Pica, foto no arhīva

Itālijā koronavīrusa krīzē cietušajiem palīdz mafija

38
(atjaunots 15:10 12.04.2020)
Trūcīgajos Itālijas reģionos ekonomiskajā krīzē cietušiem cilvēkiem palīgā steidz mafija – taču ne bez atlīdzības.

RĪGA, 12. aprīlis – Sputnik. Kamēr Itālija cenšas tikt galā ar koronavīrusu un ekonomisko krīzi, mafija pulcē sabiedrotos, izdalot ēdienu trūcīgajiem, raksta The Guardian.

Iepirkumu ratiņi, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Pēdējo nedēļu laikā parādījušies video, kā pazīstami mafiozi izdala ēdienu Itālijas trūcīgajos dienvidu reģionos, tādos kā Kampānija, Kalabrija, Sicīlija un Apūlija.

"Pēdējā mēneša laikā ir slēgušies ciet veikali, kafejnīcas, restorāni un bāri. Miljoniem cilvēku strādā "pelēkajā zonā", tādēļ viņi nesaņēma nekādus ienākumus mēneša laikā un nezina, kad varēs atgriezties pie darba. Ja valsts nepalīdzēs viņu ģimenēm, mafija piedāvās savus pakalpojumus, un kontrolēs šo cilvēku dzīves," stāsta Kalabrijas Katandzaro pilsētas galvenais prokurors Nikola Gratēri.

Saskaņā ar dažiem datiem, darbu Itālijā ir zaudējuši 3,3 miljoni cilvēku, aptuveni miljons no tiem dzīvo valsts dienvidos. Klīst baumas par bodīšu īpašniekiem, kuriem lika izdalīt ēdienu bez maksas, savukārt policija ir spiesta patrulēt lielveikalus, lai novērstu zādzības. Protestu video Sicīlijā vai Bari ir kļuvuši ļoti izplatīti Internetā un piemeta malku ugunskurā, savukārt mafija ir priecīga vēl vairāk iedegt šo uguni.

Jau pie pirmajām sociālās neapmierinātības pazīmēm iekšlietu ministrs brīdināja, ka mafija var izmantot augošo nabadzību un sākt vervēt cilvēkus. Vai vienkārši izdalīt makaronus, ūdeni, miltus un pienu.

Pēdējā laikā policija pastiprināja savu klātbūtni Neapoles trūcīgajos rajonos, kur cilvēki, kas ir saistīti ar Neapoles mafiju – "Kamoru", organizēja ēdiena piegādi. Varasiestādes sāka izmeklēt cilvēku grupas darbību, kuri izdalīja ēdienu vietējiem iedzīvotājiem.

Palermo mafijas "Koza Nostra" mafijas brālis izdalīja ēdienu trūcīgajiem. Kad par to tapa zināms, viņš paziņoja sociālajos tīklos, ka vienkārši nodarbojās ar labdarību, un metās virsū ar pārmetumiem žurnālistam, kurš pirmais paziņoja šo ziņu.

"Mafija – tā nav tikai noziedzīga organizācija. Tā tiecas kontrolēt teritorijas un tirgus. Komentētāji bieži fokusējas uz mafijas darbības finanšu aspektiem, taču aizmirst, ka tās spēks ir vietējo iedzīvotāju atbalstā," skaidro kriminoloģijas profesors Frederiko Vareze.

Ēdiena izdalīšana ir tikpat sena taktika, kā pati mafija. Valsts dienvidos mafijas bosi bieži demonstrē sevi kā labdarus, kuri palīdz vienkāršai tautai, neko neprasot pretī.

"Mafijas bosi uzskata pilsētas par savām vasaļu ķēniņu zemēm. Viņi lieliski zina, ka viņiem ir jārūpējas par cilvēkiem, kuri dzīvo viņu teritorijā. Un viņi tieši tā arī rīkojas, pie reizes izmantojot krīzi. Cilvēku acīs cilvēks, kurš piedāvā viņiem ēdienu par brīvu, ir varonis. Un bosi zina, ka var rēķināties ar šo ģimeņu atbalstu, piemēram, kad vēlēsies panākt atbalstu savam cilvēkam vēlēšanās," saka Gratēri.

Desmitiem izmeklēšanu valsts dienvidos noveda pie politiķu arestiem, kuri palīdzēja mafijai un tika ievēlēti apmaiņā pret pārtikas sūtījumiem.

"Šīs mafijas izdalītie mielasti nav dāvanas. Mafija neko nedara pēc dvēseles aicinājuma. Tie ir aizdevumi, par kuriem nāksies tā vai savādāk norēķināties: paslēpt bēgli no taisnīguma tiesas, pārdot narkotikas, paņemt rokās ieroci un tā tālāk," saka Vareze.

"Atcerieties meksikāņu narkotiku tirgotāju El Čapo. Viņš pārdeva tonnām kokaīna, pēc viņa pavēles tika nogalināti simtiem cilvēku, taču savā dzimtajā pilsētā viņš bija pazīstams kā labdaris, kurš palīdzēja trūcīgajiem ar zālēm un būvēja ceļus. Šeit notiek tas pats," saka Gratēri.

Itālijas Ģenerālprokuratūra brīdina, ka mafija sākumā piedāvās mazajam un vidējajam biznesam palīdzību no saviem neizsīkstošajiem krājumiem, bet pēc tam aprīs to un izmantos naudas atmazgāšanai.

38
Tagi:
koronavīruss, Itālija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (675)
Covid-19

Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka

23
(atjaunots 11:35 21.09.2020)
Desmit ES valstīs Covid-19 izplatās nekontrolējami, taču Lietuvā situācija pagaidām nav tika bēdīga.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Situācija ar Covid-19 saslimstību pasaulē un Eiropā kļūst arvien sliktāka, paziņoja LTV raidījumā "Rīta panorāma" Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Vakar Latvijā tika ziņots par 10 jauniem Covid-19 gadījumiem. Perevoščikovs atzīmēja, ka pašlaik bez simptomiem izrādās vidēji tikai viens no 10 atklātajiem Covid-19 gadījumiem. Pēc viņa sacītā, smagi saslimušo skaits patlaban ir proporcionāli zemāks nekā pavasarī, jo biežāk slimo jauni cilvēki.

Tikmēr Eiropa sagaida "otro vilni – vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā. PVO uzskata, ka tas pirmām kārtām ir saistīts ar drošības pasākumu neievērošanu.

Pēc Perevoščikova teiktā, saslimstību var vērtēt pēc vairākiem rādītājiem, piemēram, pēc pozitīvo analīžu rezultātu daļas. Ja pozitīvi ir vairāk par 3% veikto analīžu, tas ir kritisks rādītājs, kurš liecina par nekontrolējamu slimības izplatību.

Latvijā šis rādītājs sastāda 0,3%, savukārt desmit ES valstīs jau pārsniedz 3%. Covid-19 saslimstība stipri pieaug arī Latvijas kaimiņvalstīs. Šonedēļ valstu "dzeltenajā sarakstā", pēc atgriešanās no kurām jāievēro pašizolācijas režīms, Igaunijai pievienojusies arī Lietuva.

Pēc Perevoščikova sacītā, labā ziņa ir tas, ka Lietuvā lielākā daļa Covid-19 gadījumu tiek apsekota un pozitīvo analīžu rezultātu daļa tur ir mazāka par 1%.

Runājot par vakcīnu, epidemiologs nebija pārāk optimistisks, un pieņēma, ka to varētu sagaidīt vien ap nākamā gada rudeni.

Ņemot vērā Covid-19 saslimstības pieaugumu Čehijā (aizritējušajā ceturtdienā valstī bija 3123 jauni inficēšanās gadījumi), uz šo valsti un no tās kopš šodienas ir aizliegti regulārie pasažieru pārvadājumi, tiek ziņots SPKC mājaslapā. Pasažieru pārvadāšanas aizliegumi ir ieviesti arī attiecībā uz Spāniju, Andoru un Franciju.

23
Tagi:
koronavīruss, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (675)
Pēc temata
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā
Diennakts laikā 10 jauni Covid-19 gadījumi, četri cilvēki stacionēti
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

Medijs: Lielbritānija pastiprinājusi patrulēšanu pie Krievijas robežām

26
(atjaunots 11:04 21.09.2020)
Tostarp iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīti aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lielbritānijas GKS iznīcinātāji un britu JKS kuģi ievērojami pastiprinājuši patrulēšanu pie Krievijas robežām ar mērķi atklāt Krievijas aizsardzības "vājās puses", vēsta RIA Novosti ar atsauci uz izdevumu Sunday Times.

Saskaņā ar tā datiem, laika posmā no augusta pēdējās nedēļas pie Krievijas robežām Melnās jūras rajonā, kā arī Kolas pussalas krastiem tika nosūtītas vismaz 28 karalisko GKS lidmašīnas, turklāt lidojumus vienlaikus piedalījās līdz pat piecām lidmašīnām.

Izdevums atzīmē, ka tālajos lidojumos piedalījās iznīcinātāji Typhoon un degvielas uzpildes lidmašīnas Voyager, kā arī izlūkošanas lidmašīnas Sentinel, RC-135 un Sentry E-3 AWACS. Pirms divām nedēļām izdevums ziņoja par pirmajiem iznīcinātāju Typhoon lidojumiem virs Ukrainas, un, kā uzsver avīze, "militārie avoti un dati no lidmašīnu izsekošanas portāliem apstiprināja, ka kopš tā laika patrulēšana virs Melnās jūras ir pastiprinājusies".

Turklāt tiek atzīmēts, ka iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīt aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

Augsta līmeņa informators britu izlūkdienestā paziņoja avīzei, ka šādu misiju rezultātā iegūtā informācija palīdzēt Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas ekspertiem "atklāt pretinieku vājās puses un censties izmantot tās".

KF BS Ģenerālštāba Galvenās operatīvās vadības priekšnieks, pirmais Ģenerālštāba priekšnieka vietnieks Sergejs Rudskojs piektdien paziņoja, ka ārzemju izlūkošanas lidmašīnas sākušas par 40% biežāk, nekā pērn, parādīties Melnās jūras reģionā. Pēc viņa sacītā, vēl vairāk pieaugusi izlūkošanas no gaisa veikšanas aktivitāte Krimas pussalas tuvumā.

26
Tagi:
iznīcinātājs, robeža, Lielbritānija, Krievija
Pēc temata
NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā – spēles ar pulvera mucu
Krievija atjauno flotes tradīcijas: mācības "Okeāna vairogs" Baltijas jūrā
Kāpēc Krievijas bezpilota "Okhotnik" tik ļoti satrauc ASV un NATO

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

0
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

0
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību