Īpaši bīstamo infekciju speciālists, ārsts-imunologs Vladislavs Žemčugovs

Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī

82
(atjaunots 14:12 23.05.2020)
Nevienam vīrusam nav stratēģijas "nogalināt visus" – viņam ir jāvairojas un jāiekaro teritorija, atzīmēja īpaši bīstamo infekciju speciālists, ārsts-imunologs Vladislavs Žemčugovs.

RĪGA, 23. maijs – Sputnik. Cīņa ar koronavīrusa izplatību Eiropā nav beigusies, reģionu sagaida otrs epidēmijas vilnis, paziņoja Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra vadītāja Andrea Ammona. Savukārt Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra pārstāves Jurijs Perevoščikovs atzīmēja pietiekamu valsts gatavību iespējamam atkātotajam Covid-19 uzliesmojumam. Lai pretotos infekcijas izplatībai, mediķi aicina pilsoņus turpināt regulāri mazgāt rokas, ievērot sociālo distanci un piesegt degunu un muti ļaužu pulcēšanās vietās.

Ja šobrīd atteiktos no visiem profilakses pasākumiem, pandēmija izcelsies ar jaunu spēku, brīdināja medicīnas zinātņu doktors, īpaši bīstamo infekciju speciālists, ārsts-imunologs Vladislavs Žemčugovs.

"Epidēmijas beigšanās konkrētā teritorijā ir atkarīga no tā, kāds iedzīvotāju procents būs izslimojis. Sākot ar 60% sāksies palēnināšanās, apstāsies saslimušo pieaugums. Epidēmija pāries norimšanas fāzē, līdz pilnībā neizsīks. Jauni pacienti parādīsies – viens nedēļā, viens mēnesī, viens ceturksnī," sacīja Sputnik Latvija Žemčugovs.

Pēc speciālista sacītā, to var panākt arī bez bremzēm, kā to sākumā izdarīja Zviedrija vai Vācija, bet var ieslēgt bremzes – pielietot vienus vai otrus izolācijas pasākumus.

"Kurš kā izlems, tas ir atkarīgs no konkrētās valsts. Ja šobrīd atslēdz bremzes, būs straujš pieaugums ģeometriskā progresijā gan saslimušo skaitā, gan smaguma pakāpē, gan nāves gadījumu skaitā," uzsvēra Žemčugovs.

Īpaši bīstamo infekciju speciālists atzīmēja, ka nevienam vīrusam nav stratēģijas "nogalināt visus".

"Vīrusam ir jāsavairojas un jāiekaro teritorija. Tādēļ pat mēra laikā paliek cilvēki, kuri nenomirst, bet iznēsā mikrobu citās teritorijās, kur tas var iesakņoties," piebilda Žemčugovs.

Koronavīrusa pandēmija, kura kopš gada sākuma izplatījusies no Ķīnas, ir pārņēmusi praktiski visas valstis. Ir atklāti vairāk nekā 5,3 miljoni Covid-19 inficēšanās gadījumu, no kuriem vairāk nekā 340 tūkstoši beidzās ar nāvi, savukārt 2,1 miljons gadījumu – ar izveseļošanos. Covid-19 mirstības rādītāji vidēji sastāda 6,5%. PVO iepriekš paziņoja, ka nav gatava prognozēt pandēmijas beigu termiņu.

82
Tagi:
epidēmija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (791)
Pēc temata
Krievijas infektologs novērtēja risku atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Apgāzts mīts par koronavīrusu, kas varētu novest pie katastrofas
Cīņa ar koronavīrusu palīdzējusi samazināt citu elpceļu slimību skaitu
"Nav saprotams, kā tas izturēsies". Zinātnieks pastāstīja par jauno koronavīrusu
Stoltenbergs

Baltija, Krima un tālāk: NATO satrauc Krievijas militārā spēka pieaugums

5
(atjaunots 11:25 16.01.2021)
Ziemeļatlantijas alianse satraukti un vērīgi seko, kā Krievija pastiprina militāro klātbūtni vairākos reģionos, paziņoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

RĪGA, 16. janvāris – Sputnik. Krievijas militārās klātbūtnes pastiprināšanās no Baltijas līdz Ziemeļāfrikai rada NATO satraukumu, paziņoja alianses ģenerāldirektors Jenss Stoltenbergs.

Viņš informēja, ka NATO novēro Krievijas nostiprināšanos ne tikai Āfrikā, bet arī Tuvajos Austrumos, Sīrijā, Melnās jūras reģionā, Krimā, Baltijas jūras rajonā, galējos Ziemeļos. "Esam par to nopietni satraukušies, mēs ļoti uzmanīgi sekojam Krievijas militārā spēka pieaugumam," uzsvēra alianses ģenerālsekretārs.

Stoltenbergs atzīmēja, ka Krievija ne tikai paplašina militāro klātbūtni reģionā, bet arī principiāli pastiprina savas militārās iespējas. "Šī iemesla dēļ citu starpā NATO audzē savas iespējas," norādīja Ziemeļatlantijas bloka ģenerālsekretārs.

NATO nerimstoši paplašina savu klātbūtni Baltijas reģionā, aizbildinoties ar it kā augošo Krievijas agresiju. ASV aizsardzības ministrs Marks Esperts iepriekš paziņoja, ka Pentagons pēta iespējas pārvietot daļu savu spēku no Vācijas uz Baltijas valstīm, Rumāniju vai Bulgāriju un dislocēt uz ilgstošu laika periodu. Espers klāstīja: jo tālāk uz austrumiem Eiropā atrodas valsts, jo vairāk ASV tur varot darīt sabiedroto sirdsmieram.

Savukārt Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Gruško uzsvēra, ka Maskava vērīgi seko ASV plāniem pārvietot savus karavīrus Eiropā un vērtē šo soļu iespējamās militārās sekas no reģionālās drošības viedokļa.

Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu jau vairākkārt norādījis, ka NATO jau dislocējusi Baltijas reģionā virkni daudznacionālo bataljonu, bet mācību laikā alianses karavīru skaits Krievijas robežu tuvumā pieaug vairākkārt. Šoigu norādīja, ka Maskava ir spiesta spert adekvātus atbildes soļus Rietumu stratēģiskajā virzienā, kas rada lielākos drošības riskus Krievijai.

5
Tagi:
Stoltenbergs, bruņojums, drošība, aizsardzība, Krievija, NATO
Pēc temata
ASV eskadras kuģis "ganās" Baltijā: eksperts paskaidroja, kādu labumu no tā gūst Krievija
Rokas par īsām. Kāpēc NATO noder tikai Krievijas provocēšanai
"Audzē bruņojumu, izturas nekaunīgi un agresīvi": Krimā norāja NATO
ASV Jūras spēkiem pavēlēts agresīvāk rīkoties pret Krieviju
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

27
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

27
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu