Vakcinācija

"Stipri sāpēja roka": notika vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājums uz cilvēka

53
(atjaunots 09:19 16.04.2020)
Amerikāniete, kurai ievadīja eksperimentālo preparātu pret Covid-19, pastāstīja par savām sajūtām pēc vakcinēšanas.

RĪGA, 16. aprīlis – Sputnik. ASV vakcīna pret koronavīrusu mRNS-1273 tika izmēģināta uz cilvēka. Jau marta sākumā Nacionālais alerģiju un infekcijas slimību institūts Sietlā izsludināja klīnisko izmēģinājumu uz cilvēkiem uzsākšanu, vēsta RIA Novosti.

Vakcīna mRNS-1273 tika izstrādāta kopā ar biotehnoloģiju kompāniju "Moderna", kura bāzējas Kembridžā, Masačūsetsas štatā.

Par izmēģinājuma cilvēku kļuva amerikāniete Dženifera Hallera. Viņa pastāstīja par piedzīvotajām sajūtām The Telegraph intervijā.

Pēc viņas sacītā, pirmajā dienā viņai nedaudz pacēlās temperatūra, savukārt otrajā dienā sāka stipri sāpēt roka, savukārt trešajās dienā viss pārgāja. Pie tam Hallera salīdzināja efektu no vakcīnas pret koronavīrusu ar poti pret gripu.

Tāpat Hallera paskaidroja, kādēļ viņai bija jākļūst par eksperimenta dalībnieci. Viņa paziņoja, ka cer izveidot efektīvu vakcīnu un uzskata, ka leposies ar to, ka bijusi daļa no šī preparāta izveidošanas procesa.

Kopumā 45 brīvprātīgie kļuvuši par Nacionālā alerģijas un infekcijas slimību institūta Sietlas filiāles eksperimenta dalībniekiem. Katram no tiem, kas piekrita kļūt par programmas dalībnieku, ar 28 dienu intervālu tiks ievadītas divas vakcīnas devas. Devas būs atšķirīgas – 25, 100 un 150 mikrogrami.

Preparāts jau veiksmīgi testēts uz dzīvniekiem. Tagad ir paredzēts novērtēt vakcīnas drošību cilvēkiem, noteikt nepieciešamo zāļu devu un uzzināt spējas izraisīt imunitātes atbildi.

Vakcīnas meklējumi

Iepriekš ziņots, ka Krievijā ka Krievijā ir izstrādāti trīs ārstniecības preparāti, kuri var tikt izmantoti koronavīrusa Covid-19 izraisītās infekcijas ārstēšanai.

Krievijas Zinātņu akadēmijas Urālu filiāles Postovska organiskās sintēzes institūtā tika radīts pretvīrusa preparāts triazavirīns. Tāpat Organiskās sintēzes institūts kopā ar Maskavas Zeļinska organiskās ķīmijas institūtu izveidoja sintēzes shēmu pretvīrusa preparātam favipiravīrs.

Trešais preparāts, forteprēns, tika izveidots Gamaleja Nacionālā epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā kopā ar Organiskās ķīmijas institūtu uz fosprenila pamata. Tās ir zāles, kuras izmanto koronavīrusa infekciju ārstēšanai dzīvniekiem.

Turklāt, tika ziņots, ka Federālā medicīniski bioloģiskā aģentūra (FMBA) izstrādājusi zāles uz pretmalārijas preparāta "Meflohīns" bāzes.

Atzīmēsim arī to, ka Ukrainas prezidents Vladimirs Zeļenskis apsolīja miljonu dolāru tam, kurš izgudros zāles pret koronavīrusu.

53
Tagi:
vakcīna, koronavīruss
Pēc temata
Krievijā sākuši izmēģināt vakcīnu pret koronavīrusu
Gēnu inženierija pret Covid-19: kad gaidīsim Latvijas zinātnieku darba pirmos augļus
No soda naudas līdz pērienam: kā dažādās valstīs cīnās pret koronavīrusu
Atrasta jauna metode cīņā ar koronavīrusu
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

3
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

3
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē
Dienvidosetija, foto no arhīva

Krievijas politiķis pamatoja Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarības atzīšanas motīvus

3
(atjaunots 18:59 08.08.2020)
2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Maskava atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas neatkarību, jo nevarēja pieļaut, ka Aizkaukāzs pārvērstos par pulvera mucu, konstatēja Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs, kurš 2008. gadā bija Krievijas prezidents, vēsta RIA Novosti.

"Šodien aprit 12 gadi kopš brīža, kad mūsu valsts atbildēja uz Gruzijas toreizējā prezidenta noziedzīgo rīcību. (..) Tieši tāpēc es toreiz pieņēmu grūtu, tomēr vienīgo pareizo lēmumu – aizsargāt Abhāziju un Dienvidosetiju, vispirms pasargājot tās no agresijas, pēc tam, saskaņā ar pilsoņu lūgumu, atzīstot to pilnīgu neatkarību. Pretējā gadījumā Aizkaukāzs būtu pārvērties par pulvera mucu, un tas Krievijai, kas vienmēr atbalstījusi stabilu mieru kaimiņvalstīs, bija absolūti nepieņemami," viņš pastāstīja savā lapā sociālajā tīklā VKontakte.

Politiķis uzsvēra, ka Krievija vienmēr ir atbalstījusi stabilitāti kaimiņvalstīs un pie tam nekad nepieļaus uzbrukumu saviem pilsoņiem.

"Mūsu atbilde vienmēr būs absolūti adekvāta situācijai ar mērķi uzturēt stabilitāti un drošību gan mūsu valstī, gan visā pasaulē," atgādināja Medvedevs.

Abhāzijas Republikas karogs
© Sputnik / Алексей Никольский

2008. gada 8. augustā Gruzijas karavīri apšaudīja Dienvidosetiju ar zalves uguns iekārtām "Grad", uzbruka un daļēji sagrāva tās galvaspilsētu Chinvalu. Krievija, aizsargājot Dienvidosetijas iedzīvotājus, kuru vidū daudzi pieņēma Krievijas pilsonību, ieveda karaspēkus un pēc piecas dienas ilgas karadarbības padzina Gruzijas kareivjus no reģiona.

2008. gada 26. augustā Krievija atzina Dienvidosetijas un Abhāzijas suverenitāti. Krievijas valdība norādīja, ka šis lēmums atbilst pašreizējai realitātei un nav pārskatām. Tomēr Tbilisi atsakās atzīt republiku neatkarību.

 

3
Tagi:
Dienvidosetija, Abhāzija