Prāga, foto no arhīva

Čehija izsūta divus Krievijas diplomātus "ricīna lietas" dēļ. Krievijas reakcija

30
(atjaunots 10:57 07.06.2020)
Prāgas lēmums izraidīt divus Krievijas diplomātus atstāj aizvien mazāk iespēju konstruktīvam dialogam, norādīja Krievijas vēstniecība Čehijā.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Prāga izraida divus Krievijas diplomātus aizbildinoties ar stāstu par to, ka Krievijas diplomāts it kā ievedis valstī indi – ricīnu, informēja premjerministrs Andrejs Babišs. Krievijas vēstniecība Čehijā nosauca diplomātu izraidīšanu par "safabricētu provokāciju" un atzīmēja, ka tamlīdzīgi soļi atstāj aizvien mazāk iespēju konstruktīvam dialogam, vēsta RIA Novosti.

Stāsts par ricīnu

Aprīļa beigās iknedēļas izdevums Respekt, atsaucoties uz informācijas avotu specdienestos, ziņoja, ka mēneša sākumā Prāgā it kā esot ieradies vīrietis ar Krievijas diplomātisko pasi un čemodānā atvedis indi – ricīnu. Vīrietis devies uz Krievijas vēstniecību. Vēlāk televīzija stāstīja, ka šis vīrietis bijis organizācijas "Rossotrudņičestvo" pārstāvniecības Čehijā vadītāja pienākumu izpildītājs Andrejs Končakovs.

Čehijas mediji apgalvo, ka šī iemesla dēļ policija apsargā trīs Prāgas politiķus, kuri saistīti ar laukuma pārdēvēšanu pie Krievijas vēstniecības par godu Borisam Ņemcovam, vlasoviešiem veltītā pieminekļa uzstādīšanu un padomju maršala Ivana Koņeva pieminekļa nojaukšanu.

Krievijas vēstniecība Čehija noliedza paziņojumus par atvesto indi un nosauca tos par "skandaloziem un zemiskiem". Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs norādīja, ka čehu mediju paziņojumi atgādina kārtējo "pīli". Valsts ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs atzīmēja, ka neviens nav uzrādījis nekādus pierādījumus tam, ka Maskava kādu cilvēku Čehijā būtu mēģinājusi noindēt.

Diplomātu izraidīšana

Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs 5. jūnijā informēja, ka valsts izsludinājusi par persona non grata divus Krievijas vēstniecības darbiniekus. Pēc viņa vārdiem, lieta par ricīna "pārvešanu" uz Prāgu izrādījusies izdomāta un tās pamatā bijis kāda vēstniecības darbinieka apzināti melīgs ziņojums pretizlūkošanas dienestam.

Prāga, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Viens no KF vēstniecības Prāgā darbiniekiem mērķtiecīgi iesūtīja Drošības un informācijas dienestam izdomātu ziņu par plānotu uzbrukumu čehu politiķiem. Līdztekus liekam darbam mūsu specdienestiem viņš tādējādi radīja tālākas problēmas Čehijas un Krievijas attiecībās un kaitēja Krievijas reputācijai Čehijā. Mēs esam suverēna valsts, un tādas akcijas mums ir nepieņemamas. Tādā situācijā mēs pieņēmām lēmumu: divi KF vēstniecības darbinieki pasludināti par persona non grata," teica politiķis.

No Čehijas tiek izraidīts organizācijas "Rossotrudņičestvo" pārstāvniecības Čehijā vadītāja pienākumu izpildītājs Andrejs Končakovs un pārstāvniecības darbinieks Ribakovs, informēja federālās aģentūras vadītāja vietnieks Mihails Brjuhanovs. Izraidīti ir Krievijas zinātnes un kultūras centra darbinieki.

Čehijas ārlietu ministrs Tomašs Petršičeks paziņoja, ka jautājums par vēstniecības darbiniekiem tika risināts pa diplomātiskajiem kanāliem, tomēr tas izrādījās neiespējami.

"Diplomātisks risinājums izrādījās neiespējams. KF pieeja nedod mums citu iespēju, kā vien izraidīt divus diplomātus, ar gaidāmu tamlīdzīgu atbildes soļu iespēju," teica Petršičeks.

Reakcija

KF vēstniecība Prāgā abu diplomātu izraidīšanu nosauca par "safabricētu provokāciju".

Šis nedraudzīgais solis, kura pamatā sākotnēji bija nepierādītas apsūdzības medijos, liecina, ka Prāgai nav vēlēšanās normalizēt Krievijas un Čehijas attiecības, kas pēdējā laikā degradējušas, turklāt ne mūsu vainas dēļ," teikts diplomātiskās misijas paziņojumā.

Vēstniecība atzīmēja, ka "dziļi vīlušies par tādu čehu partneru pieeju, kas atstāj aizvien mazāk iespēju konstruktīvam dialogam".

Federālās aģentūras vadītāja vietnieks Mihails Brjuhanovs norādīja, ka Prāgas lēmums nekādi nav attaisnots.

"Čehijā izdomāja to "ricīna skandālu", tādu nekvalitatīvu stāstu lētiem detektīviem. Mūsu valstu attiecībām tas noteikti nepalīdzēs," viņš teica.

Federācijas Padomes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Vladimirs Džabarovs, komentējot situāciju, paziņoja, ka tādi Prāgas soļi neveicina attiecību uzlabošanos.

"Domāju, tas pasliktinās mūsu attiecības, un Čehija to dara velti," teica senators.

Viņš norādīja, ka Maskava neatstās šo soli bez atbildes.

"Atbilde būs noteikti, simetriska," politiķis paziņoja.

Savukārt Valsts domes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Novikovs atzīmēja, ka Čehijas nedraudzīgie soļi pret Krieviju ir kļuvuši sistemātiski. Deputāts atgādināja arī par maršala Ivana Koņeva pieminekļa nojaukšanu Prāgā.

"Tas viss izskatās bēdīgi... Kad cilvēki ir spiesti pildīt kāda politisko pasūtījumu, viņi ir spiesti paši savai drošībai sākt pārliecināt savu tautu, savus iedzīvotājus par to, ka šī Krievijai naidīgā pozīcija nav kāda cita gribas primitīva pildīšana, ka tās pamatā ir kaut kādi konkrēti nedraudzīgi Krievijas soļi un, ja to nav, tos vajag izdomāt. Tagad mēs esam tieši tādā situācijā," paskaidroja politiķis.

Viņš pauda pārliecību, ka gaidāma Krievijas Ārlietu ministrijas operatīvu atbildi uz diplomātu izsūtīšanu.

30
Tagi:
skandāls, Krievija, Čehija
Pēc temata
Par spīti krieviem un komunistiem. Prāgā var parādīties piemineklis vlasoviešiem
Tikai muļķi un nožēlojamie tipi iznīcina un apgāna Sarkanās armijas pieminekļus.
Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs

Lavrovs uzstājās ANO Ģenerālās Asamblejas sesijā

12
(atjaunots 15:06 22.09.2020)
Pēc viņa sacītā, reaģēt uz globālajām problēma katru gadu kļūst arvien grūtāk, sevišķi pieaugošās attālināšanās apstākļos.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Pasaule ir nogurusi no vienotības trūkuma, paziņoja Krievijas ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs videouzrunā KDLO valstu vārdā ANO Ģenerālās Asamblejas sesijas augstā līmeņa nedēļā, vēsta RIA Novosti.

"Šodien, diemžēl, dažādos pasaules reģionos turpina plosīties bruņoti konflikti. Tiem pievienojas asi mūsdienu draudi: starptautiskais terorisma, narkotiku noziegumi un kibernoziegumi, klimata izmaiņas. Šogad šo sarakstu papildinājis vēl viens bargs izaicinājums – koronavīrusa pandēmija, kura izprovocējusi nopietnas krīzes parādības sociālekonomiskajā un citās jomās," sacīja diplomāts.

Pēc viņa sacītā, reaģēt uz globālajām problēma katru gadu kļūst arvien grūtāk, sevišķi pieaugošās attālināšanās apstākļos. Šāda situācija lielā mērā ir saistīta ar atsevišķu valstu nevēlēšanos rēķināties ar citu valstu likumīgajām interesēm, uzsvēra Lavrovs.

Viņš norādīja, ka lietā tiek likta koncepciju un standartu uzspiešana līdzīgi "pasaules kārtībai, kura balstās uz noteikumiem". To papildina mēģinājumi iejaukties valstu iekšlietās, pielietojot vienpusējas sankcijas, pārkāpjot ANO Drošības Padomes prerogatīvas, ar neiecietības un naida izrādīšanu.

"Taču vēstures dabisko gaitu nevar salauzt. Šodien starptautiskajā arēnā nostiprinās jauni ekonomiskās izaugsmes centri, pastiprinās nepieciešamība bruņotu konfliktu noregulēšanā tikai un vienīgi ar miera līdzekļiem, pieaug savstarpējā atkarība. Pasaule ir nogurusi no atsvešināšanās līnijām, valstu iedalīšanas "savējās" un "svešajās", pasaule pieprasa palielināt vispusīgu savstarpēju palīdzību un sadarbību. Citiem vārdiem sakot, mērķi, kas tika noformulēti pirms 75 gadiem ANO izveidošanas laikā, kļūst arvien aktuālāki," uzskata ministrs.

Tāpat Lavrovs nosauca par absurdiem mēģinājumus pārskatīt vēsturi, samazināt tautu lomu, kuras veica izšķirošu pienesumu uzvarā pār fašismu. Viņš aicināja atcerēties pagātnes mācību, godāt karavīru-atbrīvotāju varoņdarbu, nodrošināt viņiem par godu uzcelto pieminekļu saglabāšanu.

Pēc Krievijas ĀM vadītāja sacītā, mūsdienu apstākļos ANO ir jāpaliek efektīvai struktūrai, kura veic sakārtotu darbu stingrā atbilstībā ar savu kārtības rulli. Nedrīkst pieļaut ANO sistēmas pamata iestāžu mandātu izskalošanu un to pilnvaru dublēšanu.

Par vienu no galvenajiem pasaules sabiedrības uzdevumiem, kā atzīmēja Lavrovs, ir jāpaliek konfliktu noregulēšanai tikai un vienīgi ar miera, diplomātiskajiem līdzekļiem pārrunu ietvaros, balstoties uz starptautisko tiesību normām. Savukārt neapšaubāma prioritāte ir sadarbības paplašināšana terorisma un tā apvienošanās ar organizēto noziedzību apkarošanā.

Tāpat ministrs aicināja nolikt barjeru centieniem vājināt ieroču, atbruņošanās un neizplatīšanas kontroles sistēmu globālās stabilitātes uzturēšanas nolūkos.

12
Tagi:
Lavrovs, ANO
Pēc temata
Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem
Lavrovs: KF ĀM uzstāj uz nepilsoņu problēmas atrisināšanas Baltijas valstīs
Krievija neplāno izdabāt ASV: KF ārlietu ministrs vēsta par situāciju ar līgumu START
"Absolūti nepieņemami": Lavrovs bargi aizrādīja Berlīnei saistībā ar Navaļnija lietu
Svetlana Tihanovska

ES nevienojās par sankcijām pret Baltkrieviju

13
(atjaunots 14:53 22.09.2020)
Kipra atkal neļāva ES ārlietu ministriem vienoties par sankciju ieviešanu pret Baltkrievijas ierēdņiem.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. ES valstu ārlietu ministri pagaidām nav vienojušies par sankcijām pret Baltkrieviju, raksta Sputnik Baltkrievija.

ES ārlietu ministru un Eiropas Parlamenta locekļu tikšanās laikā pirmdien Briselē tika apspriestas papildu personālās sankcijas pret Baltkrievijas ierēdņiem par pārkāpumiem, kuri, kā uzskata ES, tika pieļauti 9. augusta prezidenta vēlēšanu gaitā, kā arī par spēka pielietošanu pret protesta akcijas dalībniekiem Baltkrievijā.

Eiropas Komisijas viceprezidents, ES augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žozeps Borels pirms tikšanās sākuma paziņoja, ka saruna skars arī atbalstu pilsoņu sabiedrībai republikā un attiecību pārskatīšanu ar spēkā esošo varu.

Taču tikšanās beigās saraksts netika apstiprināts, savukārt jautājums nodots ES līderiem. Lēmuma pieņemšana tika atlikta vismaz līdz tuvākajai ES Padomes sēdei. Saskaņā ar aģentūras Reuters datiem, lēmumu joprojām bloķē Kipra, kura tādējādi cenšas panākt ES sankcijas pret Turcijas kompānijām, kuras veic gāzes izstrādi Vidusjūras austrumos.

​Latvijas ĀM vadītājs Edgars Rinkēvičs nosauca šo aizkavējumu par "apbēdinošu" un paziņoja, ka viena no ES valstīm "paņēmusi ķīlniekus", un ka tas viss sūta nepareizu signālu Baltkrievijai un visai pasaulei.

Tāpat viņš aicināja ES sniegt atbalstu Baltkrievijas pilsoņu sabiedrībai, nosūtot finanšu līdzekļus cietušo ārstēšanai un reabilitācijai.

Lietuvas ĀM vadītājs Lins Linkēvičs arī nosodīja kolēģus par nespēju vienoties par sankcijām un paziņoja, ka tas iedragā ES demokrātiskās vērtības. Pēc viņa sacītā, dažiem viņa kolēģiem "nevajadzētu sasaistīt lietas, kurām nav jābūt saistītām" (acīmredzot, runa ir par Kipras centieniem sasaistīt sankcijas pret Baltkrieviju un Turciju).

Tihanovska: atgriezīšos Baltkrievijā, ja sāksies pārrunas

Baltkrievu opozīcijas līdere Svetlana Tihanovska, kura atlidoja uz Briseli no Lietuvas, nepiedalījās ES diplomātijas vadītāju tikšanās reizē, taču pabrokastoja ar viņiem pirms tās sākuma. Tāpat viņa aprunājās ar saviem piekritējiem, kuri sapulcējās Luksemburgas laukumā blakus Eiropas Parlamenta ēkai.

​Tihanovska aicināja ES līderus nefinansēt Baltkrievijas varasiestādes un neatzīt Aleksandru Lukašenko par leģitīmu prezidentu, kā to jau izdarījis Eiropas Parlaments.

"Neatbalsties režīmu ar finansēm, neatzīstiet Lukašenko par leģitīmu līderi un izskatiet Koordinācijas padomi kā leģitīmu Baltkrievijas tautas iestādi dialoga veikšanai ar varu," uzsvēra viņa.

Tāpat viņa paziņoja, ka gaida iespēju nokļūt dzimtenē, taču ir gatava atgriezties tikai ar nosacījumu, ka varasiestādes un opozīcija uzsāks pārrunas.

"Es nespēju sagaidīt to brīdi, kad es varēšu iebraukt Baltkrievijā ar cerību, ka mums tūlīt, tūlīt viss izdosies. Es obligāti atbraukšu, kad sāksies pārrunas, kad izlaidīs visus politieslodzītos un es varēšu justies drošībā kopā ar saviem bērniem," pateica viņa.

Koordinācijas padomes loceklis Pāvels Latuško paziņoja, ka Baltkrievijas opozīcija atbalsta Polijas ierosinātā "Māršala plāna" izstrādi republikas ekonomikas atjaunošanai, un pavēstīja, ka pašlaik Koordinācijas padome izstrādā antikrīzes programmu.

"Padome prezentēs antikrīzes programmu mūsu valstij, kura tiks īstenota vienlaikus ar valsts pārvaldes un vietējo pašvaldību reformu," sacīja Latuško, piebilstos, ka Baltkrievija, viņaprāt, "atrodas uz ekonomiska bezdibeņa malas".

Borels: vienbalsīgumu panākt neizdevās

Pēcāk Borels apstiprināja, ka vienbalsīgumu  Baltkrievijas sankciju saraksta jautājumā panākt neizdevās.

​Pēc Borela sacītā, nav vienbalsīguma arī personālajās sankcijās pret Aleksandru Lukašenko. Sarakstu atkal izskatīs Eiropas Savienības valstu vadītāji gaidāmajā samitā.

Tāpat viņš atzīmēja, ka ES ārlietu ministri atbalstīja aicinājumu par jaunām vēlēšanām Baltkrievijā EDSO uzraudzībā, taču vēlēšanu leģitimitātes neatzīšana, pēc viņa sekām, vedīs pie sekām Balktrievijai "Austrumu partnerības" programmā.

Tāpat Borels precizēja, ka ES negrasās atsaukt no Baltkrievijas savu vēstnieku Dirku Šibelu.

13
Tagi:
sankcijas, Svetlana Tihanovska, Baltkrievija, ES
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Tihanovska aicinājusi ES līderus neatzīt vēlēšanu rezultātus Baltkrievijā
Tihanovska plāno uzstāties ANO Drošības padomē un EPPA
Lietuvā Tihanovsku atzinuši par Baltkrievijas prezidenti
Baltkrievijas opozīcijas koordinācijas padome ir gatava komunikācijai ar Krieviju
Lidosta Rīga

Citādi slimnīcām draud krīze: Latvija vērtēs Covid-19 draudus pēc saviem ieskatiem

0
(atjaunots 18:27 22.09.2020)
Sākumā Eiropas Komisija, pēc tam Eiropas Parlaments aicināja ES valstis paaugstināt pieļaujamo saslimstības rādītāju, lai noteiktu epidemioloģiskā nozīmē "bīstamas" valstis; kāpēc Latvija neatbalsta nedz šo, nedz citus ierosinājumus ceļojumu atvieglošanai ES robežās.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Latvija neatbalsta Eiropas Savienības vadošo iestāžu piedāvājumu paaugstināt saslimstības ar jauno koronavīrusu kritēriju robežas, nepārsniedzot kuras pēc iebraukšanas no citas valsts nav jāievēro pašizolācija. Pēc veselības aprūpes nozares pārstāvju domām, šāds solis radītu lielus draudus Latvijai, vēsta TV3

Iepriekš vairāk nekā 5000 tūrisma, pasažieru pārvadājumu un citu nozaru uzņēmumi, kuri ir cietušu zaudējumus koronavīrusa pandēmijas dēļ, vērsās pie Eiropas Komisijas vadītājas Urzulas fon der Leienas ar aicinājumu atcelt pašizolācijas prasību pēc ierašanās no citām valstīm, aizstājot to ar vienotu Covid-19 testēšanas protokolu. Septembra sākumā Eiropas Komisija, un pagājušajā nedēļā arī Eiropas Parlaments aicināja ES dalībvalstis pacelt kumulatīvo saslimstības ar jauno koronavīrusu rādītāju no 16 uz 50 gadījumiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Latvija uz šo aicinājumu negrasās atbildēt. Valsts Veselības ministrijas pozīcija paliek nemainīga: ja paaugstina slieksni tik strauji, ievesto gadījumu skaits pieaugs. Slimību profilakses un kontroles centram nāksies vairāk strādāt, lai atklātu visas kontaktpersonas, savukārt stacionēto cilvēku skaita kāpums radīs papildu slodzi veselības aprūpei. Bagātajās valstīs medicīna spēj tikt galā ar šādu izaicinājumu, taču Latvijas slimnīcās var sākties krīze.

Latvijas Veselības ministrijas pozīciju atbalsta arī Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs Ģirts Briģis.

"Mums paaugstinājums uz 25 vai pat augstāku skaitli – tas ir milzīgs lēciens uz augšu, un Latvijas situācijā tā nu nebūtu adekvāta rīcība. Galvenais infekcijas avots ir ieceļotāji. Ja mēs šo skaitli paaugstinām, tas nozīmē, ka mums vairs nav šādas uzmanības pret valstīm, kas šobrīd skaitās ļoti bīstamas," paskaidroja Briģis.

Cits Eiropas Parlamenta ierosinājums – skatīt saslimstību nevis valstīs kopumā, bet gan atsevišķos reģionos – arī netika atbalstīts Latvijas Veselības ministrijā. Ja to apstiprinātu, parādītos iespēja ceļot uz dažām Vācijas federālajām zemēm un, piemēram, uz Spānijas un Grieķijas salām, kur saslimstība ir zemāka. Taču Latvijas Veselības ministrijā norāda, ka šeit parādās datu kvalitātes un objektīvu vērtējumu jautājums, jo atdalīt cilvēku plūsmu no viena reģiona uz citu nebūs viegli.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
"Mūs sargā ugunskrusts": Twitter pajokoja par to, kāpēc latvieši neslimo ar Covid-19
Covid-19 sasniedzis arī Rīgas "Dinamo"
Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka