ASV

ASV nolēmušas pievērsties stratēģiskajai konkurencei ar Krieviju

30
(atjaunots 17:49 12.06.2020)
ASV aizsardzības budžeta projekts paredz pagarināt "Savaldīšanas iniciatīvu Eiropā", kas vērsta pret Krieviju un ietver amerikāņu kontingenta rotāciju.

RĪGA, 12. jūnijs - Sputnik. ASV aizsardzības budžeta projekts pievērsts stratēģiskajai konkurencei ar Krieviju un Ķīnu, - par to liecina īsts dokumenta izklāsts, ko publiskojusi Senāta Bruņoto spēku komiteja, vēsta RIA Novosti.

Likumprojekts satur deklarāciju par to, ka ilgtermiņa stratēģiskā konkurence ar Krieviju ir ASV aizsardzības galvenā prioritāte un prasa papildu investīcijas un savaldīšanas iniciatīvas.

Dokuments joprojām aizliedz militāro sadarbību ar Maskavu un jebkādas darbības, kas atzītu Krievijas suverenitāti pār Krimu. Tāpat pagarināts aizliegums nodot Maskavai raķešu tehnoloģijas un integrēt amerikāņu PRA sistēmas ar analoģiskām Ķīnas un Krievijas sistēmām.

Plānots pilnā apjomā pagarināt "Savaldīšanas iniciatīvu Eiropā", kas vērsta pret Krieviju un ietver amerikāņu kontingenta rotāciju Vecajā Pasaulē.

No Pentagona vadītāja tiek pieprasīta atskaite "par Krievijas atbalstu etniskajiem ekstrēmistiskajiem grupējumiem, kuri sludina vardarbību" Eiropā un ASV. Pie tam senatori neprecizēja, par kādu "atbalstu" viņi runā.

Atsevišķs punkts veltīts domājamiem draudiem, ko rada Ķīnas kompāniju Huawei un ZTE iekārtas, izstrādājot tīklus 5G.

Likumprojektu atbalstīja 25 komitejas locekļi, pret nobalsoja divi politiķi. Dokuments jāapstiprina Senātā, pēc tam tas jasaskaņo ar Pārstāvju palātas projektu un nepieciešamības gadījumā vēlreiz par to jānobalso. Tikai pēc tam tas tiks iesniegts parakstīšanai prezidentam Donaldam Trampam.

Krievijas un rietumvalstu attiecības pasliktinājās 2014. gada pavasarī, ņemot vērā situāciju Ukrainā un Krimā. ASV, Eiropas Savienība un Kanāda pārmeta Krievijai iejaukšanos Ukrainas lietās un ieviesa pret to sankcijas. Maskava atbildēja uz to ar pārtikas produktu embargo, uzsāka importa aizvietošanas programmu un paziņoja, ka mēģinājumi runāt ar Krieviju sankciju valodā ir neproduktīvi. Pēdējos gados Eiropā aizvien biežāk skan aicinājumi atcelt sankcijas, jo tās nodara būtisku kaitējumu Eiropas kompānijām.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs informēja, ka darbs ar mērķi risināt problēmas Maskavas un Vašingtonas attiecībās pastāvīgi buksē, un, neskatoties uz ASV prezidenta Donalda Trampa noskaņojumu, ir grūti sadarboties ar amerikāņu kolēģiem. Viņš atgādināja, ka pirms vairākiem gadiem izveidotā grupa domstarpību novēršanai strādā, aizritējušas jau vismaz 12 sēdes, tomēr "bez īpašiem panākumiem".

30
Tagi:
aizsardzība, Krievija, ASV
Pēc temata
Ukrainas bijušo ārlietu ministru satrauc Krievijas un Rietumu iespējamais "darījums"
Pasaule bez Krievijas: problēmas, ko nebūtu
Krievijas aizsardzības ministrs konstatēja, kur atrodas lielākie draudi valstij
Mītiskā Rietumu vienotība: vai Krievija palīdzēs uzbūvēt "jauno pasauli"?
Ballistiskās raķetes Trident II D5 palaišana

"Vajag vismaz papūlēties": eksperts uzskata, ka pārrunas par NEW START ir iespējamas

2
(atjaunots 17:46 20.10.2020)
Iespējams, Vašingtonā tomēr ir politiķi, ar ko iespējams diskutēt par līguma NEW START pagarināšanu.

RĪGA, 20. oktobris – Sputnik. Kremlis, komentējot ASV politiķu izteikumus par līguma NEW START pagarināšanu, atzīmēja, ka sarunas ar Vašingtonu stratēģiskās stabilitātes jautājumos turpināsies, neskatoties uz Baltā nama atteikšanos no Krievijas prezidenta Vladimira Putina ierosinājuma pagarināt līgumu par stratēģiskā bruņojuma ierobežošanu uz vienu gadu, paziņoja prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

"Mēs ceram, ka jebkurā gadījumā tiks turpināti kontakti ar ASV. Protams, kopumā, kā jau teica prezidents, līguma pagarināšana dotu mums laiku, dotu šos 12 mēnešus substantīvām un nopietnām pārrunām bruņojuma kontroles jautājumos," Peskova teikto citēja RIA Novosti.

Viņš akcentēja, ka būtu sagaidāmas visai bēdīgas sekas, ja visai pasaulei tiktu atņemts šis "visas pasaules stabilitātes un drošības stūrakmens".

"Tāpēc, protams, mēs vēlētos tomēr izdzirdēt, ka mūsu partneri ASV ir gatavi pagarināt šo dokumentu," atzīmēja prezidenta preses sekretārs.

Pagaidām, pēc viņa vārdiem, vēlamais progress nav redzams. Tomēr tāda situācija nenozīmē, ka "visi kontakti ir pilnībā jāaptur".

Krievijas Zinātņu akadēmijas Drošības problēmu pētījumu centra vadošais zinātniskais darbinieks, amerikānists, politologs Konstantins Blohins radio Sputnik ēterā pauda viedokli, ka līguma liktenis lielā mērā ir atkarīgs no tā, kas uzvarēs gaidāmajās prezidenta vēlēšanās ASV.

"Republikāņu partijas pārstāvis Donalds Tramps, pirmkārt, ienīst Ķīnu un saista NEW START ar Ķīnu. Otrkārt, Republikāņu partija tradicionāli cenšas sagraut bruņojuma kontroli. Atgādināšu, ka Džordža Buša, jaunākā administrācijas laikā amerikāņi izstājās no PRA līguma, pats Tramps izstājās no līguma par vidēja un maza darbības rādiusa raķetēm un Atklāto debesu līguma. Ja viņš uzvarēs vēlēšanās, izstāšanās no NEW START ir ļoti iespējama," uzskata Konstantins Blohins.

Ja uzvarēs demokrātu pārstāvis Džo Baidens, pēc politologa domām, pastāv izredzes pagarināt līgumu.

"Demokrātiskā partija tradicionāli atbalsta dialogu ar krieviem par stratēģisko stabilitāti. Atgādināšu, ka tieši Obamas administrācija kopā ar Medvedevu pagarināja tagadējo līgumu. Tomēr, lai kas uzvarētu, ir gandrīz neiespējami noslēgt jaunu līgumu dažu mēnešu laikā. Tāpēc vismaz jāpapūlas pagarināt esošo līgumu, lai gada laikā noslēgtu jaunu. Šī ideja tomēr ir interesanta," atzīmēja politologs.

Līgums NEW START, kas parakstīts 2010. gadā, patlaban ir vienīgā spēkā esošā Krievijas un ASV vienošanās par bruņojuma ierobežošanu.

Līgums NEW START stājās spēkā 2011. gada 5. februārī. Saskaņā ar to abu pušu pienākums un samazināt kodolarsenālu tā, lai pēc 7 gadiem un turpmāk bruņojums kopumā nepārsniegtu 700 starpkontinentālās ballistiskās raķetes, ballistiskās raķetes uz zemūdenēm un smagajiem bumbvedējiem, kā arī 1550 kodolgalviņas un 800 izvērstas un neizvērstas starta iekārtas. Vienošanās paredz Krievijas un ASV informācijas apmaiņu par kodolgalviņu un kodolieroču nesēju skaitu divreiz gadā.

2018. gada 5. februārī pienāca galējais termiņš, līdz kuram Krievijai un ASV bija jāsasniedz kontroles rādītāji saskaņā ar līgumu. Līguma termiņš beidzas 2021. gada februārī. Vašingtona dažādos līmeņos uzsver, ka Pekina jāiesaista pārrunās ar mērķi izstrādāt jaunu trīspusēju kodolvienošanos starp Krieviju, Ķīnu un ASV. Ķīna šo ieceri noraida. Sergejs Lavrovs ne vienu reizi vien ir uzsvēris, ka Maskava atbalsta līguma NEW START pagarināšanu bez iepriekšējiem noteikumiem.

2
Tagi:
NEW START līgums, Krievija, ASV
Pēc temata
Putins ierosinājis pagarināt NEW START uz gadu bez jebkādiem noteikumiem
Lavrovs par tiesībām, ASV nekaunību, New START un Navaļniju
Militārais eksperts: ASV nav vajadzīgs NEW START līgums, tās atpaliek no Krievijas
"Solis pretī pasaules galam". Kas sekos pēc ASV izstāšanās no NEW START
Polijas karogs, foto no arhīva

Polija melo pati sev: vēsturnieks par aizvainojumu pret Krieviju un pārākumu pār Baltiju

19
(atjaunots 11:17 20.10.2020)
Polija nespēj vienoties ar krieviem, turklāt pret lietuviešiem, latviešiem, igauņiem, baltkrieviem un ukraiņiem izturas augstprātīgi – kā pret savas impērijas pavalstniekiem.

RĪGA, 20. oktobris - Sputnik. Poļu nācija krāpj pati sevi kā reti kurš pasaulē, tāpēc nav spējīga veidot partnerattiecības ne ar Krieviju, ne Baltijas valstīm, norādīja pazīstamais poļu zinātnieks, ideju vēsturnieks, profesors Andžejs Valickis savā pēdējā intervijā, ko pārpublicēja izdevums "Ogoņek".

"Poļiem lielākoties traucē nepilnvērtības komplekss attiecībā pret Rietumiem, ko kompensē pārākuma komplekss attiecībā pret Austrumiem... Mēs krāpjam paši sevi, iegalvojot sev, ka esam Rietumu daļa. Neesam un nekad neesam bijuši, mēs esam uz pusi austrumnieki, uz pusi – rietumnieki," konstatēja profesors Vaļickis.

Poļi uzveļ vainu Krievijai, nevis cenšas racionāli padomāt, kāpēc valstij pastāvīgi daudzās jomās neveicas, uzsvēra zinātnieks.

"Tā mēs atbrīvojamies no atbildības par visām savām kļūdām, kļūmēm un sakāvēm. Tāpēc mēs nevis mācāmies no kļūdām, bet gan spītīgi stiegam absolūti melīgos priekšstatos. Pārliecībā, ka pasaule nemainās, tikai mūs pastāvīgi apspiež vai nodod. Ja mēs negribam saskatīt, ka Krievija Pētera I, Staļina un Putina laikos – tā nav viena un tā pati valsts, ja mēs nesaskatām starpību starp Bismarka, Hitlera un Merkeles Vāciju, starp Rūzvelta, Kārtera un Trampa Ameriku, kā tad mēs varētu normāli orientēties realitātē?" sprieda vēsturnieks.

"Mēs krāpjam sevi kā reti kurš pasaulē. Mēs melojam par sevi un citiem. Tāpēc mēs neesam spējīgi uz nopietnu sarunu vai domām. Vai tad var nopietni domāt par realitāti un runāt ar citiem, ja dzīvo absolūtā abstrakcijā un uzskati, ka visi pārējie ir ļaunuma iemiesojums," uzsvēra profesors.

Viņš atzīmēja, ka poļu vidē izplatīti ir impēriski un mesiju sapņi.

"Polijai, kas reiz jau izglābusi pasauli no komunisma, jābūt izraudzītajam, stratēģiskajam ASV partnerim, kas vēl joprojām sargā pasauli no komunisma un kreisajām idejām, ko iemieso Krievija. Tā mēs esam mītu par tieksmi pēc brīvības nomainījuši ar mītu par rusofobu savienību ar reakcionāriem lozungiem. Un ļoti lepojamies ar to. Cilvēki, ko pārņēmuši tādi sapņi, attiecībās ar pasauli izjūt milzīgas bailes. Tāpēc mēs turpinām meklēt uzslavas un atzinību. Ja kāds Rietumos vai Austrumos apgalvo, ka mēs esam vareni, mēs teju vai gaisā lecam. Mēs visvairāk rūpējamies pat to, lai mūs novērtētu," paskaidroja profesors Valickis.

Zinātnieks konstatēja, ka Polijas impēriskās ambīcijas ir bērnišķīgi nenopietnas.

"Galu galā, pat ar ukraiņiem mēs nespējām uzbūvēt neko mūžīgu. Mēs rūpējāmies tikai par zemes īpašumiem. Pret rusiem izturējāmies kā pret zemiem vergiem. Negribējām celt impēriju kopā ar viņiem. Mēs gribējām, lai viņi būtu mūsu impērijas padotie. Mēs nespējam neko paveikt kopīgi. Mēs joprojām tiecamies pie kaut kādas konfrontācijas un dominances," teica profesors.

Pēc viņa domām, Polija dzīvo ar šausmīgu aizvainojumu par to, ka tai nav izdevies "iegrūst Krieviju Āzijā – tur, kur ir vieta Čingishana pēctečiem".

"Taču mēs negribam būt uz Rietumu robežas. Mēs gribam būt centrā. Tāpēc mēģinām nodalīties no Austrumiem ar valstīm, kas kļūs par pierobežu. Tālab pēc Lietuvas, Latvijas, Igaunijas mēs gribam pievienot Rietumiem Baltkrieviju un Ukrainu. Tā ir mūsu oficiālā valsts doktrīna. Rusofoba ideja, kam nav nekādu izredžu piepildīties. Mēs nespējam vienoties kā partneri ne tikai ar krieviem. Nevaram arī ar ukraiņiem, baltkrieviem, lietuviešiem. Mēs joprojām izturamies pret viņiem kā patērētāji, no pārākuma pozīcijas, paternāli. Viņi to jūt, redz, dzird. Bet mēs nespējam demonstrēt pat ne vienu vienīgu labas gribas žestu... Mums par katru cenu jāsameklē vainīgais. Tāda ir poļu slimība," konstatēja vēsturnieks.

Profesors Andžejs Valickis ir viens no Varšavas ideju vēstures skolas dibinātājiem, kas tapa pagājušā gadsimta vidū Varšavas universitātē. Ņemot vērā izraudzīto zinātnisko ceļu, vēsturnieks pārsvarā bija spiests strādāt aiz Polijas robežām. 2020. gada 20. augustā profesors Valickis aizgāja mūžībā 90 gadu vecumā.

19
Tagi:
Baltija, Krievija, Polija
Pēc temata
Vēsturnieks paskaidroja, kāda ir Polijas interese par notikumiem Baltkrievijā
Žuravļovs: Polijas plāni palīdzēt Ukrainai "atgriezt" Krimu nevienu neuztrauc
ES un ASV: lai Polija pati strebj savu putru ar Baltkrieviju
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Lādiņš pie Karabahas pilsētas Martuni pēc apšaudes.

"Īsti zvēri": kas slepeni sabraukuši karot Kalnu Karabahā

2
(atjaunots 16:42 20.10.2020)
Fanātiski, līdz zobiem bruņoti, motivēti un apmācīti – jau vairākas augtu stāvošas amatpersonas apstiprinājušas, ka karā Karabahā piedalās kaujinieki no Sīrijas.

Nesen amerikāņu The Wall Street Journal ziņoja, ka ekstrēmistus nogādā konflikta zonā grupās aptuveni pa simt cilvēkiem. Andrejs Kocs portālā RIA Novosti centās noskaidrot, kā tas viss organizēts un kas tie ir par cilvēkiem.

Arābi videoierakstos

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta vadītājs Sergejs Nariškins pastāstīja, ka Kalnu Karabahā darbojas tūkstošiem radikāļu – starptautisko teroristisko organizāciju "Džabhat an Nusra", "Firkat Hamza", "Sultan Murad" (Krievijā un vairākās citās valstīs aizliegti teroristiskie grupējumi), kā arī vairāki kurdu grupējumi.

Francijas prezidents Emanuels Makrons iepriekš informēja, ka 300 radikāļi nogādāti Baku no Sīrijas caur Turciju. Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs pieprasīja no Francijas atvainošanos un uzsvēra, ka viņa armija neizmanto algotņu pakalpojumus. Tomēr daudzie video ieraksti tīmeklī liecina par pretējo.

Azerbaidžāņu kareivji nepublicē savās pozīcijās tapušus video ierakstus, toties sīriešu kaujinieki nav tik pieticīgi. Piemēram, kāda ieraksta autors soļo gar uzbērumu garām armēņu kareivju līķiem un tīrā arābu valodā sauc viņus par "cūkām" un komentāros ik pa brīdim iesprauž "Allah akbar!", Citā video ierakstā dažādos formastērpos ģērbtu kaujinieku grupa atklāj uguni no šaujamieročiem un lielkalibra ložmetēja pikapa kravas kastē.

Guntrack – Sīrijas teroristu iemīļots ierocis. Ne mazākās šaubas par viņu tautību nerada arī skaidri sadzirdamās pavēles arābu valodā.

"Kalnu Karabahā strādā līdz pieci tūkstoši kaujinieku, - RIA Novosti pastāstīja žurnālists, eksperts Tuvo Austrumu jautājumos Abass Džuma. – Galvenokārt - no tā saucamās Sīrijas nacionālās armijas, kas dislocējusies Idlibā. Tas ir visnotaļ daudzveidīgs vairāku grupējumu veidojums. Piemēram, SNA ir "Divīzija Al Hamza". Šīs bandas kaujinieki bija redzami pirmajā ticamajā video, kas pierāda viņu dalību konfliktā Kalnu Karabahā. Tur viņi nepārprotami apliecināja savu piederību grupējumam un aicināja "kolēģus" steigties uz Azerbaidžānu. Speciālisti noteica uzņemšanas ģeolokāciju – Goradizas pilsēta Azerbaidžānā."

Eksperts ir pārliecināts: "Al Hamzas" kaujinieki ieradušies Kalnu Karabajā no Lībijas, kur viņi karoja pret maršala Halifa Haftara armiju Pārejas nacionālās padomes pusē, ko atbalstīja Turcija. Azerbaidžānā viņus nogādāja Turcijas transporta lidmašīnas. Līdz kauju vietām viņi nokļuva automašīnās. Armēnija informēja, ka cīņās piedalās aptuveni divus tukstošus kaujinieku. Erevāna un Stepanakerta paskaidroja, ka bojāgājušo radikāļu līķi nav atrasti, jo ekstrēmisti ātri iznes savus bojāgājušos un ievainotos no kaujas lauka.

Aizvadītajā nedēļā telekanāls "Al Arabia", atsaucoties uz "Sīrijas cilvēktiesību observatoriju", ziņoja, ka Kalnu Karabahā likdivēti aptuveni simt sabraukušie algotņi.

Kaujinieku elite

"Divīzija Al Hamza" tiek uzskatīta par vienu no cīņasspējīgākajiem grupējumiem STA. Tās kaujinieki nepārtraukti karo kopš 2013. gada. Kopš saformēšanas brīža banda saņem aktīvu finansiālo un materiālo atbalstu no ASV un Turcijas puses. Cita starpā "Al Hamza" arsenālos ir liels skaits amerikāņu prettanka raķešu kompleksu BGN-71 TOW. Grupējuma vadonis ir Turcijas izlūkdienesta MIT virsnieks Seifs Abu Bakrs, kurš ilgus gadus bija Ankaras slepenais aģents ISIS.

Kalnu Karabaha
© Sputnik / Ministry of Defence of Armenia

Turcija aktīvi izmantoja "Al Hamza" un citu STA grupējumu pakalpojumus Sīrijā. Operācijas "Eifratas vairogs" laikā 2016. gada augustā "divīzijas" kaujinieki vieni no pirmajiem iegāja Džerabulā un Karkamiša valsts ziemeļos. Radikāļi devās cīņā vienā ierindā ar turku armiju un izmantoja tās atbalstu no gaisa un artilēriju. Viņi demonstrēja ārkārtīgu nežēlību pret vietējiem kurdiem. 2018. gadā "Al Hamza" piedalījās turku iebrukumā Afrinā operācijā "Olīvkoka zars", bet 2019. un 2020. gadā aktīvi atbalstīja kuratorus no Ankaras uzbrukumā Idlibā.

"Al Hamza" rīcībā ir sazarots mūsdienīgi iekārtotu treniņnometņu tīkls. Komandieri mācās divās īstās akadēmijās. Teicams ir arī materiālā nodrošinājuma līmenis – pērn viņi ziņoja, ka tiek sākta pašu izstrādāju bruņumašīnu ražošana Idlibā. Pat domubiedri no STA uzskata, ka "Al Hamza" ir "atsaldēta", spējīga uz jebkādām zvērībām pret mierīgajiem iedzīvotājiem.

"Lielgabalu gaļa"

"Šis grupējums ir viens no visvairāk karojošajiem STA, - uzsvēra Abass Džuma. – "Komandējumam" uz Karabahu izraudzījās kaujiniekus ar lielāko pieredzi. Karabaha viņiem patīk labāk nekā Sīrija vai Lībija: maksā vairāk un apstākļi nav tik smagi. Daudzi to karu uzskata par "apmaksātu atvaļinājumu". Visi STA kaujinieki ir labi bruņoti, ekipēti un turku instruktoru apmācīti, bet "Al Hamza" – jo īpaši."

Eksperts atzina, ka Azerbaidžānai ir skaitliskais un tehnoloģiskais pārsvars pār Kalna Karabahu un Armēniju. Patiesībā šo kārti Baku jau liek galdā, kad noliedz sadarbību ar kaujiniekiem: "Kam mums vajadzīgi algotņi, ja mums pašiem ir laba armija?" Tomēr sīriešiem ir liela kauju pieredze. Viņi iet avangardā, risina grūtākos uzdevumus, pilda netīrāko darbu. Patiesībā viņi ir lielgabalu gaļa, kuras nav žēl. Iedzīvotāju acīs sabraukušo kaujinieku  bojāeja neko nenozīmē – viņiem nav nekāda sakara ar Azerbaidžānu atšķirībā no zārkiem ar vietējiem karavīriem.

Tomēr arī šiem piedzīvojušajiem vilkiem karš Kalnu Karabahā nav viegls. The Wall Street Journal, atsaucoties uz saviem avotiem, stāstīja, ka zaudējumi Sīrijas kaujinieku vidū aug, 200 radikāļi jau gribot braukt mājās. Acīmredzot, "apmaksātais atvaļinājums" nav izdevies.

Savstarpējas apsūdzības

Azerbaidžānas vadība un Turcija kategoriski noliedz, ka Baku pusē karadarbībā piedalītos ārvalstu algotņi un savukārt pārmet Erevānai, ka tā piesaistot savā pusē kaujiniekus. Piemēram, Ankaras vēstnieks ASV Serdars Kiličs jau pirmajā konflikta nedēļā klāstīja, ka armēņu pusē karojot Irākas kurdi.

"Kauju zonā Diendivkaukāzā patiešām ir algotņi un teroristi, taču viņi cīnās Armēnijas Bruņoto spēku pusē, - diplomātu citēja turku ziņu aģentūra Anadolu. – Runa ir par teroristiskās organizācijas "Kurdu darba partija" kaujiniekiem. Ir skaidri pierādījumi tam, ka KDP teroristi pārsviesti no Irākas ziemeļiem uz Armēniju."

Vēstnieks uzskata par izdomājumiem ziņas par to, ka Turcija pārvieto uz Azerbaidžānu kaujiniekus no Sīrijas. "Ankara nav sūtījusi uz konflikta zonu Sīrijas algotņus un nefinansē tos," uzsvēra diplomāts.

Iepriekš Azerbaidžānas Valsts drošības dienests ziņoja, ka pārtvēris algotņu sarunas no saskarsmes līnijas Karabahā. Struktūras darbinieki apgalvoja, ka ēterā sazinājušies "ar Kurdu darba partiju saistīti teroristi". Savukārt prezidents Armens Sarkisjans kategoriski noraidīja šādus apgalvojumus un uzsvēra: viņa valstī dzīvo kurdi un jezīdi, taču viņi ir Armēnijas pilsoņi.

2
Tagi:
Kalnu Karabaha
Temats:
Spriedze Karabahā