Krievijas GKS lidmašīna АN-30B Rīgas lidostā

Mediji: ASV izstājas no Atvērto debesu līguma un nostāda Baltiju neizdevīgā stāvoklī

143
(atjaunots 09:42 22.05.2020)
ASV nolēma izstāties no Atvērto debesu līguma; par to jau ir informējuši ārzemju partnerus, Krievijai paziņos 22. maijā, vēsta ārzemju mediji.

RĪGA, 22. maijs – Sputnik. ASV 22. maijā informēs Krieviju par izstāšanos no Atvērto debesu līguma, paziņoja avīze New York Times ar atsauci uz augsta līmeņa ASV administrācijas pārstāvjiem. KF ĀM paziņoja, ka pagaidām nav saņēmuši oficiālu paziņojumu par ASV izstāšanos no vienošanās.

Izdevums atzīmē, ka ASV jau sen pauž neapmierinātību ar to, ka Maskava it kā pārkāpa vienošanos un neatļāva lidojumus virs pilsētas, kur Krievija, kā tika uzskatīts, izvieto kodolieročus, kuri spēj sasniegt Eiropu, kā arī aizliedza lidojumus valstī lielu militāro mācību rīkošanas laikā. Tāpat izdevuma avoti atzīmēja, ka ASV prezidents Donalds Tramps bija sašutis par Krievijas lidmašīnas lidojumu tieši virs viņa golfa kluba Bedminsterā, Ņūdžersijā 2017. gadā.

Rakstā teikts, ka, saskaņā ar Pentagona un Amerikas specdienestu datiem, KF, visticamāk, izmanto lidojumus virs ASV teritorijas, lai atzīmētu infrastruktūru, kas var tikt iznīcināta kiberuzbrukumu rezultātā. Apstiprinājumi šim apgalvojumam netiek sniegti.

Avīze uzskata, ka ASV izstāšanās no līguma izraisīs Eiropas sabiedroto, tai skaitā NATO sabiedroto neapmierinātību, kuri piedalās līgumā. Viņi uzskata, ka līdz ar Vašingtonas izstāšanos no vienošanās sekos Krievijas atbildes soļi, kura gandrīz noteikti ierobežos viņu lidojumus virs savas teritorijas, ko sabiedrotie izmanto, lai veiktu Krievijas karaspēku pārvietošanās monitoringu robežu tuvumā – sevišķi svarīgi tas ir Baltijas valstīm.

Saskaņā ar avīzes datiem, administrācijas izstāšanās no kārtējās vienošanās var nozīmēt, ka Tramps negrasās pagarināt bāzisko Līgumu starp Krievijas Federāciju un Amerikas Savienotajām Valstīm par turpmākās stratēģisko uzbrukuma ieroču samazināšanu un ierobežošanu (New START), kura termiņš beidzas 2021. gadā.

Savukārt aģentūra Associated Press paziņoja, ka ASV jau ir informējušas ārzemju partnerus par to, ka Vašingtona izstājas no vienošanās, kura ļauj vairāk nekā 30 valstīm rīkot novērošanas lidojumus virs līgumu parakstījušajām valstīm.

KF ĀM paziņoja RIA Novosti, ka nav saņēmuši oficiālu paziņojumu par ASV izstāšanos no līguma.

"Pagaidām datu nav. Ja tas patiešām notiks, protams, būs žēl. Taču, diemžēl, tas iekļaujas kopējā esošās administrācijas līnijā – iedragāt visas vienošanās ieroču kontroles jomā. Šis ir bāziskais līgums savstarpējās uzticības nodrošināšanas ziņā Eiropā un plašākā mērogā," sacīja KF ĀM Ieroču neizplatīšanas un kontroles departamenta direktors Vladimirs Jermakovs.

Pirms dažām dienām, 19. maijā, KF ĀM vadītājs Sergejs Lavrovs paziņoja, ka Atvērto debesu līgums tiek apdraudēts. "Līgums par atvērtajām debesīm jau tiek apdraudēts," sacīja Lavrovs preses konferencē, runājot par KF un ASV attiecībām stratēģiskās stabilitātes jomā.

Atvērto debesu līgumu parakstījušas 27 Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) valstis 1992. gadā Helsinkos. Patlaban līguma saistības pilda 34 valstis.

Līgums paredz iespēju veikt novērošanas lidojumus un fotografēt virs līguma dalībvalstu teritorijas ar mērķi saņemt ziņas par bruņotajiem spēkiem, militārajiem objektiem un karadarbību.

Līguma mērķis ir uzticības veicināšana valstu starpā, pilnveidojot karadarbības kontroles mehānismus un bruņojuma kontroles jomā noslēgto līgumu saistību ievērošanas monitoringu.

143
Tagi:
Atvērto debesu līgums, Krievija, ASV
Pēc temata
Pentagonā paskaidroja Krievijas GKS lidmašīnas lidojumu virs Baltā nama
ASV GKS lidmašīna nolidoja virs Krievijas teritorijas
Špicbergenā

Špicbergenā darbu sācis pirmais Krievijas poligons sasaluma pētīšanai

1
(atjaunots 13:58 14.07.2020)
Poligonā iekārtoti termometriskie urbumi, sezonas kušanas slāņa monitoringa laukums, urbumi zemgultnes atkuseņu monitoringam un meteoroloģiskais komplekss.

RĪGA, 14. jūlijs - Sputnik. Špicbergenā sācis darbu pirmais poligons ilggadējā sasaluma pātīšanai, kā arī Arktikas apgūšanai pielietojamo tehnoloģiju izmēģinājumiem, portālam RIA Novosti pastāstīja Krievijas Hidrometeoroloģijas centra vadītājs Igors Šumakovs.

"2016. gadā Krievijas Hidrometeoroloģijas centra Arktikas un Antarktikas zinātniski pētnieciskā institūta zinātnieki sāka darbu un patlaban noslēgta sasaluma poligona izveide Barencburga ciema apkaimē – pirmais Krievijas sasaluma poligons augsta platuma grādu Arktikā," atklāja Šumakovs.

Viņš precizēja, ka poligonā iekārtoti termometriskie urbumi, sezonas kušanas slāņa monitoringa laukums, urbumi zemgultnes atkuseņu monitoringam un meteoroloģiskais komplekss. Fjorda dibenā uzstādīta 150 metrus gara strēle ar temperatūras un pretestības detektoriem sezonālā jūras sasaluma izveides monitoringam. Zinātnieki izstrādājuši arī ģeofizisko metožu kompleksu tādu interesantu sasaluma parādību, kā hidrolakolīta pētīšanai.

"Pirmie ir kūkumošanās ciļņi, kas Špicbergenā sasniedz 40 metru augstumu ar ledus serdeni, kas pieaugot spēj pacelt un iznest līdz virsmai klinšu iežus. Šī parādība ir ne tikai interesanta, tā ir arī svarīga ar sasaluma degradāciju saistīto risku novērtēšanai, atceroties, ka Jamalas krātera fenomens ir saistīts ar tieši tāda ciļņa sprādzienu," atzīmēja Šumakovs.

Viņš precizēja, ka sasaluma poligons Špicbergenā tiks izmantots kriolitozonas (sasalušās grunts zonas) apguves tehnoloģiju pilnveidošanai. Tās būs nepieciešamas arī Krievijas teritorijā.

1
Pēc temata
Špicbergenā iet bojā ziemeļbrieži
Draudi Arktikā: kur Latvija meklē ienaidniekus, ASV, Krievija un Āzija meklē resursus
Zinātnieki: klimata pārmaiņas var novest pie pasaules kara
 Covid-19

PVO nosaukusi četrus koronavīrusa izplatības scenārijus pasaulē

8
(atjaunots 12:35 14.07.2020)
Pasaules veselības organizācijas vadītājs konstatēja, ka koronavīrusa infekcija dažādās valstīs veidojas saskaņā ar četriem scenārijiem.

RĪGA, 14. jūlijs — Sputnik. Koronavīrusa infekcijas attīstību dažādās valstīs iespējams aprakstīt saskaņā ar četriem scenārijiem, brīfingā pastāstīja Pasaules veselības organizācijas vadītājs Tedross Adanoms Gebrejesuss, vēsta RIA Novosti.

Pirmajā grupā viņš iekļāva Dienvidaustrumāzijas, Klusā okeāna, Karību baseina un Āfrikas valstis, "kuras bija brīdinātas un informētas" par infekcijas uzliesmojumu. PVO vadītājs konstatēja, ka to līderi "saņēmuši situācijas kontroli savās rokas", tāpēc bija iespējams efektīvi informēt iedzīvotājus par nepieciešamību veikt drošības pasākumus.

"Eiropas scenārijā" bija plaši uzliesmojumi, ko izdevās kontrolēt, pateicoties varasiestāžu darbībām un iedzīvotāju reakcijai..

Trešais scenārijs veidojas valstīs, kurās valdība ieviesa ierobežojošus pasākumus, taču to vēlāka vājināšana noveda pie saslimstības pieauguma. Gebrejesuss pieļāva, ka "šīs valstis padodas, jo savu efektivitāti parādījušie pasākumi netiek ievēroti vai izpildīti". PVO vadītājs nenosauca valstis, kurās darbojas šis scenārijs.

Ceturtajā gadījumā, pie kura viņš pieskaita Ziemeļameriku un Dienvidameriku, Dienvidāziju un dažas Āfrikas valstis, bija vērojams straujš inficēto skaita pieaugums. Pēc viņa domām, par koronavīrusa pandēmijas epicentru uzskatāmas abas Amerikas.

PVO dati liecina, ka Covid-19 gadījumu skaits pārsniedz 13 miljonus. Pandēmija aiznesusi vairāk nekā 566 tūkstošu cilveku dzīvības.

8
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
"Padomju brīnums" līdzējis: Krievija pamatoja Covid-19 zemo mirstību bijušajā PSRS
PVO ieinteresējusies par Krievijas vakcīnu pret Covid-19
Jau sen pielietojam: akadēmiķis novērtēja "izrāvienu" Covid-19 ārstēšanā
Pasaulē iestājas jauna bīstama fāze: PVO vadītājs paudis viedokli par Covid-19