Kravu automašīnu rinda, foto no arhīva

Pameta mašīnas un gāja pie ģimenēm: baltkrievu tālbraucēji riskē

38
(atjaunots 09:59 17.04.2020)
Šoferiem, kuri veic kravu tranzīta autopārvadājumus, ir jāizmanto tikai varasiestāžu norādītie autoceļi. Noteiktas arī precīzas stāvvietas.

RĪGA, 17. aprīlis – Sputnik. Baltkrievu autovadītāji-tālbraucēji pārkāpj pandēmijas ietvaros noteiktos ierobežojumus, vēsta Sputnik Baltkrievijas.

Baltkrievijā visiem, kuri atgriezušies no ārvalstīm, arī tālbraucējiem ir 14 dienas jāievēro pašizolācijas režīms. Kravu tranzīta autopārvadājumos jāizmanto tikai noteikti autoceļi. Tāpat noteiktas arī stāvvietas atpūtai un maltītēm, transporta līdzekļu uzpildei. Autovadītāju pienākums ir arī ātri pamest Baltkrieviju – ne vēlāk kā dienu pēc iebraukšanas.

Par noteikumu pārkāpumu paredzēta administratīvā atbildība – naudas sods no 2 līdz 50 minimālajām algām. Tā Baltkrievijā sastāda 27 rubļus (apmēram 10 eiro).

Tomēr daudzi autovadītāji neievēro autostāvvietas un termiņus. Lielākā daļa pārkāpēju (90%) ir baltkrievi, kuri strādā ārvalstu pārvadātāju uzņēmumos.

"Piemēram, 1993.gadā dzimušais Grodņas iedzīvotājs, kurš devās uz Krieviju, pat nepapūlējās sameklēt autostāvvietu – apstādināja kravas automašīnu ceļa malā iepretim savai mājai un devās pie ģimenes. Pie tam viņš iepriekš apmeklēja Vāciju un Poliju," pastāstīja par kādu incidentu BR Valsts muitas komiteja.

Vienā no DUS Grodņā, kas nav iekļauta starp atļautajām uzpildes stacijām, divi vīrieši atstāja savas automašīnas un devās mājup.

"Vēl viens vadītājs no Vitebskas, kurš atradās reisā no Latvijas uz Krieviju, atstāja lielo kravas automašīnu kādā dzīvojamo māju mikrorajonā, lai iegrieztos riepu servisā un ieietu mājās, jo dzīvo otrpus ceļam," muita minēja vēl vienu piemēru.

Muitas pārstāvji norādīja, ka darbinieki caurlaides punktos visiem izdala bukletus ar informāciju par stāvvietām, uzpildes stacijām un ēdināšanas vietām. Pārvadātājiem, kuri pārkāpuši noteikumus, tiek nosūtīti paziņojumi.

"Ja autovadītāji nekļūs apzinīgāki, mēs būsim spiesti vērst pret pārvadātājiem-pārkāpējiem papildu pasākumus, lai panāktu noteikumu ievērošanu, tostarp arī nodrošināt muitas eskortu transporta līdzekļiem, kuri tranzītā šķērso Baltkrievijas Republiku. Pie tam EES Muitas kodekss paredz, ka muitas iestādēm ir tiesības netieši novērot transporta līdzekļus ar tehnisko līdzekļu palīdzību," piezīmēja VMK.

Oficiālās statistikas dati rāda, ka koronavīrusa infekcijas gadījumu skaits Baltkrievijā sasniedzis 728, pie tam 36 cilvēki ir miruši.

Daudzas valstis ir apturējušas starptautiskos avioreisus un dzelzceļa satiksmi, kravas automašīnu vadītāji ir teju vienīgie, kas nodrošina preču pārvietošanos starp valstīm. Tāpēc uz viņiem bieži vien neattiecas karantīnas ierobežojumi, tostarp arī noteikumi, kas saistīti ar robežu šķērsošanu.

38
Tagi:
Kravu pārvadājumi, Baltkrievija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (715)
Pēc temata
Pārtikas Latvijā pietiks visiem: atliek vienīgi aizvest to līdz veikaliem
Rinda 52 km garumā: kravas automašīnas vadītājs stāsta par haosu pie robežām
Politologs: Baltijas autopārvadātāji nesagaidīs ES izpratni – liekas naudas nav
Rudens Rīgā, foto no arhīva

Latvija viena no ES valstīm, kam draud augstākais nabadzības risks

19
(atjaunots 13:17 19.10.2020)
Eurostat pētījums liecina, ka līdz ar Latviju šajā reitingā iekļuvusi Itālija, Lietuva, Grieķija, Rumānija un Bulgārija.

RĪGA, 19. oktobris – Sputnik. Aizvadītajā gadā gandrīz ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju (22,9%) pakļauti nabadzības riskam. Par to liecina statistikas aģentūras Eurostat dati.

Starp ES dalībvalstīm vairāk nekā katrs piektais cilvēks atradās uz nabadzības riska sliekšņa Rumānijā (23,8%), Latvijā (22,9%), Bulgārijā (22,6%), Igaunijā (21,7%), Spānijā (20,7%), Lietuvā (20,6%) un Itālijā (20,3%). Dati par Itāliju sniegti par 2018. gadu. Reitinga otrajā galā ar zemāko nabadzības risku atrodas Čehija (10,1%), Somija (11,6%), Slovākija (11,9%), Slovēnija (12,0%), Ungārija (12,3%), Dānija (12,5%), Nīderlande (13,2), Austrija (13,3%) un Francija (13,6).

​Pie tam jāpiebilst, ka 21,7% Latvijas iedzīvotāju pakļauti nabadzības riskam no ienākumu viedokļa. Igaunijā šis rādītājs sasniedzis pat 22,9%, bet Lietuvā – 20,6%.

Latvija un Lietuva regulāri ieņem antilīderu vietas Eiropas Savienībā dzīves līmeņa ziņā. Eurostat jau vairākkārt iekļāvis valstis reitingā ar augstāko nabadzības risku pilsoņiem.

Daži eksperti uzskata, ka pēc PSRS sabrukuma un abu valstu iestāšanās ES Latvija un Lietuva kļuvušas par Eiropas perifēriju, kam atņemta jebkāda patstāvība.

19
Tagi:
Eurostat, nabadzība, Latvija
Pēc temata
Pandēmijas laikā cilvēku kļuvuši nabadzīgāki: Latvijā pieaug zādzību skaits no mājokļiem
Kāpēc jūs esat tik nabadzīgi? Vīrietis braucis uz "skaisto Latviju", bet nokļuvis reālajā
Urbanovičs: Latvija top arvien latviskāka un nabadzīgāka
"Koronakrīze" jau pusi Latvijas iedzīvotāju ir padarījusi nabadzīgākus
Kodolsprādziens, foto no arhīva

Ukraiņu ģenerālis nolēmis pabiedēt Rietumus ar iedomātiem kodolieročiem

10
(atjaunots 13:04 19.10.2020)
Mēs aizsargājam Rietumu pasauli, bet rietumi mūs – ne īpaši – aptuveni tā pašreizējo situāciju novērtējis ukraiņu ģenerālpulkvedis Igors Smeško. Tagad viņš draud, ka Ukraina kuru katru brīdi var atjaunot savu kodolpotenciālu.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. 1994. gadā Ukraina atteicās no kodolarsenāla, kas tai tika mantojumā no PSRS, un parakstīja Budapeštas memorandu, kas garantēja valsts drošību no kodolvalstu puses apmaiņā pret pievienošanos Līgumam par kodolieroču neizplatīšanu.

Savu kodolarsenālu Ukraina zaudējusi, taču pavisam noteikti nav zaudējusi lielas ambīcijas un rožainas fantāzijas. To apliecina Ukrainas Drošības dienesta bijušā vadītāja ģenerālpulkveža Igora Smeško izteikumi, vēsta RIA Novosti.

Ģenerālpulkvedis pasūkstījās par to, ka Ukraina neliekuļoti aizsargā Rietumu pasauli un demokrātiju, taču nesaskata tikpat neliekuļotus soļus no Rietumu puses, tāpēc paziņoja, ka Ukrainai ir visas iespējas atjaunot savu kodolstatusu.

Ukrainai esot gan zinātniskais potenciāls, gan tehniskās iespējas, lai atkal pārvērstu to par kodollielvalsti, piedraudēja ģenerālis. Trūkstot tikai politiskās gribas.

Pie tam Smeško piezīmēja, ka neaicina izstrādāt atombumbas, viņš tikai atgādinot Rietumu valstīm, ka ukraiņu tauta jāciena.

Tāpat ģenerālis atgādināja patvaļīgajiem Rietumiem, ka arī Ukraina devusi vērā ņemamu ieguldījumu kodolbruņojuma attīstībā, jo Ukraina uzdāvinājusi pasaulei akadēmiķi Sergeju Koroļovu, kurš dzimis Žitomirā.

Jāpiebilst, ka viens no šī izcilā padomju zinātnieka sasniegumiem ir tas, ka viņš nodrošināja PSRS ar stratēģisko kodolraķešu bruņojumu, kas veidoja valsts vairogu.

 

10
Tagi:
kodolieroči, Rietumi, Ukraina
Pēc temata
Ukrainas bijušais pārstāvis NATO: valstij ir unikālas iespējas radīt kodolieročus
"Ukraina – kodolatkritumu kolonija". Kas notiek patiesībā
Ukraina nostādījusi pasauli uz kodolkara sliekšņa
Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis, foto no arhīva

Dombrovskis: budžeta sastādītāji nespēj pārvaldīt valsti

0
(atjaunots 18:08 19.10.2020)
Valdībai izdevies atrast naudu mediķu algu celšanai tikai uz pašvaldību izdevumu apšņāpšanas rēķina.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. 2021. gada budžets liecina par izmisumu un valdības nespēju vadīt valsti, uzskata Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis. Savas domas viņš atklāja radio Baltkom ēterā.

Aizvadītajā nedēļā, kad Saeima nobalsoja par budžeta paketes nodošanu komisijām, Dombrovskis savā lapā Facebook pastāstīja:

"Es cenšos katram budžetam atrast kādu ietilpīgu apzīmējumu. Tādējādi 2020. gada budžeta projekts bija (vēlētāju) "uzmešanas budžets". 2021.gada budžeta projektu es sauktu par "izmisuma budžetu".

Kāpēc? Paskaidrošu nākamnedēļ".

Radio ēterā viņš paskaidroja, ka budžeta projekts nepārprotami liecina – Latvijas valdība nekontrolē situāciju valstī.

"Jātniekam ir jāsēž zirgā, jākontrolē situācija. Citādi viņš ir zem zirga vēdera. Šis budžets skaidri liecina, ka jātnieks ir zem zirga. Zirgs viņu nes nezināmā virzienā," teica deputāts.

Pēc viņa vārdiem, mediķu algu palielināšanai 2021. gadā valdošie atraduši naudu, vienkārši pārvelkot deķi no pašvaldībām.

"Ilgus gadus bija ienākumu nodokļa sadales proporcija: 80% - pašvaldībām, 20% - valstij. Tā nemainījās pat 2008.-2009. gg. smagajā krīzē. Šodien mēs redzam, ka valdība palielinājusi savu daļu līdz 25% un tā sameklējusi naudu mediķu algām," piezīmēja Dombrovskis.

Politiķis atzīmēja, ka visi lēmumi par pabalstu celšanu, pēc būtības, ir piespiedu kārtā pieņemti, jo šogad Satversmes tiesa pēc tiesībsarga Jura Jansona prasībām novērtēja, cik adekvāta ir sociālās aizsardzības sistēma valstī un atzina, ka Satversmei tā neatbilst.

"Otrs svarīgais "izmisuma budžeta" aspekts: visas piemaksas sociālajā sfērā ir saistītas ar Satversmes tiesas lēmumiem. Tātad valdība nav gatava palīdzēt bez piespiešanas. Trešais – mikrouzņēmumu nodokļu sistēmas iznīcināšana, ko es prognozēju jau pirms pusgada," teica deputāts.

No 1. janvāra mikrouzņēmums saglabās savu statusu, ja tajā būs nodarbināts tikai 1 cilvēks (īpašnieks), nevis līdz 5 darbinieki, kā agrāk. No 15% līdz 25% pieaugs nodoklis, ko nāksies maksāt no gada apgrozījuma līdz 20 tūkstošu eiro apmērā. No apgrozījuma 20-40 tūkstošu eiro apmērā gadā nāksies maksāt 40%. Pārsniedzot šo robežu, mikrouzņēmums zaudē savu statusu un pāriet pie darba parastajā nodokļu režīmā.

0
Tagi:
Latvija, budžets, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Jurists: Latvija 30 gados iedzinusi postā ekonomiku un var palikt ar pusmiljonu cilvēku
Pacienti ietaupīja 5 miljonus eiro, bet budžeta naudas zālēm atkal nepietiek
"Lieciet mierā kultūru": pie Saeimas norisinājās protesta akcija