Kruīzu lainera MSC Splendida pasažieri, foto no arhīva

Tuvākā nākotne vai fantastika: pasaulē var parādīties "imunitātes pases"

78
(atjaunots 17:37 26.04.2020)
Tiek apspriesta iespēja izveidot tā dēvētās "imūnās pases", kas ļaus ceļot un šķērsot valstu robežas.

RĪGA, 20. aprīlis – Sputnik. Valstis varētu sākt pakāpeniski atvērt robežas septembra sākumā, kad, pēc zinātnieku domām, pāries Covid-19 pandēmijas pirmais vilnis, raksta Newsru.com.

Joprojām lielas bažas izraisa slimnieki bez simptomiem, kuriem par saslimšanu ar koronavīrusu neliecina nekādas klīniskas izpausmes. Viņi var kļūt par atkārtota saslimšanas uzliesmojuma iemeslu, tādēļ tiek izstrādāta virkne pasākumu, kas ļaus padarīt drošu cilvēku pārvietošanos pasaulē.

Par vienu no šādiem pasākumiem varētu kļūt tā dēvēto "imunitātes pasu" ieviešana, bioloģiskas personas apliecības, kas apstiprinās, ka cilvēks nav pārnēsātājs vai arī viņa asinīs jau ir antivielas.

Taču problēma ir tajā, ka šādu pasu standarti ir jāatzīst visām pasaules valstīm.

Līdzīgas pases kopš 2020. gada 12. aprīļa jau sākušas darboties Ķīnas teritorijā. Šādu iniciatīvu atbalsta arī Vācija. Vācu zinātnieki piedāvā visiem gribētājiem iziet testēšanu, lai noskaidrotu, vai asinīs ir antivielas pret koronavīrusu, un saņemtu attiecīgu izziņu.

Par "imunitātes pasēm" jau runā ASV un Lielbritānijā. Pēc Lielbritānijas veselības ministra Meta Henkoka domām, visiem, kas ir izslimojuši koronavīrusu, kā arī tiem, kam ir izstrādājušās antivielas pret saslimšanu, ir jāizsniedz speciālas izziņas, kas ļaus pēc ierašanās valstī neievērot karantīnu.

Министерство обороны РФ

Taču, kā atzīmēja Krievijas tūrisma tirgus eksperti, "imūno pasu" ieviešanas ideja ir interesanta, taču grūti izpildāma, jo, piemēram, koronavīrusa testam ir jābūt veiktam nedēļu pirms brauciena uz citu valsti, taču sekojošās nedēļas laikā cilvēks var inficēties, tādēļ šādu saslimšanas brīdinājuma veidu nevar uzskatīt par efektīvu.

Tāpat eksperti atzīmē, ka pat ja šādas pases parādīsies, tas notiks ne ātrāk kā pēc dažiem gadiem, un tas nebūs lēts prieks.

78
Tagi:
pasaule, pase, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (805)
Pēc temata
Pasaulē ir jau trīs Covid-19 veidi: vīruss mutē, lai "lauztu" cilvēka imunitāti
Katastrofas Latvijā nav un diez vai būs: ārsts par koronavīrusa epidēmiju
"Tas reiz beigsies": kā pozitīvi stāties pretī koronavīrusam
Krievijā izgudrots preparāts koronavīrusa Covid-19 ārstēšanai
"Nav saprotams, kā tas izturēsies". Zinātnieks pastāstīja par jauno koronavīrusu
Solitaire

Eksperts nosauca "Ziemeļu straumes 2" palaišanas termiņu

3
(atjaunots 16:17 24.02.2021)
Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai "pēc padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Krievijas valdības Finanšu universitātes eksperts, Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs nosaucis gāzesvada "Ziemeļu straume 2" nodošanas ekspluatācijā provizorisko termiņu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai pēc "padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

Juškovs atzīmēja, ka tie ir tikai Ukrainas izlūkošanas aģentūras minējumi.

Eksperts precizēja, ka "Ziemeļu straumes 2" ieviešana ekspluatācijā norisināsies četros posmos. Pirmajā posmā jāpabeidz cauruļvadu izbūve Vācijas ūdeņos. Otrajā - Dānijas zonā. Trešais posms ietver regulēšanas un palaišanas darbus, tostarp kompresijas pārbaudi, bufera gāzes iesūknēšanu, cauruļvada dažādu darbības režīmu pārbaudi. Ceturtais posms ir projekta komerciāla palaišana.

"Palaišana ekspluatācijā notiks ne ātrāk kā septembrī, nevis 12. jūnijā," viņš atzīmēja.

Juškovs paskaidroja, ka "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu pabeigšana netiks saistīta ne ar kādu kalendāra dienu.

"Ukraina cenšas radīt iespaidu, ka Krievija ir Padomju Savienības mantinieks, kur bija pieņemts saistīt kārtējās būves pabeigšanu ar svētku datumu," viņš secināja.

Projekts paredzēts divu gāzesvada cauruļu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru apmērā gadā no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. Cauruļvads tiek izbūvēts caur Somijas, Zviedrijas un Dānijas teritoriālajiem ūdeņiem vai ekskluzīvajām ekonomiskajām zonām.

Pret "Ziemeļu straumi 2" iebilst Ukraina, kas nevēlas zaudēt Krievijas gāzes tranzīta nestos ienākumus, ASV, kas aktīvi cenšas pārdot ES savu sašķidrināto dabasgāzi, kā arī Polija, Latvija un Lietuva, kas to uzskata par politisku projektu.

3
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni
ASV paskaidroja, kādu pozīciju ieņem "Ziemeļu straumes 2" jautājumā
Vācija varētu "izpirkt" "Ziemeļu straumi 2", lai izvairītos no ASV sankcijām
Berlīnē aicināja nesaistīt "Ziemeļu straumi 2" ar Navaļniju
Krievijas armijas karavīri, foto no arhīva

The National Interest: kara gadījumā Krievija saraus NATO gabalos

76
(atjaunots 22:52 22.02.2021)
Eksperti atzīmē, ka Krievija pastiprinājusi un modernizējusi Rietumu militāro apgabalu un tajā "koncentrētas kompetentākās militārās vienības".

RĪGA, 23. februāris — Sputnik. Amerikāņu izdevuma The National Interest analītiķis Džons Rosomando pastāstīja, kas sagaida NATO konflikta gadījumā ar Krieviju Eiropā, vēsta RIA Novosti.

Raksta autors atgādināja par manevriem "Ziema 20" Polijā – to gaitā domājamais pretinieks no austrumu puses sakāva valsts armiju tikai piecu dienu laikā. Polijas armija tika sagrauta, lai arī teorētiskajā konfliktā tika ņemti vērā tādi faktori, kā piektās paaudzes lidmašīnas F-35, ko Polijas Bruņotie spēki vēl nav saņēmuši, pretraķešu aizsardzības sistēmas Patriot un zalves uguns reaktīvās sistēmas HIMARS.

"Mācības parādīja, ka Ziemeļatlantijas alianses austrumu flangs ir viegli ievainojums Krievijas iebrukuma gadījumā," raksta eksperts.

Viņš atzīmēja ka Krievija pastiprinājusi un modernizējusi Rietumu militāro apgabalu un tajā "koncentrētas kompetentākās militārās vienības", kas bruņotas ar mūsdienīgajiem tankiem T-90, T-72B3M, bruņutransportieriem BTR-82, BMP-3, kā arī sarežģītām pretgaisa aizsardzības sistēmām, kas ietver zenītkompleksus "Tunguska", "Pancir S1" un S-400.

Speciālists uzskata, ka Krievijas spēku grupējums ātri sakaus NATO vienības Polijā un Baltijā, ja ASV nepaplašinās savu klātbūtni šajā flangā.

"Kara gadījumā Krievijas un Baltkrievijas armijas ieņems NATO teritoriju gar robežu un tādējādi saraus alianses spēkus uz pusēm, pārraujot loģistikas mezglus, kas savieno Poliju un Lietuvu," uzskata raksta autors.

Autors piedāvā ASV palīdzēt Polijai nomainīt novecojušo bruņojumu pret mūsdienīgiem ieročiem, kas atbilst alianses standartiem. Turklāt sabiedrotajiem NATO ir jāatjauno sagādes līnijas, kas pastāvēja Rietumeiropā līdz aukstā kara beigām, viņš secināja.

Maskava jau vairākkārt uzsvērusi, ka nelolo agresīvus nodomus pret citām valstīm, pie tam konstatē ASV un NATO bloka augošo militāro aktivitāti pie savām robežām. Aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu norāda, ka Ziemeļatlantijas alianses darbībām raksturīgi Krievijai naidīgi soļi. Viņš uzsvēra, ka resors dara visu iespējamo, lai robežas būtu droši aizsargātas.

76
Tagi:
militārās mācības, NATO, Krievija
Pēc temata
NATO uzveļ Krievijai atbildību par konfrontāciju
Diplomāts paskaidroja, kādi NATO soļi demonstrē Krievijai naidīgo noskaņojumu
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Militārie zinātnieki: Krievijas aizsardzībai no NATO vajadzīgs preventīvs trieciens