Sīrijas armijas karavīri. Foto no arhīva

"Turcija aizsargājusies". Vai gaidāma NATO iejaukšanās Sīrijā

61
(atjaunots 14:54 28.02.2020)
Vakar krasi saasinājās situācija Idlibas reģionā Sīrijā. Valdības karaspēks uzbruka teoristiska grupējuma pozīcijām, taču uzbrukumā gāja bojā un ievainoti Turcijas karavīri.

RĪGA, 29. februāris — Sputnik. Aviācijas uzbrukumā Idlibā gājuši boja 33 cilvēki, 36 guvuši ievainojumus. Par to informēja Turcijas reģiona – Hatajas gubernators Rahmi Dogans. Saskaņā ar Krievijas Aizsardzības ministrijas informāciju, Turcijas karavīriem, kuri nokļuva Sīrijas valdības armijas ugunī deeskalācijas zonā, tur nevajadzēja atrasties. Pēc Ankaras lūguma NATO Padome organizēs konsultācijas par situāciju Idlibā alianses dalībvalstu vēstnieku līmenī.

Pašaizsardzība vai neveiksmīga dislokācija

27.februāra naktī situācija Idlibas reģionā Sīrijā krasi saasinājās. Valdības karaspēks uzbruka teoristiskā grupējuma "Haijat Tahrir aš Šam" (Krievijā un vairākās citās valstīs aizliegts teroristiskais grupējums) pozīcijām, taču uzbrukumā gāja bojā un ievainoti Turcijas karavīri. Tā situāciju raksturoja Krievijas Aizsardzības ministrija.

Dienu iepriekš teroristi centās sākt uzbrukumu Behuna apdzīvotās vietas rajonā, paskaidroja resora pārstāvji. Sīrijas karavīri atklāja uguni. Apšaudē nokļuva cilvēki, kas "atradās teroristisko vienību rindās". Krievijas Gaisa kosmisko spēku aviācija šajā uzbrukumā netika izmantota.

Ankara nesniedz konkrētu atbildi uz jautājumu par to, kas noticis Behuna rajonā. Turcijas prezidenta administrācijas sabiedrisko sakaru pārvaldes vadītājs Fahretins Altuns paziņoja, ka Turcija esot "izmantojusi pašaizsardzības tiesības". Viņaprāt,  karavīri "saskaņā ar starptautiskajām tiesībām piedalījušies operācijā, kuras mērķis ir novērst humanitāro katastrofu Idlibā".

Turcijas amatpersonas nepiemin Krievijas GKS incidenta kontekstā, atbildību par karavīru bojāeju tās uzveļ Damaskai. Piesardzīgu pieņēmumu par Maskavas iespējamo saikni ar incidentu izteicis tikai NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs – viņš nosodīja uzbrukumus, ko Idlibā esot "veicis Bašara Asada režīms un viņu atbalstošā Krievija", vēsta aģentūra Anadolu.

Turcijas viceprezidents Fuats Oktajs klāstīja, ka Bašars Asads un viņa piekritēji samaksās augstu cenu par notikušo – Ankara gatavo sauszemes un aviācijas triecienus Sīrijas armijai.

Krievijas Starptautisko lietu padomes eksperts Aleksejs Hļebņikovs vērtē, ka Turcijas amatpersonu savaldīgie izteikumi par Krieviju ir pozitīvs signāls.

"Abas puses nevēlas eskalāciju. Par to var spriest arī pēc mūsu Aizsardzības ministrijas paziņojuma: Maskava lūdza Sīrijas spēkus pārtraukt uzbrukumus, lai Turcija varētu izvest savus ievainotos. Ankara vēlas arī turpmāk rīkoties atbilstoši savām interesēm, Erdoganam ir svarīgi nodemonstrēt nelokāmu pozīciju iekšējai auditorijai, jo viņam ir vērā ņemamas sociālās un ekonomiskās problēmas ar opozīciju. Tagad liela nozīme ir tam, kā noslēgsies NATO Padomes ārkārtas sēde," viņš skaidroja.

Hļebņikovs atgādināja, ka pat pēc tam, kad 2015.gadā Turcijas Gaisa kara spēki notrieca Krievijas bumbvedēju, Maskava un Ankara noregulēja attiecības. "Vienlaikus šodien risks ir daudz lielāks," piebilda eksperts.

Vai NATO iejauksies

Turcijā jau runā par "uzbrukumu NATO". Ar šādu paziņojumu klajā nācis valdošās partijas – "Likums un attīstība" pārstāvis Omers Čeliks.

Viņš konstatēja, ka šodien Anara sāks konsultācijas ar Ziemeļatlantijas aliansi. "Mēs to uzskatām nevis par uzbrukumu (..) tikai Turcijai, bet gan par uzbrukumu pasaules sabiedrībai. Mēs sagaidām totālu reakciju. Mēs izvirzīsim iniciatīvas šajā kontekstā," viņš akcentēja.

Stoltenbergs apstiprināja, ka NATO Padome pēc Turcijas lūguma apspriedīs situāciju Sīrijā. Turciju atbalstīja arī Vašingtona. "ASV un Turcija ir stratēģiskie partneri un sabiedrotie. Mēs turpinām konsultācijas par stāvokli Idlibā, kur Sīrijas režīma un Krievijas uzbrukumu rezultātā pārvietots gandrīz miljons nevainīgu pilsoņu un nogalināti Turcijas karavīri," norādīja Valsts departaments.

ASV pastāvīgā pārstāvniecība NATO pauda cerību, ka Ankara atteiksies no Krievijas zenītraķešu kompleksiem S-400. Vašingtonas pārstāvis atzīmēja, ka notikumiem Idlibā "jābūt pārsvaram par visu, kas notiek starp Turciju un Krieviju". Maskava un Ankara cieši sadarbojas gan militārajā, gan enerģētiskajā jomā: uzbūvēta "Turcijas straume", top atomstacija "Akkuju".

Pie tam iepriekš avoti NATO paziņoja žurnālistiem, ka alianse neizskata iespējas iedarbināt alianses statūtu 5.punktu, kas paredz visu tās locekļu iejaukšanos konfliktā pēc uzbrukuma vienam no organizācijas locekļiem.

Militārie eksperti uzskata, ka Turcija spēj patstāvīgi stāties pretī Sīrijas armijai valsts ziemeļos. Turklāt nebūt ne visi alianses dalībnieki atbalsta Ankaras militāro operāciju citas valsts teritorijā.

Šādu viedokli sarunā ar RIA Novosti pauda Ankaras Politisko pētījumu centra eksperts Orhans Gafarli. "Runa nav par to, ka Turcija patiešām vēlētos izmantot 5.pantu, bet gan par to, ka Ankara sagaida NATO sabiedroto pilnīgu atbalstu Sīrijā, - viņš paskaidroja. – Tas stiprinās Turcijas pozīcijas pārrunās par Sīriju, palīdzes apturēt Asadu." 5.pantam ir pārlieku daudz interpretāciju, precizēja eksperts. "Turcija nav tas alianses loceklis, kas var diktēt savu traktējumu. Piemēram, NATO Statūtos atrunāts uzbrukums valstij, nevis karadarbība aiz robežām," atgādināja eksperts.

Tāpat viņš norādīja, ka Turcijai ir svarīga Sīrijas gaisa telpa. Ankara nevar to izmantot, taču šajā ziņā var palīdzēt Savienotās Valstis. Kopumā, pēc eksperta domām, pat pēc karavīru bojāejas Ankara plāno turpināt dialogu ar Krieviju un noregulēt krīzi Idlibā.

Idlibas nevienošanās

Krievija un Turcijas klupšanas akmens Sīrijā ir abu pušu pārliecība par to, ka iepriekš panāktās vienošanās netiek pildītas.

Pēc Ankaras domām, Krievijai ir jāaptur Asada spēki. Erdogans brīdināja: Turcija var jebkurā brīdī sākt militāru operāciju. "Ja valstis, ar kurām organizējam pārrunas, neveiks Idlibā nepieciešamo, mēs to paveiksim paši. Pagaidām nav saskatāms diskusiju rezultāts, kas mūs gandarītu. Mēs esam gatavi savai operācijai Idlibā, tas ir tikai laika jautājums," viņš apliecināja.

Arī Krievija jau vairākkārt norādījusi, ka Turcija nav izpildījusi savas saistības un nav nošķīrusi no teroristiem bruņoto opozīciju, ar ko iespējamas pārrunas. "Mēs absolūti neesam gandarīti pēc tam, kad no idlibas teritorijas sākās kaujinieku un teroristisku grupējumu uzbrukumi Sīrijas Bruņotajiem spēkiem un Krievijas militārajiem objektiem. Te mūsu gandarījums ir beidzies," paskaidroja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

61
Tagi:
NATO, Sīrija, Turcija
Eiropas Padome ēka

Eiropas Parlaments aicina ieviest sankcijas pret Turciju

15
(atjaunots 10:20 27.11.2020)
Rezolūciju ar aicinājumu ieviest sankcijas pret Turciju atbalstīja 631 deputāts, trīs nobalsoja pret to, 59 politiķi atturējās.

RĪGA, 27. novembris – Sputnik. Eiropas Parlaments pieņēmis rezolūciju ar aicinājumu ieviest sankcijas pret Turciju, ņemot vērā valsts viedokli Kipras problēmas jautājumā, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz EP preses relīzi.

"Deputāti aicināja Eiropas Padomi saglabāt vienprātību attiecībā pret Turcijas vienpusējām un nelikumīgajām darbībām un noteikt stingras sankcijas," teikts dokumentā.

Rezolūciju ar aicinājumu ieviest sankcijas pret Turciju atbalstīja 631 deputāts, trīs nobalsoja pret to, 59 politiķi atturējās.

Rezolūcijā norādīts, ka "konflikta ilgtermiņa noregulēšana būs iespējama dialoga, diplomātiskā darba un pārrunu rezultātā". Eiropas Parlamenta deputāti uzskata, ka Kipras problēmas risinājums jāpanāk, balstoties uz salā dzīvojošo turku un grieķu kopienu vienotās federācijas pamata.

"Deputāti aicina ES aktīvāk strādātu, lai stimulētu pārrunas ANO paspārnē," pauž rezolūcija.

Eiropas Savienības valstu un valdību vadītājiem ir jāizskata jautājums par attiecībām ar Ankaru gaidāmajā samitā, kas ieplānots 10.-11. decembrī.

Kipras problēma

1974. gadā, pēc mēģinājuma pievienot Kipru Grieķijai notika Turcijas bruņots iebrukums salā. Rezultātā tā sadalījās pēc nacionālās pazīmes. Aptuveni 37% Kipras teritorijas izrādījās okupēti, 1983. gadā šajā teritorijā tika pasludināta Ziemeļkipras Turku Republika. To atzina tikai Turcija.

15. novembrī Turcijas līderis Tajips Erdogans apmeklēja Ziemeļkipru – nesen apmeklējumiem atklato Varoša kvartālu Flamagustā. Atēnas un Nikosija uzskata šo soli par "bezprecedenta provokāciju". Varošu aizsargā ANO Drošības Padomes rezolūcija no 1984. gada, tā ir slēgta apmeklējumiem no 1974. gada.

Savukārt Erdogans uzskata, ka pārrunas Kipras konflikta noregulēšanai jārisina, balstoties uz divu valstu pastāvēšanas salā.

15
Tagi:
sankcijas, Turcija, Eiropas Parlaments
Pēc temata
Erdogans – pret visiem. Turcija veic ģeopolitisku eksperimentu
Redžeps Erdogans prognozē Eiropas galu
EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi
Vladimirs Makejs

Baltkrievijas ārlietu ministrs kritizē opozīciju par aicinājumiem ieviest sankcijas

15
(atjaunots 10:40 27.11.2020)
Baltkrievijas ārlietu ministrs norādīja, ka ekonomiskais spiediens un sankcijas, ko opozīcija aicina ieviest, negatīvi ietekmēs iedzīvotāju labklājību un diezin vai gūs atbalstu tautā.

RĪGA, 27. novembrisSputnik. Baltkrievijas ārlietu ministrs Vladimirs Makejs kritiski izvērtēja opozīcijas pārstāvjus par viņu aicinājumiem ārvalstīm ieviest ekonomiskās sankcijas pret Minsku – viņš atgādināja, ka tās negatīvi ietekmēs baltkrievu tautas labklājību, vēsta RIA Novosti.

"Mēs redzam, kā uz kaimiņvalsīm aizbraukušie valdības oponenti cenšas ietekmēt situāciju Baltkrievijā, nomainīt tā saucamo režīmu. Pastāv noteiktas cīņas metodes, var panākt režīma maiņu... Tomēr es uzskatu, ka to labāk būtu darīt tiesiskajā laukā. Tas, ko patlaban ierosina uzsākt oponenti – ekonomiskais spiediens, ekonomiskās sankcijas – negatīvi ietekmēs konkrēta cilvēka, tautas labklājību," konstatēja Makejs preses konferencē Minskā.

Viņš norādīja: ja opozīcijas pārstāvji "vēlas izskatīties par tādiem "varoņiem" vienkāršā cilvēka acīs – Dieva dēļ, lai turpina tādu politiku". "Taču man šķiet, ka diezin vai vienkāršie cilvēki atbalstīs tādu politiku. Agri vai vēlu patiesība tik un tā triumfēs, un cilvēki ieraudzīs, kas ir kas un ko ir vērts," uzsvēra ministrs.

9.augustā pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kurās sesto reizi uzvaru guva Aleksandrs Lukašenko – pēc CVK datiem, viņš saņēma 80,1% balsu, valstī sākās opozīcijas protesti. Izkliedējot akcijas, kuru dalībnieki nepiekrita balsošanas rezultātiem, kārtības sargi izmantoja asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas, gumijas lodes. Akcijas turpinās vēl joprojām, plašākās to vidū parasti notiek svētdienās. Vienlaikus notiek arī Aleksandra Lukašenko piekritēju pasākumi. Varasiestādes konstatējušas, ka vērojama protestu radikalizācija Baltkrievijā un pārvietošanās no pilsētu ielām uz pagalmiem.

15
Tagi:
sankcijas, opozīcija, Baltkrievija
Pēc temata
Eiropas Savienība iekļāva Lukašenko sankciju sarakstā
Rietumi atraduši baļķi Baltkrievijā, taču neredz skabargu Amerikā
Eksperts: baltkrieviem šķita, ka Latvijā ir labi, – tagad strebj putru ar lielu karoti
Nariškins: uz Baltkrievijas Rietumi izmēģina Krievijas "sašūpošanas" metodes
Izpārdošana ASV. Foto no arhīva

Kas jāpatur prātā pirms "melnās piektdienas"

0
(atjaunots 16:45 27.11.2020)
Šogad komersanti lūdz patērētājus izturēties iejūtīgi – Covid-19 pandēmijas dēļ dažkārt gadās aizkavēšanās ar preču piegādēm.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) lūdz cilvēkus būt uzmanīgiem tā saucamās "melnās piektdienas" un Ziemassvētku izpārdošanas laikā.

PTAC pēdējo mēnešu laikā saņēmis vairāk kā 700 patērētāju sūdzības par interneta veikalā apmaksātām, bet nepiegādātām precēm, vairāki tiešsaistes veikali ir beiguši savu darbību, bez naudas un precēm atstājos daudzus patērētājus.

"Tādēļ aicinu patērētājus šajā iepirkšanās drudzī īpaši atbildīgi un rūpīgi izvēlēties interneta vietni, kur iegādāties preces vai pakalpojumus! Uzmanīgi izvērtējiet jebkuru piedāvājumu, sevišķi, ja tas šķiet īpaši pievilinošs!" ieteica PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Tomēr jāpatur prātā, ka tirdzniecībai internetā ir arī savas problēmas. Ņemot vērā pasūtītjumu apjomus interneta veikalos, komersanti dažkārt nevar piegādāt preci tikpat ātri kā agrāk. Pie tam stāvokli ietekmē arī pandēmija. Tādos gadījumos iestāde aicināja patērētājus izturēties saprotoši un sazināties ar uzņēmumiem, lai risinātu radušos situāciju.

Vienlaikus interneta veikaliem ir svarīgi pievērst īpašu uzmanību patērētājiem apsolītajiem preču un pakalpojumu piegādes termiņiem, to notiekumiem un citai svarīgai informācijai par preču pieejamību. Ja solītais netiek ievērots, to uzskata par patērētāju maldināšanu un negodīgu komerciālo praksi, atzīmēja organizācija.

Aktīva tirdzniecība patlaban notiek arī sociālajos tīklos Facebook un Instagram, kur, tāpat kā interneta veikalos, jābūt norādītam pārdevēja nosaukumam, reģistrācijas numuram un juridiskajai adresei, ja tā ir juridiska persona, vai vārdam, uzvārdam un adresei, ja pārdevējs ir fiziska persona. Jānorāda arī atteikuma noteikumi un citi attālinātā līguma noteikumi.

0
Tagi:
Uzņēmēji, tirdzniecība
Pēc temata
Dzīvo pāri saviem līdzekļiem: Latvijas iedzīvotājiem arvien grūtāk atmaksāt kredītus
PTAC ķersies klāt blogeriem un influenceriem: sods līdz 100 tūkstošiem eiro
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm