Situācija uz Sīrijas un Turcijas robežas, foto no arhīva

Erdogans piedraudējis ar "apņēmīgiem soļiem" Sīrijā

34
(atjaunots 10:15 24.02.2020)
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans norādīja, ka savās darbībās Sīrijā un Lībijā valsts ņem vērā savas nacionālās intereses, un notiekošo Idlibā nosauca par karu.

RĪGA, 23. februāris — Sputnik. Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans informēja par Ankaras nodomu spert "apņēmīgākus soļus" Sīrijā. Turcijas līdera teikto translēja telekanāls NTV.

Pie tam Turcijas līderis neprecizēja, par kādiem nākotnes soļiem ir runa, vēsta RIA Novosti.

"Cīņa nav vienkārša, iet bojā mūsu cilvēki. Mēs saskaramies ar jaunām lamatām,"  konstatēja Erdogans.

Tāpat Turcijas prezidents pastāstīja, ka izstrādāts plāns saskaņā ar situāciju Idlibā pēc pārrunām ar Krievijas un Francijas prezidentiem, kā arī Vācijas kancleri.

Līdztekus Turcijas līderis informēja, ka Ankara plāno "pakļauties globālo lielvalstu scenārijiem". Viņš atzina, ka savās darbībās Sīrijā un Lībijā valsts ņem vērā savas nacionālās intereses.

Jāpiebilst, ka iepriekš Erdogans notiekošo Idlibā nosauca par karu.

Spriedzes saasināšanās Idlibā

Situācija Idlibā saasinājās pēc Sīrijas valdības spēku uzbrukuma provincē janvāra beigās. Dažas dienas vēlāk Ankara ziņoja par zaudējumiem, kā arī informēja par uzbrukumu Sīrijas valdības spēkiem un ievērojamu nodarīto kaitējumu. Vēlāk Krievijas Naidīgo pušu samierināšanas centrs šo informāciju noliedza.

Maskava un Damaska jau vairākkārt atbildējušas uz Ankaras pretenzijām, norādot, ka Sīrijas valdības armija atbrīvo provinci no teroristiem.

Tomēr ceturtdien kaujinieki ar Turcijas artilērijas atbalstu centās pārraut Sīrijas armijas aizsardzību. Damaska lūdza Maskavas palīdzību. Debesīs pacēlās Krievijas Su-24 un uzbruka kaujiniekiem.

Tad Turcijas artilērija apšaudi pārtrauca. Galu galā Sīrijas valdības spēki atsita kaujinieku uzbrukumu.

Pēc tam Krievijas prezidents Vladimirs Putins organizēja trīspusēju telefona sarunu ar Emanuelu Makronu un Angelu Merkeli. Triju valstu līderi apsprieda spriedzi Idlibā, turklāt Francijas prezidents un Vācijas kanclere informēja par gatavību sapulcēt četrpusēju samitu ar Putina un Erdogana piedalīšanos.

Vēlāk Putins pārrunāja stāvokli ar Turcijas prezidentu. Sarunas gaitā Erdogans norādīja, ka krīzes noregulēšanā Idlibā galvenais noteikums ir Soču vienošanās izpilde, kā arī uzsvēra "nepieciešamību apturēt Sīrijas armiju reģionā".

Savukārt Krievijas prezidents pauda bažas par ekstrēmistu sarosīšanos provincē. Viņš pievērsa uzmanību bez ierunām cienīt Sīrijas suverenitāti un teritoriālo vienotību.

Iepriekš Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs paziņoja, ka Turcija nav varējusi izpildīt vairākas svarīgas saistības problēmu risināšanai Sīrijas Idlibā. Piemēram, Ankara nav norobežojusi no teroristiem bruņoto opozīciju, kas ir gatava pārrunām ar valdību politiskā procesa ietvaros. Atgādināsim, ka 2018.gada 18.septembrī parakstītais Krievijas un Turcijas memorands, kas saskaņots pēc abu valstu vadītāju tikšanās, paredzēja Turcijas karavīru klātbūtnes status quo saglabāšanu, ja līdz 2018.gada 15.oktobrim no Idlibas deeskalācijas zonas tiks izvesti visi radikālie teroristiskie grupējumi. Tāpat tas paredzēja "efektīvus pasākumus stabila karadarbības pārtraukšanas režīma nodrošināšanai" minētās zonas robežās. Memorands paredzēja arī kopīgas Krievijas un Turcijas patruļas šajā rajonā.

34
Tagi:
Erdogans, Turcija, Sīrija
Pēc temata
Līderu nesavaldība – valstij bīstama vājība
Kas ir melnajā kastē? Dāvanas, ko Erdogans pasniedza Merkelei
Putins, Erdogans un citi līderi apsprieda situāciju Lībijā
Dīzeļelektriskā zemūdene, foto no arhīva

Amerikāņu izdevums stāsta par bīstamāko Krievijas zemūdeni

9
(atjaunots 23:44 16.05.2021)
Amerikāņu publicists pastāstīja par jauno Krievijas zemūdeni, kuras tuvošanos ir gandrīz neiespējami pamanīt.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Krievijas izstrādātās projekta "Lada" zemūdenes jaunā spēkiekārta padara to tik beztrokšņainu, ka ir gandrīz neiespējami pamanīt tās tuvošanos, raksta amerikāņu publicists Kālebs Larsons rakstā žurnālā National Interest, vēsta RIA Novosti.

Autors atzīmēja, ka tās korpusam ir piliena veida forma, tāpēc zemūdenei ir ļoti efektīva aerodinamika. Tā ļauj izvairīties no turbulences un neradīt manāmu troksni. Īpaši liela nozīme ir ūdeņraža-skābekļa degvielas elementam, kas ražo elektrību dzenskrūvēm – tas palīdz mazināt troksni.

Neskatoties uz dīzeļa ģeneratoriem, tāpat kā citām dīzeļelektriskajām zemūdenēm, projekta "Lada" zemūdenēs elektrība tiek ražota arī uz ķīmiskas reakcijas rēķina. Tas ļauj izvairīties no dzinēja dārdošā trokšņa. Jaunie paraugi varētu būt klusāki par virkni kodolzemūdeņu, jo sūknis, kas pārsūknē šķidrumu reaktora dzesēšanai, ir visnotaļ skaļš.

Patlaban Krievija būvē divu tipu dīzeļelektriskās zemūdenes – "Varshavyanka" un "Lada" projektus. "Varshavyanka" radīta uz padomju projekta "Paltus" bāzes. Melnās jūras flote jau saņēmusi sešus tādus kuģus, bet līdz 2024. gadam sešas zemūdenes plānots nodot Klusā okeāna flotes.

Iepriekš kuģubūves uzņēmuma "Admiralteiskije verfi" direktors Aleksandrs Buzakovs pastāstīja, ka pirmās divas sērijveida 4. paaudzes dīzeļelektriskās zemūdenes no projekta "Lada" plānots apbruņot ar spārnotajām raķetēm "Kalibr".

Zemūdenes "Kronshtadt" un "Velikiye Luki" plānots nodot Jūras kara flotei nākamgad. Projekta pirmā zemūdene "Sankt-Peterburg", bruņota tikai ar mīnu un torpēdu bruņojumu, papildināja floti jau 2010. gadā.

9
Tagi:
zemūdenes, bruņotie spēki, Krievija, ASV
Pēc temata
NATO meklē no radariem pazudušu Krievijas zemūdeni Vidusjūrā
Trieciena arsenāls. Kādus jaunumus Krievijas armija saņems 2021. gadā
Daily Mail: Krievijas zemūdeņu skaits Atlantijā "satriec"
"Kalibra" klusais lidojums. Kāpēc Krievijas spārnotās raķetes nedod mieru NATO

Google "prokrieviskā" attieksme pret boršču radījusi sašutumu Ukrainā

31
(atjaunots 22:30 16.05.2021)
Sašutumu Kijevā izraisījusi informācija Google Arts & Culture projekta ietvaros – borščs ir starp krievu ēdieniem.

RĪGA, 16. maijs – Sputnik. Fakts, ka amerikaņu kompānija Google pieminējusi boršču kā krievu virtuves ēdienu, nav pieļaujams. To apgalvo Ukrainas kultūras ministrs Aleksandrs Tkačenko pēc iepazīšanās ar tīmekļa giganta un Krievijas organizācijas "Rosturizm" kopīgo projektu.

"Borščs ir etnisks ukraiņu ēdiens. Piesavināties teritorijas, pagātni, etnosus – tas ir kremlinieku stilā jau vairāk nekā simt gadus," ukraiņu politiķis uzrakstīja Telegram kanālā.

Pēc Tkačenko domām, Google ir jāatsakās no tamlīdzīgas boršča pozicionēšanas, jo UNESCO jau iesniegts Kijevas lūgums iekļaut "ukraiņu boršča pagatavošanas kultūru" starptautiskās organizācijas nemateriālā mantojuma sarakstā.

"Esmu pārliecināts, pasaule atzīs mūsu nacionālo ēdienu. Var radīt tik daudzas interneta lappuses ar boršča reklāmu, cik gribi, tik un tā tas nebūs krievu!" pasludināja Ukrainas ministrs.

Iepriekš Google projekts Arts & Culture iekļāva boršču krievu ēdienu sarakstā, kļuvuši vēsturiski. Ukraiņu borščs norādīts kā viens no daudziem krievu ēdiena variantiem, kas tiek gatavots ar sasmalcinātu speķi un ķiplokiem.

Nesen Ukrainā jau klīda runas par to, ka nav pieņēmams saukt par krievu spēkavīriem pazīstamās Viktora Vasņecova gleznas varoņus. Kijevas eksperti, kuri sevi uzskata par speciālistiem vēsturē un filoloģijā, apgalvoja, ka Iļja Muromietis, Aļoša Popovičs un Dobriņa Ņikitičs esot ukraiņi.

Pēc tā saucamo "zinātnieku" domām, Iļjas Muromieša īstais vārds esot Iļja Čobitjko, jeb Iļja Murovietis. Kijevā skaidro, ka spēkavīrs esot dzimis nevis netālu no Muromas pilsētas Krievijā, bet gan Morovskas ciemā pie Čerņigovas.

Skolnieki Ļvivā
© Sputnik / Павел Паламарчук

Aļošu Popoviču, klāsta ukraiņu "pētnieki", saukuši par Oļeško: viņš bijis bruņinieks, nevis bajārs. Pēc viņu domām, Aļoša dzimis Pirjatinas pilsētā Poltavas apgabalā, nevis Rostovā

Savukārt Dobriņa Ņikitičs, apgalvo "eksperti", jāuzskata par "kņaza Vladimira Lielā vojevodu". Šis personāžs dzīvojis Kijevas Krievzemes teritorijā tagadējā etniskajā Ukrainā, kas turklāt esot pletusies uz ziemeļiem – līdz pat Novgorodai.

31
Tagi:
Krievija, Ukraina
Pēc temata
Ukrainā būs sava Ņujorka: ciems atgūs savu vēsturisko nosaukumu
"Uz mājām, kurvas!" Kā ukraiņu strādniekus sagaida Eiropā
"Ķersies pie mietiem": Ukrainas ģenerālis piedraudējis Polijai ar strādnieku sacelšanos
Krievijas un ES karogs, foto no arhīva

Eiropas Parlaments noformulējis piecus principus darbam ar Krieviju

0
(atjaunots 10:27 17.05.2021)
Eiropas Parlaments uzskata, ka "demokrātijas aizsardzībai visā pasaulē" ES ir jāapvienojas ar ASV.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Eiropas Parlamenta Starptautisko attiecību komiteja sastādījusi pārskata projektu, kurā izklāstīti pamatprincipi attiecību veidošanai starp ES un Krieviju. Ar dokumenta tekstu iepazinās RT.

Pirmais princips paredz "demokrātiskas sabiedrības" veidošanu Krievijā, kas veicināšot pretestību "krievvalodīgajai propagandai". Šī principa realizācijai izskanējis ierosinājums veidot valstī telekanālu, kas strādās visu diennakti, vēsta RIA Novosti.

ES vadībai ieteikts izskatīt iespēju neatzīt Krievijas Valsts domes jaunā sastāva leģitimitāti pēc rudenī gaidāmajām vēlēšanām, ja ES atzīs, ka tās esot falsificētas.

Pārskata autori uzskata, ka Krievijai vajag pastāstīt par labumiem, ko tā varētu gūt, iniciējot demokrātiskas pārvērtības. Runa ir par vīzu režīma vienkāršošanu, investīciju programmām brīvajā tirdzniecībā un stratēģisko partnerību.

Turklāt ierosināts pieņemt "Austrumu partnerības" valstu attīstības stratēģiju Krievijai, ko Brisele reiz iniciēja ar mērķi stiprināt sadarbību ar bijušās PSRS valstīm.

Eiropas Parlamentā atzīmēja, ka "demokrātijas aizsardzībai visā pasaulē" ES ir jāapvienojas ar ASV, bet, veidojot sadarbību ar Maskavu, vienmēr ņemt vērā cilvēktiesību ievērošanas jautājumu un brīvu vēlēšanu organizēšanu.

Pirmajā posmā projekta autori aicina Eiropas valstis apturēt sadarbību ar Krieviju projektā "Ziemeļu straume 2".

Punktā, kas veltīts "Krievijas agresijas" savaldīšanai, Eiropas Savienībai piedāvā apvienot centienus ar NATO un starptautiskajiem partneriem, lai vērstu spiedienu pret Maskavu ar mērķi novērst tās "iejaukšanos" "Austrumu partnerības" reģiona lietās un piespiest atgriezt "ES austrumu kaimiņu okupētās teritorijas".

Pārskata noslēgumā autori atzīmēja, ka "agresīvo darbību" turpināšanās gadījumā ES esot jāizvērtē iespējas atslēgt Krieviju no maksājumu sistēmas SWIFT. ES vadībai ieteica sastādīt plānu atkarības mazināšanai no Krievijas naftas un gāzes piegādēm, kamēr Kremlī atrodas tagadējā valdība.

Vakcinācija, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Живойинович

Pēdējā laikā Maskavas un ES attiecībās vērojama kārtējā spriedzes eskalācija. Martā ES ieviesa sankcijas jaunā globālā režīma ietvaros par cilvēktiesību pārkāpumiem – šādu reakciju izraisīja Alekseja Navaļnija arests. Atbildei Krievija aizliedza iebraukšanu astoņiem Eiropas ierēdņiem.

Pirms dažām dienām Krievijas valdība apstiprināja nedraudzīgo valstu sarakstu, kurā iekļautas ASV un Čehija. Maskavas un Vašingtonas attiecības pasliktinājās pēc notikumiem Ukrainā un Krimas atgriešanās Krievijas sastāvā. Diplomātisko skandālu ar Prāgu izraisīja Čehijas mēģinajumi apsūdzēt Maskavu par sprādzieniem ieroču noliktavās Vrbeticē 2014. gadā. Kremlis uzsvēra, ka šie incidenti kaitējuši abu valstu attiecībām. Krievijas Ārlietu ministrija notiekošo uzskata par Rietumu plašās kampaņas elementu.

0
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, ES
Pēc temata
Visi cīnās par Krievijas tūristiem, taču Igaunijā aicināja aizliegt viņiem ieceļot ES
Norvēģijā sūta ES paklanīties Krievijai
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Latvija nemainīs politiku attiecībās ar krieviem: ko premjers saskatījis ES rezolūcijā