Pasaules Veselības organizācijas logo, foto no arhīva

PVO komentēja ASV versiju par Covid-19 mākslīgo izcelsmi

59
(atjaunots 10:46 06.05.2020)
PVO nav saņēmusi nekādus datus no ASV, kas attiektos uz koronavīrusa iespējamo izcelsmi, informēja organizācijas ārkārtas situāciju programmas direktors Maikls Raiens.

RĪGA, 5. maijs — Sputnik. Savienoto Valstu amatpersonu izteikumi par koronavīrusa mākslīgo izcelsmi ir spekulācijas, informēja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ārkārtas situāciju programmas direktors Maikls Raiens, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka situācijā ar Covid-19 parādīšanos Ķīna esot "pieļāvusi kļūdu un centusies to slēpt". Pēc viņa vārdiem, ASV izmeklē versijas par to, ka vīruss radies laboratorijā Uhaņā. Valsts vadītājs piedraudēja ar "sekām", ja noskaidrosies, ka Ķīna pieļāvusi koronavīrusa uzliesmojumu. Atbildot uz viņa apsūdzībām, Ķīnas Ārlietu ministrija atgādināja, ka Pekina kopš epidēmijas sākuma ieņēmusi atklātu un atbildīgu pozīciju situācijā ar vīrusu.

Maikls Raiens informēja, ka PVO nav saņēmusi nekādus datus no ASV, kas attiektos uz koronavīrusa iespējamo izcelsmi.

"Kā jebkura organizācija, kas balstās uz apstiprinātiem datiem, mēs gribētu saņemt jebkādu informāciju par vīrusa izcelsmi, jo tā ir ļoti svarīga informācijas daļa, kas skar sabiedrisko veselības aprūpi un nepieciešama tālākajai kontrolei. Tātad, ja pastāv tādi dati un pierādījumi, ASV valdība izlems, vai tos uzrādīt un kad to darīt. Taču šajā gadījumā PVO ir grūti strādāt informācijas vakuumā," viņš norādīja.

Savukārt PVO ārkārtēju slimību nodaļas vadītāja Marija Van Kerkhove vēlreiz atsaucās uz ekspertu viedokli, kuri uzskata, ka Covid-19 ierosinātājs ir dzīvnieku izcelsmes koronavīruss.

"Mums ir jānoskaidro starpposms. Dzīvnieks, ko inficēja sikspārņi un kas pēc tam inficēja cilvēku agrīnā stadijā. To ir ļoti svarīgi uzzināt no sabiedriskās veselības aprūpes viedokļa, lai mēs varētu novērst atkārtotu parādīšanos," viņa atzīmēja.

Covid-19, kā arī citu koronavīrusu ģenētiskā secība rāda, ka tiem visiem ir dzīvnieku, sikspārņu izcelsme, norādīja Kerkhove. PVO pārstāve atgādināja, ka par Tuvo Austrumu respiratorā sindroma starpposmu kļuva kamieļi.

"Visas liecības, ko esam redzējuši, ņemot vērā visas esošās sekvences, bet es uzskatu, ka pastāv vairāk nekā 15 tūkstoši ģenētisko sekvenču, liecina – tas ir dabiskas izcelsmes vīruss. Un mums ir jāatrod starpposms, un mēs atbalstām savus kolēģus Ķīnā," viņa konstatēja.

Jaunā koronavīrusa pandēmija aptvērusi gandrīz visas pasaules valstis. Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka ar Covid-19 inficējušies vairāk nekā 3,5 miljoni cilvēku, vairāk nekā 240 tūkstoši ir miruši.

 

59
Tagi:
ASV, Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (729)
Pēc temata
AP: Ķīna slēpusi datus par koronavīrusu, lai palielinātu medikamentu krājumus
Veģetārieši pret savu gribu: koronavīruss atstāj amerikāņus bez gaļas
Ārste pastāstīja par neizskaidrojamām koronavīrusa sekām
SputnikPro vebinārā apsprieda viltus ziņas par koronavīrusu
Atklāta koronavīrusa spēja skart visus orgānus
BelAES, foto no arhīva

Eksperts paskaidroja, no izbijusies Lietuva pirms BelAES palaišanas

14
(atjaunots 16:32 28.10.2020)
Lietuva ir aptvērusi, jo zaudējusi: reģiona valstu piekļuve lētajai elektroenerģijai no Baltkrievijas ir viens no svarīgākajiem faktoriem ekonomikas atjaunošanā pēc pandēmijas.

RĪGA, 28. oktobris – Sputnik. Lietuva nosūtījusi Baltkrievijas Ārlietu ministrijai protesta notu jautājumā par Baltkrievijas AES pirmā bloka gaidāmo startu, vēsta Sputnik Lietuva. Viļņa nosauca to par "sasteigtu" un "bīstamu lietuviešiem, baltkrieviem un ES pilsoņiem".

Baltkrievijas atomelektrostacijas palaišana ir ļoti svarīga visa reģiona ekonomikai, ieskaitot Krieviju, Baltkrieviju un Baltijas valstis, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja ekonomists Vladislavs Giņko.

"Patlaban reģiona ekonomika ir nokļuvusi tuvu zemākajam attīstības punktam, pie tā novedusi koronavīrusa pandēmija. Visu reģiona valstu ekonomikas ir saskārušās ar vērienīgiem izaicinājumiem, bijušas spiestas pārveidoties. Tas attiecas gan uz sašķidrināto gāzi, gan elektroenerģijas piegādēm, gan valstu tirdzniecisko apgrozījumu. Tāpēc ir ļoti svarīgi, ka darbu sāks Baltkrievijas AES, – kad reģiona valstu ekonomika sāks augt, elektroenerģijas pieprasījums būs viens no svarīgākajiem," paskaidroja Giņko.

Eksperts norādīja, ka valstīs, kam ir droša piekļuve lētajai elektroenerģijai no Baltkrievijas, ekonomika atjaunosies ātrāk.

"BelAES dāvās jaunas enerģētiskās iespējas Baltkrievijas un Krievijas ekonomikai, bet Lietuva saprot, ka tādēļ cietīs sakāvi," akcentēja Giņko.

Kad Krievijas un Baltkrievijas enerģētisko kopprojektu cenšas nepamatoti un nelaicīgi kritizēt, skaidrs, ka tas notiek politisku apsvērumu dēļ, norādīja eksperts. "Tādējādi cenšas aizskart arī Krieviju," viņš piebilda.

Pirmā atomstacija Baltkrievijā ir lielākais Maskavas un Minskas kopprojekts kodolenerģētikas nozarē. Stacija ar diviem reaktoriem VVER-1200 ar kopējo noteikto jaudu 2400 MW apjomā uzbūvēta Astravjecas pilsētā Grodņas apgabalā saskaņā ar mūsdienīgu Krievijā izstrādātu 3+ paaudzes projektu, kas atbilst visām starptautiskajām normām un IAEA rekomendācijām drošības jomā.

Kopš Baltkrievijas AES būvdarbu sākuma Lietuva turpina plašu kampaņu – tās politiķi apgalvo, ka stacija nav droša. Viļņa uzskata, ka atomstacija apdraudot Lietuvu, un aicināja kaimiņus boikotēt Baltkrievijā ražoto elektroenerģiju. Oktobrī BelAES pirmajā blokā tika aizsākta ķēdes reakcija minimāli kontrolējamā līmenī. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka AES pirmā energobloka starts ieplānots 7. novembrī.

14
Tagi:
Krievija, Baltkrievija, elektroenerģija, Lietuva, BelAES
Pēc temata
BelAES saņēma atļauju pirmā energobloka palaišanai
Lietuva iebiedē pilsoņus ar "avāriju BelAES": Viļņā sāks izdalīt joda tabletes
"Krievija izrakstīs latviešiem sertifikātus": Lietuvā strīdas par BelAES boikotēšanu
Latvija un citas ES valstis aicināja Minsku "nekavējoties" atrisināt BelAES problēmas
Krievijas zemūdens raķešnesējs Orel, foto no arhīva

Daily Mail: Krievijas zemūdeņu skaits Atlantijā "satriec"

21
(atjaunots 15:41 28.10.2020)
Uz Lielbritānijas flotes operāciju zonu Krievija tagad sūta divas vai trīs zemūdenes, nevis vienu, kā agrāk, pastāstīja izdevuma informācijas avots no valsts Jūras kara spēkiem.

RĪGA, 28. oktobris - Sputnik. Atlantijas ziemeļu daļā strādājošo Krievijas zemūdeņu skaits ir krasi palielinājies, saviem lasītājiem vēsta britu izdevums Daily Mail, stāsta RIA Novosti.

Saskaņā ar izdevuma datiem, Apvienotās Karalistes krastu tuvumā manītas Krievijas grūti fiksējamās daudzfunkcionālās atomzemūdenes "Schuka B" (NATO klasifikācijā – "Akula").

"Ziemeļatlantijā ieejošo Krievijas zemūdeņu skaits ir satriecošs," Daily Mail citēja savu informācijas avotu no Lielbritānijas Jūras kara spēkiem.

Uz Lielbritānijas flotes operāciju zonu Krievija tagad sūta divas vai trīs zemūdenes, nevis vienu, kā agrāk, pastāstīja izdevuma sarunbiedrs. Pēc viņa domām, situācija esot "nopietna".

Jūlijā avīze Wall Street Journal, atsaucoties uz NATO pārstāvjiem un militārajiem analītiķiem, informēja, ka patlaban Krievija izvērš lielāku skaitu zemūdeņu uz ilgāku laiku tajos Atlantijas okeāna rajonos, kur tās var apdraudēt NATO kara kuģus un svarīgus ASV infrastruktūras objektus.

Iepriekš amerikāņu militārpersonas jau vairākkārt sūkstījās par to, ka Krievijas zemūdenes atņēmušas viņu flotei "kluso ostu". Piemēram, viceadmirālis Endrjū Vudijs Luiss paziņoja, ka Pentagons jau zaudējis neapstrīdamo līdera vietu Atlantijā. Pēc viņa vārdiem, Maskava izmanto tehniku ar "nāvējošākām bruņojuma sistēmām", tāpēc amerikāņu flotes sagatavošanās dažādām operācijām kļūst aizvien sarežģītāka. Viņš piebilda, ka aiz ASV Jūras spēku Atlantijas flotes galvenās jūras kara bāzes robežām karavīri nejūtoties drošībā.

21
Tagi:
zemūdenes, Krievija
Pēc temata
Krievijas JKF papildinājis jaunākais raķešu zemūdens kreiseris
Amerikāņu admirāli satraukušas Krievijas zemūdenes Vidusjūrā
Jaudīgi kuģi, neredzamas zemūdenes un ātras raķetes: Krievija atzīmē JKF dienu
"Tie ir tikai pirmie soļi": kāpēc ASV pārvieto zemūdenes Krievijas krastu tuvumā