Naftas pārstrādes iekārtas, foto no arhīva

Lukašenko gatavs ņemt kredītu ASV bēdīgi slavenajam cauruļvadam no Baltijas

42
(atjaunots 08:56 04.03.2020)
Baltkrievija ir gatava piegādāt naftu caur Baltijas jūras ostām, ja izdosies savest kārtībā esošos cauruļvadus vai uzbūvēt jaunu, tostarp, iespējams, ar kredīta finansējuma piesaistīšanu no ASV.

RĪGA, 4. marts – Sputnik. Baltkrievijai jāpērk 40-50% naftas Krievijā, savukārt pa 30% var importēt caur Odesas un Baltijas valstu ostām, no pēdējās izejvielas transportēšanai var uzbūvēt cauruļvadu, tostarp izmantojot lētos Amerikas kredītus, paziņoja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta "Belarus segodņa".

Otrdien, 3. martā, Baltkrievijas līderis sarīkoja sanāksmi saistībā ar valsts naftas pārstrādes kompleksa efektīva darba nodrošināšanas jautājumiem 2020. gadā un perspektīvā.

Lukašenko paziņoja, ka valdībai un ieinteresētajām pusēm jāturpina darbs pie naftas piegādes avotu diversifikācijas, tā nav monopola prece, un gribētāju strādāt ar Baltkrieviju ir pietiekami daudz. "Aptuveni 40-50% naftas mēs joprojām pirksim Krievijā. Ja Krievija gribēs, kad mēs būsim pilnībā diversificējušies. Savukārt pa 30% varam pirkt no Baltijas jūras un Odesas ostām. Tie būs trīs avoti," sacīja Lukašenko.

Viņš atzīmēja, ka alternatīvu izejvielas piegādātāju meklēšanas jautājums ir jāsasaista ar piegāžu loģistikas izstrādi. "Ar līgumiem vien par naftas transportēšanu to nevar atrisināt. Ir nepieciešami kompleksi, sistemātiski infrastruktūras risinājumi. (…) Ir jautājumi par piegāžu izstrādi (cauruļvada nav – red.) no Baltijas jūras ostām. Bet tā taču nav problēma uzbūvēt. Tur, starp citu, ir pāris cauruļvadu, kas mūs apmierinātu, ja mēs tās savestu kārtībā un vienotos ar Baltijas valstīm par šiem cauruļvadiem," teica Lukašenko.

Viņš piebilda, ka cauruļvada būvniecībā no Baltijas jūras uz Baltkrieviju palīdzēt varētu ASV.

"Minhenes konferencē bija paziņojumi, tās (Savienotās Valstis – red.) piešķīra miljardu dolāru loģistikas objektu būvniecībai. Tātad naftas piegādēm. Tostarp mēs varam rēķināties ar to, ka saņemsim no tām pavisam lētus kredītus tā bēdīgi slavenā cauruļvada būvniecībai no Baltijas jūras," sacīja Baltkrievijas prezidents.

Tāpat viņš paziņoja par nepieciešamību pārdomāt iespēju īstenot savstarpējus projektus ar ārzemju kompānijām – izejvielu īpašniekiem un novērtēt produkcijas noieta perspektīvos tirgus.

"Piegādājot no alternatīviem naftas avotiem caur Ukrainu pa trubu Odesa – Brodi, vienojoties ar Eiropas dienvidaustrumu valstīm, mēs varētu kopā strādāt un piegādāt naftas produktus šajā tirgū. Vienkārši ir jākustas," paskaidroja un secināja Lukašenko.

Iepriekš Sputnik Latvija vēstīja, ka pērnā gada nogalē Baltkrievija nenoslēdza līgumus par naftas piegādēm ar Krieviju, un no 1. janvāra naftas piegādes Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcām tika apturēta. Abu valsts NPR – Mazirjas un "Naftan" slodze tika samazināta līdz tehnoloģiskajam minimumam.

Janvārī Baltkrievija strādāja pie jauniem naftas piegādes līgumiem. Izdevās vienoties ar naftas kompānijām, kas veido grupas "Safmar" perimetru. "Safmar" plānoja janvārī un februārī piegādāt Baltkrievijai 750 tūkstošus tonnu naftas.

Tāpat Baltkrievija vienojusies ar piecām vēl nenosauktām kompānijām no Krievijas par naftas piegādēm šī gada pirmajā ceturksnī par cenām bez tirgus prēmijas. Pagaidām nav zināms, par kādu apjomu ir runa.

Tāpat Baltkrievija meklē alternatīvas Krievijas naftai. Līdz šim saņemta informācija par vienu kontraktu – par 80 tūkstošu tonnu naftas piegādi no Norvēģijas NPR "Naftan", kas piegādāta caur Klaipēdas ostu. 20. februārī kļuva zināms, ka pa šo maršrutu tiks piegādāti vēl aptuveni 170 tūkstoši tonnu naftas – Baltkrievija nopirkusi divu tankkuģu kravu, kas ieradīsies Klaipēdā 3.-4. martā un 13.-15. martā.

Maiks Pompeo
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Baltkrievija vienojusies arī ar Azerbaidžānas Valsts naftas kompāniju (SOCAR) par divu tankkuģu kravas iegādi 160 tūkstošu tonnu apmērā. Nafta tiks piegādāta caur Odesas ostu martā.

Ziņots, ka Baltkrievijas valsts apvienības "Belorusņeftj" meitasuzņēmums Krievijā – naftas kompānija "Jangpur" piegādās Baltkrievijas tirgū Krievijā iegūto naftu. "Kompānija "Jangpur" patlaban pārorientēta uz naftas piegādēm Baltkrievijai, savus apjomus tā novirzīs uz Baltkrievijas tirgu," vēstīja "Belņeftehim" preses dienests. 2019. gadā kompānija "Jangpur" plānoja iegūt 206 tūkstošus tonnu naftas. Tās realizācija notiek caur "Transņeftj" sistēmu.

No Krievijas Baltkrievijā tika piegādāti aptuveni 24 miljoni tonnu naftas. Eksperti atzīmē, ka visas alternatīvās naftas piegādes Baltkrievijai būs dārgākas nekā imports no KF.

42
Tagi:
gāze, Baltija, ASV, Aleksandrs Lukašenko

Zinātnieks nonācis pie negaidīta slēdziena par koronavīrusa izcelsmi

18
(atjaunots 17:36 06.07.2020)
Oksfordas zinātnieks uzskata, ka vīruss jau pirms pandēmijas atradies vairākās valstīs un to aktivizējuši apkārtējās vides apstākļi.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Koronavīruss SARS-CoV-2 bijis miera stāvoklī jau pilgu laiku pirms uzliesmojuma Uhaņā ziemā. Tas parādījies dabisku faktoru sakritības rezultātā. Pie šāda slēdziena nonācis Oksfordas Universitātes Pierādījumu balstītas medicīnas centra (Centre for Evidence-based Medicine, CEBM) vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Toms Džefersons, vēsta RIA Novosti.

Balstoties uz datiem no visas pasaules, zinātnieks pauda pārliecību, ka vīruss jau zināmu laiku atradies dažādās valstīs. piemēram, iepriekš koronavīrusa pēdas atrastas notekūdeņos Barselonā, paraugos, kas ņemti 2019. gada martā – deviņus mēnešus pirms Covid-19 pirmajiem gadījumiem Ķīnā. Pozitīvu rezultātu deva arī Turīnā un Milānā decembrī ņemtie paraugi.

© Sputnik / Максим Богодвид

"Es domāju, vīruss jau bija šeit, un ar "šeit" es domāju "visur". Pilnīgi iespējams, mums ir darīšana ar gulošu vīrusu, ko aktivizēja apkārtējās vides apstākļi," zintātnieka teikto citēja avīze The Daily Telegraph.

Viņš minēja koronavīrusa infekcijas gadījumu uz kruīzu lainera, kas devās no Dienviddžordžijas uz Buenosairesu.

"Astotajā dienā, kad pasažieri šķērsoja Vedella jūru, tika fiksēts pirmais gadījums. Vai vīruss atradās pagatavotajos ēdienos un aktivizējās pēc atsaldēšānas?" zinātnieks vaicāja.

Džefersons vilka paralēles ar "spāņu gripas" pandēmiju pagājušā gadsimta sākumā. No 1918. līdz 1920. gadam tās rezultātā gāja bojā aptuveni simt miljoni cilvēku, inficēts bija katrs trešais Zemes iedzīvotājs. Cita starpā zinātnieks pievērsa uzmanību tam, ka aptuveni 30% Rietumu Samoa iedzīvotāju nomira ar gripu, lai arī viņiem nebija kontaktu ar ārpasauli.

Speciālists uzskata, ka tas skaidrojams tikai viennozīmīgi: vīrusa ierosinātāji nenāk no nekurienes un nekur nepazūd.

"Tie vienmēr ir šeit, un reizēm kaut kas tos aktivizē, - iespējams, pasaules iedzīvotāju blīvums vai apkārtējās vides apstākļi. Tieši tas mums ir jāizpēta," paskaidroja zinātnieks.

Pēc viņa domām, vīruss var izplatīties ne tikai starp cilvēkiem gaisa pilienu ceļā, bet arī ar notekūdeņiem.

Koronavīrusa pandēmija patlaban aptvērusi gandrīz visu pasauli. Fiksēti vairāk nekā 11,1 miljonis infekcijas gadījumu, vīruss aiznesis 528 tūkstošu cilvēku dzīvības.

 

18
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 apdraud visu cilvēka nervu sistēmu, uzskata zinātnieki
Barselonas zinātnieki jau pagājušajā gadā atraduši koronavīrusu SARS-CoV-2
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Akadēmiķis paskaidroja slēdzienus par koronavīrusa mākslīgo izcelsmi
Eiro

Eiropā parādīsies banknotes ar jaunu parakstu

8
(atjaunots 17:19 06.07.2020)
Banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu tagad rotās Eiropas Centrālās bankas tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Eiropas Centrālā banka (ECB) savā lapā Twitter informēja, ka tiek laistas klajā jaunas eiro banknotes ar piecu un desmit eiro nominālu. Uz jauno banknošu partijas parādīsies ECB tagadējās vadītājas Kristīnes Lagardas paraksts.

​Jaunās banknotes plānots laist apgrozījumā visā Eiropā jau šonedēļ. Patlaban eirozonā apgrozījumā ir banknotes ar Lagardas priekšgājēju – Vima Duizenberga, Žana Kloda Trišē un Mario Dragi parakstiem.

Kristīne Lagarda ieņēma ECB vadītāja posteni 2019. gadā. No 2007. līdz 2011. gadam viņa ieņēma Francijas finanšu ministra vietu un izpelnījās plašu starptautisku atzinību par sekmīgu valsts ekonomikas pārvaldi globālās finanšu krīzes laikā. No 2011. gada viņa vadīja Starptautisko valūtas fondu.

Uzsvērt, ka vecās banknotes nezaudēs likumīga maksājumu līdzekļa statusu pēc jauno banknošu laišanas klajā.

8
Tagi:
eiro, Eiropas Savienība
Pēc temata
Jo garākas, jo lielāks nomināls: ECB iepazīstina ar jaunajām 100 un 200 eiro banknotēm
ES izbeigta 500 eiro banknotes izlaišana
Jaunās 100 un 200 eiro banknotes nonāks apgrozībā 28.maijā
Gada laikā iedzīvotāji saņēmuši vairāk nekā 2 miljonus eiro par latiem – apmaiņa turpinās