Polijā izvietots NATO bataljons, foto no arhīva

ASV PRA bāzes darbības sākums Baltijas krastā atlikts uz četriem gadiem

48
(atjaunots 17:24 14.02.2020)
Sākotnēji bija plānots, ka Polijas ziemeļos būvētā pretraķešu aizsardzības objekta ekspluatācija tiks sākta 2018. gadā.

RĪGA, 14. februāris – Sputnik. Pentagons kārtējo reizi atlicis Polijā būvētās ASV pretraķešu aizsardzības (PRA) bāzes ekspluatācijas sākuma termiņus, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz aģentūru Bloomberg.

ASV PRA aģentūras pārstāve Hetera Kavalli informēja, ka runa ir par bāzi Polijas ziemeļos netālu no Baltijas jūras krasta. Bāze tiek būvēta programmas Aegis Ashore ietvaros – "Eiropas aizsardzībai no Irānas vidēja darbības rādiusa raķetēm".

Tagad objekta būvdarbu pabeigšana atlikta uz četriem gadiem salīdzinājumā ar sākotnējiem plāniem. Sākotnēji to bija plānots ieviest ekspluatācijā 2018. gada decembrī. Tagad provizoriski aprēķini liecina, ka objekts būs gatavs 2022. finanšu gadā.

Pirmdien PRA aģentūras direktors viceadmirālis Džons Hills informēja, ka bāzes būvdarbi pabeigti par 92 procentiem, taču trūkstošā daļa ir nepieciešamākā. Iestāde pieprasījusi no ASV budžeta vēl 96 miljonus dolāru 2021. gadā – projekta pabeigšanai. Hills atzina, ka apakšuzņēmējam radušās grūtības kaujas kompleksa aspektā.

Kavalli informēja, ka ASV iestādes tikšanās ar apakšuzņēmēju ieplānota nākamajā mēnesī.

ASV īsteno pakāpenisku plānu Eiropas pretraķešu sistēmas izveidei. Tā ietvaros Vašingtona jau dislocējusi mobilās pretraķešu baterijas SM-2 Deveselu, Rumānijā un iekļāvušas tās operatīvajā dežūrā 2016. gada maijā.

2021.finanšu gadā (tas sāksies 2020. gada 1. oktobrī) Baltais nams pieprasījis Kongresam vairāk nekā 20 miljardus dolāru PRA sistēmas komponenšu izstrādei un izvēršanai.

48
Tagi:
Polija, NATO
Temats:
NATO austrumu flangā (219)
Pēc temata
"Peļu skribināšanās pagaldē": eksperts par NATO plāniem Polijā un Baltijā
Baltijas amazones – NATO pēdējā rezerve Austrumeiropā
NATO samita laikā Tramps sarīkos tikšanos ar Baltijas un Polijas pārstāvjiem
NATO karavīri Baltijā sūdzas: viņus "izseko krievi"
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

8
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

8
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
S-400

Turcija pastāstīja par S-400 izmēģinājumiem un atbildēja uz ASV pretenzijām

14
(atjaunots 11:38 26.10.2020)
Turcija informēja, ka turpinās sadarbību ar sabiedrotajiem, taču nevar pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", norādīja Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars apstiprināja, ka valsts veikusi Krievijas Federācijā iepirkto zenītraķešu kompleksu S-400 izmēģinājumus, un norādīja, ka tas ir plānveida darbs kontrakta ietvaros, vēsta RIA Novosti.

Turcija laida klajā starptautisko paziņojumu Navtex par artilērijas mācībām Sinopas pilsētas rajonā Melnās jūras reģionā. Iepriekš jau ziņots, ka Turcija sekmīgi izmēģināja Krievijā iepirktās PGA sistēmas S-400 valsts ziemeļos, visas palaistās raķetes trāpījušas mērķos.

ZRK S-300 Antei-2500
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Katra aizsardzības rūpniecības produkcijas iepirkuma kontrakta ietvaros paredzēti izmēģināumi. Tā ir iepirkuma programmas daļa, tīri tehniska darbība," Hulusi Akars paziņoja telekanālam NTV.

Fakts, ka Turcija iepirkusi zenītraķešu kompleksus S-400 Krievijā, nenozīmē, ka tā attālinājusies no NATO, Ankara vēl aizvien ir gatava iegādāties amerikāņu sistēmas Patriot, paziņoja Akars.

"S-400 bija nevis iegriba, bet nepieciešamība un nenozīmē mūsu attālināšanos no NATO. Tomēr nepieciešamības dēļ un gadījumā, ja mums tiks garantēta tehnoloģiju nodošana, kopēja ražošana un piegādes kalendārs, mēs varam iepirkt Patriot vai SAMP-T. Turcija arī iepriekš ir centusies izstrādāt alternatīvus variantus ar sabiedrotajiem un turpinās darbu. Mēs nevaram pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", Turcijas aizsardzības ministra teikto citēja telekanāls NTV.

Viņš piebilda, ka S-400 "neintegrēs NATO PGA sistēmā un Turcija izpildīs visas savas saistības alianses ietvaros".

Pie tam Ankara nedomā lūgt Vašingtonas atļauju ZRK S-400 izmēģinājumiem, paziņoja Turcijas prezidents Tajips Erdogans.

Iepriekš ASV Valsts departamenta pārstāve Morgana Ortagusa paziņoja, ka ASV "apņēmīgi nosodīs" Ankaras soļus, ja apstiprināsies informācija par izmēģinājumiem. Vašingtona pat piedraudēja Turcijai ar "nopietnām sekām", ja ZRK tiks aktivizēti.

"Jā, Sinopā notika, notiek izmēģinājumi. Un mēs nedomājam tiem lūgt ASV atļauju. Tātad šie kungi ir noraizējušies par to, ka šeit ir Krievijai piederoši ieroči," Erdogans uzsvēra sarunā ar žurnālistiem.

Viņš konstatēja, ka Ankara ir noskaņota apņēmīgi un turpinās nosprausto ceļu.

Viņš piezīmēja, ka Turcija neatsakās no amerikāņu pretgaisa sistēmu Patriot iepirkuma un ir gatava turpināt pārrunas par šo jautājumu ar ASV.

Krievijas jaunāko ZRK S-400 piegādes, kas radīja krīzi Turcijas un ASV attiecībās, sākās 2019. gada jūlija vidū. Vašingtona pieprasīja Ankarai atteikties no darījuma un to vietā iepirkt kompleksus Patriot, turklāt piedraudēja atlikt jauno iznīcinātāju F-35 pārdošanu vai pat atcelt darījumu, kā arī ieviest sankcijas. Ankara atteicās pakļauties un turpināja pārrunas par nākamās S-400 partijas iegādi.

14
Tagi:
S-400, Krievija, Turcija
Pēc temata
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Eksperts: ASV neizdodas Turciju nospiest uz ceļiem Krievijas S-400 jautājumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30