BelAES

BelAES ir gatava kodoldegvielas ievešanai pirmā energobloka palaišanai

22
(atjaunots 08:38 23.03.2020)
Stacija ir izgājusi mērķa pārbaudi, kuras laikā tika izpētīti simtiem dokumentu, kuri apliecina iekārtu tehnisko gatavību un objekta personāla gatavību.

RĪGA, 23. marts – Sputnik. Baltkrievijas AES ir gatava kodoldegvielas ievešanai, lai palaistu stacijas pirmo energobloku, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz paziņojumu Baltkrievijas Ārkārtas situāciju ministrijas Kodola un radiācijas drošības departamenta mājaslapā.

"Gosatomnadzor" paziņoja, ka BelAES ir izgājusi mērķa pārbaudi. Komisija ir pārliecinājusies, ka atomstacija var nodrošināt drošu kodoldegvielas uzņemšanu un izvietošanu savā platformā.

"Gosatomnadzor" komisija izskatīja vairāk nekā 230 dokumentus, kuri apstiprina iekārtu un sistēmu tehnisko gatavību, kā arī stacijas personāla gatavību droši apieties ar svaigu kodoldegvielu.

Ņemot vērā SAEA prasības, komisija noteikusi stacijas vadībai virkni prasību un piedāvājumu, kuri ir jāīsteno pirms degvielas ievešanas stacijas objekta platformā.

Strīdi saistībā ar Baltkrievijas AES palaišanu

Baltkrievija ar Krievijas korporācijas "Rosatom" palīdzību būvē  atomelektrostaciju Grodņas apgabalā, aptuveni 50 kilometru attālumā no Viļņas. Lietuvas valdība ir ļoti neapmierināta ar vietas izvēli AES izvietošanai.

Jau kopš projekta pastāvēšanas sākuma Lietuva pret to kategoriski iebilst, apsūdz Minsku par "nedrošu celtniecību" un ziņo, ka BelAES apdraud Baltijas republiku.

Turklāt Viļņa iebilst pret objekta ražotās enerģijas eksportu. Šoziem Lietuvā tika pieņemts likums, kas paredz: elektrība no BelAES nevar nonākt republikas tirgū.

Lietuvas varasiestādes pastāvīgi aicina kaimiņu republikas nepirkt enerģiju no "nedrošās stacijas" un visās starptautiskās platformās cenšas pievērst uzmanību problemātiskajai stacijai.

Daudzi eksperti norādīja, ka Viļņas asā pretošanās BelAES jautājumā nav saistīta ar jautājuma tehniskajiem vai ekoloģiskajiem aspektiem vai arī ar drošību, bet gan ar "apvainošanos" sakarā ar Ignalinas AES zaudēšanu.

22
Tagi:
BelAES, Baltkrievija, Lietuva
Pēc temata
Baltijas valstis palielinājušas Baltkrievijas elektroenerģijas iegādi
Baltkrievijas Enerģētikas ministrija pastāstīja, kad darbu sāks BelAES pirmais bloks
Latvijai par 50% dārgāk: cik Baltijas valstīm izmaksā elektrība no Baltkrievijas
Lietuvas prezidents nodēvējis BelAES par "mūsdienu Černobiļu"
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

2
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

2
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Pludmale Turcijā, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par atpūtas īpatnībām Turcijā šajā sezonā

10
(atjaunots 18:36 01.07.2020)
Turcija paziņojusi, ka ir gatava tūristu pieņemšanai, neskatoties uz to, ka katru dienu valstī tiek atklāts vairāk nekā tūkstotis jaunu Covid-19 gadījumu.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Krievija pandēmijas apstākļos neatjaunos aviācijas satiksmi ar Turciju no 15. jūlija, kā iepriekš par to ziņoja atsevišķi mediji, paziņoja KF transporta ministrs Jevgēņijs Dītrihs. Turklāt varasiestādes nesniedz prognozes attiecībā uz starptautiskās aviosatiksmes atjaunošanu kopumā: viss būs atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas, uzvēra ministrs.

Turcija jau jūnijā paziņoja, ka ir gatava pieņemt tūristus, atgādināja radio Sputnik ēterā KF Tūrisma aģentūru alianses prezidija loceklis Aleksans Mkrtčans.

Viņš pastāstīja, ka valsts sagatavojusies tūristu pieņemšanai pandēmijas apstākļos.

"Koronavīrusa testi tiek veikti visās Turcijas lidostās, kur ierodas tūristi, – Stambulā, Antālijā, Marmarisā un Bodrumā. Visi pasažieri ar negatīvu rezultātu tiek pielaisti kūrortiem. Gandrīz visas viesnīcas jau ir atvērtas, ūdens temperatūra ir patīkama. Tātad Turcija ir gatava tūristu pieņemšanai," sacīja Mkrtčans.

Turcijas tūrisma un kultūras ministrs Mehmets Ersojs iepriekš paziņoja ka izziņa par neslimošanu ar Covid-19 atpūtai Turcijā nav nepieciešama. Tāpat tūristiem nav jāievēro divu nedēļu karantīna.

Mkrtčans atzīmēja, ka uz Turciju jau ir devušies pirmie reisi ar tūristiem no Kazahstānas, startam gatavojas Baltkrievijas un Ukraina. Taču Krievija atjaunos gaisa satiksmi ar Turciju ne ātrāk kā augusta beigās, piebilda Mkrtčans.

Kemeras pludmale, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Krievijas vēstnieks Ankarā Aleksejs Jerhovs aizritējušajā nedēļā paziņoja, ka Turcija izdarījusi ļoti daudz, lai nodrošinātu tūrisma objektu drošību koronavīrusa apstākļos, atsevišķi atzīmējot nacionālo droša tūrisma sertifikācijas sistēmu. Jūra un saule Turcijā joprojām ir maiga un viesmīlīga, piebilda diplomāts.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, Turcijā ir atklāti 199 906 Covid-19 gadījumi, no tiem 5131 letāls, 173 111 cilvēks izveseļojies. Pēdējo dienu laikā vidējais saslimušo skaita pieaugums dienā svārstās 1,2-1,4 tūkstošu cilvēku robežās. Varasiestādes atzīmē, ka vairums gadījumu tiek reģistrēts rajonos, kas nav tradicionāli tūristu galamērķi. Tā, Antālijā ar 2,4 miljoniem iedzīvotāju saslimuši vien 472.

Saskaņā ar Turcijas Tūrisma un kultūras ministrijas informāciju, maijā valstī iebrauca aptuveni 30 tūkstoši atpūtnieku pret četriem miljoniem viesu pērn. To vidū visvairāk tūristu ieradās no Bulgārijas, Gruzijas, Ukrainas, Rumānijas un Serbijas.

10
Tagi:
tūrisms, Turcija
Pēc temata
Rīga – viena no drošākajām Eiropas pilsētām pēc pandēmijas
Visi uz Jūrmalu: Latvijas kūrorts iekļuvis labāko atpūtas vietu desmitniekā pēc pandēmijas
Uzmanies ārzemēs! Jauni noteikumi un aizliegumi dažādās valstīs
Iela Daugavpilī, foto no arhīva

Daugavpilī aizturēts Interpola meklētais Krievijas pilsonis

0
(atjaunots 15:27 02.07.2020)
Krievijas pilsonis ar uzturēšanās atļauju Igaunijā atstāja savu pasi Lietuvas robežsargiem un aizbēga, taču Daugavpilī viņu aizturēja.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. No Lietuvas robežsargiem aizbēgušo Krievijas pilsoni aizturēja Daugavpilī, vēsta Gorod.lv.

Sputnik Lietuva iepriekš ziņoja, ka 1969. gadā dzimušais Krievijas pilsonis, kuram ir uzturēšanās atļauja Igaunijā, otrdien vakarā ieradās Viļņas lidostā no Tallinas. Robežkontroles iziešanas laikā viņš izmantoja radušos pauzi un pazuda no amatpersonu redzesloka, atstājot savus dokumentus pie robežsargiem.

Noskaidrojās, ka viņu meklē Interpols pēc Krievijas pieprasījuma sakarā ar aizdomām par ekonomisko noziegumu pastrādāšanu.

Lidostā bēgli atklāt neizdevās. Lietuvas dienesti noskaidroja, ka viņš noķēra taksometru, ar kuru devās uz Daugavpili. Taksometra vadītāju atrada un iztaujāja. Par notikušo pastāstīja Latvijas robežsargiem.

"Kolēģi Latvijā, kuriem tika nodota Lietuvas iestāžu apkopotā informācija, informēja mūs, ka meklētā persona ir aizturēta Daugavpils rajonā," paziņoja Lietuvas IeM Valsts robežas aizsardzības dienests (VSAT).

VSAT veic dienesta izmeklēšanu saistībā ar darbinieku nolaidīgu pienākumu izpildes faktu.

0
Tagi:
INTERPOL, Lietuva, Igaunija, Krievija, Daugavpils