Tedross Adanoms Gebrejesuss

nav mācību trauksme: PVO vadītājs pastāstīja jaunums par koronavīrusu

51
(atjaunots 14:02 06.03.2020)
Pasaules Veselības organizācijas vadītājs aicina valstis izturēties nopietni pret draudiem, ko rada koronavīruss, un saskaņot darbības.

RĪGA, 6. marts – Sputnik. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ģenerāldirektors Tedross Adanoms Gebrejesuss preses konferencē aicināja valstis izturēties nopietni pret koronavīrusa draudiem.

Pirmām kārtām viņš pateicās preses pārstāvjiem, kuri sniedz sabiedrībai informāciju par koronavīrusu, un atgādināja, ka cīņa pret baumām un dezinformāciju – tā ir svarīga lieta cīņā ar vīrusu.

Uzstāšanās laikā pasaulē bija 95 265 COVID-19 saslimšanas gadījumi, 3281 cilvēks nomira.

Ārpus Ķīnas robežām slimība reģistrēta 33 valstīs, lai gan 80% visu saslimšanas gadījumu notikuši tikai trīs valstīs. 115 valstīs koronavīruss vēl nav parādījies, savukārt 21 valstī bijis tikai viens saslimšanas gadījums. Piecās valstīs, kurā iepriekš bija saslimušie, pēdējo divu nedēļu laikā nav atklāti jauni saslimšanas gadījumi.

Sevišķi Gebrejesuss atzīmēja Dienvidkoreju, kur jaunu koronavīrusa inficēšanās gadījumu skaits turpina kristies. Pēc viņa sacītā, tās piemērs, kā arī Ķīnas piemērs, pierāda, ka koronavīrusa uzliesmojums nav vienvirziena ceļš. Epidēmiju ir iespējams apkarot, taču tikai ar kopīgiem, koordinētiem un saprātīgiem pasākumiem, kuros iesaistās visas valdības pūles. Viņš aicināja visas valstis rīkoties ātri, samērīgi un pārliecināti.

Taču, pēc viņa teiktā, lai arī lielākā daļa saslimšanas gadījumu tiek atzīmēta tikai dažās valstīs, uztraukumu izraisa valstu skaita pieaugums, kurās parādījies koronavīruss, sevišķi, ja runa ir par valstīm ar vāju veselības aprūpes sistēmu.

Gebrejesuss atgādināja, ka epidēmija apdraud gan nabadzīgās, gan bagātās valstis, un pat valstis ar augstu ienākumu līmeni var sagaidīt nepatīkami pārsteigumi.

Viņš pauda raizes saistībā ar to, ka atsevišķas valstis vai nu neuztver koronavīrusa uzliesmojumu par pietiekami nopietnu, vai arī nolēmušas, ka neko nevar ar to padarīt. Tāpat PVO uztrauc tas, ka politiskā griba atsevišķās valstīs un darbības, kas demonstrē šo gribu, neatbilst draudu līmenim, kas parādījušies cilvēces ceļā.

"Tā nav mācību trauksme. Šobrīd nav īstais laiks padoties. Nav laiks meklēt attaisnojumus. Šobrīd jāliek lietā visi spēki," sacīja viņš.

​Valstis desmitiem gadu gatavojās tam, ka kas tāds var notikt. Ir pienācis laiks rīkoties atbilstoši plāniem. Un šiem plāniem jāsākas ar līderiem pašā augšā, koordinējot ne tikai veselības ministrijas, bet arī drošību, ārpolitiku, finanses, tirdzniecību, transportu, informāciju un tā tālāk. Jābūt iesaistītai visai valdībai.

"Aktivizējiet jūsu rīcības plānus ārkārtas situācijās valdības līmenī. Apmāciet pilsoņus, lai viņi pārzina slimības simptomus un profilakses metodes. Palieliniet testēšanas iespējas. Gatavojiet slimnīcas. Pārliecinieties, ka jums pietiek krājumu. Apmāciet savus medicīnas darbiniekus diagnosticēt slimību, ārstēt to uzmanīgi un ar līdzjūtību un neinficēties pašiem," pateica viņš.

Pēc Gebrejesusa sacītā, ja valstis aktīvi atklās, izolēs un ārstēs saslimušos, kā arī sekos līdzi viņu kontaktiem, tad viņi mainīs epidēmijas izplatīšanos. Taču ja izlemj, ka neko nevar izdarīt, tad tas ātri vien pārtaps pareģojumā, kas pats sevi piepilda.

PVO publicēja norādījumus astoņu galveno reģionu valstīm nacionālo rīcības plānu attīstībai. Organizācija cer, ka visas valstis paātrinās šo plānu attīstību.

Epidēmijas apkarošanai jau ir piešķirti līdzekļi. Pasaules Banka un Starptautiskais valūtas fonds sniedza fondus veselības aprūpes sistēmu stabilizācijai un epidēmijas ekonomisko seku mīkstināšanai, un sevišķi – piekļuves vienkāršošanai kritiski svarīgam aprīkojumam.

"Mēs zinām, ka cilvēki ir nobijušies, un tā ir normāla reakcija. Šīs bailes var mīkstināt ar adekvātas un precīzas informācijas palīdzību. Ja jūs jūtas, ka jūs pārņem bailes, meklējiet atbalstu līdzcilvēkos. Uzziniet, kādi plānie ir jūsu kopienai, un kā jūs varat palīdzēt.

Ir vēl daudz lietu, ko mēs nezinām, taču katru dienu mēs uzzinām arvien vairāk, un mēs strādājam nemitīgi lai aizpildītu visus caurumus mūsu zināšanās.

Tas, cik nāvējošs izrādīsies vīruss, ir atkarīgs ne tikai no vīrusa, bet arī no tā, kā mēs uz to reaģējam. Tā ir nopietna saslimšana. Tā nav nāvējoša vairumam cilvēku, taču tā spēj nogalināt. Mēs visi esam atbildīgi par infekcijas riska samazināšanu priekš sevis, un ja mēs saslimsim, tad arī priekš citiem cilvēkiem.

Lūk kādēļ mēs visu laiku runājam par solidaritāti. Tas nav drauds atsevišķiem cilvēkiem vai valstīm. Tā ir kopīga problēma, un mēs varam glābt dzīvības tikai kopīgiem spēkiem," nobeigumā sacīja viņš.

51
Tagi:
koronavīruss, Pasaules Veselības organizācija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (759)
Pēc temata
Jaunais ar koronavīrusu inficētais Igaunijā nokļuva valstī caur Latviju
Ar koronavīrusu var inficēties divas trešdaļas cilvēces
Ķīna ievieš nāves sodu tiem, kas slēpj inficēšanos ar koronavīrusu
Mediji: Valsts departaments apsūdz Krieviju nepatiesu ziņu izplatīšanā par koronavīrusu
Medicīnas darbinieces, foto no arhīva

Ārsts parādīja, ko Covid-19 pacienti redz pēdējos brīžos pirms nāves

13
(atjaunots 18:21 29.11.2020)
"To jūs ieraudzīsiet, kad jūsu elpošana paātrināsies līdz 40 ieelpām minūtē, bet skābekļa līmenis kritīsies līdz 80," pastāstīja Vašingtonas universitātes mediķis.

RĪGA, 28. novembris - Sputnik. Vašingtonas universitātes Medicīnas centra intensīvās terapijas nodaļas ārsts Kens Remī publicēja savā lapā Facebook video ierakstu, kurā ļoti daiļrunīgi parādīja, ko savas dzīves pēdējos mirkļos redz Covid-19 slimnieki, vēsta RIA Novosti.

Viņš atzīmēja, ka ieceri veidot tamlīdzīgu video ierakstu pamudinājusi kāda pacienta nāve – mediķis bija spiests personīgi informēt aizgājēja tuviniekus par slimnieka nāvi.

Video ieraksta sākumā Remī vairākas reizes pietuvināja un attālināja kameru no savas sejas. Viņš paskaidroja, ka tā apkārtējo redz cilvēks akūta skābekļa bada apstākļos, būdams par matu no nāves.

"To jūs ieraudzīsiet, kad jūsu elpošana paātrināsies līdz 40 ieelpām minūtē, bet skābekļa līmenis kritīsies līdz 80," precizēja Vašingtonas universitātes mediķis.

Pēc tam viņš parādīja elpošanas caurulīti un laringoskopu – tā mediķis imitēja pacienta intubāciju.

Ārsts aicināja: lai "neizbaudītu" līdzīgas izjūtas, visiem ir jāizmanto individuālās aizsardzības līdzekļi un jāievēro sociālā distance.

13
Tagi:
ārsts, koronavīruss
Pēc temata
Ļaužu pūļi TC un ballītes Rīgas centrā? Latvijā mazinājies jaunu Covid-19 gadījumu skaits
Krievijā nosaukti masveida vakcinācijas sākums Covid-19 profilaksei
Ārsts no Daugavpils: kad Rīgu noslīcinās Covid-19 vilnis, mēs būsim nākamie
Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu
Aploksnes, foto no arhīva

No vēža mirstoša sieviete publicējusi atklātu vēstuli ar aizkustinošiem padomiem

22
(atjaunots 15:12 29.11.2020)
"Vēzis tev iemācīs, ka tu vēl joprojām var nodarboties ar sportu, pastaigāties, dejot, dziedāt, gatavot ēdienus, mīlēt, strādāt, būt māsa, meitene un draugs," sieviete raksta pati sev.

RĪGA, 29. novembris — Sputnik. Austrāliete Ruta Hanta pēc četrus gadus ilgas nesekmīgas cīņas ar krūts vēzi atrodas uz nāves sliekšņa. Viņa publicējusi emocionālu vēstuli sev pašai jaunībā, lai atgādinātu visiem, kas dzīvē patiešām ir svarīgs, stāsta RIA Novosti, atsaucoties uz telekanālu 7NEWS.

Sievietei diagnosticēts vēzis 34 gadu vecumā. Pēc vairākām operācijām un divpadsmit mēnešiem ķīmijterapijas sākusies remisija, tomēr drīz vien audzējs atgriezies. Tā nu austrāliete nolēma publicēt vēstuli cerībā, ka viņas domas palīdzēs citiem.

"Vēzis tev iemācīs, ka tu vēl joprojām var nodarboties ar sportu, pastaigāties, dejot, dziedāt, gatavot ēdienus, mīlēt, strādāt, būt māsa, meitene un draugs," sieviete raksta pati sev.

Hanta pieminēja galvenās mācības, ko viņai sniegusi slimība.

Mammorgāfijas iekārta. Foto no arhīva
© Sputnik / Игорь Онучин

- Lūdz palīdzību – tas ievērojami vienkāršos dzīvi.

- Vēzis tev iemācīs, ka ģimene ir pati galvenā.

- Mazāk stresa.

"Neuztraucies, ja mazliet nokavēsi – neviens to pat neatcerēsies," raksta Hanta.

- Suņi ir burvīgi; dažkārt vienkarši apskaut savu mīluli – tas ir viens no lielākajiem priekiem dzīvē.

- Ir jāprot teikt "nē" – tā nav tava problēma, ja tas kādam nepatīk.

- Ceļo pēc iespējas vairāk un tālāk.

"Augstu vērtējiet savu ģimeni un pavadiet kopā pēc iespējas vairāk laika," rakstīja austrāliete.

Vēstules noslēgumā sieviete piezīmēja: būtu bijis labāk, ja viņa būtu zinājusi šīs mācības pirms slimības.

22
Tagi:
vēzis
Pēc temata
Eurostat: mirstība no prostatas vēža Latvijā ir visaugstākā ES
Zinātnieki noskaidrojuši, kā vecums ierobežo vēža attīstību
Vēzis Latvijā ir bizness: bez naudas onkoloģijas slimnieki klusām nomirst
Vadošais vācu onkologs prognozējis vēža slimību skaitu pieaugumu pasaulē
Saldumi, kas var izraisīt vēzi

Latvija un Lietuva neuzdrošinājās, Igaunija uzņēmās risku: Ziemassvētku tirdziņš Tallinā

0
(atjaunots 18:26 29.11.2020)
Vienīgais visās Baltijas Ziemassvētku tirdziņš valstīs tika atklāts Tallinā, Latvija un Lietuva nolēma neriskēt, lai nepalielinātu inficēto un Covid-19 pandēmijas upuru skaitu.

No visām Baltijas valstīm tikai Igaunija nolēma šajā grūtajā gadā atvērt Ziemassvētku tirdziņu Rātslaukumā Tallinā. Latvija un Lietuva atturējās Covid-19 pandēmijas dēļ.

Turklāt Igaunijā epidemioloģiskie ierobežojumi ir mīkstāki nekā citās Baltijas valstīs, un svētku pasākumi nav atcelti.

Bet igauņi joprojām nav apmierināti. Viņi pieprasa, lai valdība atceltu prasību visiem valkāt maskas, jo šādi pasākumi sašķel sabiedrību.

Vēlaties uzzināt vairāk? Skatieties video.

0
Tagi:
Igaunija, Ziemassvētki, Baltija