Koronavīruss

Politico: padomju bērnība iemācīja mums izdzīvot koronavīrusa gadījumā

172
(atjaunots 07:48 14.03.2020)
Kā stāvēt rindās, izdzīvot bez tualetes papīra un uzsmaidīt likstām – PSRS laiku izdzīvošanas prasmes noderēs koronavīrusa pandēmijā.

RĪGA, 14. marts – Sputnik. Portālā Politico autore Zoja Šefaloviča atcerējās padomju bērnību un padalījās ar koronavīrusa pārņemto valstu iedzīvotājiem padomos, kā izdzīvot deficīta periodā.

Tukši plaukti, tualetes papīra trūkums un aizliegums pulcēties – pievienojiet klāt regulāru elektrības atslēgšanu un izslēdziet karsto ūdeni, un iegūsiet manu padomju bērnību. Tam visam esmu gatavojusies kopš dzimšanas un varu iemācīt jums.

1. Redzat rindu – stājieties tajā

Nav svarīgi, ko tur pārdot – dezinficējošo gēlu, kabatas lakatiņus, makaronus vai biļetes uz vienīgās grupas koncertu, kura joprojām sniedz viesizrādes Eiropā. Kā teica mana vecāmāte, nebūtu pēc kā stāvēt, nebūtu rindas.

Izveidojiet ilgi glabājamu preču krājumus – makaronu, rīsu, konservēto dārzeņu un augļu, kā arī auzu pārslu krājumus. Jūsu saldētava ir jūsu maize un sviests. Tādā nozīmē, ka tieši tajā ir jāglabā maize un sviests. Sausais piens ir jūsu labākais draugs.

Nevajag tualetes papīru tieši tagad? Pavisam drīz būs vajadzīgs, sevišķi drīz, ka jūs pārvedīs uz darbu no mājām. Bet, ja nepietiks tualetes papīra…

2. Improvizējiet

Ko man iemācīja dzīve PSRS? Ir avīze – ir tualetes papīrs. Ir grāmatas – ir tualetes papīrs. Ir ūdens – ir tualetes papīrs. Ir lapas kokos – ir tualetes papīrs.

Nav dezinficējošā gēla rokām? Saimniecības preču veikalā noteikti atradīsies denaturāts (vai arī vienkārši izmantojiet vecās labās ziepes). Nav kabatas lakatiņu? Sagrieziet vecu palagu kvadrātiņos. Nav autiņu? Izmantojiet dvieļus. Neprotat gatavot? Izvāriet zupu no saldētiem dārzeņiem un buljona kubiciņa. Galu galā, atklājiet sevī britu un apēdiet konservēto pupiņu bundžu.

3. Organizējieties

Ka plaukti veikalos ir tukši, sevišķi svarīgi ir draugi. Izveidojiet WhatsApp čatu un pastāstiet viens otram, kas kam ir nepieciešams. Paplašiniet paziņu loku: jums noderēs viss. Ir vecāka gadagājuma radi un draugi? Piezvaniet viņiem, uzziniet, ko viņiem vajag, pasūtiet to tiešsaistē un organizējiet piegādi – lai viņi necieš deficīta dēļ.

Draudzējaties tikai ar ierēdņiem? Nepaveicās. Ārsti, aptiekāri, veikalnieki – lūk jūsu labākie draugi. Draugi, kuri pateiks priekšā, kur ir pievestas preces, pietaupīs jums kabatas lakatiņu paciņu vai pudelīti dezinficējošā gēla, draugi, kuriem ir ar ko mainīties. Starp citu, par mainīšanos…

4. Ziniet, kas un par ko

Skaidra nauda vairs nav svarīga. Uzziniet ierasto lietu patieso cenu. Kad nepietiek preču, nevis naudas, dažkārt vislētākās lietas izrādās visvērtīgākās.

5. Izvairieties no pūļa

Izņemot rindas, izvairieties no ļaužu pulcēšanās vietām. Neskaitot acīmredzamos veselības riskus, ko jūs iegūstat, kad izlaižat ielās neizgulējušos cilvēku pūļus ar augstu stresa līmeni, kuri cieš no kafijas deficīta? Jūs iegūstat dumpi. Un jūs ļoti nevēlaties izrādīties pūlī, kad to sāks dzīt prom.

6. Ieslēdziet iztēli

Jūsu romantiskais brauciens uz Itāliju izjuka. Padomju cilvēki vispār taču nekur nebrauca – ja nu vienīgi viņiem bija ļoti ietekmīgi draugi, – tādēļ mēs slēdzām iekšā iztēli. Iemetiet cepeškrāsnī saldēto picu, paskatieties seriālu par mafiju – un jūs jau it kā būsiet Neapolē.

7. Smaidiet

Tukši plaukti – tas ir skumji. Pandēmija – tas ir bailīgi. Smejieties.

172
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (566)
Pēc temata
Koronavīrusa psihoze: iedzīvotāji izpērk miltus un griķus, bet šprotes vēl palikušas
Durvis veras ciet: koronavīrusa dēļ iedzīvotāji lūgti neapmeklēt 27 valstis
PVO izsludinājusi jaunā koronavīrusa pandēmiju
CNN: Kāpēc cilvēki koronavīrusa dēļ izpērk tualetes papīru
Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs, foto no arhīva

Eksperts: divu kuģu ekspluatācija paātrinās "Ziemeļu straumes 2" būvdarbus

4
(atjaunots 10:49 07.07.2020)
Dānijas lēmums liecina, ka līdztekus "Akademik Chersky" būs iespējams izmantot cauruļu izbūves baržas, uzskata eksperts Igors Juškovs.

RĪGA, 7. jūlijs – Sputnik. Dānijas enerģētikas aģentūra (DEA) atļāvusi operatoram "Nord Stream 2 AG" pabeigt "Ziemeļu straumi 2" savos ūdeņos ar cauruļvadu izbūves kuģiem ar enkura pozicionēšanu.

Atzīmēts, ka "Ziemeļu straumes 2" neuzbūvētā daļa atrodas ārpus zonas, kurā nav ieteicams izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu, ņemot vērā risku, kas saistīts ar tajā iepriekš nogremdētajiem ķīmiskajiem ieročiem.

Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs intervijā radio Sputnik atzīmēja, ka līdztekus "Akademik Chersky" būs iespējams izmantot cauruļu izbūves baržu "Fortuna".

"Tā jau atrodas Mukranas ostā Vācijā, "Ziemeļu straumes 2" apgādes bāzē. Turpat stāv arī "Akademik Chersky". Patiesībā tagad iespējams izmantot abus kuģus, un darbam vajadzētu ritēt ātrāk. Abi šie kuģi ir lēnāki nekā Šveices kompānijas Allseas kuģi, kas līdz šim būvēja Dānijas iecirkni. Tur patiesībā šveiciešiem bija ātrākais cauruļvadu izbūves kuģis pasaulē. (..) "Akademik Chersky" var izbūvēt divus kilometrus diennaktī, ne vairāk, bet barža "Fortuna" vēl mazāk. Tomēr patiesībā abu iecirkņu kopējais garums tur nepārsniedz simt kilometrus. Protams, divu kuģu ekspluatācija būtiski paātrinās būvdarbu procesu. Jautājums ir tikai par to, kad sāksies "Ziemeļu straumes 2" pabeigšanas darbi," viņš teica.

Juškovs piezīmēja, ka Dānijas atbilde ir tikai viens no elementiem lēmumā par gāzesvada būvdarbu atsākšanu. Otrs – sagādes kuģu ierašanās.

"Vācijas ostā būs iespējams iekraut caurules, un tālāk viņi visi var iet uz noteikto vietu un pabeigt "Ziemeļu straumi 2". Pilnīgi iespējams, ka rudenī viņi būvdarbus pabeigs. Pagaidām pat nav nekādu papildu sankciju," piebilda analītiķis Igors Juškovs.

4
Tagi:
Dānija, Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Dānija atļāvusi pabeigt "Ziemeļu straumi 2" ar diviem kuģiem
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Caurules gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbiem, foto no arhīva

Dānija atļāvusi pabeigt "Ziemeļu straumi 2" ar diviem kuģiem

11
(atjaunots 23:07 06.07.2020)
Projekts tiks īstenots atbilstoši būvdarbu atļaujai un apkārtējās vides ietekmes vērtējumam, informēja gāzesvada operators "Nord Stream 2 AG".

RĪGA, 7. jūnijs – Sputnik. Dānijas enerģētikas aģentūra (DEA) atļāvusi operatoram "Nord Stream 2 AG" pabeigt "Ziemeļu straumi 2" savos ūdeņos ar cauruļvadu izbūves kuģiem ar enkura pozicionēšanu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz RIA Novosti.

"Atbildot uz Nord Stream 2 AG pieprasījumu, DEA nolēmusi veikt grozījumus noteikumos par cauruļvadu būves kuģu ar dinamisko pozicionēšanu ekspluatāciju "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu atļaujā, ko aģentūra izsniedza kompānijai 2019. gada 30. oktobrī. Izmaiņas nozīmē, ka kompānija var izmantot cauruļvadu būves kuģu ar enkuru pozicionēšanu gan atsevišķi, gan kopā ar kuģiem, kas aprīkoti ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu," informēja regulators.

Atzīmēts, ka "Ziemeļu straumes 2" neuzbūvētā daļa atrodas ārpus zonas, kurā nav ieteicams izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu, ņemot vērā risku, kas saistīts ar tajā iepriekš nogremdētajiem ķīmiskajiem ieročiem.

"Kā jau gaidījām, DEA izpildīja mūsu pieprasījumu... Projekts tiks īstenots saskaņā ar būvdarbu atļauju un apkārtējās vides ietekmes vērtējumu. Mēs joprojām izskatām dažādus variantus tā noslēgšanai un atbilstošajā laikā ziņosim par saviem plāniem," Nord Stream AG komentēja Dānijas lēmumu.

Pēc Otrā pasaules kara beigām 1945. gadā Baltijas jūrā tika nogremdēti aptuveni 50 tūkstoši tonnu ķīmiskās munīcijas. Lielākais arsenāls nogremdēts Gotlandes un Bornholmas salu apkaimē, kuru tuvumā izvilkts "Ziemeļu straumes 2" maršruts. Ņemot vērā risku, ko rada saskaršanās ar lādiņiem, Dānija aizliedz izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu.

Pie tam iespējamais "Ziemeļu straumes 2" pabeigšanas variants ir darbs ar tieši šādu cauruļvadu izbūves kuģi, ko pavadītu cits kuģis – ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu, kas var noturēt kuģi vajadzīgajā punktā bez enkuriem un pietauvošanas. Viens no kuģiem, kas varētu pabeigt gāzes vada "Ziemeļu straume 2" būvdarbus, ir enkuru barža "Fortuna" ar 12 punktu pozicionēšanas sistēmu. Otrs kandidāts – cauruļvadu izbūves kuģis "Akademik Chersky" ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu. Patlaban abi kuģi atrodas Mukranas ostā - "Ziemeļu straumes 2" loģistikas bāzē.

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz divu cauruļvadu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru gāzes gadā. Jaunais cauruļvads tiks izbūvēts līdzās esošajam - "Ziemeļu straume". Tas vedīs pa Baltijas jūras dzīlēm un šķērsos Krievijas, Somijas, Zviedrijas, Dānijas un Vācijas teritoriālos ūdeņus vai ekskluzīvās ekonomiskās zonas.

21. decembrī ASV prezidents Donalds Tramps parakstīja likumu par militāro budžetu, kurā bija iekļauta prasība ieviest sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" un "Turcijas straumes" būvdarbu apakšuzņēmējiem. Pēc tam Šveices kompānija, kas izvilka caurules Baltijas jūrā, paziņoja, ka aptur būvdarbus Dānijas

11
Tagi:
Ziemeļu straume 2, Dānija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eksperts par "Ziemeļu straumi 2": ASV vēl nav sapratuši Vācijas smalkos mājienus
Analītiķis paskaidroja, kad Merkelei nāksies sastrīdēties ar ASV par "Ziemeļu straumi 2"
Nord Stream 2 AG nolēmusi, ar kādiem kuģiem pabeigs "Ziemeļu straumes 2" izbūvi
Krievija pabeigs "Ziemeļu straumi 2", paziņoja eksperts – pastāv iespēja apiet sankcijas
Jāņu vainagi un zāles. Foto no arhīva

Latvijā nedzīvo aptuveni pusmiljons tās valstspiederīgo

0
(atjaunots 11:26 07.07.2020)
Ne Brexit, ne Covid-19 pandēmija nav piespieduši latviešu diasporas pārstāvjus atgriezties valstī.

RĪGA, 7. jūlijs — Sputnik. Ārlietu ministrija (ĀM) sadarbībā ar LU Diasporas un migrācijas pētījumu centru pirmdien prezentēja jaunākos diasporas pētījumus, vēstīts pārraidē "900 sekundes" telekanālā TV3.

Latvijas Universitātes (LU) Diasporas un migrācijas pētījumu centra vadošais pētnieks Mihails Hazans uzskata, ka nav vienkārši atbildēt uz jautājumiem par Latvijas diasporas lielumu un struktūru, jo daudz kas atkarīgs no diasporas definīcijas.

Ja diasporā iekļaut gan esošos, gan bijušos Latvijas pilsoņus un nepilsoņus, viņu bērnus, kā arī Latvijā dzimušos un emigrējušos cilvēkus neatkarīgi no pilsonības, diasporas skaits pasaulē sasniegs ap pusmiljonu, bet ES valstīs – aptuveni 400 000.

Ja diasporas definīciju sašaurināt, neiekļaujot tajā Latvijā dzimušos cilvēkus, kuriem Latvijas pilsonība nav bijusi, šis skaits sarūk līdz 300 000 cilvēku, skaidroja Hazans.

Uz jautājumu, vai diaspora samazinājusies pēc Latvijas valstspiederīgo repatriācijas pasākumiem pandēmijas laikā, Hazans atbildēja noliedzoši: ar repatriācijas reisiem Latvijā atgriezušies daži tūkstoši cilvēku, turklāt pārsvarā – uz īsu laiku, ne uz visiem laikiem.

Taujāts, kā diasporas skaitu ietekmēs Lielbritānijas izstāšanās no ES, Hazans atbildēja, ja nebūt ne visi Latvijas valstspiederīgie, kuri Brexit dēļ pameta Lielbritāniju, atgriezušies Latvijā.

London Eye, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Филиппов

Oficiālie dati liecina, ka 2018. gada sākumā Lielbritānijā dzīvoja apmēram 120 tūkstoši Latvijas valstspiederīgo, 2019. gada sākumā – 100 tūkstoši. Ja Latvijā būtu atgriezušies 20 tūkstoši cilvēku, tas būtu manāms, uzskata eksperts.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka laikā no 2004. līdz 2019. gadam no Latvijas emigrējuši vairāk nekā 360 tūkstoši cilvēku – gandrīz 20% valsts iedzīvotāju.

Lielākā emigrantu plūsma dodas uz ES valstīm, kas iestājušās savienībā pirms 2004. gada (70%).

No etniskā sastāva viedokļa 31% cilvēku, kuri pametuši valsti laikā no 2004. līdz 2019. gadam, ir krievi, 47% - latvieši.

0
Tagi:
CSP, emigrācija, iedzīvotāji, Latvija
Pēc temata
Aizbraucis katrs piektais: kā Latvija zaudējusi cilvēkus kopš iestāšanās ES
TV šova dalībnieks: Latvijas laukos ir grūti dzīvot un strādāt
Pēc Covid-19 mediķi aizbēgs no Latvijas
Simtiem tūkstošu "lieku" cilvēku paliks Latvijā: Lindermans par Covid-19 sekām