Pica, foto no arhīva

Itālijā koronavīrusa krīzē cietušajiem palīdz mafija

44
(atjaunots 15:10 12.04.2020)
Trūcīgajos Itālijas reģionos ekonomiskajā krīzē cietušiem cilvēkiem palīgā steidz mafija – taču ne bez atlīdzības.

RĪGA, 12. aprīlis – Sputnik. Kamēr Itālija cenšas tikt galā ar koronavīrusu un ekonomisko krīzi, mafija pulcē sabiedrotos, izdalot ēdienu trūcīgajiem, raksta The Guardian.

Iepirkumu ratiņi, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Pēdējo nedēļu laikā parādījušies video, kā pazīstami mafiozi izdala ēdienu Itālijas trūcīgajos dienvidu reģionos, tādos kā Kampānija, Kalabrija, Sicīlija un Apūlija.

"Pēdējā mēneša laikā ir slēgušies ciet veikali, kafejnīcas, restorāni un bāri. Miljoniem cilvēku strādā "pelēkajā zonā", tādēļ viņi nesaņēma nekādus ienākumus mēneša laikā un nezina, kad varēs atgriezties pie darba. Ja valsts nepalīdzēs viņu ģimenēm, mafija piedāvās savus pakalpojumus, un kontrolēs šo cilvēku dzīves," stāsta Kalabrijas Katandzaro pilsētas galvenais prokurors Nikola Gratēri.

Saskaņā ar dažiem datiem, darbu Itālijā ir zaudējuši 3,3 miljoni cilvēku, aptuveni miljons no tiem dzīvo valsts dienvidos. Klīst baumas par bodīšu īpašniekiem, kuriem lika izdalīt ēdienu bez maksas, savukārt policija ir spiesta patrulēt lielveikalus, lai novērstu zādzības. Protestu video Sicīlijā vai Bari ir kļuvuši ļoti izplatīti Internetā un piemeta malku ugunskurā, savukārt mafija ir priecīga vēl vairāk iedegt šo uguni.

Jau pie pirmajām sociālās neapmierinātības pazīmēm iekšlietu ministrs brīdināja, ka mafija var izmantot augošo nabadzību un sākt vervēt cilvēkus. Vai vienkārši izdalīt makaronus, ūdeni, miltus un pienu.

Pēdējā laikā policija pastiprināja savu klātbūtni Neapoles trūcīgajos rajonos, kur cilvēki, kas ir saistīti ar Neapoles mafiju – "Kamoru", organizēja ēdiena piegādi. Varasiestādes sāka izmeklēt cilvēku grupas darbību, kuri izdalīja ēdienu vietējiem iedzīvotājiem.

Palermo mafijas "Koza Nostra" mafijas brālis izdalīja ēdienu trūcīgajiem. Kad par to tapa zināms, viņš paziņoja sociālajos tīklos, ka vienkārši nodarbojās ar labdarību, un metās virsū ar pārmetumiem žurnālistam, kurš pirmais paziņoja šo ziņu.

"Mafija – tā nav tikai noziedzīga organizācija. Tā tiecas kontrolēt teritorijas un tirgus. Komentētāji bieži fokusējas uz mafijas darbības finanšu aspektiem, taču aizmirst, ka tās spēks ir vietējo iedzīvotāju atbalstā," skaidro kriminoloģijas profesors Frederiko Vareze.

Ēdiena izdalīšana ir tikpat sena taktika, kā pati mafija. Valsts dienvidos mafijas bosi bieži demonstrē sevi kā labdarus, kuri palīdz vienkāršai tautai, neko neprasot pretī.

"Mafijas bosi uzskata pilsētas par savām vasaļu ķēniņu zemēm. Viņi lieliski zina, ka viņiem ir jārūpējas par cilvēkiem, kuri dzīvo viņu teritorijā. Un viņi tieši tā arī rīkojas, pie reizes izmantojot krīzi. Cilvēku acīs cilvēks, kurš piedāvā viņiem ēdienu par brīvu, ir varonis. Un bosi zina, ka var rēķināties ar šo ģimeņu atbalstu, piemēram, kad vēlēsies panākt atbalstu savam cilvēkam vēlēšanās," saka Gratēri.

Desmitiem izmeklēšanu valsts dienvidos noveda pie politiķu arestiem, kuri palīdzēja mafijai un tika ievēlēti apmaiņā pret pārtikas sūtījumiem.

"Šīs mafijas izdalītie mielasti nav dāvanas. Mafija neko nedara pēc dvēseles aicinājuma. Tie ir aizdevumi, par kuriem nāksies tā vai savādāk norēķināties: paslēpt bēgli no taisnīguma tiesas, pārdot narkotikas, paņemt rokās ieroci un tā tālāk," saka Vareze.

"Atcerieties meksikāņu narkotiku tirgotāju El Čapo. Viņš pārdeva tonnām kokaīna, pēc viņa pavēles tika nogalināti simtiem cilvēku, taču savā dzimtajā pilsētā viņš bija pazīstams kā labdaris, kurš palīdzēja trūcīgajiem ar zālēm un būvēja ceļus. Šeit notiek tas pats," saka Gratēri.

Itālijas Ģenerālprokuratūra brīdina, ka mafija sākumā piedāvās mazajam un vidējajam biznesam palīdzību no saviem neizsīkstošajiem krājumiem, bet pēc tam aprīs to un izmantos naudas atmazgāšanai.

44
Tagi:
koronavīruss, Itālija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (860)
Dīzeļelektriskā zemūdene, foto no arhīva

Amerikāņu izdevums stāsta par bīstamāko Krievijas zemūdeni

13
(atjaunots 23:44 16.05.2021)
Amerikāņu publicists pastāstīja par jauno Krievijas zemūdeni, kuras tuvošanos ir gandrīz neiespējami pamanīt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Krievijas izstrādātās projekta "Lada" zemūdenes jaunā spēkiekārta padara to tik beztrokšņainu, ka ir gandrīz neiespējami pamanīt tās tuvošanos, raksta amerikāņu publicists Kālebs Larsons rakstā žurnālā National Interest, vēsta RIA Novosti.

Autors atzīmēja, ka tās korpusam ir piliena veida forma, tāpēc zemūdenei ir ļoti efektīva aerodinamika. Tā ļauj izvairīties no turbulences un neradīt manāmu troksni. Īpaši liela nozīme ir ūdeņraža-skābekļa degvielas elementam, kas ražo elektrību dzenskrūvēm – tas palīdz mazināt troksni.

Neskatoties uz dīzeļa ģeneratoriem, tāpat kā citām dīzeļelektriskajām zemūdenēm, projekta "Lada" zemūdenēs elektrība tiek ražota arī uz ķīmiskas reakcijas rēķina. Tas ļauj izvairīties no dzinēja dārdošā trokšņa. Jaunie paraugi varētu būt klusāki par virkni kodolzemūdeņu, jo sūknis, kas pārsūknē šķidrumu reaktora dzesēšanai, ir visnotaļ skaļš.

Patlaban Krievija būvē divu tipu dīzeļelektriskās zemūdenes – "Varshavyanka" un "Lada" projektus. "Varshavyanka" radīta uz padomju projekta "Paltus" bāzes. Melnās jūras flote jau saņēmusi sešus tādus kuģus, bet līdz 2024. gadam sešas zemūdenes plānots nodot Klusā okeāna flotes.

Iepriekš kuģubūves uzņēmuma "Admiralteiskije verfi" direktors Aleksandrs Buzakovs pastāstīja, ka pirmās divas sērijveida 4. paaudzes dīzeļelektriskās zemūdenes no projekta "Lada" plānots apbruņot ar spārnotajām raķetēm "Kalibr".

Zemūdenes "Kronshtadt" un "Velikiye Luki" plānots nodot Jūras kara flotei nākamgad. Projekta pirmā zemūdene "Sankt-Peterburg", bruņota tikai ar mīnu un torpēdu bruņojumu, papildināja floti jau 2010. gadā.

13
Tagi:
zemūdenes, bruņotie spēki, Krievija, ASV
Pēc temata
NATO meklē no radariem pazudušu Krievijas zemūdeni Vidusjūrā
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Daily Mail: Krievijas zemūdeņu skaits Atlantijā "satriec"
"Kalibra" klusais lidojums. Kāpēc Krievijas spārnotās raķetes nedod mieru NATO

Google "prokrieviskā" attieksme pret boršču radījusi sašutumu Ukrainā

32
(atjaunots 22:30 16.05.2021)
Sašutumu Kijevā izraisījusi informācija Google Arts & Culture projekta ietvaros – borščs ir starp krievu ēdieniem.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. Fakts, ka amerikaņu kompānija Google pieminējusi boršču kā krievu virtuves ēdienu, nav pieļaujams. To apgalvo Ukrainas kultūras ministrs Aleksandrs Tkačenko pēc iepazīšanās ar tīmekļa giganta un Krievijas organizācijas "Rosturizm" kopīgo projektu.

"Borščs ir etnisks ukraiņu ēdiens. Piesavināties teritorijas, pagātni, etnosus – tas ir kremlinieku stilā jau vairāk nekā simt gadus," ukraiņu politiķis uzrakstīja Telegram kanālā.

Pēc Tkačenko domām, Google ir jāatsakās no tamlīdzīgas boršča pozicionēšanas, jo UNESCO jau iesniegts Kijevas lūgums iekļaut "ukraiņu boršča pagatavošanas kultūru" starptautiskās organizācijas nemateriālā mantojuma sarakstā.

"Esmu pārliecināts, pasaule atzīs mūsu nacionālo ēdienu. Var radīt tik daudzas interneta lappuses ar boršča reklāmu, cik gribi, tik un tā tas nebūs krievu!" pasludināja Ukrainas ministrs.

Iepriekš Google projekts Arts & Culture iekļāva boršču krievu ēdienu sarakstā, kļuvuši vēsturiski. Ukraiņu borščs norādīts kā viens no daudziem krievu ēdiena variantiem, kas tiek gatavots ar sasmalcinātu speķi un ķiplokiem.

Nesen Ukrainā jau klīda runas par to, ka nav pieņēmams saukt par krievu spēkavīriem pazīstamās Viktora Vasņecova gleznas varoņus. Kijevas eksperti, kuri sevi uzskata par speciālistiem vēsturē un filoloģijā, apgalvoja, ka Iļja Muromietis, Aļoša Popovičs un Dobriņa Ņikitičs esot ukraiņi.

Pēc tā saucamo "zinātnieku" domām, Iļjas Muromieša īstais vārds esot Iļja Čobitjko, jeb Iļja Murovietis. Kijevā skaidro, ka spēkavīrs esot dzimis nevis netālu no Muromas pilsētas Krievijā, bet gan Morovskas ciemā pie Čerņigovas.

Skolnieki Ļvivā
© Sputnik / Павел Паламарчук

Aļošu Popoviču, klāsta ukraiņu "pētnieki", saukuši par Oļeško: viņš bijis bruņinieks, nevis bajārs. Pēc viņu domām, Aļoša dzimis Pirjatinas pilsētā Poltavas apgabalā, nevis Rostovā

Savukārt Dobriņa Ņikitičs, apgalvo "eksperti", jāuzskata par "kņaza Vladimira Lielā vojevodu". Šis personāžs dzīvojis Kijevas Krievzemes teritorijā tagadējā etniskajā Ukrainā, kas turklāt esot pletusies uz ziemeļiem – līdz pat Novgorodai.

32
Tagi:
Krievija, Ukraina
Pēc temata
Ukrainā būs sava Ņujorka: ciems atgūs savu vēsturisko nosaukumu
"Uz mājām, kurvas!" Kā ukraiņu strādniekus sagaida Eiropā
"Ķersies pie mietiem": Ukrainas ģenerālis piedraudējis Polijai ar strādnieku sacelšanos
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības