Laboratorijas darbiniece. Foto no arhīva

Koronavīrusa dēļ miljoniem bērnu var palikt bez potes pret masalām

26
(atjaunots 11:12 15.04.2020)
Vakcīna pret masalām ir viens no svarīgākajiem sabiedrības veselības aprūpes sasniegumiem, ik gadus tā glābj dzīvību miljoniem bērnu.

RĪGA, 15. aprīlis – Sputnik. Vakcinācijas pret masalām termiņu pārcelšana saistībā ar jaunā koronavīrusa tipa pandēmiju var skart 117 miljonus bērnu 37 valstīs, brīdina UNICEF.

Lai arī UNICEF apzinās, ka cīņa ar koronavīrusa pandēmiju prasa kopīgus veselības aprūpes nozares darbinieku pūles visā pasaulē, speciālisti apgalvo, ka ir nepieciešams saglabāt esošos imunizācijas dienestus gan šobrīd dzīvojošajiem, gan nākotnes paaudzēm.

Bērnu nodaļa slimnīcā
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Marta beigās Pasaules Veselības organizācija (PVO) publicēja pamācību valstīm attiecībā uz imunizācijas dienestu saglabāšanu. Šajā pamācībā tiek ieteikts apturēt imunizācijas kampaņas valstīs, kurās patlaban nav aktīvu slimību uzliesmojumu, kuras spēj novērst vakcīnas.

UNICEF piekrīt šim ierosinājumam, tomēr iesaka valstīm neizbeigt imunizāciju, cik vien tas ir iespējams, neradot riskus pilsoņiem un veselības aprūpes darbiniekiem.

Neraugoties uz to, ka droša un efektīva vakcīna pret masalām pastāv jau vairāk nekā 50 gadus, pēdējā laikā kļuvuši biežāki masalu saslimšanas gadījumi. 2018. gadā no šīs slimības nomira vairāk nekā 140 tūkstoši cilvēku, lielākā daļa no tiem bija bērni. Visas šīs nāves bija iespējams novērst.

Šobrīd, pandēmijas fonā, 24 pasaules valstīs imunizācijas kampaņas tika apturētas vai atceltas. 2020. gadā ieplānotās kampaņas vēl 13 valstīs arī var tikt atceltas. Vairāk nekā 117 miljoni bērnu 37 valstīs, daudzās no kurām bērni dzīvo vietās, kur gadās aktīvi masalu uzliesmojumi, var nesaņemt potes.

Šajā skaitā nav iekļauti zīdaiņi, kuri arī varētu nesaņemt poti. Taču bērni līdz viena gada vecumam visbiežāk mirst no masalu izraisītām veselības problēmām.

Saskaņā ar PVO datiem, laika posmā no 2000. līdz 2017. gadam vakcinācija pret masalām noveda pie globālās mirstības no masalām samazināšanās par 80%. 2000.-2016. gadā vakcinācija pret masalām novērsa 20,4 miljonus nāves gadījumu, kas padarīja vakcīnu pret masalām par vienu no svarīgākajiem sabiedrības veselības aprūpes sasniegumiem.

Masalas joprojām ir plaši izplatītas daudzās valstīs, kuras sāk attīstīties, sevišķi atsevišķās Āfrikas un Āzijas daļās. Absolūtais vairākums (vairāk nekā 95%) nāves gadījumu, ko izraisīja masalas, notiek valstīs ar zemiem iedzīvotāju ienākumiem un vāju veselības aprūpes infrastruktūru. Visnāvējošākie masalu uzliesmojumi notiek valstīs, kuras piedzīvo dabas stihijas un konfliktus vai arī atgriežas pie normālas dzīves pēc šādiem notikumiem.

26
Tagi:
vakcīna, Pasaules Veselības organizācija
Pēc temata
Lietuvā brīvdienās ar masalām paguvuši saslimt vēl 20 cilvēki
Desmit globāli veselības draudi: no kā jābaidās Latvijai
Masalu uzliesmojums Lietuvā: vai tas draud arī Latvijai
Vairāk nekā trešdaļa Latvijas iedzīvotāju netic vakcinācijas labumam
Aisbergs pie Franča Jozefa Zemes

Jūras ledus platība Arktikā sasniegusi gada minimālo rādītāju

7
(atjaunots 13:33 26.09.2020)
Zinātnieki vēsta, ka Arktikas jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Arktiskā jūras ledus platība – viens no globālo klimata pārmaiņu indikatoriem, ir sasniegusi savu minimālo gada rādītāju, brīfingā informēja Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas (PMO) oficiālā pārstāve Klēra Nullisa, vēsta RIA Novosti.

"ASV Sniega un ledus datu nacionālais centrs (NSIDC) informēja, ka 15. septembrī jūras ledus platība sastādījusi 3,74 miljonus kvadrātkilometru. Alfrēda Vegenera institūts apstiprināja šo rādītāju, savukārt, pēc Brēmenes universitātes datiem tā sastāda 3,8 miljonus kvadrātkilometru," viņa pastāstīja.

Nullisa piezīmēja, ka tas ir minimālais gada rādītājs, kas radies pēc kušanas procesa vasaras sezonā un anomāli augstās gaisa temperatūras ietekmes, kas šovasar tika reģistrēta Sibīrijā.

Jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

Organizācijas pārstāve atgādināja, ka ledus platības zemākais līmenis reģistrēts 2012. gadā. Tomēr dati par šo gadu ir provizoriski, jo siltā gaisa izplatīšanās var vēl vairāk samazināt ledus platību. Savukārt tas liecina par Arktikas ledus segas samazināšanās tendenci.

7
Tagi:
Arktika, klimata pārmaiņas
Pēc temata
Sinoptiķi konstatējuši: klimata pārmaiņu pazīmes pastiprinās
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Cilvēce atsviedīs Zemi trīs miljonus gadu tālā pagātnē, uzskata zinātnieki
Ķirurģiskie instrumenti, foto no arhīva

Ukrainietei ārsti atdevuši vīra amputētās kājas

15
(atjaunots 12:45 26.09.2020)
Sieviete saņēmusi slimnīcā vīra amputētās ķermeņa daļas un mājupceļā zaudējusi samaņu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sieviete Novijbuhas pilsētā Ukrainā zaudējusi samaņu, nesot mājup vīra amputētās kājas, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu "Tut.info"

Sievietes draudzene, kuru viņa bija palūgusi pieskatīt bērnus, pastāstīja, ka sievietei ārsti likuši pagaidīt, līdz beigsies dzīvesbiedra operācija.

"Viņai slimnīcā teica: "No rīta atnāksi, pasēdēsi, kamēr beigsies operācija, un saņemsi kājas," sievietes draudzene stāstīja rajona padomes sesijā.

Sievietei atdodas vīra amputētās ķermeņa daļas, taču pa ceļam viņa zaudējusi samaņu.

Slimnīcas galvenais ārsts, kurā tika veikta operācija, paskaidroja, ka pacienta dzīvesbiedre neesot zinājusi darbību algoritmu, ko viņai vajadzēja ievērot. Mediķis klāstīja: ja sievietei ir iespēja apglabāt kājas kapos, kur vēlāk būtu apglabāts viņas vīrs, viņai kājas vajadzēja saņemt. Pretējā gadījumā viņai vajadzējis vērsties pie nodaļas vadītāja vai augstākas vadības. Tad šo jautājumu būtu risinājusi rajona vai pilsētas administrācija.

Slimnīcas galvenais ārsts pasūkstījās, ka pirms 15 gadiem slimnīcā bijis utilizācijas centrs, taču vietējie iedzīvotāji to esot izzaguši un nodevuši metāllūžņos.

Sievietes izturēšanos viņš nodēvēja par "kaprīzēm".

15
Tagi:
Ukraina
Lietuvas parlamenta ēka. Foto no arhīva

Eksperts norādījis Lietuvai: prasībās par sankcijām pret KF trūkst loģikas

0
(atjaunots 15:59 26.09.2020)
Lietuvai vispirms pašai jāaptver, ko tā vēlas, pirms pieprasīt no Eiropas Savienības sankcijas pret Krieviju.

RĪGA, 26. septembris – Sputnik. Lietuvas parlamenta deputāti aicināja Eiropas Savienību ieviest sankciju mehānismu pret Krieviju tā saucamā "Magņitska saraksta" formātā, ņemot vērā incidentu ar blogeri Alekseju Navaļniju, un iekļaut tajā gan atsevišķas personas, gan sankcijas pret konkrētām nozarēm ekonomikā, informēja Sputnik Lietuva.

Lietuvai vajadzētu konkretizēt, par kādām tieši sankcijām ir runa, sarunā ar Sputnik Latvija ieteica Krievijas valdības Finanšu universitātes un Nacionālās enerģētiskās drošības fonda eksperts Staņislavs Mitrahovičs.

""Magņitska sarakstā" bija paredzēts iekļaut konkrētas personas, kas apsūdzētas sakarā ar paša Magņitska nāvi, tās nebija ekonomiska rakstura sankcijas. Toties sektorālās sankcijas, ko ieviesa ASV un ES, attiecās uz ekonomiku. Tāpēc Lietuvas deputātiem vajadzētu aptvert, ko viņi vēlas," akcentēja Mitrahovičs.

Ja runa ir par pasākumiem pret Krievijas politiķiem un specdienestu pārstāvjiem, Brisele šādu ieceri varētu atbalstīt, uzskata eksperts.

"Taču, ja, pēc Lietuvas domām, jāievieš sankcijas pret Krievijas rūpniecību un tirdzniecību, tas diezin vai izdosies. Visas svarīgākās sankcijas pret Krieviju ES ieviesa 2014. gadā, un kopš tā laika nekādi jauni vērienīgi ierobežojumi nav bijuši," norādīja Mitrahovičs.

Aizvadītajā nedēļā Eiropas Parlamenta deputāti aicināja pārvērtēt attiecības ar Krieviju un "turpināt tās izolāciju", ņemot vērā incidentu ar Navaļniju. Eiropas diplomātijas vadītājs Žozeps Borels norādīja, ka Brisele apņēmusies izveidot globālu sankciju režīmu par cilvēktiesību pārkāpumiem pasaulē un piešķirt tam Navaļnija vārdu.

Maskava uzskata ES pozīciju par atklātu un tiešu iejaukšanos KF iekšējās lietās. Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova akcentēja, ka runas par Navaļnija vārda piešķiršanu sankciju režīmam izskatās kā atklāts mēģinājums piešķirt ES jaunajiem ierobežojumiem nepārprotami Krievijai nedraudzīgu vektoru.

Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā, kad viņa pašsajūta strauji pasliktinājās lidmašīnā. Divas dienas vēlāk viņš tika pārvests uz klīniku Charite Berlīnē. Vācijas valdība, atsaucoties uz kara mediķiem, paziņoja, ka blogeris it kā esot bijis saindēts ar vielu no kaujas indīgo vielu grupas "Novičok". Maskava lūdza Berlīni dokumentāli apstiprināt savus paziņojumus, atzīmējot, ka, saskaņā ar izmeklējumiem Krievijā, indes Navaļnija analīzēs netika atrastas.

0
Tagi:
Navaļnijs, sankcijas, Krievija, Lietuva
Pēc temata
Die Welt: Krievija neievainojama sankciju priekšā
ES komentēja Krievijas lēmumu noteikt atbildes sankcijas
ASV Kongresā ziņo: sankciju apstiprināšana pret Krieviju ir problemātiska
ES liek likmi uz sankcijām, lai mainītu varu valstīs: Krievija aicina mainīt kursu