RĪGA, 26. februāris – Sputnik. Vairāk nekā tūkstotim viesnīcas H10 Costa Adeje Palace viesiem Adehe pašvaldībā, Tenerifes salas dienvidos (Kanāriju salas) aizliedza pamest viesnīcas teritoriju pēc tam, kad vienam no tās iemītniekiem tika diagnosticēts koronavīruss, raksta RIA Novosti.
Itāļu tūrists, kurš dzīvoja viesnīcā ar sievu nedēļas garumā, ir izolēts, viņš atrodas sanitārā uzraudzībā. Viņa analīzes tika nosūtītas uz Karlosa III institūtu Madridē atkārtotai izpētei. Arī vīrieša sieviete ir nogādāta slimnīcā, viņas stāvoklis netiek precizēts.
Karantīna viesnīcā ilgs vismaz līdz tam brīdim, kad kļūs zināmi analīžu rezultāti, preses konferencē paziņoja Spānijas valdības oficiālā pārstāve Marija Hesusa Montero.
"Viesnīcā, kur viņi atradās, tika veikti visi nepieciešamie pasākumi… patlaban viesi paliks viesnīcā līdz atkārtoto izmeklējumu rezultātu saņemšanas, un atkarībā no rezultātiem tiks veikti turpmākie pasākumi," paziņoja Montero.
Saskaņā ar Latvijas mediju datiem, Tenerifē ieslēgto skaitā izrādījās arī kāda Daugavpils iedzīvotāja.
"Viss, ko mums pateica – palieciet savos viesnīcas numuros. Mums trūkst gan informācijas par notiekošo, gan normāla ēdiena. Viesnīcai aizliegts pietuvoties un nav iespējams nodot mums kaut kādas lietas. Mēs jau veselu dienu gaidām ārstu vai kaut kādu informāciju no Latvijas konsulāta," pastāstīja viņa portāla Gorod.lv žurnālistiem.
Tāpat viesnīcā atrodas precēts pāris no Krievijas – par to paziņoja Krievijas vēstniecība Spānijā.
‼️ 1/2 Посольство следит за ситуацией с введением карантина в отеле на о.Тенерифе🇪🇸 (Канарские острова) в связи с обнаружением там возможного источника заболевания коронавирусом. Местные власти принимают меры санитарно-карантинного характера. pic.twitter.com/NBk69h9gMo
— Посольство в Испании (@EmbajadaRusaRu) February 25, 2020
Sociālajos tīklos tiek ziņots, ka par karantīnu viesiem paziņoja vēstulēs, kas tika paliktas zem durvju apakšas.
Hotel Costa Adeje Palace in Tenerife quarantined -- imagine this slipped under your door: pic.twitter.com/MRJAtUvE1h
— Ice Age Farmer ❄🌱 (⧖) (@IceAgeFarmer) February 25, 2020
Tāpat Twitter vietnē ir publicēts ēdiena foto, kuru nodeva cilvēkiem, kas ir faktiski ieslēgti viesnīcas numuros.
I’ve been speaking to a hotel guest staying at the H10 Costa Adeje Palace in Tenerife.
— Kacey O'Riordan (@KaceyORiordan) February 25, 2020
At 4:30pm local time, they have received a food package. pic.twitter.com/DYBVNXsNsR
Tāpat otrdien koronavīruss pirmo reizi tika apstiprināts Spānijas kontinentālās daļas teritorijā. Katalonijā saslimusī sieviete nesen atgriezās no brauciena uz Itālijas ziemeļiem, kur, saskaņā ar jaunākajiem datiem, inficēto skaits sasniedzis gandrīz 290 cilvēkus.
Līdz nesenajam laikam Spānijā tika reģistrēti vien divi inficēšanās gadījumi, Kanāriju un Baleāru salās – tāpat bija runa par ārzemniekiem, kas inficējās ārpus valsts robežām. Abi pacienti izārstējās un tika izrakstīti no slimnīcas.
Tika apstiprināts arī pirmais inficēšanās gadījums Madridē: vīruss tika atklāts 24 gadus vecam jaunietim, kurš nesen apmeklēja Itāliju.
Kopumā ar koronavīrusu COVID-19 inficēto skaits kontinentālajā Ķīnā jau ir pārsniedzis 77,6 tūkstošus cilvēku, miruši 2663, izārstējās vairāk nekā 27 tūkstoši. Ārpus Ķīnas inficēšanās gadījumu skaits, saskaņā ar PVO datiem, sasniedzis 2069, miruši 23 cilvēki.
RĪGA, 28. februāris — Sputnik. Kaļiņingradas apgabals – Krievijas eksklāvs, kas nonācis Polijas, Lietuvas un Baltkrievijas ielenkumā, bieži vien kļūst par gardu kumosiņu dažādu ekspertu pārdomās par to, kas notiks, ja rīt sāksies karš. Iepriekš amerikāņu izdevumā Overt Defence tika publicēts apraksts par to, kā varētu izvērsties notikumi, ja NATO izlems uzbrukt Kaļiņingradai.
Eksperti no ASV hipotētiskā kara scenārijā uz hipotētiskās uzvaras altāra likuši Poliju. It kā tieši no turienes bruņotajiem spēkiem vajadzēs neitralizēt Krievijas ballistiskās raķetes "Iskander", lai nedotu Maskavai iespēju sākt "ierobežotu kodolkaru". Eksperti savā plānā balstījās uz ASV Jūras kara analītiskā centra datiem. Pēc viņu domām, arī Polijai nāksies "katram gadījumam" meklēt iespējas, kā neitralizēt Krievijas PGA sistēmas S-400, kas pārklāj lielāko daļu gaisa telpas un neļaus NATO spēkiem sniegt atbalstu no gaisa.
Acīmredzot, poļu eksperti nolēmuši pārdomāt tādu perspektīvu, un izdevums Gazeta Polska ķēries pie jautājuma no otras puses, pastāstīja RIA Novosti.
Gazeta Polska apgalvo, ka Krievija "neizslēdz iespēju pielietot pašu nāvējošāko ieroci", lai neitralizētu alianses austrumu flangā dislocētos spēkus.
Maskava it kā uzbrukšot no Kaļiņingradas. Tikai, norāda Gazeta Polska žurnālisti, "stratēģiskais stāvoklis un daudzveidīgais tur dislocētais bruņojums garantētu Krievijai panākumus hipotētiskā kara pirmajās stundās".
Krievijas uzvara Polijas izdevuma vīzijā, protams, izskatās iespaidīgi. Tomēr ir viena nianse – Maskava jau ne vienu vien reizi uzsvērusi, ka Krievija neplāno nekādus uzbrukumus nevienai NATO valstij. Savukārt Rietumu politiķu prātos klaiņojošās idejas par kodolkaru ar Krieviju Maskava uzskata par absolūti neveselīgām.
Taču Krievija nenoliedz, ka uzbrukuma gadījumā aizstāvēsies. Atgādināsim, ka februārī starpvalstu akciju korporācijas "Vimpel" ģenerāldirektors Sergejs Bojevs informēja: Krievijas raķešu uzbrukuma brīdinājuma sistēmas (RUBS) valsts izmēģinājumi ir noslēgti.
Krievijas RUBS apstrādā trajektoriju datus, lai sastādītu brīdinājumus par raķešu uzbrukumu valsts un militārās pārvaldes punktiem, informāciju Maskavas PRA sistēmas vajadzībām, kā arī datus par kosmiskajiem objektiem. Patlaban dežūras režīmā ir septiņas RUBS: Ļeņingradas, Kaļiņingradas, Irkutskas, Orenburgas apgabalos, Krasnodaras, Krasnojarskas un Altaja novados.
Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.
- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.
Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.
Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.
Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.
Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.
To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis" no vienas tautas pie otras.
Klasisks piemērs – lācis.
Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.
Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.
Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.
Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.
Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.
Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).
Taču to ieveda caur Odesas ostu.
Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.
To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.
Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".
Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.
28. februāra rītā no Baikonuras kosmodroma startēja nesējraķete "Soyz 2.16" ar satelītu "Arktika M". Satelīta masa- 2,2 tonnas, aprēķinātais ekspluatācijas laiks – septiņi gadi.
Uz satelīta uzstādīts helioģeofiziskais aparatūras komplekss, kas dod iespēju kontrolēt un prognozēt Saules aktivitāti un radiāciju Zemei tuvējā kosmiskajā telpā, kā arī aparatūra meteoroloģiskās informācijas un signālu retranslācijai no starptautiskās kosmiskās meklējumu un glābšanas sistēmas KOSPAS-SARSAT avārijas radiobākām.
Otro satelītu "Arktika M" plānots palaist 2023. gadā.