Mobilā laboratorija Latvijas infektoloģijas centrā, foto no arhīva

No koronavīrusa eiropiešus glābj sievietes vecumā virs 50 gadiem

42
(atjaunots 10:08 12.04.2020)
Puse visu Latvijas medicīnas darbinieku ir vecāki par 50 gadiem, bet to skaits, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, ir viens no zemākajiem ES.

RĪGA, 12. aprīlis – Sputnik. Katru vakaru, plkst. 20:00, eiropieši aplaudē medicīnas darbiniekiem, kas pašaizliedzīgi cīnās ar koronavīrusu, raksta Eurostat.

2019. gada beigās ES veselības aprūpes sistēmā strādāja 14,7 miljoni cilvēku – vairāk nekā 7% no visiem strādājošajiem un gandrīz 4% no visiem iedzīvotājiem.

To vidū bija 1,9 miljoni ārstu, 4,5 miljoni medmāsu, akušieru un to palīgu, 4,1 miljons pacientu aprūpes speciālistu, kā arī 4,1 miljons citu medicīnas darbinieku.

Medicīnas masku ražošana
© Sputnik / Виталий Тимкив

Lielākā daļa no tiem ir sievietes (78%). Vairāk nekā trešā daļa (36%) no visiem medicīnas darbiniekiem ES ir vecāki par 50 gadiem, 35% ir vecumā no 35 līdz 49 gadiem un tikai 29% ir jaunāki par 35 gadiem. Trīspadsmit ES valstīs vislielāko medicīnas darbinieku daļu veido cilvēki vecumā virs 50 gadiem. Bulgārijā to skaits ir 56%, Igaunijā un Latvijā – 50%, Itālijā – 45%, savukārt Lietuvā – 42%.

Vislielāko daļu visu strādājošo cilvēku vidū medicīnas darbinieki veido Zviedrijā (12% no visiem strādājošajiem), Somijā un Dānijā (10%). Vismazāk ārstu ir Polijā, Rumānijā, Luksemburgā, Bulgārijā, Ungārijā, Slovēnijā un Kiprā (4% no visiem strādājošajiem.).

Zviedrijā ir arī lielākā daļa medicīnas darbinieku visu valsts iedzīvotāju vidū (7%). Tai seko Somija, Dānija un Nīderlande (6%). vismazāk medicīnas darbinieku arī ir Polijā, Rumānijā, Luksemburgā, Bulgārijā, Ungārijā, Slovēnijā, Grieķijā un Kiprā – šajās valstīs tie sastāda mazāk nekā 2% no iedzīvotāju skaita.

42
Tagi:
mediķi, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (679)
Pēc temata
Lietuvā ārstus pārkvalificē cīņai pret koronavīrusu
Pretēji ļaunām mēlēm: kā Krievijas ārsti palīdz pasaulei cīnīties ar koronavīrusu
NATO kara mediķi ieradušies Lietuvā, lai ārstētu alianses karavīrus
Čakša: ja MPL aparātu pietrūks, ārstēs tos, kam lielākas izredzes
Aisbergs pie Franča Jozefa Zemes

Jūras ledus platība Arktikā sasniegusi gada minimālo rādītāju

11
(atjaunots 13:33 26.09.2020)
Zinātnieki vēsta, ka Arktikas jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Arktiskā jūras ledus platība – viens no globālo klimata pārmaiņu indikatoriem, ir sasniegusi savu minimālo gada rādītāju, brīfingā informēja Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas (PMO) oficiālā pārstāve Klēra Nullisa, vēsta RIA Novosti.

"ASV Sniega un ledus datu nacionālais centrs (NSIDC) informēja, ka 15. septembrī jūras ledus platība sastādījusi 3,74 miljonus kvadrātkilometru. Alfrēda Vegenera institūts apstiprināja šo rādītāju, savukārt, pēc Brēmenes universitātes datiem tā sastāda 3,8 miljonus kvadrātkilometru," viņa pastāstīja.

Nullisa piezīmēja, ka tas ir minimālais gada rādītājs, kas radies pēc kušanas procesa vasaras sezonā un anomāli augstās gaisa temperatūras ietekmes, kas šovasar tika reģistrēta Sibīrijā.

Jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

Organizācijas pārstāve atgādināja, ka ledus platības zemākais līmenis reģistrēts 2012. gadā. Tomēr dati par šo gadu ir provizoriski, jo siltā gaisa izplatīšanās var vēl vairāk samazināt ledus platību. Savukārt tas liecina par Arktikas ledus segas samazināšanās tendenci.

11
Tagi:
Arktika, klimata pārmaiņas
Pēc temata
Sinoptiķi konstatējuši: klimata pārmaiņu pazīmes pastiprinās
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Cilvēce atsviedīs Zemi trīs miljonus gadu tālā pagātnē, uzskata zinātnieki
Ķirurģiskie instrumenti, foto no arhīva

Ukrainietei ārsti atdevuši vīra amputētās kājas

19
(atjaunots 12:45 26.09.2020)
Sieviete saņēmusi slimnīcā vīra amputētās ķermeņa daļas un mājupceļā zaudējusi samaņu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sieviete Novijbuhas pilsētā Ukrainā zaudējusi samaņu, nesot mājup vīra amputētās kājas, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu "Tut.info"

Sievietes draudzene, kuru viņa bija palūgusi pieskatīt bērnus, pastāstīja, ka sievietei ārsti likuši pagaidīt, līdz beigsies dzīvesbiedra operācija.

"Viņai slimnīcā teica: "No rīta atnāksi, pasēdēsi, kamēr beigsies operācija, un saņemsi kājas," sievietes draudzene stāstīja rajona padomes sesijā.

Sievietei atdodas vīra amputētās ķermeņa daļas, taču pa ceļam viņa zaudējusi samaņu.

Slimnīcas galvenais ārsts, kurā tika veikta operācija, paskaidroja, ka pacienta dzīvesbiedre neesot zinājusi darbību algoritmu, ko viņai vajadzēja ievērot. Mediķis klāstīja: ja sievietei ir iespēja apglabāt kājas kapos, kur vēlāk būtu apglabāts viņas vīrs, viņai kājas vajadzēja saņemt. Pretējā gadījumā viņai vajadzējis vērsties pie nodaļas vadītāja vai augstākas vadības. Tad šo jautājumu būtu risinājusi rajona vai pilsētas administrācija.

Slimnīcas galvenais ārsts pasūkstījās, ka pirms 15 gadiem slimnīcā bijis utilizācijas centrs, taču vietējie iedzīvotāji to esot izzaguši un nodevuši metāllūžņos.

Sievietes izturēšanos viņš nodēvēja par "kaprīzēm".

19
Tagi:
Ukraina
Kompānijas Tallink prāmis Romantika, foto no arhīva

"Tallink" īslaicīgi pārtrauc maršruta Rīga-Helsinki apkalpošanu

0
(atjaunots 23:04 26.09.2020)
Ņemot vērā Latvijas valdības pieņemto lēmumu par ceļošanas ierobežojumu ieviešanu un prasību ievērot desmit dienu karantīnu pēc ieceļošanas Latvijā no Somijas, kompānija Tallink Grupp aptur Helsinki-Rīga maršruta darbību.

RĪGA, 27. septembris — Sputnik. Piektdien, 25. septembrī, kompānija Tallink Grupp pieņēma lēmumu apturēt prāmju satiksmi starp Helsinki un Rīgu, raksta Err.ee.

Latvijas valdība piektdien iekļāva Somiju tā saucamajā "dzelteno" valstu sarakstā, jo pēdējās nedēļās inficēšanās līmenis Somijā ir ievērojami pieaudzis.

"No augusta vidus pasažieru skaits Helsinki-Rīga maršrutā samazinās, kaut līdz šim tas bija pietiekami liels, lai mēs varētu turpināt apkalpot maršrutu bez jebkādiem zaudējumiem. Tomēr izsludināto ierobežojumu apstākļos mēs nevaram turpināt maršruta ekspluatāciju, jo jau pēc pavasara pieredzes zinām, ka tiklīdz tiks ieviesti ierobežojumi braucieniem, pasažieru skaits nokritīs strauji un uzreiz. Tāpēc mēs esam situācijā, kad mums nav citas izvēles, kā vien apturēt šī populārā maršruta darbu," komentēja lēmumus Tallink Grupp valdes priekšsēdētājs Pāvo Negene.

Atbilstoši atjaunotajam Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra sarakstam, sākot ar sestdienu, pašizolācija Latvijā jāievēro pēc atgriešanās no visām Eiropas valstīm, izņemot Vatikānu, ar kuru Latvijai nav tiešās aviosatiksmes. Pēdējās nedrošo valstu grupā tika iekļautas Somija, Kipra un Lihtenšteina.

0
Tagi:
Somija, Latvija, pasažieru pārvadājumi, Tallink
Pēc temata
Katram igaunim atņems 250 eiro: kā glābs "Tallink"
Reklāma krievu valodā, apkalpošana latviski: vīrietis neapmierināts ar Tallink
Tallink palaidīs prāmi no Helsinkiem uz Rīgu