Koronavīruss

Politico: padomju bērnība iemācīja mums izdzīvot koronavīrusa gadījumā

175
(atjaunots 07:48 14.03.2020)
Kā stāvēt rindās, izdzīvot bez tualetes papīra un uzsmaidīt likstām – PSRS laiku izdzīvošanas prasmes noderēs koronavīrusa pandēmijā.

RĪGA, 14. marts – Sputnik. Portālā Politico autore Zoja Šefaloviča atcerējās padomju bērnību un padalījās ar koronavīrusa pārņemto valstu iedzīvotājiem padomos, kā izdzīvot deficīta periodā.

Tukši plaukti, tualetes papīra trūkums un aizliegums pulcēties – pievienojiet klāt regulāru elektrības atslēgšanu un izslēdziet karsto ūdeni, un iegūsiet manu padomju bērnību. Tam visam esmu gatavojusies kopš dzimšanas un varu iemācīt jums.

1. Redzat rindu – stājieties tajā

Nav svarīgi, ko tur pārdot – dezinficējošo gēlu, kabatas lakatiņus, makaronus vai biļetes uz vienīgās grupas koncertu, kura joprojām sniedz viesizrādes Eiropā. Kā teica mana vecāmāte, nebūtu pēc kā stāvēt, nebūtu rindas.

Izveidojiet ilgi glabājamu preču krājumus – makaronu, rīsu, konservēto dārzeņu un augļu, kā arī auzu pārslu krājumus. Jūsu saldētava ir jūsu maize un sviests. Tādā nozīmē, ka tieši tajā ir jāglabā maize un sviests. Sausais piens ir jūsu labākais draugs.

Nevajag tualetes papīru tieši tagad? Pavisam drīz būs vajadzīgs, sevišķi drīz, ka jūs pārvedīs uz darbu no mājām. Bet, ja nepietiks tualetes papīra…

2. Improvizējiet

Ko man iemācīja dzīve PSRS? Ir avīze – ir tualetes papīrs. Ir grāmatas – ir tualetes papīrs. Ir ūdens – ir tualetes papīrs. Ir lapas kokos – ir tualetes papīrs.

Nav dezinficējošā gēla rokām? Saimniecības preču veikalā noteikti atradīsies denaturāts (vai arī vienkārši izmantojiet vecās labās ziepes). Nav kabatas lakatiņu? Sagrieziet vecu palagu kvadrātiņos. Nav autiņu? Izmantojiet dvieļus. Neprotat gatavot? Izvāriet zupu no saldētiem dārzeņiem un buljona kubiciņa. Galu galā, atklājiet sevī britu un apēdiet konservēto pupiņu bundžu.

3. Organizējieties

Ka plaukti veikalos ir tukši, sevišķi svarīgi ir draugi. Izveidojiet WhatsApp čatu un pastāstiet viens otram, kas kam ir nepieciešams. Paplašiniet paziņu loku: jums noderēs viss. Ir vecāka gadagājuma radi un draugi? Piezvaniet viņiem, uzziniet, ko viņiem vajag, pasūtiet to tiešsaistē un organizējiet piegādi – lai viņi necieš deficīta dēļ.

Draudzējaties tikai ar ierēdņiem? Nepaveicās. Ārsti, aptiekāri, veikalnieki – lūk jūsu labākie draugi. Draugi, kuri pateiks priekšā, kur ir pievestas preces, pietaupīs jums kabatas lakatiņu paciņu vai pudelīti dezinficējošā gēla, draugi, kuriem ir ar ko mainīties. Starp citu, par mainīšanos…

4. Ziniet, kas un par ko

Skaidra nauda vairs nav svarīga. Uzziniet ierasto lietu patieso cenu. Kad nepietiek preču, nevis naudas, dažkārt vislētākās lietas izrādās visvērtīgākās.

5. Izvairieties no pūļa

Izņemot rindas, izvairieties no ļaužu pulcēšanās vietām. Neskaitot acīmredzamos veselības riskus, ko jūs iegūstat, kad izlaižat ielās neizgulējušos cilvēku pūļus ar augstu stresa līmeni, kuri cieš no kafijas deficīta? Jūs iegūstat dumpi. Un jūs ļoti nevēlaties izrādīties pūlī, kad to sāks dzīt prom.

6. Ieslēdziet iztēli

Jūsu romantiskais brauciens uz Itāliju izjuka. Padomju cilvēki vispār taču nekur nebrauca – ja nu vienīgi viņiem bija ļoti ietekmīgi draugi, – tādēļ mēs slēdzām iekšā iztēli. Iemetiet cepeškrāsnī saldēto picu, paskatieties seriālu par mafiju – un jūs jau it kā būsiet Neapolē.

7. Smaidiet

Tukši plaukti – tas ir skumji. Pandēmija – tas ir bailīgi. Smejieties.

175
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (682)
Pēc temata
Koronavīrusa psihoze: iedzīvotāji izpērk miltus un griķus, bet šprotes vēl palikušas
Durvis veras ciet: koronavīrusa dēļ iedzīvotāji lūgti neapmeklēt 27 valstis
PVO izsludinājusi jaunā koronavīrusa pandēmiju
CNN: Kāpēc cilvēki koronavīrusa dēļ izpērk tualetes papīru
Deniels Kreigs superagenta 007 Džeimsa Bonda lomā, foto no arhīva

Polijas arhīvos atrasti pierādījumi, ka Džeimss Bonds bija reāls cilvēks

11
(atjaunots 11:31 28.09.2020)
Džeimss Alberts Bonds ieradās Polijā 1964. gada 18. februārī sekretāra-arhīva darbinieka amatam pie Lielbritānijas vēstniecības militārā atašeja.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Polija Nacionālās atmiņas institūts publicēja Facebook  arhīva dokumentus, saskaņā ar kuriem cilvēks vārdā Džeimss Bonds strādāja Lielbritānijas vēstniecībā valstī 1964.-1965. gadā, vēsta RIA Novosti.

Džeimss Alberts Bonds ieradās Polijā 1964. gada 18. februārī, lai strādātu par sekretāru-arhīva darbinieku pie Lielbritānijas vēstniecības militārā atašeja. Diplomāts nonāca Polijas pretizlūkošanas dienesta redzeslokā, kura sāka sekot līdzi visām viņa darbībām valstī.

Saskaņā ar publicētajiem dokumentiem, Polijas specdienesti noskaidroja, ka Bonds nebija vienkāršs diplomāts: oktobrī un novembrī viņš centās iekļūt militārajos objektos Bjalistokas un Olštinas provincēs. Tāpat tiek atzīmēts, ka brits atšķīrās ar savu komunikabilitāti, lai gan bija ārkārtīgi piesardzīgs. Turklāt Bonds "interesējās par sievietēm", līdzīgi slavenajam izdomātajam superaģentam.

Brits pameta Poliju 1965. gada 21. janvārī.

Turklāt citā savā paziņojumā Nacionālās atmiņas institūts norāda, ka "bondiāna" bijusi slavena visā pasaulē jau kopš pagājušā gadsimta 50. gadiem un, iespējams, aģenta 007 vārdabrāļa ierašanās bijusi speciāli izplānota, lai "paņirgātos" par Polijas specdienestiem.

11
Tagi:
Lielbritānija, spiegs, Polija
Pēc temata
Japānā pamodies vulkāns no filmas par Džeimsu Bondu
Kontrabandisti uz Latvijas un Krievijas robežas izmanto Bonda filmu cienīgus trikus
Francijas prezidents Emanuels Nakrons, foto no arhīva

Lukašenko atbildēja Makronam par situāciju Baltkrievijā

34
(atjaunots 10:44 28.09.2020)
Pašam Makronam bija jāatkāpjas no amata jau pirms diviem gadiem – kad sākās "dzelteno vestu" protesti, pārliecināts Baltkrievijas līderis.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko atbildēja uz sava Francijas kolēģa Emanuela Makrona paziņojumiem attiecībā uz situāciju republikā, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Iepriekš Makrons intervijā Francijas izdevumam Le Journal du Dimanche paziņoja, ka Baltkrievijas varasiestādes nav spējīgas uztvert "demokrātijas loģiku". Francijas līderis pauda viedokli, ka Lukašenko ir jāatkāpjas no amata.

"Pirmais. Kā valsts prezidents, vadoties pēc paša Makrona kunga principiem (kas ir iekļauti viņa paziņojumā-aicinājumā atkāpties no amata), vēlos pateikt, ka pašam Francijas prezidentam, sekojot viņa paša loģikai, bija jāatkāpjas no amata jau pirms diviem gadiem – kad Parīzes ielās tikai sāka iziet "dzeltenās vestes"," citē BelTA Lukašenko vārdus, kurš uzsvēra, ka Makrons neatstāja savu amatu, savukārt protesti Francijā jau ir kļuvuši par ierastu parādību.

Baltkrievijas līderis atgādināja, ka Francija periodiski saskaras ar citām protestu parādībām, tādām kā musulmaņu akcijas vai BLM kustība.

Lukašenko uzsvēra, ka Minska ir gatava piedāvāt sevi kā jau efektivitāti pierādījušu pārrunu platformu mierīgai varas nodošanai jebkuras no minēto kustību protestētājiem. Viņš ieteica Makronam mazāk skatīties pa malām un ķerties klāt Francijas iekšlietām.

"Un visbeidzot, kā cilvēks vēlos atzīmēt, kā mums šeit, Baltkrievijā, šķiet, ka Emanuels Makrons pārāk daudz uzmanības velta vienam no bijušajiem Baltkrievijas prezidenta kandidātiem. Ņemot vērā, ka šis bijušais kandidāts ir dāma, Francijas līderis riskē pie savām iekšējām problēmām Francijā saņemt arī personīgas – mājās," paziņoja Baltkrievijas līderis.

Masveida protesta akcijas Baltkrievijā sākās 9. augustā pēc prezidenta vēlēšanām, kurās uzvarēja Aleksandrs Lukašenko. Saskaņā ar CVK datiem, viņš ieguva 80,1% balsu. Pirmajās dienās kārtības sargi apspieda protestus. Saskaņā ar oficiālajiem datiem, tajās dienās tika aizturēts vairāk nekā 6,7 tūkstoši cilvēku. Kā toreiz vēstīja republikas IeM, nekārtību laikā cieta simtiem cilvēku, to vidū vairāk nekā 130 tiesībsargājošo iestāžu darbinieku. Varasiestādes oficiāli apstiprināja trīs protestētāju bojāeju.

34
Tagi:
Makrons, Aleksandrs Lukašenko
Pēc temata
Minska atbildēja uz Rietumu atteikšanos atzīt Lukašenko par leģitīmo prezidentu
Kas būs, kad padzīs Lukašenko? Jurkāns kritizē Latvijas viedokli par stāvokli Baltkrievijā
Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju
Ko zaudē Baltija pēc strīda ar Lukašenko
Vīrietis ar viedtālruni, foto no arhīva

"Smadzenēm ir jāatslābinās". Vai spēlēt spēles telefonā ir kaitīgi?

0
(atjaunots 17:13 28.09.2020)
Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata speciālisti.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Spēles telefonā – tas ir kaitīgi? Psihiatre, medicīnas zinātņu doktore, atkarību no spēlēm speciāliste Nataļja Šemčuka pastāstīja radio Sputnik intervijā, ka viss nav tik viennozīmīgi.

Spēles telefonā, kuras neprasa īpašu koncentrēšanos un saspringšanu – tās pašas bumbiņas, kuras ir jāsaliek pa trim vienā rindā, – liekas vienkāršs laika kavēklis. Taču noteikts labums šajās spēlēs tomēr ir, uzskata psihiatre Nataļja Šemčuka.

"Bumbiņas ļauj atslābināties visām smadzeņu daļām. Mūsu smadzenes pašas izvēlas atslābināšanās veidus. Kāds šim nolūkam klausās klasisko mūziku (viens klausās Vāgneru, cits – Čaikovski, taču viņi abi atslābinās, lai gan mūzika ir dažāda), savukārt cits cilvēks teiks: kā tas var palīdzēt atslābināties?" atzīmēja radio Sputnik intervijā Nataļja Šemčuka.

Viņasprāt, ja cilvēks spēlē laiku pa laikam pēc darba, nevis tā vietā, tad šādā brīvā laika pavadīšanas veidā nav nekāda pamata raizēm – tā nav atkarība, bet gan vienkāršs atpūtas veids.

"Nedrīkst jaukt atslābinošas spēles ar atkarību no spēlēm. Ja cilvēks brauca metro – spēlēja, izgāja no metro – spēlē, atnāk mājās – atkal turpina, vai spēlē darba vietā – tā ir atkarība. Bet kad cilvēks ar kaut ko ir aizņemts 2-3 stundas brīvajā laikā, tajā nav nekādas atkarības," padalījās domās ar radio Sputnik Nataļja Šemčuka.

Viņa piebilda, ka nav nekā briesmīga, ja šādas spēles palīdz atbrīvoties no emocionālās, prāta un fiziskās spriedzes. Galvenais – lai tas netraucē cilvēka sociālajiem un darba pienākumiem, neaizstāj citas viņa dzīves jomas.

0
Tagi:
azartspēles
Pēc temata
Pusotrs tūkstotis Latvijas iedzīvotāju atzina sevi par atkarīgiem no azartspēlēm
Angliete laimēja loterijā XVII gadsimta kotedžu