Andrejs Karņejevs

Politologs: cīņā pret koronavīrusu Ķīna Baltijas valstīm palīdzējusi vairāk, nekā ES

107
(atjaunots 13:38 21.03.2020)
Koronavīrusa krīzes fonā Ķīnas varasiestādes izrādījušās daudz atsaucīgākas un draudzīgākas, nekā Brisele, konstatēja politologs Andrejs Karņejevs.

RĪGA, 21. marts – Sputnik. Ķīna nosūtīja Lietuvai 20 tūkstošus medicīnas masku un 120 tūkstošus cimdu pāru humanitārās palīdzības kārtā koronavīrusa pandēmijas fonā, vēsta Sputnik Lietuva.

Pekina izmanto esošo situāciju, lai uzkrātu politiskos punktus, taču demonstrē Baltijai lielāku atbalstu, nekā Eiropas Savienības vadība, atzīmēja Ekonomikas augstskolas Austrumu pētniecības skolas vadītājs Andrejs Karņejevs.

"Humanitārā palīdzība ir pareizais veids, kā nodrošināt sev cilvēku simpātiju no citām valstīm. Ķīna izmanto savus finanšu resursus un ražošanas iespējas, lai nodemonstrētu visai pasaulei savas politikas humāno aspektu. Dažus punktus sacensībās ar Rietumiem tā tādējādi, bez šaubām, iegūs," konstatēja Karņejevs.

Savukārt Eiropas Savienība pandēmijas situācijā parādījuši ļoti nelielu savstarpējās palīdzības pakāpi un koordinācijas trūkumu, uzsvēra politologs.

"Šajā fonā gatavība palīdzēt Baltijas valstīm -  tas ir liels pluss Ķīnai. Pekina demonstrē draudzīgumu un gatavību just līdzi, kā pietrūkst Eiropas Savienībai," secināja Karņejevs.

Lietuvā, saskaņā ar republikas Veselības ministrijas informāciju, ir atklāti 49 ar koronavīrusa jaunā tipa infekcijas saslimšanas gadījumi. Koronavīrusa pandēmija, kura sākās pērnā gada beigās Uhaņā, Ķīnā, patlaban ir pārņēmusi 186 valstis un aizjūras teritorijas. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, saslimuši vairāk nekā 277 tūkstoši cilvēku. Tiek ziņots par 11 431 bojāgājušo un 91 994 atveseļošanās gadījumiem. Mirstība pieaugusi līdz vairāk nekā 4%.

Карнеев: в борьбе против коронавируса Китай помог Балтии больше, чем ЕС
107
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (565)
Pēc temata
Domino efekts: krīze koronavīrusa pandēmijas dēļ pakāpeniski skars visas nozares
Latvijas kompānijas negaida palīdzību no valsts un sāk atlaist darbiniekus
Latvijā pieaudzis ar koronavīrusu inficēto skaits
Ārzemēs iestrēgušie Latvijas iedzīvotāji varēs atgriezties mājās ar speciālu vilcienu

Ekonomists pastāstīja par rekordlielu cenu starpību Lietuvā un Polijā

1
(atjaunots 08:08 06.07.2020)
Ekonomists uzskata, ka zemās cenas Polijā saistītas ar spēcīgu konkurenci iekšējā tirgū un vājo valūtas kursu.

RĪGA, 6. jūlijs – Sputnik. Preču un pakalpojumu patēriņa cenas Polijā vidēji ir par piekto daļu zemākas nekā Lietuvā, un cenu līmeņa starpība jau sasniegusi 20%, savā lapā Facebook konstatēja Luminor ekonomists Žigimants Maurics.

"Polija atgādina Eiropas Ķīnu, kurp saplūst ne tikai lietuvieši, bet arī citu kaimiņvalstu iedzīvotāji, lai iegādātos lētākas preces un pakalpojumus. Polijas zemās cenas nosaka augstā konkurence iekšzemes tirgū un (pārlieku) vājais Polijas zlota kurss, kas šīs krīzes laikā novājējis vēl par pieciem procentiem. Tātad cenu līmeņa starpība starp Lietuvu un Poliju, rēķinot eiro, sasniegusi rekordlielos 20 procentus," ekonomista teikto citēja Sputnik Lietuva.

Maurics piebilsa, ka pat gadījumā, ja Lietuvas iedzīvotāji nebrauc pēc Polijas precēm, kaimiņvalsts produkcija tik un tā nokļūst Lietuvas tirgū. Lietuvas ārējās tirdzniecības deficīts ar Poliju 2019. gadā sasniedza rekordu – 1,7 miljardus eiro un bija trīsreiz lielāks nekā ar Ķīnu.

Vienlaikus ekonomists ir pārliecināts, ka zemāka PVN likme pārtikas produktiem Viļņai nepalīdzēs, jo pārtikas preces veido vien ceturto daļu kopējo izdevumu. Pēc viņa domām, Lietuvas vienīgā cerība ir spēcīgāks zlota apmaiņas kurss.

Viens no faktoriem, kas varētu to pastiprināt, ir pasaules ekonomikas stabilizācija, jo Polijas zlota apmaiņas kurss krītas ekonomiskās krīzes laikā un nostiprinās izaugsmes periodā.

Tāpat Maurics uzsvēra politiskās situācijas ietekmi uz Polijas kursu, konkrēti – pašreizējās prezidenta vēlēšanas.

"Tāpēc atliek cerēt, ka Polijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā 12. jūlijā uzvarēs kandidāts, kurš sola lielāku stabilitāti attiecībās ar ES, un ekonomiskā situācija pasaulē stabilizēsies, jo citādi mēs nevarēsim izvairīties no vēl viena starptautiskās un pārrobežu tirdzniecības rekorda šogad," viņš uzrakstīja.

Lietuvas iedzīvotāji nereti brauc uz kaimiņvalstīm pēc pirkumiem, jo tur cenas ir zemākas, nekā Lietuvā. Cita starpā viņi iegādājas pārtikas preces un alkoholu.

Iepriekš Sputnik Lietuva korespondents aprunājās ar Viļņas iedzīvotājiem, kuri brauc iepirkties uz Poliju. Cilvēki konstatēja, ka šie braucieni ļauj ietaupīt vairākus simtus eiro.

1
Tagi:
ekonomika, Polija, Lietuva
Pēc temata
Uzzināt savu cenu: eksperti aprēķināja dzīves izmaksas Latvijā
Pametam ballīti: kas sagaida Latvijas pierobežas tirdzniecību
Covid-19 ietekmējis augļu un dārzeņu tirdzniecību: kāpēc cenas mainās katru dienu
Aprīlī Latvijā augušas produktu cenas – dažas pat vairāk nekā uz pusi
NATO

Lidmašīna ar NATO karavīriem reisā uz Latviju atgriezusies mājās

4
(atjaunots 08:01 06.07.2020)
Kanādas Nacionālās aizsardzības ministrija pieņēma lēmumu atgriezt lidmašīnu ar valsts karavīriem, kam bija jāpiezemējas Latvijā.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Kanādas kara lidmašīnai ar karavīriem NATO misijas ietvaros tuvākajā laikā bija jāierodas Latvijā, taču to atsauca reisa vidū, ņemot vērā informāciju par Covid-19 izplatības risku lidmašīnā, raksta Lsm.lv.

Kanādas Nacionālās aizsardzības ministrija noskaidroja, ka kara lidmašīnā atrodas ar Covid-19 pacientiem kontaktējušas personas. Lai arī, saskaņā ar armijas vadības vērtējumu, inficēšanās risks lidmašīnā nav liels, tomēr pieņemts lēmums atsaukt lidmašīnu, kam bija jānosēžas Latvijā.

Zināms, ka lidmašīnā bija aptuveni 70 pasažieri un ekipāžas locekļi, tagad karavīri pavadīs divas nedēļas ilgu karantīnu Kanādā.

Kanāda veido Latvijā dislocētās NATO daudznacionālās kaujas grupas kodolu. NATO misija Latvijā turpina darbu, pat neskatoties uz koronavīrusa infekcijas izplatību pasaulē un ārkārtējās situācijas režīmu valstī. Uz laiku tika apturētas vien dažas militārās operācijas.

2020. gada jūlijā bija ieplānota Kanādas karavīru rotācija. Lidmašīnai, kas tika atgriezta pa ceļam uz Latviju, vajadzēja pēc karavīru nogādes valstī aizvest citu grupu uz Kanādu.

Iepriekš vēstīts, ka 2020. gada martā vairāki karavīri no valstī dislocētā NATO starptautiskā bataljona, inficējušies ar Covid-19.

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Leonīds Kalniņš toreiz pastāstīja, ka viņi visi inficējušies ārzemēs un pēc tam nekavējoties izolēti.

4
Tagi:
pandēmija, Latvija, NATO
Pēc temata
Piecas epidēmijas mācības Latvijai, jeb Mīts par "varonīgu uzvaru"
Kaut nu tik visu kontingentu nenogāztu: ar koronavīrusu inficēts NATO kareivis
Latvijā notiks NATO mācības, neraugoties uz koronavīrusu
Koronavīruss uzbrūk Rietumu flotēm un armijām