Вакцинация от кори, архивное фото

Izmēģinājuma afrikāņi. Francijā izcēlies skandāls saistībā ar vakcīnu pret vīrusu

247
(atjaunots 12:16 05.04.2020)
Televīzijas ēterā izskanēja piedāvājums izmēģināt līdzekli pret koronavīrusu uz Āfrikas iedzīvotājiem.

RĪGA, 5. aprīlis – Sputnik. Divu Francijas profesoru televīzijas diskusija, kur tika izteikts viedoklis par to, ka līdzekļus pret koronavīrusu nebūtu slikti izmēģināt uz afrikāņiem, šokēja skatītājus un izraisīja dusmu pilnu komentāru vilni Internetā, vēsta RIA Novosti. Runa ir par pēdējā laikā populāru ideju izmantot Covid-19 apkarošanai Kalmeta-Gerēna prettuberkulozes vakcīnu (BCG). "Vai mums nevajadzētu veikt pētījumus Āfrikā, kur nav nedz masku, nedz ārstēšanas, nedz reanimācijas?" uzdeva jautājumu televīzijas ēterā viens no zinātniekiem.

"Aptuveni, kā uz prostitūtām"

"Patiešām, šāda iespēja ir. Šeit mēs vadāmies pēc BCG vakcīnas spējām pasargāt cilvēku no citām elpceļu slimībām, neskaitot tuberkulozi. Tostarp par to liecina daži pētījumi, kas skar gripu. Mēs ceram, ka BCG palīdzēs arī koronavīrusa gadījumā," pastāstīja informatīvā telekanāla LCI ēterā vadošais Nacionālā veselības aprūpes un medicīnas pētījumu institūta (Inserm) zinātniskais darbinieks Kamils Lošs.

Pēc viņa sacītā, šādi pētījumi tiek veikti vai tiek plānoti Austrālijā un Eiropā. Ideja ir tajā, lai iedalītu kontroles grupas: vieniem iedot BCG, citiem – placebo. Un paskatīties, vai vakcīna palīdz novērst inficēšanos vai vismaz patoloģiju attīstību saslimšanas gadījumā.

Tālāk diskusijā iesaistījās Parīzes Košenas slimnīcas centra reanimācijas nodaļas vadītājs Žans Pols Mirā. Viņš norādīja, ka karantīnas apstākļos Eiropā cilvēki ir ļoti labi pasargāti no inficēšanās, un tas neļaus iegūt pietiekami ticamus rezultātus kontroles grupās.

"Vai mums nevajadzētu veikt pētījumus Āfrikā, kur nav nedz masku, nedz ārstēšanas, nedz reanimācijas? Aptuveni tāpat, kā AIDS pētīja uz prostitūtām, jo viņas atradās riska zonā un neizsargājās. Ko jūs par to domājat?" pavaicāja Mirā.

Profesors Lošs apstiprinoši pamāja ar galvu un mierīgi piekrita. "Jums ir taisnība. Mēs patiešām izskatām šādu iespēju. Man liekas, ka attiecīgi tenderi jau ir izsludināti," sacīja viņš, norādot, ka tas netraucē veidot kontroles grupas arī Eiropā.

Āfrika nav laboratorija

Neviens no studijā esošajiem ētera dalībniekiem nereaģēja uz speciālistu dialogu, tomēr sašutumu pauda daudzi skatītāji. Viens no pirmajiem izteicās slavenais Kamerūnas futbolists, iepriekš "Barcelona", "Chelsea", kā arī Krievijas "Anzhi" spēlētājs Samuels Eto’o. "K*** bērni! Jūs vienkārši esat nelieši. Āfrika jums ir spēļu laukums, vai nē?" šādu publikāciju viņš ievietoja Facebook un Instagram.

Cits bijušais "Chelsea" spēlētājs, Kotdivuāras futbola zvaigzne Didjē Drogba aicināja palīdzēt Āfrikai tikt galā ar koronavīrusu, nevis izmantot to kā laboratoriju. "Es uzstājīgi nosodu šos pazemojošos, melīgos un dziļi rasistiskos izteicienus. Neuztveriet afrikāņus kā jūrascūciņas, tas ir vienkārši riebīgi," uzrakstīja viņš Twitter.

Atsaucās arī vēl kāds slavens futbolists, Senegālas pārstāvis Demba Ba. "Laipni lūdzam Rietumos, kur baltie uzskata sevi par tik svarīgām personām, ka rasisms un vājprātība kļūst par ierastu lietu," sacīja viņš.

"Šī nav provokācija, tas ir vistīrākais rasisms. Āfrika nav Eiropas laboratorija, afrikāņi nav izmēģinājuma žurkas," paziņoja Francijas Sociālās partijas līderis Olivjē Fors.

Diskusijas dalībniekus sāka apbērt ar apvainojumiem un pat draudiem. Tiesību aizsardzības organizācijas "SOS Racisme" vadītājs vērsās Francijas Audiovizuālo plašsaziņas līdzekļu augstākajā padomē (CSA) ar lūgumu izpētīt ēterā izskanējušos izteicienus un veikt attiecīgus pasākumus.

Nepalika malā arī seksa industrijas darbinieku arodbiedrība (Strass). "Seksa industrijas pārstāvji Āfrikā un Āzijā bieži vien uzstājas kā izmēģinājuma trusīši. Pietiek neētisku izmēģinājumu par labu rietumu laboratorijām," aicināja organizācijā.

Žanu Polu Mirā izbrīnīja šāda reakcija. Viņš noliedza jebkāda veida apsūdzības par rasismu un atvainojās par to, ka, iespējams, izteicās nepietiekami skaidri.

"Man likās interesanti, lai papildus Francijai un Austrālijai kāda Āfrikas valsts arī varētu piedalīties šajā pētījumā, par kuru iepriekš es nekad neesmu dzirdējis," taisnojās žurnālistu priekšā viņš. Mirā atzīmēja, ka tikai piemēra kārtā minēja DĀR veiktos pētījumus, jo šajā valstī daudzi prostitūtu klienti ir inficēti ar HIV.

Nacionālais veselības aprūpes un medicīna pētījumu institūts atbalstīja savu darbinieku. BCG vakcīnas efektivitātes klīniskie izmēģinājumi līdzekļa pret koronavīrusu kārtā tiek uzsākti Eiropā un Austrālijā, paskaidroja iestādē. "Pat ja Āfrika tiek apspriesta, tad tikai kopā ar citām valstīm. Runa taču ir par globālo pandēmiju," uzsvēra zinātnieki.

BCG vakcīnu izstrādāja pret tuberkulozi, ik gadus ar to vakcinē vairāk nekā 130 miljonus bērnu, taču tās efektivitāte pazeminās pēc 10-15 gadiem. Pastāv dati, ka vakcīna stiprina imunitāti un mīkstina Covid-19 simptomus. Pētnieki cer, ka BCG palīdzēs radīt līdzekli pret koronavīrusu.

247
Tagi:
vakcīna, Āfrika, Francija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (762)
Pēc temata
No soda naudas līdz pērienam: kā dažādās valstīs cīnās pret koronavīrusu
Gēnu inženierija pret Covid-19: kad gaidīsim Latvijas zinātnieku darba pirmos augļus
Krievijā sākuši izmēģināt vakcīnu pret koronavīrusu
Krievijā izgudrots preparāts koronavīrusa Covid-19 ārstēšanai

Ķīna pastumj malā ASV naftas pārstrādē: vai Krievija no kaut ko iegūs

10
(atjaunots 17:49 02.12.2020)
Saskaņā ar ĶTR Valsts statistikas biroja datiem, oktobrī naftas pārstrāde valstī palielinājusies par 2,5%, sasniedzot vēsturisku rekordu – 14,09 miljoni barelu diennaktī.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Pekina liek uzsvaru uz benzīnu un dīzeļdegvielu, palielinot naftas pārstrādes jaudu. Jau nākamgad ĶTR pēc šī rādītāja apsteigs ASV. Pastāv augsta varbūtība, ka amerikāņi piekāpsies arī IKP ziņā. Tomēr, kā norāda analītiķi, ķīniešiem varētu traucēt otrais pandēmijas vilnis, raksta RIA Novosti materiālā Irina Badmajeva.

Līdera maiņa

Saskaņā ar ĶTR Valsts statistikas biroja datiem, oktobrī naftas pārstrāde valstī palielinājusies par 2,5%, sasniedzot vēsturisku rekordu – 14,09 miljoni barelu diennaktī. ASV septembrī bija vien 13,5 miljoni.

Londonas panorāma, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Вильф

Un ķīnieši negrasās pie tā apstāties. Nākamā gada beigās darbu sāks divas jaunas naftas pārstrādes rūpnīcas (NPR), teikts Starptautiskās enerģētikas aģentūras novembra ziņojumā. Bija gaidīts, ka tas notiks ne ātrāk kā 2023. gadā.

Tiek būvētas vēl četras – ar kopējo jaudu 1,2 miljoni barelu dienā. Tik daudz tiek pārstrādāts, piemēram, visā Lielbritānijā.

Ķīna jau vairākas desmitgades cenšas apmierināt augošo benzīna un dīzeļdegvielas pieprasījumu. Pūles nav bijušas veltīgas.

"Kopš 2000. gada valsts ir palielinājusi naftas produktu ražošanu par trim reizēm. Līdz 2025. gadam naftas pārstrāde sasniegs 20 miljonus barelu diennaktī," atzīmē Marks Gojhmans, Informācijas analītiskā centra "TeļeTrejd" galvenais ekonomists.

ASV piekāpsies līderībā, kuru turēja savās rokās kopš aizpagājušā gadsimta, jau 2021. gadā, uzskata aģentūras sarunbiedrs.

Amerikāņi slēdz NPR zemā maržinālisma dēļ, kurš noslīdēja lejā kopā ar naftas cenām. Aizejošajā gadā melnais zelts vairākas reizes atjaunoja minimālo cenu. Piemēram, 18. martā Brent marka kļuva par 15% lētāka un pirmo reizi kopš 2003. gada tika tirgota ar atzīmi 24,52 dolāri par barelu.

Samazinājās arī degvielas pieprasījums pasaulē. Tādēļ naftas pārstrāde samazinājās par rekordlielajiem 1,7 miljloniem barelu. Turklāt lauvas daļu sastādīja tieši Amerikas NPR. "Vienas rūpnīcas tiek slēgtas, bet citas prasa investīcijas modernizācijā un atjaunošanā pēc viesuļvētrām, kuras katru gadu pārnesas pāri Meksikas līča piekrastei, kura arī atrodas ievērojama daļa ASV naftas pārstrādes jaudas," precizē Marks Gojhmans.

Zaļā enerģētika: kurš iegūs un kurš zaudēs

Vēl viens Ķīnas veiksmes iemesls ir efektīva cīņa ar koronavīrusu, uzskata "Alor Broker" galvenais analītiķis Aleksejs Antonovs. ĶTR ekonomika atjaunojas un demonstrē stabilitāti, savukārt Eiropā un ASV turpinās lejupslīde.

Ne jau nejauši ķīnieši ieņem līderpozīcijas ne vien naftas pārstrādē, bet arī metalurģijā. "Faktiskais primāro resursu patērēšanas centrs, Ķīna tagad attīsta augstāku robežu pārstrādes rūpniecību," saka Marks Gojhmans.

Tās pašas tendences vērojamas gan Indijā, gan Tuvajos Austrumos, atzīmē ekonomists. Tas noved pie daudzu novecojušu rietumu kompāniju rūpnīcu slēgšanas pat Āzijas reģionā, piemēram, Singapūrā.

Turklāt ASV un Vecā pasaule pakāpeniski atsakās no ogļūdeņražiem par labu alternatīviem enerģijas avotiem. Savukārt Ķīnai nav striktu ekoloģisku saistību.

"Savienotās Valstis liek uzsvaru uz zaļo enerģētiku, sniedzot ĶTR netīras rūpniecības platformas lomu. Ekonomiski attīstītas valstis finansēs pāreju pie atjaunojamiem resursiem uz pārējo rēķina un vēl liks tiem maksāt "ekoloģijas nodokļus". Baltā nama administrācijā pie tā ķersies klāt politiskais smagsvars Džons Kerijs, kurš kļūs par jaunā prezidenta speciālo pārstāvi klimata jautājumos," norāda Antons Grinšteins, investīciju kompānijas Hamilton eksperts.

No naftas atkarīgajai Krievijai zaļai scenārijs draud ar augošām kompāniju izmaksām un budžeta ienākumu kritumu. "Saglabājot izejvielu struktūru, pašmāju (Krievijas – Sputnik) ekonomikai ir izdevīgāk, lai ASV saglabā līderpozīciju naftas pārstrādē," uzskata sarunbiedrs.

Krievijai derētu nopietni aizdomāties par citiem budžeta ienākumu avotiem, lai pēc 15-20 gadiem aizstātu izkrītošos naftas ienākumus, piebilst Marks Gojhmans.

Tuvākajā perspektīvā naftas produktu patēriņa pieauguma Ķīnā fonā ir jāpārorientējas uz izejvielas eksportu šajā virzienā.

Pandēmija: Āzijas scenārijs

Tomēr visam kādreiz pienāk beigas. Pastāv augsta varbūtība, ka jau 2025. gadā ražošanas jaudas pieaugums ĶTR apsteigs pieprasījumu. Saskaņā ar Ķīnas naftas un gāzes korporācijas CNPC datiem, pēc pieciem gadiem valstī ir iespējams naftas produktu pārpalikums 1,4 miljonu barelu apmērā diennaktī.

"Šobrīd saspringtu attiecību apstākļos ar Savienotajām Valstīm Ķīnas naftas pārstrādātājus virza vēlme atspēlēties par ierobežojumiem ārējā tirdzniecībā. Un tādā veidā pacelt valsts prestižu," uzskata Aleksejs Antonovs.

Tādēļ, ekstrapolējot patreizējās tendences uz trim pieciem gadiem uz priekšu, var sagaidīt līderu izmaiņas ne tikai naftas pārstrādes nozarē, bet arī galvenajā ekonomikas rādītājā – IKP apmērā.

"Pirms pandēmijas Ķīnai trūka pieci gadi, lai apsteigtu Amerikas ekonomiku. Tagad, pateicoties efektīvākai cīņai ar koronavīrusa izplatību, ķīnieši var izlauzties priekšgalā agrāk," uzskata Antons Grinšteins.

Cits jautājums – vai ASV ir gatavas nodot pozīcijas. Amerikas elite centās atrisināt problēmu ekonomiski un diplomātiski, norāda analītiķis. Bet tas nenostrādāja. Un šobrīd prezidenta-biznesmeņa vietā nāk prezidents-politiķis.

Turklāt straujš naftas pārstrādes produktu pieprasījuma kāpums ĶTR ir saistīts ar epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos. Tomēr otrais vilnis netiek izslēgts arī Āzijā. Saslimstības uzliesmojumi jau ir reģistrēti Indonēzijā, Japānā, Dienvidkorejā. Tas spēj kardināli mainīt spēku izkārtojumu starp ASV un Ķīnu.

10
Tagi:
naftas tirgus, nafta, Ķīna, Krievija, ASV
Pēc temata
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Krievu hakeri var uzpīpēt: kas sagrābis savās rokās varu ASV
"Gazprom" gāzes cena Polijai pieaugs. Kā atbildēs Varšava?
Radikālas izmaiņas: pirmo reizi Krievijas ogles Rīgas ostā piekāpušās konteineriem

ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija

9
(atjaunots 15:32 02.12.2020)
Šodien ANO notiks Krievijas vakcīnas Sputnik V prezentācija, paziņoja Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO preses sekretārs.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Otrajā decembrī Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO un Veselības ministrija rīkos vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V prezentāciju.

"Pasākumā piedalīsies Krievijas Federācijas Veselības ministrijas vadītājs Mihails Muraško, Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vasīlijs Ņebenzja, Krievijas Tiešo investīciju fonda (KTIF) vadītājs Kirills Dmitrijevs," paziņoja RIA Novosti Krievijas pastāvīgās pārstāvniecības ANO preses sekretārs Fjodors Stržižovskis.

Vakcinācija, foto no arhīva
© Sputnik / Константин Михальчевский

Viņš piebilda, ka virtuālais pasākums "Sputnik V: vakcīna pret Covid-19" notiks ANO Ģenerālās Asamblejas speciālās sesijas ietvaros. Sēdē tiks prezentēta detalizētāka informācija par Krievijas preparātu, paskaidroja aģentūras sarunbiedrs.

Krievijas Veselības ministrija augustā piereģistrēja pasaulē pirmo Covid-19 profilakses vakcīnu ar nosaukumu Sputnik V, kuru izstrādāja Gamaleja centrs. Vakcīna tika radīta uz izpētītas un pārbaudītas cilvēka adenovīrusa vektoru bāzes. Tās svarīgākās priekšrocības ir drošums, efektivitāte un ilgstošu negatīvu seku trūkums.

9
Tagi:
ANO, koronavīruss, vakcīna
Pēc temata
ES Zāļu aģentūra sākusi sarunas ar vakcīnas "Sputnik V" ražotāju
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ungārijai drīkst, pārējiem – nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V
Ilze Znotiņa

Nevajag daudz liecinieku un ekspertīžu: Latvijā grib ātri tiesāt par naudas atmazgāšanu

0
(atjaunots 16:21 02.12.2020)
Žurnālistu rīcībā nonācis slepena Finanšu izlūkošanas dienesta semināra ieraksts, kurā tiesnešiem skaidroja, ka procesi naudas atmazgāšanas lietās ir jāveic ātri, atturoties no liela skaita liecinieku pieaicināšanas un apjomīgu ekspertīžu nozīmēšanas.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Latvijai ir svarīgi, lai tiesu procesi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas lietās būtu ātri, taču tiesneši var nonākt strupceļā, ja izsauks daudz liecinieku un nozīmēs apjomīgas ekspertīzes, pastāstīja Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa tiesībsargu mācību seminārā, raksta db.lv.

Šo apmācību Finanšu izlūkošanas dienests aizvadīja oktobra beigās. Tiesībsargājošo iestāžu darbinieki, prokurori un tiesneši diskutēja par bāziskajām problēmām izmeklēšanā un tiesvedībās naudas atmazgāšanas lietās.

FID norāda, ka noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apkarošana ir valsts prioritāte. Visbiežāk šādu pārkāpumu risks ir saistīts ar citiem noziegumiem, pirmām kārtām ar korupciju, kukuļņemšanu, izvairīšanos no nodokļu samaksas, akcīzes preču un narkotisko vielu nelegālo apriti, kā arī ar noziegumiem pret īpašumu.

Praksē notiek situācijas, kad FID, izmeklētāju, prokuroru un tiesnešu domas par pietiekamu pierādījumu apjomu naudas atmazgāšanas lietās atšķiras.

"Es ceru, ka arvien vairāk tiesnešu sapratīs, ka noziedzīgi līdzekļu legalizācijas jomā jūs ļoti lielā, teiksim, tādā strupceļā iebrauksiet, ja sāksiet, piemēram, aicināt uz tiesu milzīgu daudzumu, teiksim, lieciniekus vai sāksiet prasīt kaut kādas milzīgi lielas apjomīgas ekspertīzes, kas ir, protams, jādara, ja mēs runājām par apsūdzībām," saka Znotiņa semināra videoierakstā, kurš nonācis žurnālistu rokās.

Pēc Finanšu izlūkošanas dienesta vadītājas domām, šajos jautājumos ir ļoti svarīgi, lai tiesas process notiek ātri.

"Lai ne tikai, no vienas puses, mēs izņemtu no apgrozības, no ekonomikas nelegālus līdzekļus, bet arī tādēļ, ka tas ir, protams, ļoti nopietns apdraudējums un tāds ierobežojums no cilvēktiesību viedokļa tai personai, kuru mēs turam aizdomās un kuras līdzekļus mēs aizturam," paskaidroja Znotiņa.

Viņa uzskata, ka ir jāstrādā ātri un efektīvi, izmantojot visus tos instrumentus, kuri citās valstīs ir atzīti par iespējamiem. Viņa uzskata, ka pateicoties tam citās valstīs naudas atmazgāšanas apkarošanas temats nav tik problemātisks kā Latvijā.

Plašāku skaidrojumu Finanšu izlūkošanas dienests nesniedza, taču paskaidroja ka šis seminārs bijis paredzēts konkrētai auditorijai – izmeklētājiem, specdienestu pārstāvjiem, prokuroriem un tiesnešiem. Apmācības tika organizētas dienesta vajadzībām, lai apspriestu problemātiskos izmeklēšanas un kriminālvajāšanas jautājumus, nodrošināt pieredzes apmaiņu. Mācību materiāli, ieskaitot prezentācijas un lektoru uzstāšanās, satur ierobežotas piekļuves informāciju, tai skaitā tiesībsargājošo iestāžu dienesta informāciju, tādēļ FID arī nevēlas sniegt plašākus komentārus par šo tēmu un lektoru konkrētajiem paziņojumiem.

0
Tagi:
Finanšu izlūkošanas dienests, nauda
Pēc temata
Kas atbildēs par "sarkano teroru"? Advokāte pastāstīja, kas notiek ar bankām Latvijā
Beneficiārs – lācis: kādus pārsteigumus sagādā banku piesardzība
Tirgot ar Latviju nevēlas, taču brauc: ministrs pastāstīja, kas piesaista ārzemju biznesu
Apturēt "Vasiļisas lāstu": bankas piedāvā finanšu sektora "kapitālremonta" remonta plānu