Politico: Itālijas "Mazā Ķīna" pasargāja sevi no koronavīrusa

56
(atjaunots 11:50 01.05.2020)
Dažas nedēļas pirms pirmā Itālijā reģistrētā Covid-19 saslimšanas gadījuma Prato ķīnieši slēdza savas bodītes un devās pašizolācijā.

RĪGA, 1. maijs – Sputnik. Itālijas Prato pilsētai, kur dzīvo lielākā ķīniešu diaspora Eiropā, prognozēja Covid-19 uzliesmojumu, taču rezultātā tieši ķīniešu kopiena palīdzēja pilsētniekiem izbēgt no nelaimes, raksta Politico.

Prato, kur aptuveni 10% ir ķīnieši, pašlaik ir reģistrēti tika 479 Covid-19 gadījumi, mazāk, nekā jebkurā citā Toskānas pilsētā. Neviens ķīniešu kopienas pārstāvis nav saslimis.

Romas panorāma, foto no arhīva
© Sputnik / Игорь Михалев

Laikā, kad jaunais koronavīruss plosījās tikai Āzijā, Prato, kuru ir iesaukuši par "Mazo Ķīnu", izskatījās pēc Itālijas Ahilleja pēdas, sevišķi ņemot vērā to, ka februāra vidū pilsētā bija jāatgriežas aptuveni 2000 cilvēku, kuri atzīmēja Ķīnā Mēness kalendāra Jauno gadu.

Prato iedzīvotāji nodarbojās ar audumu ražošanu jau kopš Viduslaikiem. 1990. gados pilsētā sāka iebraukt darba migranti no Veņdžou, pilsētas Ķīnas austrumos. Saskaņā ar oficiālajiem datiem, Prato provincē dzīvo 30 tūkstoši ķīniešu, ja ņem vērā nelegālos migrantus, to skaits sasniedz 50 tūkstošus. Katrs sestais bērns Prato ir ķīnietis.

Sākumā migranti no Ķīnas strādāja itāļu kompānijās, kuras ražoja dārgus audumus, savukārt pēc tam, kad globalizācijas nogāza audumu cenas, ķīniešu uzņēmēji paši sāka šūt apģērbu ar uzrakstu Made in Italy.

Ķīniešu diasporu apsūdzēja nevēlēšanās integrēties un centienos izvairīties no nodokļu maksāšanas: šūšanas darbnīcas tika slēgtas un atvērtas ar jauniem nosaukumiem, lai izvairītos no pārbaudēm. 2013. gadā septiņi ķīniešu strādnieki gāja bojā ugunsgrēkā, kas piesaistīja uzmanību darba apstākļiem Prato fabrikās.

Jaunā koronavīrusa uzliesmojums draudēja saasināt attiecības starp vietējām kopienām un dot ieganstu labējo retorikai pret migrantiem. Visā Itālijā sāka uzbrukt ķīniešu ārienes cilvēkiem. Februārī Amnesty International nosodīja ksenofobijas vilni pret ķīniešu diasporu Itālijā.

Rezultātā bailes izrādījās nepamatotas. Vīruss ienāca Prato no Lombardijas, un vislielāko pretošanos tam izrādīja tieši ķīniešu diaspora.

Daudzi ķīnieši Prato pilsētā joprojām ir cieši saistīti ar Veņdžou. Līdzīgi daudzām citām Ķīnas pilsētām, arī Veņdžou tika ieviesta karantīna, tādēļ vairums Prato iedzīvotāju, kas ieradās Jaunā gada svinībās uz Ķīnu, divas svētku nedēļas pavadīja pašizolācijā. Un, kad viņi atgriezās Itālijā, viņus gaidīja vēl divas nedēļas karantīnas, šoreiz – pēc kopienas vadītāju rīkojuma.

Disciplīnu atbalstīja ar metodēm, kas tika importētas no Ķīnas. Kopienas vadītāji izmantoja ķīniešu ziņapmaiņas lietotni WeChat, lai izplatītu sarakstu ar vārdiem, adresēm, telefona numuriem un atlidošanas datumiem, skaidro Marko Vongs, pirmais ķīniešu izcelsmes Prato pilsētas padomes loceklis.

Kamēr cilvēki, kas ieradās no Ķīnas, sēdēja mājās, kaimiņi gāja iepirkties viņu vietā, un katru dienu viņiem kāds zvanīja, vaicāja par viņu pašsajūtu un temperatūru.

"Tā bija zemu tehnoloģiju, pašdarināta Ķīnas karantīnas versija," saka Marko Vongs.

Janvārī, dažas nedēļas pirms pirmā reģistrētā Covid-19 saslimšanas gadījuma Itālijā, Prato ķīnieši slēdza savas bodītes un devās pašizolācijā, stingri ievērojot higiēnas noteikumus.

Prato ķīniešu pašdisciplīna palīdzēja vietējiem iedzīvotājiem saprast, ka viņi ir briesmās, vēl pirms tam, kad varasiestādes lika visiem sēdēt mājās.

"Viņi pateica sev, ka, ja ķīnieši, kuri parasti strādā dienu un nakti, slēdza darbnīcas, tad lieta ir nopietna," saka Prato mērs Mateo Bifoni.

Turklāt ķīniešu kopienas pārstāvji raizējās par to, ka Itālijā netiek veikti nekādi drošības pasākumi un centās brīdināt pilsētas varasiestādes, ka ir nepieciešams rīkoties. Arī tas palīdzēja samazināt spriedzi starp etnosiem.

ES dalībvalstu karogi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Ķīniešu kopiena deva mums labu piemēru," saka Bofoni. "Mēs Prato sapratām visu notiekošā nopietnību, iespējams, visagrāk Itālijā."

Kopš Covid-19 uzliesmojuma sākuma Itālijā ķīniešu šūšanas darbnīcas sākušas taisīt aizsarglīdzekļus, un vislielākā fabrika nodrošina sejas maskas visai Toskānai. Tāpat ķīniešu uzņēmēji palīdz piegādāt no Ķīnas humanitāro palīdzību: sejas aizsargmaskas, ķirurģiskos halātus un MPV aparātus.

Tas viss palīdzēja itāļiem ieraudzīt Prato ķīniešu kopienu jaunā gaismā.

56
Tagi:
koronavīruss, Ķīna, Itālija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (675)
Pēc temata
Simtiem tūkstošu "lieku" cilvēku paliks Latvijā: Lindermans par Covid-19 sekām
Pakāpeniski paplašina aptvērumu: Covid-19 testus veiks bērnudārzu darbiniekiem un šoferiem
Latvijā noteikts otrā Covid-19 saslimšanas viļņa periods
Baltijas valstis vienojušās koordinēt savas darbības cīņā ar Covid-19
Covid-19

Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka

22
(atjaunots 11:35 21.09.2020)
Desmit ES valstīs Covid-19 izplatās nekontrolējami, taču Lietuvā situācija pagaidām nav tika bēdīga.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Situācija ar Covid-19 saslimstību pasaulē un Eiropā kļūst arvien sliktāka, paziņoja LTV raidījumā "Rīta panorāma" Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Vakar Latvijā tika ziņots par 10 jauniem Covid-19 gadījumiem. Perevoščikovs atzīmēja, ka pašlaik bez simptomiem izrādās vidēji tikai viens no 10 atklātajiem Covid-19 gadījumiem. Pēc viņa sacītā, smagi saslimušo skaits patlaban ir proporcionāli zemāks nekā pavasarī, jo biežāk slimo jauni cilvēki.

Tikmēr Eiropa sagaida "otro vilni – vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā. PVO uzskata, ka tas pirmām kārtām ir saistīts ar drošības pasākumu neievērošanu.

Pēc Perevoščikova teiktā, saslimstību var vērtēt pēc vairākiem rādītājiem, piemēram, pēc pozitīvo analīžu rezultātu daļas. Ja pozitīvi ir vairāk par 3% veikto analīžu, tas ir kritisks rādītājs, kurš liecina par nekontrolējamu slimības izplatību.

Latvijā šis rādītājs sastāda 0,3%, savukārt desmit ES valstīs jau pārsniedz 3%. Covid-19 saslimstība stipri pieaug arī Latvijas kaimiņvalstīs. Šonedēļ valstu "dzeltenajā sarakstā", pēc atgriešanās no kurām jāievēro pašizolācijas režīms, Igaunijai pievienojusies arī Lietuva.

Pēc Perevoščikova sacītā, labā ziņa ir tas, ka Lietuvā lielākā daļa Covid-19 gadījumu tiek apsekota un pozitīvo analīžu rezultātu daļa tur ir mazāka par 1%.

Runājot par vakcīnu, epidemiologs nebija pārāk optimistisks, un pieņēma, ka to varētu sagaidīt vien ap nākamā gada rudeni.

Ņemot vērā Covid-19 saslimstības pieaugumu Čehijā (aizritējušajā ceturtdienā valstī bija 3123 jauni inficēšanās gadījumi), uz šo valsti un no tās kopš šodienas ir aizliegti regulārie pasažieru pārvadājumi, tiek ziņots SPKC mājaslapā. Pasažieru pārvadāšanas aizliegumi ir ieviesti arī attiecībā uz Spāniju, Andoru un Franciju.

22
Tagi:
koronavīruss, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (675)
Pēc temata
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā
Diennakts laikā 10 jauni Covid-19 gadījumi, četri cilvēki stacionēti
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

Medijs: Lielbritānija pastiprinājusi patrulēšanu pie Krievijas robežām

24
(atjaunots 11:04 21.09.2020)
Tostarp iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīti aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lielbritānijas GKS iznīcinātāji un britu JKS kuģi ievērojami pastiprinājuši patrulēšanu pie Krievijas robežām ar mērķi atklāt Krievijas aizsardzības "vājās puses", vēsta RIA Novosti ar atsauci uz izdevumu Sunday Times.

Saskaņā ar tā datiem, laika posmā no augusta pēdējās nedēļas pie Krievijas robežām Melnās jūras rajonā, kā arī Kolas pussalas krastiem tika nosūtītas vismaz 28 karalisko GKS lidmašīnas, turklāt lidojumus vienlaikus piedalījās līdz pat piecām lidmašīnām.

Izdevums atzīmē, ka tālajos lidojumos piedalījās iznīcinātāji Typhoon un degvielas uzpildes lidmašīnas Voyager, kā arī izlūkošanas lidmašīnas Sentinel, RC-135 un Sentry E-3 AWACS. Pirms divām nedēļām izdevums ziņoja par pirmajiem iznīcinātāju Typhoon lidojumiem virs Ukrainas, un, kā uzsver avīze, "militārie avoti un dati no lidmašīnu izsekošanas portāliem apstiprināja, ka kopš tā laika patrulēšana virs Melnās jūras ir pastiprinājusies".

Turklāt tiek atzīmēts, ka iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīt aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

Augsta līmeņa informators britu izlūkdienestā paziņoja avīzei, ka šādu misiju rezultātā iegūtā informācija palīdzēt Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas ekspertiem "atklāt pretinieku vājās puses un censties izmantot tās".

KF BS Ģenerālštāba Galvenās operatīvās vadības priekšnieks, pirmais Ģenerālštāba priekšnieka vietnieks Sergejs Rudskojs piektdien paziņoja, ka ārzemju izlūkošanas lidmašīnas sākušas par 40% biežāk, nekā pērn, parādīties Melnās jūras reģionā. Pēc viņa sacītā, vēl vairāk pieaugusi izlūkošanas no gaisa veikšanas aktivitāte Krimas pussalas tuvumā.

24
Tagi:
iznīcinātājs, robeža, Lielbritānija, Krievija
Pēc temata
NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā – spēles ar pulvera mucu
Krievija atjauno flotes tradīcijas: mācības "Okeāna vairogs" Baltijas jūrā
Kāpēc Krievijas bezpilota "Okhotnik" tik ļoti satrauc ASV un NATO

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

0
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

0
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību