Tualetes papīrs, foto no arhīva

CNN: Kāpēc cilvēki koronavīrusa dēļ izpērk tualetes papīru

228
(atjaunots 17:44 12.03.2020)
Tualetes papīrs neaizsargā pret vīrusu un nav uzskatāms par nepieciešamu produktu ārkārtas situācijās.

RĪGA, 12. marts — Sputnik. Pēc medicīnas masku un dezinfekcijas līdzekļu deficīta pasaule saskārās ar jaunu fenomenu – koronavīrusa skartajās valstīs iedzīvotāji izpērk tualetes papīru, raksta CNN.

ASV un Kanādā veikali sāka ierobežot vienam cilvēkam pieejamo tualetes papīra iesaiņojumu skaitu. Dažos Lielbritānijas lielveikalos visu tualetes papīru jau ir izpirkuši. Kāda Austrālijas avīze iznākusi ar astoņām papildu tukšām lappusēm - gadījumam, ja nepietiks tualetes papīra.

Bet kas par lietu? Tualetes papīrs neaizsargā pret vīrusu un nav uzskatāms par tādu ārkārtas situācijās nepieciešamu produktu kā, piemērām, maize vai piens. Kāpēc tad to iepērk tādos daudzumos?

Panikas periodos cilvēki rīkojas ekstremāli

Klīniskais psihologs Stīvens Teilors, grāmatas "Pandēmiju psiholoģija" autors, uzskata, ka, salīdzinot ar iepriekšējām pandēmijām, pasaules reakcija uz koronavīrusa izplatīšanu ir visai paniskā.

No vienas puses, šī reakcija ir saprotama, no otras - pārmērīga, - viņš saka. - Mēs varam sagatavoties arī bez panikas.

Koronavīruss biedē cilvēkus, jo tas ir jauns un par to vēl nekas daudz nav zināms. Bet, kad cilvēki dzird pretrunīgus apgalvojumus par vīrusa risku, un par to, cik nopietni viņiem jāgatavojas ārkārtas situācijai, viņi izšķiras uz ekstremāliem pasākumiem.

"Cilvēkiem saka, ka tuvojas lielas briesmas, bet tikai jāmazgā rokas. Tā nešķiet adekvāta atbilde šajā situācijā, īpašām briesmām nepieciešami īpaši piesardzības pasākumi," viņš saka.

Valdība slikti izskaidro, kas jādara

Dažas valstis jau ir ieviesušas karantīnas režīmu. Cilvēki, kuri pērk tualetes papīru un sadzīves ķīmiju, varbūt gatavojas tam, ka tas notiks arī viņu pilsētā, saka psihologs, Karnegi Melona Universitātes profesors Baruhs Fišhofs.

"Kamēr cilvēki nedzirdēs oficiālus apliecinājumus, ka par viņiem parūpēsies, viņiem atliek tikai minēt, cik drīz viņiem būs vajadzīgi tualetes papīra krājumi," viņš saka.

Panika rada paniku

Tukšo veikalu plauktu un iepirkumu ratiņu fotogrāfijas pārpildīja ziņu portālus un sociālos tīklus. Cilvēki redz, kā kāds panikā pērk tualetes papīru, domā, ka tam ir iemesls, un arī iet iepirkties, saka Teilors.

"Cilvēki ir sociālās būtnes, mēs skatāmies viens uz otru, meklējot norādes par to, kas ir bīstami un kas nav," viņš saka.

Turklāt tukšo veikalu fotogrāfijas var likt cilvēkiem domāt, ka viņiem nekavējoties jāmetas un jāiegādājas tualetes papīrs. Tad iedomātais deficīts kļūst reāls.

Zināma loma panikas izplatīšanā ir arī medijiem. Dezinformācija viegli izplatās, bet sociālie tīkli pastiprina panikas noskaņojumu.

Domas par priekšdienām ir mūsu dabā

Rezervju krāšanai ir jēga, saka bijušais Amerikas psiholoģiskās asociācijas vadītājs Frenks Fārlijs.

Slimību kontroles centri visā pasaulē iesaka cilvēkiem sēdēt mājās un izvairīties no kontaktiem. Gatavoties tam ir dabiski, viņš saka.

"Koronavīruss rada sava veida izdzīvošanas filozofiju. Mums jāpavada mājās pēc iespējas vairāk laika, bet tam jāiegadās visnepieciešamākais, un līdz ar citām lietām, bez šaubām, sarakstā ir arī tualetes papīrs, - saka Fārlijs. - Galu galā, ar ko to var aizstāt?

Nevar teikt, ka jūs nopirkāt kaut ko nevajadzīgu vai ar īsu derīguma termiņu. Jūs tik un tā tērēsiet naudu tualetes papīram, vienkārši tagad jums, visticamāk, būs jātērē arī laiks tā meklēšanai un stāvēšanai rindā, saka Fišhofs.

ASV Iekšējās drošības ministrija iesaka amerikāņiem jebkurā laikā turēt mājās pārtikas, medikamentu un tualetes piederumu krājumus divām nedēļām, atgādina Teilors, vienkārši lielākā daļa cilvēku to parasti nedara.

Ir svarīgi just, ka tu kontrolē situāciju

Cilvēki, kuri rada krājumus, domā par sevi un savu ģimeni, nevis par ārstiem un medmāsām, slimiem cilvēkiem vai tiem, kam drīz beigsies tualetes papīrs.

"Viņi uztraucas par infekcijas sekām, un nedomā par vispārējo ainu, piemēram, par tualetes papīra deficīta sekām, ko viņi rada," stāsta Teilors.

Cilvēki tā uzvedas baiļu dzīti, uzskata Fišhofs. Sagatavošanās krīzei, pat ja jūs vienkārši nopirkāt tualetes papīru, atgriež jums sajūtu, ka jūs kontrolējat šķietami bezcerīgu situāciju.

"Iespējams, tas ir to vērts, - tas atkarīgs no tā, kā cilvēki paši sev nosaka vajadzību pēc tualetes papīra. Tas dod viņiem sajūtu, ka viņi ir izdarījuši visu, ko var un ļauj sākt domāt par kaut ko citu, izņemot koronavīrusu," viņš saka

228
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (566)
Pēc temata
Koronavīrusa psihoze: iedzīvotāji izpērk miltus un griķus, bet šprotes vēl palikušas
Lietuviešu ārsts iesaka: iedzīvotājiem nav jākrīt panikā un jāpērk griķi
Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs, foto no arhīva

Eksperts: divu kuģu ekspluatācija paātrinās "Ziemeļu straumes 2" būvdarbus

14
(atjaunots 10:49 07.07.2020)
Dānijas lēmums liecina, ka līdztekus "Akademik Chersky" būs iespējams izmantot cauruļu izbūves baržas, uzskata eksperts Igors Juškovs.

RĪGA, 7. jūlijs – Sputnik. Dānijas enerģētikas aģentūra (DEA) atļāvusi operatoram "Nord Stream 2 AG" pabeigt "Ziemeļu straumi 2" savos ūdeņos ar cauruļvadu izbūves kuģiem ar enkura pozicionēšanu.

Atzīmēts, ka "Ziemeļu straumes 2" neuzbūvētā daļa atrodas ārpus zonas, kurā nav ieteicams izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu, ņemot vērā risku, kas saistīts ar tajā iepriekš nogremdētajiem ķīmiskajiem ieročiem.

Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs intervijā radio Sputnik atzīmēja, ka līdztekus "Akademik Chersky" būs iespējams izmantot cauruļu izbūves baržu "Fortuna".

"Tā jau atrodas Mukranas ostā Vācijā, "Ziemeļu straumes 2" apgādes bāzē. Turpat stāv arī "Akademik Chersky". Patiesībā tagad iespējams izmantot abus kuģus, un darbam vajadzētu ritēt ātrāk. Abi šie kuģi ir lēnāki nekā Šveices kompānijas Allseas kuģi, kas līdz šim būvēja Dānijas iecirkni. Tur patiesībā šveiciešiem bija ātrākais cauruļvadu izbūves kuģis pasaulē. (..) "Akademik Chersky" var izbūvēt divus kilometrus diennaktī, ne vairāk, bet barža "Fortuna" vēl mazāk. Tomēr patiesībā abu iecirkņu kopējais garums tur nepārsniedz simt kilometrus. Protams, divu kuģu ekspluatācija būtiski paātrinās būvdarbu procesu. Jautājums ir tikai par to, kad sāksies "Ziemeļu straumes 2" pabeigšanas darbi," viņš teica.

Juškovs piezīmēja, ka Dānijas atbilde ir tikai viens no elementiem lēmumā par gāzesvada būvdarbu atsākšanu. Otrs – sagādes kuģu ierašanās.

"Vācijas ostā būs iespējams iekraut caurules, un tālāk viņi visi var iet uz noteikto vietu un pabeigt "Ziemeļu straumi 2". Pilnīgi iespējams, ka rudenī viņi būvdarbus pabeigs. Pagaidām pat nav nekādu papildu sankciju," piebilda analītiķis Igors Juškovs.

14
Tagi:
Dānija, Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Dānija atļāvusi pabeigt "Ziemeļu straumi 2" ar diviem kuģiem
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Caurules gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbiem, foto no arhīva

Dānija atļāvusi pabeigt "Ziemeļu straumi 2" ar diviem kuģiem

29
(atjaunots 23:07 06.07.2020)
Projekts tiks īstenots atbilstoši būvdarbu atļaujai un apkārtējās vides ietekmes vērtējumam, informēja gāzesvada operators "Nord Stream 2 AG".

RĪGA, 7. jūnijs – Sputnik. Dānijas enerģētikas aģentūra (DEA) atļāvusi operatoram "Nord Stream 2 AG" pabeigt "Ziemeļu straumi 2" savos ūdeņos ar cauruļvadu izbūves kuģiem ar enkura pozicionēšanu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz RIA Novosti.

"Atbildot uz Nord Stream 2 AG pieprasījumu, DEA nolēmusi veikt grozījumus noteikumos par cauruļvadu būves kuģu ar dinamisko pozicionēšanu ekspluatāciju "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu atļaujā, ko aģentūra izsniedza kompānijai 2019. gada 30. oktobrī. Izmaiņas nozīmē, ka kompānija var izmantot cauruļvadu būves kuģu ar enkuru pozicionēšanu gan atsevišķi, gan kopā ar kuģiem, kas aprīkoti ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu," informēja regulators.

Atzīmēts, ka "Ziemeļu straumes 2" neuzbūvētā daļa atrodas ārpus zonas, kurā nav ieteicams izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu, ņemot vērā risku, kas saistīts ar tajā iepriekš nogremdētajiem ķīmiskajiem ieročiem.

"Kā jau gaidījām, DEA izpildīja mūsu pieprasījumu... Projekts tiks īstenots saskaņā ar būvdarbu atļauju un apkārtējās vides ietekmes vērtējumu. Mēs joprojām izskatām dažādus variantus tā noslēgšanai un atbilstošajā laikā ziņosim par saviem plāniem," Nord Stream AG komentēja Dānijas lēmumu.

Pēc Otrā pasaules kara beigām 1945. gadā Baltijas jūrā tika nogremdēti aptuveni 50 tūkstoši tonnu ķīmiskās munīcijas. Lielākais arsenāls nogremdēts Gotlandes un Bornholmas salu apkaimē, kuru tuvumā izvilkts "Ziemeļu straumes 2" maršruts. Ņemot vērā risku, ko rada saskaršanās ar lādiņiem, Dānija aizliedz izmantot kuģus ar enkuru pozicionēšanu.

Pie tam iespējamais "Ziemeļu straumes 2" pabeigšanas variants ir darbs ar tieši šādu cauruļvadu izbūves kuģi, ko pavadītu cits kuģis – ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu, kas var noturēt kuģi vajadzīgajā punktā bez enkuriem un pietauvošanas. Viens no kuģiem, kas varētu pabeigt gāzes vada "Ziemeļu straume 2" būvdarbus, ir enkuru barža "Fortuna" ar 12 punktu pozicionēšanas sistēmu. Otrs kandidāts – cauruļvadu izbūves kuģis "Akademik Chersky" ar dinamiskās pozicionēšanas sistēmu. Patlaban abi kuģi atrodas Mukranas ostā - "Ziemeļu straumes 2" loģistikas bāzē.

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz divu cauruļvadu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru gāzes gadā. Jaunais cauruļvads tiks izbūvēts līdzās esošajam - "Ziemeļu straume". Tas vedīs pa Baltijas jūras dzīlēm un šķērsos Krievijas, Somijas, Zviedrijas, Dānijas un Vācijas teritoriālos ūdeņus vai ekskluzīvās ekonomiskās zonas.

21. decembrī ASV prezidents Donalds Tramps parakstīja likumu par militāro budžetu, kurā bija iekļauta prasība ieviest sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" un "Turcijas straumes" būvdarbu apakšuzņēmējiem. Pēc tam Šveices kompānija, kas izvilka caurules Baltijas jūrā, paziņoja, ka aptur būvdarbus Dānijas

29
Tagi:
Ziemeļu straume 2, Dānija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eksperts par "Ziemeļu straumi 2": ASV vēl nav sapratuši Vācijas smalkos mājienus
Analītiķis paskaidroja, kad Merkelei nāksies sastrīdēties ar ASV par "Ziemeļu straumi 2"
Nord Stream 2 AG nolēmusi, ar kādiem kuģiem pabeigs "Ziemeļu straumes 2" izbūvi
Krievija pabeigs "Ziemeļu straumi 2", paziņoja eksperts – pastāv iespēja apiet sankcijas
ASV armijas uzšuve un Blackhawk helikopters, foto no arhīva

ASV Valsts departaments apstiprinājis helikopteru Black Hawk pārdošanu Lietuvai

0
(atjaunots 01:04 08.07.2020)
Lēmumu par jaunu helikopteru iegādi, kas aizvietos PSRS ražotos Mi-8, valsts Aizsardzības ministrija pieņēma pērn.

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. ASV Valsts departaments apstiprinājis sešu helikopteru UH-60M Black Hawk un atbilstošā ekipējuma pārdošanu Lietuvai. Darījuma aptuvenā summa sastāda 380 miljonus dolāru (335,9 milj. eiro), vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz ASV Aizsardzības ministrijas Aizsardzības sadarbības un drošības pārvalde (DSCA).

Atzīmēts, ka Lietuvas valdība pieprasījusi lidaparātu iepirkumu standarta konfigurācijā. Papildu ekipējuma sarakstā iekļauti rezerves dzinēji, sistēmas brīdinājumam par raķetes tuvošanos, 12 ložmetēji, naktsredzes iekārtas pilotiem un citi elementi.

DSCA atzīmēja, ka helikopteru pārdošana Lietuvai sekmēs valsts drošību un paplašinās tās iespējas robežu drošības, antiteroristiskās darbības, medicīniskās evakuācijas, meklējumu un glābšanas operāciju, kaujas atbalsta jomā jebkādos laika apstākļos.

"Šo iekārtu piedāvātā pārdošana nemainīs pamata militāro līdzsvaru reģionā," teikts paziņojumā.

Aizvadītajā gadā Lietuvas Aizsardzības ministrija nolēma utilizēt padomju laikā ražotos helikopterus Mi-8 un sākt pārrunas par jaunu mašīnu iepirkumu. Valsts aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis skaidroja, ka padomju helikopteru ekspluatācijas laiks drīz beigsies, bet to apkalpošana ir dārga un sarežģīta, ņemot vērā nepieciešamību piegādāt rezerves daļas no Krievijas.

Militārais eksperts, žurnāla "Arsenal Otečestva" komercdirektors Aleksejs Ļeonkovs intervijā Sputnik Lietuva pastāstīja, ka helikopteru Mi-8 apkalpošana nav dārga, kā to apgalvo Lietuvas valdība. Pēc viņa domām, Viļņa vēlas iegādāties amerikāņu helikopterus tāpēc, ka Vašingtona to piespiež.

NATO pastiprina grupējumus pie Krievijas robežām, aizbildinoties ar iespējamiem "Krievijas draudiem". Turklāt Baltijas valstis aktīvi paraksta ar ASV aizsardzības līgumus par lielām summām, skaidrojot to ar "Krievijas agresiju", kā arī dislocē savās teritorijās NATO militāros kontingentus.

Pie tam Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka neplāno uzbrukt nevienai valstij, un Rietumu aliansei tas ir labi zināms.

0
Tagi:
ASV Valsts departaments, helikopters, Lietuva, ASV
Pēc temata
NATO apstiprināja Baltijas aizsardzības plānus, Turcija atteicās no veto
Makrons atkārtoti pārliecinājās par NATO "smadzeņu nāvi"
Kā Krievija atbildēja uz NATO manevriem Ramstein Alloy Latvijā
"NATO pabrīnīsies": ar ko apbruņos Krievijas jauno iznīcinātāju