskaidrotu tā stāvokli pēc sadursmes ar KF kuģi. "Mēs gaidām izmeklējumu, lai noskaidrotu, vai tas var turpināt funkcionēt," konstatēja Dānijas iestāde.

Saskaņā ar telekanāla SVT datiem, kas atsaucas uz Dānijas krasta apsardzes pārstāvi, kuģu sadursmē neviens nav cietis, evakuācija nebija nepieciešama.

"Degvielas noplūde nav notikusi, uz kuģiem esošo cilvēku evakuācija nebija nepieciešama," informēja Dānijas krasta apsardzes pārstāve Lisbete Jorgensena.

Kuģis "Ice Rose" pieder kompānijai "Maestro Shipping", kuras galvenais ofiss atrodas Šveicē. Kuģis būvēts 1985. gadā.

Krievijas jūrnieku arodbiedrība informēja, ka tās rīcībā nav precīzu datu par to, vai uz "Ice Rose" ir  Krievijas pilsoņi.

"Precīzu datu nav, tomēr tas ir iespējams, 2019. gada janvārī ekipāžu veidoja jūrnieki no Krievijas, Ukrainas, Polijas un Latvijas," pastāstīja arodbiedrība.

3
Tagi:
Baltijas flote, Krievija
B-1B Lancer

Amerikāņu eksperts skaidro, kāpēc ASV nevar sagraut Kaļiņingradu

22
(atjaunots 17:26 23.09.2020)
Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, uzskata eksperts.

RĪGA, 23. septembris — Sputnik. Krievijas un ASV kara gadījumā Kaļiņgradas pretgaisa aizsardzības sistēmu pārraušanai ASV vajadzīgs lielāks skaits stratēģisko bumbvedēju, nekā pašlaik, vēsta RIA Novosti. Šādu viedokli paudis Demokrātiju aizsardzības fonda Militārās un politiskās varas centra militārais analītiķis Šeins Preizvoters, vēsta Defence One.

Eksperts konstatēja, ka Savienotajām Valstīm "lielvalstu konkurences ērā" nepieciešami 225 stratēģiskie bumbvedēji, taču patlaban bruņojumā ir tikai 140 lidmašīnas. Raksta autors atgādināja, ka līdz 2040. gadam plānots palielināt aviācijas parku līdz 175 eksemplāriem.

"Pat neskatoties uz to, ka ASV ir bāzes un sabiedrotie reģionā, milzīgais pretdarbības līdzekļu skaits, kas nepieciešami, piemēram Kaļiņingradas PGA integrētās sistēmas likvidēšanai, prasīs lielu skaitu bumbvedēju," klāstīja Preizvoters.

Tāpat viņš atzīmēja arī stratēģisko bumbvedēju lielo nozīmi arī gadījumā, ja sāksies karš ASV un Ķīnas startā. "Neredzamās" lidmašīnas varēšot iekļūt aizsargātos rajonos Ķīnas teritorijā, savukārt parastie bumbvedēji būšot noderīgi, sākoties karadarbībai rajonos, ko neaizsniedz Ķīnas PGA sistēmas.

22
Tagi:
pretgaisa aizsardzība, aizsardzība, karš, Krievija, ASV
Pēc temata
Eksperts: amerikāņu bumbvedēji – viegls mērķis Krievijas S-400
"Tas ir kaut kas jauns": NATO izdomājuši, kā karot ar krievu tankiem
Pavērsts pret Baltiju un Melno jūru: "Prometei" satriec mērķus 550 km attālumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400