Donalds Tramps un Angela Merkele, foto no arhīva

Pati tumšākā stunda: pasaules līderi parādījuši savu nekompetenci

154
(atjaunots 15:30 18.03.2020)
Politiskie līderi virknē valstu – no Francijas līdz Austrijai – vispirms nedēļām ilgi ignorēja gaidāmo krīzi, bet pēc tam steigšus apstiprināja striktus pasākumus.

RĪGA, 18. marts - Sputnik. Domājams koronavīrusa uzliesmojums mums tomēr kaut ko ir iemācījis: ne tikai mazgāt rokas, bet arī to, ka pandēmijas pirmais upuris ir ticība politiskajiem līderiem, raksta Politico.

Vēl ne reizi pēdējo 75 gadu laikā pasaulei nav bijis tik izmisīgi vajadzīgs īsts līderis, un vēl nekad pasaules līderi nav sagādājuši tādu vilšanos. No Pekinas līdz Briselei, no Romas līdz Vašingtonai, no Londonas līdz visiem pasaules nostūriem politiķi vienkārši pievīla gaidas. Viņi nodarbojās ar birokrātiju, slēpa svarīgu informāciju un noliedza acīmredzamo. Rezultātā gāja bojā cilvēki, un adekvāta reakcija tika atlikta.

Virusologi vairākas nedēļas brīdināja, ka iespējama pandēmija, bet politiskie līderi, it īpaši Rietumos, nedarīja neko.

Tikai retais cerēja, ka līdera talantus demonstrēs ASV prezidents Donalds Tramps, kurš koronavīrusu dēvēja par "demokrātisku viltojumu" un tikai pirms dažām dienām paziņoja, ka pandēmija pazudīs bez pēdām. Taču viņa mulsā uzruna nācijai un vēlākais mēģinājums novelt vainu uz kādu citu ("Es neuzņemos par to atbildību," viņš teica) paliks atmiņā uz ilgiem laikiem.

Sabiedroto solidaritāte? Izmetiet no prāta. Tramps aizliedza avioreisus no ES uz ASV (pat neapsprieda to ar Eiropas līderiem), turklāt klīst baumas, ka viņš mēģinājis nopirkt vakcīnu Vācijā. Pie tam Trampa administrācija atteicās izmantot PVO ieteikto koronavīrusa testu, kas izstrādāts Vācijā, un nolēma, ka amerikāņi radīs paši savējo. Tas izrādījās neuzticams. Rezultātā masveida analīzes ASV aizkavējās, vīruss izplatījās. Dienvidkoreja pārbauda lielāku skaitu cilvēku dienā, nekā ASV – laikā kopš slimības uzliesmojuma. Taču aizvadītajā nedēļā Tramps tik un tā sameloja, ka "analīzes norit gludi".

Lai arī lielākā uzmanība pievērsta Trampam, citi nav labāki. Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru, kurš nesen tikās ar ASV prezidentu Floridā, nosauca par "mediju fantāziju" koronavīrusa radīto paniku. Nākamajā dienā saslima viņa preses sekretārs.

Boriss Džonsons, kurš savas politiskās karjeras sākumā mācījās no Vinstona Čērčila, it kā jau varētu sameklēt pienācīgus vārdus. Taču viņš neapsolīja britiem "sviedrus, asinis un asaras", viņš paziņoja, ka daudzas ģimenes zaudēs tuviniekus. Pie tam viņa piedāvātā stratēģija – "kolektīvā imunitāte" drīzāk gan izbiedēja cilvēkus – šķita, ka Džonsonam nav nekāda plāna.

Bet kā klājas Angelai Merkelei? Galu galā, krīzes – tā ir viņas profesija. No ekonomiskās krīzes 2008. gadā līdz migrācijas krīzei 2015.gadā Merkele zēla un plauka briesmu brīžos.

Nekā nebija. Vācijas kanclere, ko dēvē par "brīvās pasaules līderi", uzticēja cīņu pret pandēmiju veselības ministram Jensam Španam. Viņa pati izlīda no savas gliemeža mājiņas tikai pēc tam, kad sabruka tirgus un Itālija bija spiesta spert ārkārtīgi stingrus soļus pret vīrusa izplatību. Tiesa, Merkele apgalvo, ka sekojusi situācijai jau kopš janvāra. Pie tam ir skaidrs, ka viņu nodarbināja migrācijas krīze uz Turcijas un Grieķijas robežas.

Merkele centās saglabāt mieru publikā, tomēr valdības reakcija krīzes situācijā bija ļoti haotiska. Ekonomikas ministrs Peters Altmaiers vairākkārt paziņoja, ka, pēc viņa domām, koronavīruss neradīs "slogu globālajai ekonomikai". Pēc nedēļu ilgas panikas tirgos viņi kopā ar finanšu ministru Olafu Šolcu vilka ārā "bazuku" – bezprecedenta programmu neierobežotas likviditātes nodrošināšanai vācu kompānijām.

Reakcija uz vīrusu Vācijā bija tikpat nekonsekventa. Vienas zemes slēdza skolas, citas – ne. Aizvadītajā nedēļā Berlīne aizliedza visus kultūras pasākumus, toties atļāva futbola maču. Pēc vispārēja sašutuma mačs tika slēgts skatītājiem, vēlāk – atcelts pavisam. Vispirms tika nolemts, ka bāri un klubi darbosies, pēc tam ceturtdien paziņoja, ka tie tiks slēgti no otrdienas, bet nedēļas beigās pilsētas varasiestādes nolēma, ka aizliegums stāsies spēkā nekavējoties. Toties alus bāri Minhenē vēl joprojām ir atvērti.

Daudzi par to apsūdz Vācijas federālo struktūru, kas saglabā 16 zemju varasiestāžu rokās kontroli pār izglītību un veselības aprūpi. Līdzīga aina vērojama visā Eiropā. Politiskie līderi virknē valstu – no Francijas līdz Austrijai – vispirms nedēļām ilgi ignorēja gaidāmo krīzi, bet pēc tam steigšus apstiprināja striktus pasākumus. Tikai pirms nedēļas Francijā notika lielākais "smurfiku" mīļotāju salidojums, ko apmeklēja vairāk nekā 3,5 tūkstoši  cilvēku. Svētdien valsts premjerministrs informēja, ka tiek slēgti bāri, restorāni un lielākā daļa veikalu.

Neapšaubāmi, ES valstis ņem vērā vietējās īpatnības koronavīrusa apstākļos, taču raibā reakcija Eiropā rāda, ka nekāda koordinācija nav izstrādāta.

Vīlušies arī visi, kas cerēja: Eiropas Komisijas vadītāja Urzula fon der Leiena nospraudīs ceļu uz priekšu. Pirms nedēļas, kad Itālijas valdība ieviesa karantīnu visā valstī, kad sabruka finanšu tirgus, fon der Leiena pastāstīja žurnālistiem, kā pavadījusi pirmās simt dienas EK vadītāja postenī un, šķiet, neliekuļoti apvainojās, kad viņai uzstājīgi jautāja par koronavīrusu. Šķiet, viņa neaptvēra, cik nopietna ir situācija. Politiķe atklāja, ka viņas komanda organizē apspriedes koronavīrusa jautājumā "reizi nedēļā".

154
Tagi:
Eiropa, ekonomika, krīze, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (565)

ASV uzfilmētā video putns aiznes nagos haizivi

7
(atjaunots 18:34 05.07.2020)
Kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivi nagos.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. ASV kādā Dienvidkarolīnas pludmalē atpūtnieki nofilmējuši video, kurā redzams milzīgs putns ar haizivij līdzīgu zivi nagos, vēsta Movieweb.

​Ieraksts izplatījies zibenīgi, stāsta RIA Novosti.

Soociālajos tīklos izskanējuši pieņēmumi par to, ka mednieks ir zivjērglis, liels plēsīgs putns, kura spārnu vēziens var sasniegt 1,7 metrus.

Par zivi sākās strīdi. Lasītājiem šķita, ka putns nomedījis nelielu haizivi, taču, iespējams, tā varētu būt spāņu makrele.

7
Tagi:
dzīvnieki
Pēc temata
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Sociālie tīkli, foto no arhīva

Eksperte pastāstīja, un kāpēc mūs izseko sociālie tīkli

44
(atjaunots 10:43 05.07.2020)
Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Tas nav šķitums.

RĪGA, 5. jūlijs - Sputnik. Jebkuru lietotāja darbību tīmeklī iespējams aprakstīt ar mērķētās reklāmas iestatījumu algoritmiem. Par to, kā tas darbojas, radio Sputnik ēterā pastāstīja sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

Vai jums kādreiz nav šķitis, ka atliek tikai apspriest kādu priekšmetu, un tās reklāma nekavējoties parādās visos resursos? Ja draudzenei nosūtīta sarkanas kleitas fotogrāfija, jūs nekavējoties uzdursieties tieši tādas kleitas reklāmai Instagram?

Tas nav šķitums. Tieši tā darbojas reklāma sociālajos tīklos, lai arī neviens to atklāti nestāsta, uzskata Maskavas blogeru apvienības dibinātāja,  sociālo mediju speciāliste Jevgēņija Kuliša.

"Skaļi neviens par to nerunā, lai arī daudzi to ir ievērojuši un par pārbaudījuši, tomēr serviss nesniedz nekādus oficiālus paziņojumus, viņi to viseim spēkiem noliedz. Tomēr eksperimenti rāda: ja, piemēram, esat noskatījušies kādus stories par to vai citu kosmētiku, teju vai nākamajā reklāmas publikācijā jums parādīsies šī pati vai konkurējošās firmas kosmētija. Nesen blogere Katja Konosova izdomāja ekspetimentu. Viņa vairākos stories pēc kārtas stāstīja par kaut kādu kosmētiku un palūdza savus lasītājus, nesakot ne vārda, nosūtīt viņai Telegram ekrānuzņēmumus – kāda reklāma viņiem parādīsies. Viņa saņēma milzum daudz ekrānuzņēmumu, kuros redzams: cilvēkiem parādījās tās pašas vai konkurējošās kosmētikas reklāma," Kuliša teikto publicēja RIA Novosti.

Viņa atzīmēja, ka ar to nenodarbojas ne paši blogeri, ne reklamējamā veikala īpašnieki – tas ir vispārējs algoritms. Tiesa, tas, kurš vēlas izplatīt savu reklāmu, var nospraust pietiekami detalizētus iestatījumus, kuri noteiks, kas tieši redzēs reklāmu. Iespējas ir atkarīgas no budžeta.

Facebook
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Ir pietiekami detalizēti mērķētās reklāmas iestatījumi. Reklāmai Instagram ir noteikti iestatījumi Facebook, tie variējas atbilstoši budžetam: jo vairāk naudas jūs paredzat reklāmai, jo precīzākus iestatījumus varat nospraust. Var par izstrādāt iestatījumus tā, lai, piemēram, reklāmu redzētu puiši ar stabilām attiecībām, kuri pie tam patlaban ir tālu no mīļotās meitenes. Tas ir vienreizējs iestatījumus ziedu salonam, kad saki: "Mīļotā ir tālu? Nosūti viņai ziedus." Vai cits variants. Var iestatījumos noteikt, ka tā jāparāda meitenēm, kas interesējas par kosmētiku. Ja meitene pie tam aizraujas ar stories par kosmētiku, šī reklāma mērķēta viņai. Jebkura jūsu darbība jebkurā sociālajā tīklā un visur tīmeklī tai vai citādi ir aprakstīta ar konkrētiem mērķa iestatījumiem atbilstošiem algoritmiem," paskaidroja Kuliša.

Pēc viņas vārdiem, tas ir universāls algoritms reklāmas izplatīšanai visos sociālajos tīklos un platformās.

"Reklāma visur strādā saskaņā ar tādu principu. Ir liels skaits visādu stāstu, kuru autori apgalvo, ka Alisa, Siri un visi pārējie noklausās, par ko runā lietotāji. Reiz es ar vīru WhatsApp apspriedos, ka vajadzētu nopirkt GoPro pašiņu nūju, taču iepriekš nekur to nemeklēju un neskatījos. Tūlīt pēc tam man Yandex Direct no visām šķirbām sāka līst GoPro aksesuāru reklāma," radio Sputnik ēterā atcerējās Kuliša.

44
Tagi:
sociālie tīkli
Pēc temata
WhatsApp sniegs specdienestiem piekļuvi lietotāju čatiem
Priekšvēlēšanu slaktiņš ar motorzāģi: Ingūna Sudraba pārsteidz ar savu aģitāciju
"Ārkārtīgi uzbāzīgi": iedzīvotājus kaitina sociālā reklāma piepilsētas vilcienos