Tualetes papīrs, foto no arhīva

CNN: Kāpēc cilvēki koronavīrusa dēļ izpērk tualetes papīru

232
(atjaunots 17:44 12.03.2020)
Tualetes papīrs neaizsargā pret vīrusu un nav uzskatāms par nepieciešamu produktu ārkārtas situācijās.

RĪGA, 12. marts — Sputnik. Pēc medicīnas masku un dezinfekcijas līdzekļu deficīta pasaule saskārās ar jaunu fenomenu – koronavīrusa skartajās valstīs iedzīvotāji izpērk tualetes papīru, raksta CNN.

ASV un Kanādā veikali sāka ierobežot vienam cilvēkam pieejamo tualetes papīra iesaiņojumu skaitu. Dažos Lielbritānijas lielveikalos visu tualetes papīru jau ir izpirkuši. Kāda Austrālijas avīze iznākusi ar astoņām papildu tukšām lappusēm - gadījumam, ja nepietiks tualetes papīra.

Bet kas par lietu? Tualetes papīrs neaizsargā pret vīrusu un nav uzskatāms par tādu ārkārtas situācijās nepieciešamu produktu kā, piemērām, maize vai piens. Kāpēc tad to iepērk tādos daudzumos?

Panikas periodos cilvēki rīkojas ekstremāli

Klīniskais psihologs Stīvens Teilors, grāmatas "Pandēmiju psiholoģija" autors, uzskata, ka, salīdzinot ar iepriekšējām pandēmijām, pasaules reakcija uz koronavīrusa izplatīšanu ir visai paniskā.

No vienas puses, šī reakcija ir saprotama, no otras - pārmērīga, - viņš saka. - Mēs varam sagatavoties arī bez panikas.

Koronavīruss biedē cilvēkus, jo tas ir jauns un par to vēl nekas daudz nav zināms. Bet, kad cilvēki dzird pretrunīgus apgalvojumus par vīrusa risku, un par to, cik nopietni viņiem jāgatavojas ārkārtas situācijai, viņi izšķiras uz ekstremāliem pasākumiem.

"Cilvēkiem saka, ka tuvojas lielas briesmas, bet tikai jāmazgā rokas. Tā nešķiet adekvāta atbilde šajā situācijā, īpašām briesmām nepieciešami īpaši piesardzības pasākumi," viņš saka.

Valdība slikti izskaidro, kas jādara

Dažas valstis jau ir ieviesušas karantīnas režīmu. Cilvēki, kuri pērk tualetes papīru un sadzīves ķīmiju, varbūt gatavojas tam, ka tas notiks arī viņu pilsētā, saka psihologs, Karnegi Melona Universitātes profesors Baruhs Fišhofs.

"Kamēr cilvēki nedzirdēs oficiālus apliecinājumus, ka par viņiem parūpēsies, viņiem atliek tikai minēt, cik drīz viņiem būs vajadzīgi tualetes papīra krājumi," viņš saka.

Panika rada paniku

Tukšo veikalu plauktu un iepirkumu ratiņu fotogrāfijas pārpildīja ziņu portālus un sociālos tīklus. Cilvēki redz, kā kāds panikā pērk tualetes papīru, domā, ka tam ir iemesls, un arī iet iepirkties, saka Teilors.

"Cilvēki ir sociālās būtnes, mēs skatāmies viens uz otru, meklējot norādes par to, kas ir bīstami un kas nav," viņš saka.

Turklāt tukšo veikalu fotogrāfijas var likt cilvēkiem domāt, ka viņiem nekavējoties jāmetas un jāiegādājas tualetes papīrs. Tad iedomātais deficīts kļūst reāls.

Zināma loma panikas izplatīšanā ir arī medijiem. Dezinformācija viegli izplatās, bet sociālie tīkli pastiprina panikas noskaņojumu.

Domas par priekšdienām ir mūsu dabā

Rezervju krāšanai ir jēga, saka bijušais Amerikas psiholoģiskās asociācijas vadītājs Frenks Fārlijs.

Slimību kontroles centri visā pasaulē iesaka cilvēkiem sēdēt mājās un izvairīties no kontaktiem. Gatavoties tam ir dabiski, viņš saka.

"Koronavīruss rada sava veida izdzīvošanas filozofiju. Mums jāpavada mājās pēc iespējas vairāk laika, bet tam jāiegadās visnepieciešamākais, un līdz ar citām lietām, bez šaubām, sarakstā ir arī tualetes papīrs, - saka Fārlijs. - Galu galā, ar ko to var aizstāt?

Nevar teikt, ka jūs nopirkāt kaut ko nevajadzīgu vai ar īsu derīguma termiņu. Jūs tik un tā tērēsiet naudu tualetes papīram, vienkārši tagad jums, visticamāk, būs jātērē arī laiks tā meklēšanai un stāvēšanai rindā, saka Fišhofs.

ASV Iekšējās drošības ministrija iesaka amerikāņiem jebkurā laikā turēt mājās pārtikas, medikamentu un tualetes piederumu krājumus divām nedēļām, atgādina Teilors, vienkārši lielākā daļa cilvēku to parasti nedara.

Ir svarīgi just, ka tu kontrolē situāciju

Cilvēki, kuri rada krājumus, domā par sevi un savu ģimeni, nevis par ārstiem un medmāsām, slimiem cilvēkiem vai tiem, kam drīz beigsies tualetes papīrs.

"Viņi uztraucas par infekcijas sekām, un nedomā par vispārējo ainu, piemēram, par tualetes papīra deficīta sekām, ko viņi rada," stāsta Teilors.

Cilvēki tā uzvedas baiļu dzīti, uzskata Fišhofs. Sagatavošanās krīzei, pat ja jūs vienkārši nopirkāt tualetes papīru, atgriež jums sajūtu, ka jūs kontrolējat šķietami bezcerīgu situāciju.

"Iespējams, tas ir to vērts, - tas atkarīgs no tā, kā cilvēki paši sev nosaka vajadzību pēc tualetes papīra. Tas dod viņiem sajūtu, ka viņi ir izdarījuši visu, ko var un ļauj sākt domāt par kaut ko citu, izņemot koronavīrusu," viņš saka

232
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (769)
Pēc temata
Koronavīrusa psihoze: iedzīvotāji izpērk miltus un griķus, bet šprotes vēl palikušas
Lietuviešu ārsts iesaka: iedzīvotājiem nav jākrīt panikā un jāpērk griķi
Svetlana Tihanovska

Tihanovska oficiāli apliecinājusi, ka ir gatava vadīt Baltkrieviju

24
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska savā YouTube kanālā informējusi visus, ko tas interesē, – viņa ir gatava kļūt par valsts vadītāju.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. "Es zinu, ka neesmu viena," teica bijusī Baltkrievijas prezidenta kandidāte Svetlana Tihanovska, kura patlaban uzturas Lietuvā. Savā YouTube kanālā viņa paziņoja, ka ir gatava ieņemt prezidenta posteni.

Atgādināsim, ka 9. augustā Baltkrievijā aizritēja prezidenta vēlēšanas. Centrālā vēlēšanu komisija oficiāli informēja, ka uzvaru tajās ar lielu pārvaru, saņemot 80,1% balsu, izcīnījis pašreizējais prezidents Aleksandrs Lukašenko. 

Valstī sākās protesti. Svetlana Tihanovska, ko atbalstīja 10,1% vēlētāju, pēkšņi kļuva par pašpasludināto opozīcijas līderi un pameta valsti.

Minska jau vairākkārt norādījusi, ka Baltkrievijas opozīcijas akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva atmetusi pie malas jebkādu pieklājību, iejaucoties Baltkrievijas lietās, un aicināja Viļņu nepalielināt spriedzi.

Tagad Tihanovskas kanālā YouTube publicēts video ieraksts, kurā viņa pauž gatavību ieņemt valsts vadītāja vietu pārejas periodā.

 

"Daudzi vaicā, vai esmu gatava kļūt par tautas līderi šajā brīdī. Jā, es oficiāli paziņoju, ka esmu gatava stāties valsts priekšgalā pārejas periodā. Uzņemos šo atbildību, jo zinu, ka neesmu viena," teica Tihanovska un atzīmēja, ka opozīcijas koordinācijas padome jau izstrādājusi jaunu vēlēšanu projektu un konstitucionālo reformu, kas, pēc viņas vārdiem, notikšot "pēc Lukašenko aiziešanas".

Pats Lukašenko jau vairākkārt norādījis, kad pametīs prezidenta posteni. Viņš paziņoja, ka var atkāpties pēc konstitucionālās reformas vai pēc tam, kad tauta paudīs konsolidētu vēlmi. Baltkrievijas prezidents uzsvēra, ka atkāpsies no amata "kad vajadzēs", taču ne "pēkšņi".

Pie tam viņš informēja, ka Baltkrievijā nebūs nekāda varas tranzīta – būs tā, kā nobalsos, nolems tauta.

24
Tagi:
Svetlana Tihanovska, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tikšanās Viļņā: ko Makrons noklusēja pārrunās ar Tihanovsku
Ekonomists paskaidroja, kādu interesi Lietuva slēpj aiz rūpēm par baltkrievu tautu
Eksperts: Baltija vēlas pārvērst Baltkrieviju par savu provinci
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās
Džo Baidens

Baidens sola daudzpusīgu pieeju attiecībās ar Krieviju

20
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vairākos jautājumos.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens informējis par "daudzpusīgas pieejas" plāniem attiecībā pret Krieviju, Irānu, Ķīnu un citām valstīm, vēsta RIA Novosti.

"Mums jābūt lielas grupas daļai, lai strādātu ne tikai ar Irānu, bet arī ar Krieviju, Ķīnu un citiem," politiķis apgalvoja intervijā CNN.

Vienlaikus Baidens paziņoja, ka pirms stāšanās prezidenta postenī nevar formulēt ASV politiku. "Tomēr es gribu atjaunot ciešas sabiedroto attiecības gan Eiropā, gan Indijas un Klusā okeāna reģionos," viņš piebilda.

Pie tam politiķis atzina, ka viņam sagaidāmas "sarežģītas pārrunas" ar Eiropas Savienību un piebilda, ka viņš šajā jautājumā nelolo nekādas ilūzijas.

Iepriekš Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs informēja, ka Maskava var paplašināt sadarbību ar jauno administrāciju Vašingtonā vismaz piecās jomās: jautājumos par stratēģisko stabilitāti, kodolieroču neizplatīšanu, sadarbību kosmosā, cīņu ar terorismu un pandēmiju. Vienlaikus diplomāts pauda šaubas  par to, vai Maskavai izdosies vienoties ar Vašingtonu bruņojuma kontroles jomā.

Runājot par vēlēšanu rezultātiem Savienotajās Valstīs, vēstnieks konstatēja, ka Krievija atzīs jebkādu valsts iedzīvotāju izvēli, tomēr gaida rezultātu oficiālu izsludināšanu, pirms reaģēt diplomātiskā protokola ietvaros.

ASV prezidenta vēlēšanas notika 3. novembrī. Provizoriskie dati liecina, ka demokrātu kandidāts Džo Baidens saņēmis līdz 306 elektoru balsis (nepieciešamas – 270). Pašreizējais valsts prezidents Donalds Tramps neatzīst sakāvi un apstrīd to tiesās.

20
Tagi:
Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
Covid-19

Covid-19 gadījumu skaits atkal tuvojas 800, 11 cilvēki miruši

0
(atjaunots 18:28 05.12.2020)
Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 8695 Covid-19 testi, apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem.

RĪGA, 5. decembris - Sputnik. Pēdējo 24 stundu laikā valstī fiksēti 794 Covid-19 gadījumi. Diennakts laikā veikti 8695 Covid-19 testi, tātad apstiprinošus rezultātus uzrādījuši 9,1% no tiem, informē Slimību profilakses un kontroles centrs.

Līdztekus publicēta informācija par 11 pacientu nāvi ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi. Trīs no viņiem piederēja pie 60-70 gadu vecuma grupas, seši cilvēki – pie 75-85 gadu vecuma grupas, divi bija vecāki par 85 gadiem.

Kopš pandēmijas sākuma valstī reģistrēti 20 787 koronavīrusa gadījumi.

Iepriekš vēstīts, ka no 3. decembra smagās epidemioloģiskas situācijas fonā spēkā stājušies jauni ierobežojumi. Tagad visiem iedzīvotājiem jāievēro princips "2+2": cilvēki, kas nedzīvo vienā mājsaimniecībā, var tikties tikai divatā, viņiem jāievēro 2 metru distance. Aizliegti privāti pasākumi, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.

Maskas jāvalkā visas telpās, arī darba vietā. Izņēmums pieļaujams mājās.

Veikalos un pakalpojumu sniegšanas vietās vienam apmeklētājam tagad jānodrošina 15 kvdrātmetru telpa. Noteikti arī citi ierobežojumi.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (769)
Pēc temata
Valdība apstiprināja Latvijā jaunus Covid-19 ierobežojumus
Perevoščikovs: ierobežojumi ir nepieciešami, ja nav sabiedrības atbildības
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos