Tedross Adanoms Gebrejesuss

nav mācību trauksme: PVO vadītājs pastāstīja jaunums par koronavīrusu

49
(atjaunots 14:02 06.03.2020)
Pasaules Veselības organizācijas vadītājs aicina valstis izturēties nopietni pret draudiem, ko rada koronavīruss, un saskaņot darbības.

RĪGA, 6. marts – Sputnik. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ģenerāldirektors Tedross Adanoms Gebrejesuss preses konferencē aicināja valstis izturēties nopietni pret koronavīrusa draudiem.

Pirmām kārtām viņš pateicās preses pārstāvjiem, kuri sniedz sabiedrībai informāciju par koronavīrusu, un atgādināja, ka cīņa pret baumām un dezinformāciju – tā ir svarīga lieta cīņā ar vīrusu.

Uzstāšanās laikā pasaulē bija 95 265 COVID-19 saslimšanas gadījumi, 3281 cilvēks nomira.

Ārpus Ķīnas robežām slimība reģistrēta 33 valstīs, lai gan 80% visu saslimšanas gadījumu notikuši tikai trīs valstīs. 115 valstīs koronavīruss vēl nav parādījies, savukārt 21 valstī bijis tikai viens saslimšanas gadījums. Piecās valstīs, kurā iepriekš bija saslimušie, pēdējo divu nedēļu laikā nav atklāti jauni saslimšanas gadījumi.

Sevišķi Gebrejesuss atzīmēja Dienvidkoreju, kur jaunu koronavīrusa inficēšanās gadījumu skaits turpina kristies. Pēc viņa sacītā, tās piemērs, kā arī Ķīnas piemērs, pierāda, ka koronavīrusa uzliesmojums nav vienvirziena ceļš. Epidēmiju ir iespējams apkarot, taču tikai ar kopīgiem, koordinētiem un saprātīgiem pasākumiem, kuros iesaistās visas valdības pūles. Viņš aicināja visas valstis rīkoties ātri, samērīgi un pārliecināti.

Taču, pēc viņa teiktā, lai arī lielākā daļa saslimšanas gadījumu tiek atzīmēta tikai dažās valstīs, uztraukumu izraisa valstu skaita pieaugums, kurās parādījies koronavīruss, sevišķi, ja runa ir par valstīm ar vāju veselības aprūpes sistēmu.

Gebrejesuss atgādināja, ka epidēmija apdraud gan nabadzīgās, gan bagātās valstis, un pat valstis ar augstu ienākumu līmeni var sagaidīt nepatīkami pārsteigumi.

Viņš pauda raizes saistībā ar to, ka atsevišķas valstis vai nu neuztver koronavīrusa uzliesmojumu par pietiekami nopietnu, vai arī nolēmušas, ka neko nevar ar to padarīt. Tāpat PVO uztrauc tas, ka politiskā griba atsevišķās valstīs un darbības, kas demonstrē šo gribu, neatbilst draudu līmenim, kas parādījušies cilvēces ceļā.

"Tā nav mācību trauksme. Šobrīd nav īstais laiks padoties. Nav laiks meklēt attaisnojumus. Šobrīd jāliek lietā visi spēki," sacīja viņš.

​Valstis desmitiem gadu gatavojās tam, ka kas tāds var notikt. Ir pienācis laiks rīkoties atbilstoši plāniem. Un šiem plāniem jāsākas ar līderiem pašā augšā, koordinējot ne tikai veselības ministrijas, bet arī drošību, ārpolitiku, finanses, tirdzniecību, transportu, informāciju un tā tālāk. Jābūt iesaistītai visai valdībai.

"Aktivizējiet jūsu rīcības plānus ārkārtas situācijās valdības līmenī. Apmāciet pilsoņus, lai viņi pārzina slimības simptomus un profilakses metodes. Palieliniet testēšanas iespējas. Gatavojiet slimnīcas. Pārliecinieties, ka jums pietiek krājumu. Apmāciet savus medicīnas darbiniekus diagnosticēt slimību, ārstēt to uzmanīgi un ar līdzjūtību un neinficēties pašiem," pateica viņš.

Pēc Gebrejesusa sacītā, ja valstis aktīvi atklās, izolēs un ārstēs saslimušos, kā arī sekos līdzi viņu kontaktiem, tad viņi mainīs epidēmijas izplatīšanos. Taču ja izlemj, ka neko nevar izdarīt, tad tas ātri vien pārtaps pareģojumā, kas pats sevi piepilda.

PVO publicēja norādījumus astoņu galveno reģionu valstīm nacionālo rīcības plānu attīstībai. Organizācija cer, ka visas valstis paātrinās šo plānu attīstību.

Epidēmijas apkarošanai jau ir piešķirti līdzekļi. Pasaules Banka un Starptautiskais valūtas fonds sniedza fondus veselības aprūpes sistēmu stabilizācijai un epidēmijas ekonomisko seku mīkstināšanai, un sevišķi – piekļuves vienkāršošanai kritiski svarīgam aprīkojumam.

"Mēs zinām, ka cilvēki ir nobijušies, un tā ir normāla reakcija. Šīs bailes var mīkstināt ar adekvātas un precīzas informācijas palīdzību. Ja jūs jūtas, ka jūs pārņem bailes, meklējiet atbalstu līdzcilvēkos. Uzziniet, kādi plānie ir jūsu kopienai, un kā jūs varat palīdzēt.

Ir vēl daudz lietu, ko mēs nezinām, taču katru dienu mēs uzzinām arvien vairāk, un mēs strādājam nemitīgi lai aizpildītu visus caurumus mūsu zināšanās.

Tas, cik nāvējošs izrādīsies vīruss, ir atkarīgs ne tikai no vīrusa, bet arī no tā, kā mēs uz to reaģējam. Tā ir nopietna saslimšana. Tā nav nāvējoša vairumam cilvēku, taču tā spēj nogalināt. Mēs visi esam atbildīgi par infekcijas riska samazināšanu priekš sevis, un ja mēs saslimsim, tad arī priekš citiem cilvēkiem.

Lūk kādēļ mēs visu laiku runājam par solidaritāti. Tas nav drauds atsevišķiem cilvēkiem vai valstīm. Tā ir kopīga problēma, un mēs varam glābt dzīvības tikai kopīgiem spēkiem," nobeigumā sacīja viņš.

49
Tagi:
koronavīruss, Pasaules Veselības organizācija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (567)
Pēc temata
Jaunais ar koronavīrusu inficētais Igaunijā nokļuva valstī caur Latviju
Ar koronavīrusu var inficēties divas trešdaļas cilvēces
Ķīna ievieš nāves sodu tiem, kas slēpj inficēšanos ar koronavīrusu
Mediji: Valsts departaments apsūdz Krieviju nepatiesu ziņu izplatīšanā par koronavīrusu
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Politologs izskaidroja, kāpēc Tramps nolēma lauzt attiecības ar PVO

15
(atjaunots 12:19 09.07.2020)
Trampam neciešas pasludināt PVO par vainīgo Covid-19 katastrofā ASV, lai gan organizācija noteikti izdzīvos pēc attiecību izbeigšanas ar Ameriku, turklāt nav zināms, kā tas ietekmēs pašas Savienotās Valstis.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Amerikas līderis Donalds Tramps iepriekš oficiāli informēja ASV Kongresu par izstāšanos no Pasaules Veselības organizācijas. Nesen viņš apsūdzēja PVO par koronavīrusa pandēmijas mēroga slēpšanu Ķīnas interesēs un par atteikšanos rīkot "pieprasītās reformas".

Tramps uzņēmis kursu uz starptautisko attiecību sagraušanu, un tas itin nemaz nenes labumu ASV, paziņoja radio Sputnik ēterā Maskavas Valsts universitātes Rūzvelta ASV pētījumu fonda direktors Jurijs Roguļevs.

"Kā mēs redzam, notiek nevis pārbūve un nevis darba principu izmaiņas – notiek izveidoto sistēmu sagraušana veselā virknē nozaru, sākot no starptautiskajām tiesībām līdz pat PVO. Pasaules Veselības organizācija nav pirmā, ar kuru Vašingtonai ir radušās nopietnas pretrunas: iepriekš ASV izstājās no UNESCO sastāva," atgādināja Roguļevs.

Pēc viņa sacītā, šobrīd ir acīmredzama ASV tieksme lauzt starptautiskas vienošanās, atteikties no sadarbības ar sabiedrotajiem.

"Diez vai šādas darbības nesīs labumu Amerikai. Eiropā jau apšauba ASV pasaules līdera lomu un sāk domāt par jaunām pieejām, turklāt dara to augstākajā līmenī. Šāda ASV uzvedība darbojas pret tām," uzsvēra Roguļevs.

Eksperts norādīja, ka, nebūdams speciālists veselības aprūpes jomā, neņemas spriest par PVO darba efektivitāti.

"Nezinu, cik lielā mērā organizācija ir attaisnojusi savu finansējumu, taču nedomāju, ka uz tās darbības ir jāliek krusts. Pēc ASV izstāšanās tā noteikti izdzīvos, bet nav zināms, kā tas ietekmēs pašas Savienotās Valstis," atzīmēja Roguļevs.

Trampa rīcība liecina par to, ka viņš meklē vainīgo situācijā, kas izveidojusies ASV koronavīrusa dēļ, pārliecināts eksperts.

"Pēc ASV domām, PVO kopā ar Ķīnu der šādu vainīgo lomai: Ķīna – tāpēc, ka tur šī pandēmija parādījās, PVO – tāpēc, ka it kā laicīgi nesignalizēja," paskaidroja Roguļevs.

Aprīļa vidū Tramps paziņoja par PVO finansēšanas apturēšanu, savukārt maija beigās paziņoja par ASV izstāšanos no organizācijas. Pēc Amerikas līdera domām, PVO neizmeklēja ziņas no Uhaņas un savlaicīgi nesniedza pasaulei informāciju par koronavīrusu, par ko tā būtu jāsauc pie atbildības. PVO vadītājs Tedross Adanoms Gebrejesuss noraidīja Trampa apsūdzības, uzsverot, ka organizācija neko neslēpj no ASV un citām valstīm saistībā ar Covid-19 apkarošanu.

PVO martā pasludināja koronavīrusa uzliesmojumu, kurš gada sākuma aizsākās Ķīnā, par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 12,1 miljons Covid-19 gadījumu, no tiem vairāk nekā 552 tūkstoši beidzās ar nāvi, vairāk nekā 7 miljoni – ar izveseļošanos. ASV ir vairāk nekā ceturtā daļa no visiem saslimušajiem un gandrīz ceturtā daļa no visiem mirušajiem Covid-19 dēļ. Otrdien, 7. jūlijā, PVO paziņoja, ka koronavīrusa izplatības tempi pieaug, savukārt pandēmijas pīķis vēl nav sasniegts.

15
Tagi:
koronavīruss, ASV, Pasaules Veselības organizācija, Tramps
Pēc temata
PVO: mēs neko neesam slēpuši no ASV
Tramps paziņoja par PVO finansēšanas apturēšanu
PVO komentēja ASV versiju par Covid-19 mākslīgo izcelsmi
Tramps informējis, ka ASV izmeklēs versijas par koronavīrusa izcelsmi
Sputnik Igaunija vadītāja Jeļena Čeriševa

Eiropas viedokli Sputnik Igaunija jautājumā Čeriševa uzskata par noziedzīgu klusēšanu

15
(atjaunots 15:52 08.07.2020)
Igaunijas varasiestādes joprojām ierobežo aģentūras Sputnik Igaunija darbību, pārkāpjot vārda brīvības principus. Par to izdevuma vadītāja Jeļena Čeriševa pastāstīja starptautiskajā konferencē "Pasaule mediju acīm 2020. gadā".

RĪGA, 8. jūlijs – Sputnik. Pasākumā piedalījās Sputnik redakciju pārstāvji no Amerikas un Eiropas. Konferencē uzstājās arī Krievijas Ārlietu ministrijas Informācijas un preses departamenta direktore Marija Zaharova, neatkarīgā amerikāņu žurnāliste Eva Bartleta un rakstnieks Gijs Metāns no Šveices.

Par viena no aktuālākajām diskusiju tēmām kļuva sistemātiskais spiediens pret Sputnik pārstāvniecībām Baltijas valstīs. Jeļena Čeriševa pastāstīja, ka Sputnik Igaunija spilgti apliecina, kā Baltijas reģionā cīnās ar citādi domājošajiem.

"Esam izjutuši gan administratīvo spiedienu, gan ekonomisko blokādi, gan politisko cenzūru un, visbeidzot, kriminālvajāšanas draudus, - Čeriševa pastāstīja. – Tikai igauņu policisti var atļauties brīvi interpretēt Eiropas sankcijas, attiecinot ES individuālās sankcijas uz Krievijas valsts mediju."

Piemēram, Jeļena Čeriševa atgādināja, ka jau kopš 2020. gada 1. janvāra Sputnik Igaunija vietne darbojas ārkārtas režīmā. Aģentūras darbinieki bija spiesti lauzt līgumus ar redakciju valsts varasiestāžu spiediena rezultātā. 2019. gada nogalē Igaunijas Policijas un robežsardzes departaments nosūtīja viņiem vēstules ar ultimātu: ja žurnālisti nepārtrauks sadarbību ar Krievijas aģentūru, pret viņiem tiks ierosinātas krimināllietas saskaņā ar pantu "Eiropas sankciju neievērošana". Tā Tallina interpretē ierobežojumus, kas 2014. gadā vērsti pret Kiseļovu. Pie tam pati aģentūra Sputnik nav minēta nevienā sankciju sarakstā.

Čeriševa norādīja, ka viņu biedē Eiropas pozīcija jautājumā par Sputnik Igaunija. "Brisele klusē, un tā ir noziedzīga klusēšana, - teica žurnāliste. – Patiesībā tā dod vaļu citām valstīm, kas sāk pētīt Igaunijas pieredzi Sputnik slēgšanas jomā."

Aģentūras redakcijai izdevās panākt tikai vienu – iesaldēt nodokļu maksājumus. "Tas ir, mēs joprojām maksājam nodokļus Igaunijas valstij, - precizēja Jeļena Čeriševa. – Pie tam Nodokļu departaments pilnībā slēdzis mūsu kompānijai piekļuvi elektroniskajai videi. Es ceru, ka starptautiskā ziņu aģentūra "Rossija segodņa" atradīs izeju, jo ir vitāli nepieciešams pašreiz teikt patiesību vietējās valodās."

Žurnālists un politologs Armens Gasparjans uzskata: Eiropas struktūru reakcija pēc izdevuma bloķēšanas liecina, ka Baltijas valstīs vārda brīvības nav. "Rietumos par Sputnik Igaunija izskanējušas vien nenozīmīgas balsis, ka tas ir nepieļaujami, - teica Gasparjans. – Tomēr es neredzu plašas akcijas par to."

Eksperts uzskata, ka Eiropas organizācijas nevēlas iejaukties tikai tāpēc, ka runa ir par Krievijas mediju.

"Sputnik vajāšana vairākās valstīs kļuvusi par formalitāti. Varbūt mēs nepareizi izprotam vārda brīvību? Varbūt šis termins ir jāpapildina: vārda brīvība ir jebkādas mūsu teiktas patiesības relatīva ignorēšana?" Gasparjans vaicāja savas runas noslēgumā.

Politologa teikto apstiprina fakts, ka Sputnik redakcija Francijā vēl joprojām nav akreditēta prezidenta administrācijā un nevar apmeklēt Elizejas pili. Par to informēja aģentūras pārstāve Marja Ļipatova.

"Taču pie tam jāatzīmē, ka mēs pirmie no franču valodā runājošajiem medijiem ierunājāmies par koronavīrusu un turpinājām darbu, neskatoties uz pandēmiju, - paziņoja žurnāliste. – Sputnik korespondenta kadrus savām reportāžām pēc tam izmantoja Francijas vadošie nacionālie mediji."

Marja Ļipatova piebilda, ka Sputnik Francija regulāri pārmet nepatiesu ziņu izplatīšanu, lai arī aģentūra publicē Krievijas politiķu vārdus, tulkotus franču valodā. Tomēr aģentūras auditorija pieaug. "Vēl vairāk, mēs izpelnāmies kolēģu uzticību, kuri citē Sputnik Francija," piebilda Ļipatova.

Konference "Pasaule mediju acīm 2020. gadā" veltīta žurnālistikas pašreizējā stāvokļa analīzei Krievijā un pasaulē. Pasākums notika 7. jūlijā Starptautiskajā multivides preses centrā "Rossija segodņa" tiešsaistes formātā, ņemot vērā koronavīrusa pandēmiju.

15
Tagi:
vārda brīvība, Sputnik Igaunija, Sputnik
Pēc temata
Skolēniem Francijā piedāvā "kritiski novērtēt" Sputnik materiālus
EDSO nosauca situāciju ar Sputnik Baltijas valstīs un Francijā par nepieņemamu
Francija ievieš cenzūru. Kāpēc Makrons bīstas no RT un Sputnik
Simoņana atbild uz Makrona ieteikumu franču medijiem nesadarboties ar Sputnik
Autobuss, foto no arhīva

Runājiet saprotamā valodā un nefilmējiet: Rīgas satiksmes kontrolieri sagrāb bezbiļetnieku

0
(atjaunots 17:26 09.07.2020)
"Rīgas satiksmes" darbinieki skarbi sagrāba un piespieda pie zemes bezbiļetnieku, un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties situācijā.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Kādas Facebook lietotājas lapā parādījies video, kurā "Rīgas satiksmes" kontrolieri veic vīrieša aizturēšanu, kurš brauca sabiedriskajā transportā bez biļetes, vēsta Mixnews.lv.

Intervijā portālam Mixnews.lv notikuma aculieciniece Anna, kura arī ir video autore, pastāstīja, ka gāja no darba uz mājām un pieturā ieraudzīja šo vardarbības ainu. Viņa atzīmē, ka situācija viņai šķitusi ārkārtīgi neadekvāta.

Cilvēks, kuru kontrolieri bija sagrābuši, nebija piedzēries, pēc Annas sacītā, nebija nemierīgs, taču viņu sagrāba, nogāza uz zemes un sāka iedvest, ka viņam nav biļetes, ka viņam bija jāiziet no transporta.

Divi vīrieši, kuri bija sagrābuši pasažieri bez biļetes, runāja krieviski, klātesošā sieviete no "Rīgas satiksme" runāja latviski.

Jaunietis, kurš iekļuva nepatikšanās, guļot uz zemes apgalvoja, ka viņu ir izstūmuši no transporta. Sagrābēji savukārt centās viņu pārliecināt, ka viņš ir agresīvs un bīstams. Visa šī saruna ir dzirdama videoierakstā.

Annai kontrolieri sākumā paskaidroja, ka bezbiļetnieks nereaģēja uz viņu lūgumiem pamest sabiedrisko transportu. Bet pēc tam metās skaidrot viņai pašai, ka nevajag filmēt šo ainu, ka policiju viņi jau ir izsaukuši un vispār viņai ir jārunā "saprotamā valsts valodā".

Savukārt Anna uzstāja, ka viņiem nav tiesību šādi sagrābt cilvēku un viņai ir tiesības filmēt šādas pretlikumīgas aizturēšanas ainu.

Uz zemes gulošais cilvēks tikmēr teica, ka viņš ir adekvāts un viņam esot labs darbs.

Radio Baltkom vērsās pēc paskaidrojumiem pie "Rīgas satiksmes".

Tur pateica, ka maz ar to, ka jaunietis, kuru sagrāba, brauca bez biļetes, viņš vēl arī iesita kontrolierim pa seju un krūtīm. Un vispār viņš jau ne pirmo reizi nonāk policijas redzeslokā.

Pēc "Rīgas satiksmes" pārstāves Baibas Bartaševičas sacītā, sakarā ar incidentu jau ir ierosinātas divas administratīvās lietas.

0
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Visiem nāksies maksāt 1,15 eiro: atlaides maršruta autobusiem Rīgā ir atceltas
Sākot ar februāri par zvanu "Rīgas satiksmei" būs jāmaksā
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"