Pāvels Feldmans

Eksperts: Ķīnai ir zīmīgs arguments par labu tam, ka ASV ir koronavīrusa avots

231
(atjaunots 10:22 14.03.2020)
Ja ASV ir atklāti tie paši pirmie pacienti, kuri inficējās ar koronavīrusu agrāk, nekā epidēmija sāka izplatīties Uhaņā, Ķīnai parādījies zīmīgs arguments strīdos par saslimšanas avotu.

RĪGA, 14. marts – Sputnik. Koronavīrusu Ķīnas Uhaņas pilsētā, kura kļuva par epidēmijas epicentru, varēja ievest ASV armija, paziņoja iepriekš ĶTR ĀM oficiālais pārstāvies Žao Lidzjaņs. Diplomāts aicināja Ameriku paskaidrot Slimību brīdināšanas un kontroles centra vadītāja Roberta Redfilda paziņojumus par koronavīrusa atklāšanu cilvēkiem pēc nāves, kuri it kā miruši no gripas. Ķīnas izdevums South China Morning Post atgādināja, ka 2019. gada oktobra otrajā pusē Uhaņā notika Pasaules Militārās spēles, kurās piedalījās militārpersonas no vairāk nekā 100 valstīm, tostarp no ASV.

Daļu patiesības Ķīnas diplomāta sacītajā nevar izslēgt, atzīmēja radio Sputnik ēterā politisko zinātņu kandidāts, Krievijas Tautu draudzības universitātes Stratēģisko pētījumu un prognožu institūta direktora vietnieks Pāvels Feldmans.

"Kā mēs zinām, Ķīna ir ļoti piesardzīga skaļu paziņojumu izteikšanā, kad lieta skar starptautisko politiku. Un ja jau no Ķīnas diplomāta lūpām izskanējuši šādi vārdi, tātad, zināma faktūra tai ir bijusi. Ļoti labu padevi viņam sniedza paši amerikāņi, paziņojot, ka koronavīruss atklāts diviem kareivjiem, kuri sākotnēji, kā tika uzskatīts, miruši no gripas. Iznāk, ka tie arī ir tie paši pirmie pacienti, kuri saslima vēl agrāk, nekā epidēmija sāka izplatīties Uhaņā. Tas ir zīmīgs arguments," paziņoja Feldmans.

Politologs atgādināja, ka ASV laboratorijas ir visā pasaulē, viņu darbinieki detalizēti pēta dažāda veida bioloģiskās pazīmes un cilvēku īpašības, kuri dzīvo noteiktos reģionos, jo visa pasaule priekš ASV ir ietekmes, interešu un konkurences zona.

"Problēma ir tajā, ka šobrīd ir augsta nenoteiktības pakāpe attiecībā uz koronavīrusa izcelsmes dabu. Ir oficiālā versija, kurai ir milzīgs daudzums kritiķu. Kamēr savu zīmīgo vārdu nepateiks zinātnieki, ikvienai valstij būs pamats apsūdzēt savus stratēģiskos pretiniekus un konkurentus tajā, ka tādējādi to centās iegāzt," uzsvēra Feldmans.

Pēc viņa sacītā, Ķīna nevēlas iekļūt vēsturē, kā valsts, kura līdzās dižiem ekonomiskiem sasniegumiem uzdāvinājusi pasaulei koronavīrusu.

"Pekinai ļoti gribas šajā situācijā norādīt ar pirkstu uz amerikāņiem, viņi norādīs uz Krieviju, kura, viņuprāt, vienmēr un pie visa ir vainīga. Jēgas šāda veida atbildības pārnešanā uz savu biedru nav tik daudz vienkārši tāpēc, ka koronavīruss ir kļuvis par globālu cilvēces problēmu. Savstarpēju apsūdzību vietā dažādu valstu valdībām un zinātniekiem būtu vērts apsēsties un padomāt, kā lai cīnās ar to," nobeigumā sacīja eksperts.

Ķīnas varasiestādes 31. decembrī paziņoja par nezināmas pneimonijas uzliesmojumu Uhaņā. Par slimības ierosinātāju izsludināja jauna tipa koronavīrusu, kurš ieguva nosaukumu COVID-19. Saskaņā ar sākotnējo versiju, par inficēšanās avotu kļuva savvaļas dzīvnieku gaļa, tostarp sikspārņu gaļa, kas tika pārdota Uhaņas tirgū.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā atzina saslimšanas uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar 14. marta rīta datiem, infekcija ir reģistrēta 145 valstīs un reģionos, tiek ziņots par vairāk nekā 145 tūkstošiem inficēto, 5438 nāvēm un 72 550 atveseļošanās gadījumiem.

231
Tagi:
koronavīruss, ASV, Ķīna
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (715)
Rudens Rīgā, foto no arhīva

Latvija viena no ES valstīm, kam draud augstākais nabadzības risks

12
(atjaunots 13:17 19.10.2020)
Eurostat pētījums liecina, ka līdz ar Latviju šajā reitingā iekļuvusi Itālija, Lietuva, Grieķija, Rumānija un Bulgārija.

RĪGA, 19. oktobris – Sputnik. Aizvadītajā gadā gandrīz ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju (22,9%) pakļauti nabadzības riskam. Par to liecina statistikas aģentūras Eurostat dati.

Starp ES dalībvalstīm vairāk nekā katrs piektais cilvēks atradās uz nabadzības riska sliekšņa Rumānijā (23,8%), Latvijā (22,9%), Bulgārijā (22,6%), Igaunijā (21,7%), Spānijā (20,7%), Lietuvā (20,6%) un Itālijā (20,3%). Dati par Itāliju sniegti par 2018. gadu. Reitinga otrajā galā ar zemāko nabadzības risku atrodas Čehija (10,1%), Somija (11,6%), Slovākija (11,9%), Slovēnija (12,0%), Ungārija (12,3%), Dānija (12,5%), Nīderlande (13,2), Austrija (13,3%) un Francija (13,6).

​Pie tam jāpiebilst, ka 21,7% Latvijas iedzīvotāju pakļauti nabadzības riskam no ienākumu viedokļa. Igaunijā šis rādītājs sasniedzis pat 22,9%, bet Lietuvā – 20,6%.

Latvija un Lietuva regulāri ieņem antilīderu vietas Eiropas Savienībā dzīves līmeņa ziņā. Eurostat jau vairākkārt iekļāvis valstis reitingā ar augstāko nabadzības risku pilsoņiem.

Daži eksperti uzskata, ka pēc PSRS sabrukuma un abu valstu iestāšanās ES Latvija un Lietuva kļuvušas par Eiropas perifēriju, kam atņemta jebkāda patstāvība.

12
Tagi:
Eurostat, nabadzība, Latvija
Pēc temata
Pandēmijas laikā cilvēku kļuvuši nabadzīgāki: Latvijā pieaug zādzību skaits no mājokļiem
Kāpēc jūs esat tik nabadzīgi? Vīrietis braucis uz "skaisto Latviju", bet nokļuvis reālajā
Urbanovičs: Latvija top arvien latviskāka un nabadzīgāka
"Koronakrīze" jau pusi Latvijas iedzīvotāju ir padarījusi nabadzīgākus
Kodolsprādziens, foto no arhīva

Ukraiņu ģenerālis nolēmis pabiedēt Rietumus ar iedomātiem kodolieročiem

7
(atjaunots 13:04 19.10.2020)
Mēs aizsargājam Rietumu pasauli, bet rietumi mūs – ne īpaši – aptuveni tā pašreizējo situāciju novērtējis ukraiņu ģenerālpulkvedis Igors Smeško. Tagad viņš draud, ka Ukraina kuru katru brīdi var atjaunot savu kodolpotenciālu.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. 1994. gadā Ukraina atteicās no kodolarsenāla, kas tai tika mantojumā no PSRS, un parakstīja Budapeštas memorandu, kas garantēja valsts drošību no kodolvalstu puses apmaiņā pret pievienošanos Līgumam par kodolieroču neizplatīšanu.

Savu kodolarsenālu Ukraina zaudējusi, taču pavisam noteikti nav zaudējusi lielas ambīcijas un rožainas fantāzijas. To apliecina Ukrainas Drošības dienesta bijušā vadītāja ģenerālpulkveža Igora Smeško izteikumi, vēsta RIA Novosti.

Ģenerālpulkvedis pasūkstījās par to, ka Ukraina neliekuļoti aizsargā Rietumu pasauli un demokrātiju, taču nesaskata tikpat neliekuļotus soļus no Rietumu puses, tāpēc paziņoja, ka Ukrainai ir visas iespējas atjaunot savu kodolstatusu.

Ukrainai esot gan zinātniskais potenciāls, gan tehniskās iespējas, lai atkal pārvērstu to par kodollielvalsti, piedraudēja ģenerālis. Trūkstot tikai politiskās gribas.

Pie tam Smeško piezīmēja, ka neaicina izstrādāt atombumbas, viņš tikai atgādinot Rietumu valstīm, ka ukraiņu tauta jāciena.

Tāpat ģenerālis atgādināja patvaļīgajiem Rietumiem, ka arī Ukraina devusi vērā ņemamu ieguldījumu kodolbruņojuma attīstībā, jo Ukraina uzdāvinājusi pasaulei akadēmiķi Sergeju Koroļovu, kurš dzimis Žitomirā.

Jāpiebilst, ka viens no šī izcilā padomju zinātnieka sasniegumiem ir tas, ka viņš nodrošināja PSRS ar stratēģisko kodolraķešu bruņojumu, kas veidoja valsts vairogu.

 

7
Tagi:
kodolieroči, Rietumi, Ukraina
Pēc temata
Ukrainas bijušais pārstāvis NATO: valstij ir unikālas iespējas radīt kodolieročus
"Ukraina – kodolatkritumu kolonija". Kas notiek patiesībā
Ukraina nostādījusi pasauli uz kodolkara sliekšņa
Mediķiem veltītā statuja pie Mākslas muzeja Rīgā, foto no arhīva

Cipule: mediķi ir noguruši un gaida atbalstu

0
(atjaunots 14:18 19.10.2020)
Mediķiem vajadzīgs psiholoģiskais atbalsts, arī no iedzīvotāju puses, kā arī valstī noteikto ierobežojumu ievērošana.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. Mediķi Latvijā jau vairāk nekā pusgadu strādā paaugstinātas slodzes apstākļos, atgādināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule intervijā Latvijas Radio.

Viņa atzīmēja, ka pavasarī, sākoties pirmajam Covid-19 vilnim, mediķi juta sabiedrības atbalstu – cilvēki aicināja viens otru palikt mājās, organizēja dažādas akcijas.

Cipule konstatēja, ka tagad vērojams pretējais – attieksme ir pavisam citāda, lai arī pašiem mediķiem ir daudz grūtāk pārdzīvot šo laiku.

Viņa atzina, ka mediķu noskaņojumu pasliktina fakts, ka nav zināms, cik ilgi turpināsies situācija ar Covid-19 un ko tā nesīs. NMPD, stacionāros, pieņemšanas nodaļās un laboratorijās darba apstākļi ir sarežģītāki, mediķi ir spiesti izmantot nopietnākus aizsardzības līdzekļus.

"Mums pašlaik ir vajadzīgs sabiedrības atbalsts – psiholoģisks, morāls, visa veida novērtējums par to, lai mēs varētu tā labi turpināt," teica Cipule.

Viņa norādīja, ka labākais atbalsts mediķiem – nenoliegt ieviesto ierobežojumu efektivitāti un ievērot tos.

Nepieciešamība nēsāt maskas un ievērot citus ar Covid-19 saistītos ierobežojumus patiešām ir sašķēlusi sabiedrību. Baltijas valstu līderi aicināja pilsoņus ievērot sociālo distanci, nēsāt maskas, izmantot dezinfekcijas līdzekļus, mazgāt rokas un ievērot citas higiēnas normas, bet Rīgas mērs Mārtiņš Staķis organizēja konkursu par labāko pašiņu maskā.

Savukārt neatkarīgais deputāts Aldis Gobzems atteicās nēsāt masku un aicināja veselības ministri Ilzi Viņķeli demisionēt. Savukārt sporta pārstāvji pauda neizpratni par ierobežojumiem sporta nodarbībām.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Naudu spekulantiem, bet ne mediķiem: Latvija ir gatava neierobežoti finansēt airBaltic
Mediķu arodbiedrības vadītājs no jauna pieprasījis Viņķeles demisiju
Latviešu izcelsmes ārsts sola mediķu aizplūšanu un pats arī brauc prom
Kariņš: mediķiem varētu pacelt algas, ja visi samaksās sociālās iemaksas