Naftas termināls Ventspils brīvosta, foto no arhīva

Lukašenko cer uz ASV palīdzību naftas piegādēs caur Baltijas ostām

40
(atjaunots 12:36 15.02.2020)
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko paziņoja, ka ASV var palīdzēt jautājumā par naftas piegādēm caur Baltijas ostām.

RĪGA, 15. februāris — Sputnik. Baltkrievija turpinās iepirkt naftu no alternatīviem avotiem, pat ja tā maksās dārgāk nekā Krievijas nafta. Viens no variantiem – imports caur Baltijas ostām ar ASV atbalstu, paziņoja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta Belta.

Lukašenko paziņoja, ka Baltkrievija nemaksās tirgus prēmiju Krievijas naftas kompānijām. "Mēs neprasām lētu naftu. Mēs nopirksim par pasaules cenu un pārstrādāsim. Un tas ir izdevīgi kompānijām," norādīja Lukašenko.

Viņš paskaidroja, ka, tiekoties ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu Sočos, viņi vienojušies, ka KF valdība palīdzēs organizēt piegādes. "Tas ir, aizgāja signāls: ja Baltkrievija ar kādu vienojas, palīdziet viņiem piegādāt šo naftu no Krievijas pa cauruļvadu," piebilda Lukašenko.

 Viņš norādīja, ka gadījumā, ja Krievija nepiegādāšot naftu vajadzīgajā apjomā (janvārī apjoms sastādīja 500 tūkstošus tonnu nepieciešamo 2 miljonu vietā), Baltkrievija sākšot to atsūknēt no tranzīta cauruļvada.

"Caur valsti uz Rietumiem un Baltkrievijas vajadzībām tiek pārsūknēti 70 miljoni tonnu naftas. Ar to nav nekādu problēmu. Mēs godprātīgi sūknējam šo naftu. Vai atceraties netīro naftu vasarā? Līdz šim par to nav norēķinājušies, lai arī mums izgāja no ierindas iekārtas Mazirjā, cieta Novopolocka un naftas cauruļvads "Družba". Tāpēc, ja nepiegādās februārī, atsūknēsim līdz 2 miljoniem tonnu," apgalvoja Baltkrievijas prezidents.

Starp citiem izstrādātajiem variantiem – naftas reverss no ES pa vienu no "Družba" atzarojumiem. "Pēc patlaban piegādāsim pa cauruļvadu no Gdaņskas (nopirksim Saūda Arābijā, Emirātos, Amerikas Savienotajās Valstīs)," pastāstīja prezidents. Tad nevis Krievija pa to piegādās naftu Rietumiem, bet gan Baltkrievija sūknēs no Eiropas.

Tāpat Baltkrievija plāno izmantot Baltijas ostas naftas piegādēm, un šajā jautājumā var palīdzēt ASV. "Es baltiešiem piedāvāju: mēs varam nopirkt naftu Baltijā, iesūknēt caur Lietuvu vai Latviju (kā vienosimies), pārstrādāt un nodrošināsim visu Baltijas reģionu," valsts vadītājs atklāja Novopolockas NPR shēmu. Tāpat var strādāt arī rūpnīca Mazirjā: nafta līdz tam pienāks caur Melno jūru, bet uzņēmums pēc tam nodrošinās ar savu produkciju Ukrainu un daļēji – ES valstis.

Krievija un Baltkrievija neparakstīja līgumus par naftas piegādēm pērnā gada beigās, un no 1.janvāra Krievija pārtrauca naftas piegādes Baltkrievijai. Abu naftas pārstrādes rūpnīcu slodze bija samazināta līdz tehnoloģiskajam minimumam.

Janvārī Baltkrievija sāka meklēt iespēju noslēgt jaunus līgumus par naftas piegādēm. Izdevās vienoties ar naftas kompānijām no grupas "Safmar". Uzņēmumi plānoja piegādāt Baltkrievijai janvārī un februārī 750 tūkstošus tonnu naftas.

Tāpat Baltkrievijas naftas kompānija un NRP meklē alternatīvas Krievijas naftai – Ukrainā, Polijā, Baltijā, Kazahstānā un Azerbaidžānā. Pagaidām zināms, ka noslēgts tikai viens līgums – par 80 tūkstošu tonnu naftas iegādi no Norvēģijas NPR "Naftan" vajadzībām, kas tika piegādāta caur Klaipēdas ostu.

40
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija, ASV, Baltija, osta
Pēc temata
ASV paziņoja, ka ir gatavas nodrošināt naftu Baltkrievijai "100% apmērā"
Latvijas ĀM vadītājs izteicās par labumu, ko var atnest rāpošana uz ceļiem Kremlī
Ja gribat tranzītu, runājiet ar Krieviju: eksministrs atgādināja Latvijai ģeogrāfiju
Latvija var uzbūvēt termināli naftas pārkraušanai Baltkrievijas vajadzībām
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins izvirzīts Nobela miera prēmijai

19
(atjaunots 17:17 24.09.2020)
Miera prēmija ir viens no pieciem apbalvojumiem, ko XIX gadsimta beigās nodibināja zviedru rūpnieks un izgudrotājs Alfrēds Nobels. To piešķir cilvēkam vai organizācijai par izcilu ieguldījumu miera stiprināšanā.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins izvirzīts 2021. gada Nobela miera prēmijai. Pieteikumu Nobela prēmijas komitejai Oslo jau 9. septembrī nosūtījis rakstnieks Sergejs Komkovs, vēsta RIA Novosti.

"Šodien faktiski jau ceturto reizi nosūtu pieteikumu Nobela miera prēmijai. Tas nosūtīts šī gada 9. septembrī, un jau 10. septembrī pieteikums nonāca Nobela miera komitejā Oslo, Nobela komitejas galvenajā mītnē," Komkovs pastāstīja preses konferencē "Par Krievijas prezidenta Vladimira Putina izvirzīšanu Nobela miera prēmijai 2021. gadā".

Akadēmiķis pastāstīja, ka vērīgi sekojis ierakstītās vēstules ceļam.

"Pl. 15:07 pēc vietējā laika ierakstītā vēstule tika saņemta Oslo (..) un parakstījās viens no Nobela komitejas sekretāriem. Pēc šī pieteikuma sākās burtiski ārprātīga reakcija no amerikāņu puses. Vakarpusē, pēc pl. 16:00 pēc vietējā laika amerikāņu pārstāvis Oslo (..) teju vai ar roku uzrakstīja pieteikumu un tūlīt pat iegrūda pieteikumu par Trampa izvirzīšanu Nobela miera prēmijai – kaut kādus niekus par kaut kādas konfliktsituācijas noregulēšanu starp Arābu Emirātiem un Izraēlu," atzīmēja rakstnieks.

Komkovs norādīja, ka pieteikumu pieņemšana sākas septembrī un beidzas oktobrī. Līdz martam komiteja tos izskatīs, bet martā vai aprīlī visiem, kas nosūtījuši savus ierosinājumus, nosūtīs paziņojumus par to, ka pieteikums pieņemts, izskatīts un reģistrēts.

Miera prēmija ir viens no pieciem apbalvojumiem, ko XIX gadsimta beigās nodibināja zviedru rūpnieks un izgudrotājs Alfrēds Nobels. To piešķir cilvēkam vai organizācijai par izcilu ieguldījumu miera stiprināšanā.

19
Tagi:
Vladimirs Putins
Pēc temata
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu
"Kopīga nākotne": Putins ierakstīja uzstāšanās video priekš ANO Ģenerālās Asamblejas
Mediji: Putins devis mājienu par "Latvijas pēdām" incidentā ar Navaļniju
Sergejs Hrapačs

Eksperts: Minskai ir divi varianti, apturēt tranzītu no Lietuvas

26
(atjaunots 22:00 24.09.2020)
Ja Baltkrievija izšķirsies par tādu soli, iespējamas līdzīgas darbības no kaimiņvalstu puses, uzskata eksperts Sergejs Hrapačs.

RĪGA, 24. septembris – Sputnik. Lietuvas transporta ministrs Jaroslavs Narkevičs paziņoja, ka austrumu tirgū strādājošie Lietuvas krlavu pārvadātāji var novirzīt kravas caur citām valstīm, ja Baltkrievijas robeža tiks slēgta. Viņš atzīmēja, ka būtiskas pārmaiņas Baltkrievijas robežas šķērsošanā nav konstatētas, tomēr Lietuva pieļauj, ka tā tiks slēgta.

Iepriekš Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko pastāstīja, ka valsts būs "spiesta slēgt robežu no rietumiem". Tomēr aizvadītajā nedēļā Lietuva informēja, ka caurlaides punkti strādā bez pārmaiņām.

Baltkrievijas un Lietuvas robeža, foto no arhīva
© Sputnik / Виктор Толочко

Krievijas Transporta ministrijas sabiedriskās padomes bijušais loceklis, asociācijas "Mežregionavtotrans" valdes priekšsēdētājs Sergejs Hrapačs atzīmēja, ka Baltkrievija var neizsniegt divpusējās vai draudzpusējās atļaujas kravu tranzītam caur savu teritoriju. Šim lēmumam būs noteiktas sekas.

"Ja atļauja nav izsniegta ārvalstu pārvadātājam, ārvalstu pārvadātājs nevar šķērsot teritoriju. Tātad arī pretējā gadījumā citas valstis, kas sūta kravas mašīnas ar precēm, atsauks vai anulēs savas atļaujas baltkrievu pārvadātājiem," viņš konstatēja.

Hrapačs uzsvēra: ja Minska vēlas slēgt robežas, tā šādu lēmumu pieņems, tomēr nav skaidrs, kas no tā cietīs vairāk.

"Ja Baltkrievija pēkšņi vēlēsies kaut kādā veidā slēgt robežu, tā var to itin labi izdarīt, neizsniedzot atļaujas savas teritorijas šķērsošanai, vai vienkārši slēgs robežu, aizbildinoties ar karantīnu vai citiem pasākumiem. Tomēr pie tam tā var gaidīt tieši tādu pašu atbildi no kaimiņvalstu puses. Šajā situācijā jāskatās, kas cietīs vairāk – Baltijas valstis vai Baltkrievija," piebilda eksperts.
Храпач рассказал, что ждет Европу, если Минск закроет границы
26
Tagi:
tranzīts, Lietuva, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: izdevīgi tranzīta noteikumi KF nerada grūtības, tagad jāstrādā Minskai
Aiz saprāta robežas: Baltkrievijas ĀM izvērtēja ANO Cilvēktiesību padomes rezolūciju
ES liek likmi uz sankcijām, lai mainītu varu valstīs: Krievija aicina mainīt kursu
Kas būs, kad padzīs Lukašenko? Jurkāns kritizē Latvijas viedokli par stāvokli Baltkrievijā
Luminor

Banka brīdina klientus par krāpniekiem

0
(atjaunots 17:39 24.09.2020)
Krīzes periodā sarosījušies krāpnieki – viņi cenšas izmānīt klientu personas datus, sarunā stādoties priekšā kā bankas darbinieki.

RĪGA, 24. septembrisSputnik. Banka "Luminor" ieteica saviem klientiem piesargāties – dažu dienu laikā fiksēti divi mēģinājumi izkrāpt piekļuvi lietotāju interneta bankām, stāsta jauns.lv, atsaucoties uz bankas pārstāvjiem.

"Luminor" darbinieki uzsvēra: bankas pārstāvji nekad nezvana un nesūta elektroniskās vēstules ar lūgumu nosaukt klienta personīgo informāciju, piemēram, konta numuru, PIN kodu, Smart-ID, norēķinu kartes datus – numuru un CVC kodu, kas atrodas kartes aizmugures daļā, interneta bankas paroles utt., kā arī nelūdz autorizēties interneta bankā vai apstiprināt maksājumus.

"Luminor" aicina iedzīvotājus parūpēties par saviem tuviniekiem, it īpaši senioriem, un ieteikt viņiem neatbildēt uz šiem krāpnieku zvaniem vai elektroniskajām vēstulēm.

Rodoties aizdomām par krāpšanos, gadījumā, ja nauda pārskaitīta krāpniekam vai nodoti personas dati vai informācija par norēķinu kartēm, pat to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo bankai. Ja karte pazaudēta vai nokļuvusi ļaundaru rokās, tā nekavējoties jānobloķē. To iespējams izdarīt interneta bankā vai piezvanot bankai.

Ja radušās šaubas par to, kas piezvanījis, "Luminor" iesaka pārliecināties par to, rakstot uz e-pastu info@luminor.lv vai piezvanot pa klientu apkalpošanas tālruni 1880 (+371 6717 1880).

0
Tagi:
krāpnieki, bankas
Pēc temata
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Eksperts pastāstīja, kā atmaskot telefonkrāpniekus
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk