Krievijas GKS lidmašīna АN-30B Rīgas lidostā

Mediji: ASV izstājas no Atvērto debesu līguma un nostāda Baltiju neizdevīgā stāvoklī

143
(atjaunots 09:42 22.05.2020)
ASV nolēma izstāties no Atvērto debesu līguma; par to jau ir informējuši ārzemju partnerus, Krievijai paziņos 22. maijā, vēsta ārzemju mediji.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. ASV 22. maijā informēs Krieviju par izstāšanos no Atvērto debesu līguma, paziņoja avīze New York Times ar atsauci uz augsta līmeņa ASV administrācijas pārstāvjiem. KF ĀM paziņoja, ka pagaidām nav saņēmuši oficiālu paziņojumu par ASV izstāšanos no vienošanās.

Izdevums atzīmē, ka ASV jau sen pauž neapmierinātību ar to, ka Maskava it kā pārkāpa vienošanos un neatļāva lidojumus virs pilsētas, kur Krievija, kā tika uzskatīts, izvieto kodolieročus, kuri spēj sasniegt Eiropu, kā arī aizliedza lidojumus valstī lielu militāro mācību rīkošanas laikā. Tāpat izdevuma avoti atzīmēja, ka ASV prezidents Donalds Tramps bija sašutis par Krievijas lidmašīnas lidojumu tieši virs viņa golfa kluba Bedminsterā, Ņūdžersijā 2017. gadā.

Rakstā teikts, ka, saskaņā ar Pentagona un Amerikas specdienestu datiem, KF, visticamāk, izmanto lidojumus virs ASV teritorijas, lai atzīmētu infrastruktūru, kas var tikt iznīcināta kiberuzbrukumu rezultātā. Apstiprinājumi šim apgalvojumam netiek sniegti.

Avīze uzskata, ka ASV izstāšanās no līguma izraisīs Eiropas sabiedroto, tai skaitā NATO sabiedroto neapmierinātību, kuri piedalās līgumā. Viņi uzskata, ka līdz ar Vašingtonas izstāšanos no vienošanās sekos Krievijas atbildes soļi, kura gandrīz noteikti ierobežos viņu lidojumus virs savas teritorijas, ko sabiedrotie izmanto, lai veiktu Krievijas karaspēku pārvietošanās monitoringu robežu tuvumā – sevišķi svarīgi tas ir Baltijas valstīm.

Saskaņā ar avīzes datiem, administrācijas izstāšanās no kārtējās vienošanās var nozīmēt, ka Tramps negrasās pagarināt bāzisko Līgumu starp Krievijas Federāciju un Amerikas Savienotajām Valstīm par turpmākās stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu (New START), kura termiņš beidzas 2021. gadā.

Savukārt aģentūra Associated Press paziņoja, ka ASV jau ir informējušas ārzemju partnerus par to, ka Vašingtona izstājas no vienošanās, kura ļauj vairāk nekā 30 valstīm rīkot novērošanas lidojumus virs līgumu parakstījušajām valstīm.

KF ĀM paziņoja RIA Novosti, ka nav saņēmuši oficiālu paziņojumu par ASV izstāšanos no līguma.

"Pagaidām datu nav. Ja tas patiešām notiks, protams, būs žēl. Taču, diemžēl, tas iekļaujas kopējā esošās administrācijas līnijā – iedragāt visas vienošanās ieroču kontroles jomā. Šis ir bāziskais līgums savstarpējās uzticības nodrošināšanas ziņā Eiropā un plašākā mērogā," sacīja KF ĀM Ieroču neizplatīšanas un kontroles departamenta direktors Vladimirs Jermakovs.

Pirms dažām dienām, 19. maijā, KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs paziņoja, ka Atvērto debesu līgums tiek apdraudēts. "Līgums par atvērtajām debesīm jau tiek apdraudēts," sacīja Lavrovs preses konferencē, runājot par KF un ASV attiecībām stratēģiskās stabilitātes jomā.

Atvērto debesu līgumu parakstījušas 27 Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) valstis 1992. gadā Helsinkos. Patlaban līguma saistības pilda 34 valstis.

Līgums paredz iespēju veikt novērošanas lidojumus un fotografēt virs līguma dalībvalstu teritorijas ar mērķi saņemt ziņas par bruņotajiem spēkiem, militārajiem objektiem un karadarbību.

Līguma mērķis ir uzticības veicināšana valstu starpā, pilnveidojot karadarbības kontroles mehānismus un bruņojuma kontroles jomā noslēgto līgumu saistību ievērošanas monitoringu.

143
Tagi:
Atvērto debesu līgums, Krievija, ASV
Pēc temata
Pentagonā paskaidroja Krievijas GKS lidmašīnas lidojumu virs Baltā nama
ASV GKS lidmašīna nolidoja virs Krievijas teritorijas
Aleksejs Puškovs

Krievijas politiķis atbildējis uz aicinājumu noteikt sankcijas KF par Baltkrieviju

1
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Krievijas Senāta loceklis Aleksejs Puškovs savā lapā Twitter komentēja Eiropas Parlamenta deputāta no Polijas Jaceka Sariuša-Voļska ieteikumu ieviest sankcijas pret Krieviju sakarā ar protestiem Baltkrievijā, vēsta RIA Novosti.

"No Polijas ar naidu. Šis aicinājums ir absurds, tomēr norāda, ka Krievijai naidīgi noskaņotā Eiropas elite refleksu līmenī apsūdz Krieviju it visā ar jebkādu ieganstu vai vispār bez iegansta," uzskata Puškovs.

Politiķis atzīmēja, ka tādu Krievijas nīdēju kā Jaceks Sariušs-Voļskis Polijā ir papilnam, un pauda nožēlu par to, ka viņus uzklausa dažās ES valstīs.

"Pagaidām tas ir tukšs šāviens. Taču tas apzīmē kārtējā uzbrukumu Krievijai virzienu," secināja Puškovs.

Protesti Baltkrievijā

Pēc 9. augustā aizritējušajām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā sākās plašas protesta akcijas. Centrālā vēlēšanu komisija pavēstīja, ka vēlēšanās uzvaru izcīnījis Aleksandrs Lukašenko ar 80,08% balsu. Viņa galvenā konkurente Svetlana Tihanovska saņēmusi 10,09% balsu.

Pilsoņi paziņoja, ka nepiekrīt balsošanas organizācijai un rezultātiem. Likumsargi stingri ierobežo nesankcionētās akcijas. Kārtības sargi izmanto asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas un gumijas lodes. Saskaņā ar Baltkrievijas IeM datiem, divi cilvēki ir gājuši bojā.

1
Tagi:
Aleksejs Puškovs, sankcijas, Krievija, Polija, Baltkrievija
Pēc temata
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Rinkēvičs: Latvija atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas varasiestādēm
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

6
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
6
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa