Polijā izdomājuši, piespiest Krieviju padoties

93
(atjaunots 11:34 13.02.2020)
Pēdējās dienās Austrumeiropas analītiķi krasi pievērsušies jautājumam, kā pareizi "apieties" ar Krieviju.

Pirmkārt, analītiķi aktīvi akopo Krievijas un Baltkrievijas prezidentu tikšanās rezultātus un izsaka prognozes.

Otrkārt, Polijā sākusies diskusija par Krieviju, un tās priekšplānā negaidot nācis mazliet piemirstais eksprezidents Lehs Valensa, portālā RIA Novosti stāsta Viktors Marahovskis.

Par Krievijas un Baltkrievijas attiecībām Austrumeiropas analītiķi spriež apmēram tā: šķiet, Krievija vairs nevēlas "mainīt naftu pret draudzību". Tātad nupat jau draudzībai pienāks beigas.

© Sputnik / Mikhail Ozerskiy

Tamlīdzīgas analītikas klīnisks piemērs ir raksts ukraiņu biznesa izdevumā "Kapital". Autori atgādina, cik lielā mērā Baltkrievijas ekonomika ir saistīta ar Krieviju ("vairāk nekā 40% baltkrievu eksporta iet uz Krieviju. Dažas nozares, piemēram, gaļas un piena rūpniecība, kā arī mašīnbūve no tās atkarīgas gandrīz pilnībā"). Pēc tam viņi nonāk pie interesanta secinājuma: "Dialogs par integrācijas ceļa kartēm ir apglabāts vai atlikts uz nenoteiktu laiku. Viss process Minskas acīs zaudē jēgu bez lētas naftas un gāzes."

Tātad Minska ir tik lielā mērā atkarīga no Maskavas ekonomikas aspektā, ka bez Krievijas piekāpšanās integrācija tai nedod nekādu labumu. Paturēsim prātā tādu loģiku un paskatīsimies, kas pa to laiku notika Polijā.

Arī tur Krievijas jautājumā sākās diskusija. Spriežot pēc visa, stimulu tai deva Francijas prezidents Emanuels Makrons, kurš pagājušajā nedēļā apmeklēja Varšavu. Kā jau ierasts, viņš atbalstīja Poliju tās vēsturiskajā konfrontācijā ar austrumu kaimiņu, bet pēc tam piebilda, ka "Eiropas attālināšanās no savas daļas, no Krievijas, ir liela kļūda", un kopīga valoda tomēr jāmeklē.

Acīmredzot, tāds ir "vecās Eiropas" viedoklis: asa konfrontācija ar Krieviju patlaban nav īsti vajadzīga. Maziniet kaislības.

Tā nu poļu politiķi mēģina kaislības mazināt, tiesa, ne īsti prasmīgi. Piemēram, tiklīdz Polijas ārlietu ministrs paziņoja, ka "vēsturiskajā strīdā ar Krieviju jau gūta uzvara" un "pienācis laiks normalizēt attiecības", viņa vietnieks tūlīt piezīmēja, ka Polijai esot tiesības pieprasīt Krievijas reparācijas par Otro pasaules karu.

Paralēli sarosījies Valensa. Bijušais "Solidaritātes" līderis, Nobela miera prēmijas laureāts patlaban dzimtenē nav īsti ietekmīgs. Drīzāk gan viņš strādā skandalozu paziņojumu ekscentriskajā žanrā. Taču bijušais nācijas varonis nezaudē cerību atgūt autoritāti. Pagājušajā nedēļā viņš pat parādījās Krievijas mediju telpā.

Intervijā izdevumam "Sobesedņik" Valensa izklāstīja sekojošas tēzes:

1) viņš gribētu 9.maijā apmeklēt Maskavu;

2) Krievijas un Polijas attiecības var uzlabot;

3) jā, Polija iesniegusi Eiropas Parlamentā un pašu mājās pieņēmusi rezolūciju par to, ka PSRS vainīga Otrajā pasaules karā. Taču Krievijai jāsper solis pretim ("Mani vienmēr mācīja: stiprākais vienmēr pastiepj roku vājākajam. Krievija ir spēcīga, Polija ir daudz vājāka), jāizveido vairākas komisijas par samierināšanos ar Poliju un tā tālāk;

4) "Ja Putins nāks klajā ar tādu piedāvājumu, es piespiedīšu Poliju pieņemt to, lai arī esmu pensijā."

...Bet tagad nāks pats interesantākais. Ir šis un tas kopīgs Leha Valensas, ukraiņu megaanalītiķu un Eiropas darboņu pulka pieejā Krievijai.

To apvieno dzelžaina pārliecība: jebkādas attiecības ar Krieviju  veidojas, kad Krievija kaut ko iedod vai piekāpjas. Nevienam no Krievijas partneriem attiecībās ar to vienīgā vēlme ir panākt piekāpšanos un dāvanas.

Tam piekrīt visi – gan Austrumeiropas balodīši, gan Austrumeiropas vanagi. Tikai vanagi veca paraduma pēc turas pie 90.gadu dogmas: Krievija ir uzvarēta uz visiem laikiem, Krievija tikai šķiet stipra, patiesībā tā nupat jau sabruks, re, nesen par to atkal rakstīja "Times". Tāpēc Krievija iedos un piekāpsies, ja spiediens būs stiprāks, uzbrukumi – niknāki, prasības – lielākas. Viņi negrib dot mums miljardu? Tad paprasīsim divus. Pēc tam – četrus, vēlāk – astoņus, un reiz, kad tā sabruks, tā visu atdos,

Toties "baloži", reālisti būdami, uzvedas aptuveni kā Valensa, tas ir, uzskata, ka Krievija iedos un piekāpsies, ja pateikt tai kaut ko labu. Piemēram, teikt, ka tā ir liela. Vai stipra. Vai daļa no Eiropas, tāpēc mums, eiropiešiem, vajadzīga kopīga valoda.

Šie "reālisti" uzskata: ja vārdos pieņemt Krieviju starp radiniekiem, tā uzreiz atplauks un dos visu, ko prasīsi – gan miljardus, gan naftu ar atlaidēm.

Lūk, kas ir pats dīvainākais. Pat tad, kad viņi redz, ka Krievija vairs nepakļaujas spiedienam un par mīlestību nemaksā, viņi to nespēj aptvert. Tas neiekļaujas viņu pasaules ainā. Kā tad tā – Krievija atsakās dot un pakļauties, kas tās par muļķībām! Galu galā, mēs taču vairs neteiksim tai labus vārdus, ja tā nemaksās mums par mīlestību. Vai tiešām Krievija spers tādu soli? Vai tiešām Krievijai ir vienalga, ko mēs par to domājam?

...Kad partneriem beidzot pielēks (ka Krievijai patiešām ir vienalga – Krievijai viņiem netic, nebaidās no viņiem un nelūdz to mīlēt), šķiet, iestāsies īsts šoks un atklāsme.

Tomēr pagaidām gan atklāsme vēl nav nākusi.

93
Pēc temata
ASV: krievi jāpiespiež pie sienas, uzvara ir tuva
Polijas lielā kļūda
Trešais – liekais: Krievija varētu pārtraukt gāzes tranzītu caur Poliju
Nožēlojis PSRS grēkus. Kam īsti piekritis Vladimirs Zeļenskis Polijā
Spuldze, foto no arhīva

Zviedrijā parādījies "sapņu darbs" ar atalgojumu 2300 dolāri mēnesī

6
(atjaunots 15:12 06.06.2020)
Zviedrijā tiek meklēts darbinieks, kura pienākums būs ieslēgt un izslēgt gaismu Korsvegenas stacijā.

RĪGA, 6. jūnijs - Sputnik. Zviedrijā parādījusies vakance, kuras ietvaros darbinieka pienākums būs tikai ieslēgt un izslēgt gaismu Korsvegenas stacijā darba dienas sākumā un beigās, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Sveriges Radio.

Projekts ieguvis nosaukumu "Mūžīgais amats". Saskaņā ar projekta autoru, mākslinieku Simona Goldinga un Jakoba Sennebjū vārdiem, viņi ir gatavi maksāt fiksētu algu 2,3 tūkstošu dolāru apmērā. Darbinieks jebkurā brīdī varēs pamest šo vietu, taču viņš var palikt amatā līdz dzīves beigām. Projekta plānotais termiņš – 120 gadi.

Stacijas būvdarbi tiks pabeigti tikai 2026. gadā. Tomēr jau tagad vakantajai vietai pieteikušies 175 interesenti ne tikai no Zviedrijas, bet arī no ASV, Taivānas un Filipīnām. Mākslinieki atzīmēja, ka darbiniekam nāksies dzīvot Gēteborgā, tomēr viņi ir gatavi izskatīt jautājumu par izraudzītā kandidāta pārvākšanos uz šo pilsētu.

Saskaņā ar autoru ieceri, mākslas eksperimenta mērķis ir piesaistīt uzmanību sabiedrībā augošajai nevienlīdzībai.

6
Pēc temata
Pārvākties uz Londonu un iekārtoties darbā. Vai ir to vērts?
Zombiju apokalipse, jeb sapņu darbs
Caurules gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbiem. Foto no arhīva

Deputāts: Vācija var aplikt ar soda nodevām gāzi no ASV

12
(atjaunots 12:57 06.06.2020)
ASV darbības "Ziemeļu straumes 2" jautājumā pārkāpj ES suverenitāti. Ja Vašingtonas spiediens turpināsies, Vācija var aplikt ar soda nodevām gāzi no ASV.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Vācija var noteikt soda nodevas gāzei no ASV, ja Vašingtona turpinās spiedienu pret "Ziemeļu straumi 2", sarunā ar RIA Novosti pastāstīja Bundestāga Enerģētikas  komitejas vadītājs Klauss Ernsts.

"Ja tas (ASV rīcība projekta aspektā – red.) beidzot netiks pārtraukts, mums būs jāapdomā nopietni pasākumi, lai sevi aizsargātu. Piemēram, iespējamas soda nodevas ASV dabasgāzei," teica politiķis.

Pēc viņa vārdiem, ASV rīcību pret "Ziemeļu straumi 2" vairs nevar uztvert kā draudzīgu aktu, tā apdraud Vācijas un Eiropas Savienības suverenitāti.

Iepriekš ASV Senātā tika iesniegts likumprojekts par sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2", kas izstrādāts ar mērķi "precizēt un paplašināt" esošos ierobežojošos pasākumus. Likumprojektu atbalstījuši pieci senatori no abām partijām, ieskaitot ietekmīgo Teksasas pārstāvi Tedu Krūzu.

"Partijas un abas Kongresa palātas ir vienisprātis - "Ziemeļu straume 2" nopietni kaitē Amerikas nacionālajai drošībai un to nedrīkst pabeigt," sakarā ar likumprojekta iesniegšanu skaidroja Teds Krūzs. Pēc viņa vārdiem, "jaunais likumprojekts skaidri un galīgi izskaidros, ka tie, kas jebkādā veidā saistīti ar gāzesvada būvdarbiem, nekavējoties saņems ASV sankcijas."

Cita starpā dokuments paredz iespēju ieviest sankcijas pret kompānijām, kas sniedz pie cauruļvada strādājošo kuģu apdrošināšanas un pārapdrošināšanas pasākumus. Tāpat paredzēta iespēja ieviest sankcijas pret tiem, kas sniedz izmēģinājumu, inspekciju vai sertifikācijas pakalpojumus cauruļvada būvdarbu dalībniekiem. "Nord Stream 2 AG" oficiālais pārstāvis Jenss Millers paziņoja, ka kompānija vērtē ASV likumprojekta iespējamās sekas.

"Rietumeiropas enerģētikas kompānijas no Austrijas, Vācijas, Francijas un Nīderlandes investējušas projektā gandrīz pa 1 miljardam eiro katra. Projekta pabeigšanā ieinteresētas vēl vairāk nekā 1000 kompānijas no 25 valstīm. Centieni likt šķēršļus šim svarīgajam projektam demonstrē, ka nepārprotami tiek ignorētas Eiropas individuālo un rūpniecisko patērētāju intereses, kuri būs spiesti maksāt par gāzi miljardiem eiro vairāk, ja gāzesvads netiks uzbūvēts, kā arī noniecina Eiropas Savienības tiesības pašai lemt par savu enerģētisko nākotni," piezīmēja Millers.

"Gazprom" sadarbībā ar Eiropas kompānijām Shell, OMV, Engie, Uniper un Wintershall būvē gāzesvadu "Ziemeļu straume 2" Baltijas jūras dibenā. Darbus bija plānots pabeigt jau pērn, taču decembrī ASV ieviesa sankcijas pret projekta dalībniekiem Eiropā, un Šveices uzņēmums "Allseas" izveda savus kuģus no Baltijas. "Gazprom" informē, ka vēl jāizbūvē 160 kilometri cauruļvada (tā kopējais garums – 2460 km).

Maskava informēja, ka ASV eksteritoriālās sankcijas pret Eiropas uzņēmumiem ir nepieņemamas. Maskavu atbalstīja Berlīne un Vīne. Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka valsts var pabeigt "Ziemeļu straumes 2"būvdarbus saviem spēkiem. Vācijas kanclere Angela Merkele apliecināja, ka valsts atbalstīs projektu.

ASV liek šķēršļus "Ziemeļu straumes 2" īstenošanai, jo jaunais cauruļvads it kā pastiprināšot Eiropas enerģētikas atkarību no Krievijas. Pie tam ASV prezidents Donalds Tramps norāda, ka labākais veids, kā atbrīvoties no minētās atkarības, esot amerikāņu SDG. Krievija kategoriski noliedza tēzes par atkarības pieaugumu. Maskava uzsvēra, ka gāzes transportēšanas maršrutu diversifikācija ļaus mazināt tranzīta riskus un padarīs drošāku gāzes apgādi Eiropā.

12
Tagi:
gāze, ASV, Vācija
Pēc temata
Mazināja riskus: kuģis, kas spēj pabeigt "Ziemeļu straumi 2", nomainījis īpašnieku
Eksperts paskaidroja, kāpēc ASV vajadzīgas jaunas sankcijas pret "krievu cauruli"
"Gazprom" cauruļvadu izbūves kuģis "Akademik Cherskiy" jau atrodas Vācijā
Miljards dolāru apmaiņā pret "Ziemeļu straumes 2" apturēšanu: ASV spēlē uz visu banku
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Krievijas politiķis prognozēja tālāko situāciju ASV

0
(atjaunots 15:21 06.06.2020)
Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs uzskata, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām.

RĪGA, 6. jūnijs — Sputnik. Krievijas Federācijas padomes Informācijas politikas un sadarbības ar medijiem komisijas vadītājs Aleksejs Puškovs novērtēja tālākās notikumu attīstības izredzes ASV, vēsta RIA Novosti.

Kopš maija beigām virknē lielāko pilsētu ASV notiek protesta akcijas un nekārtības, kas izcēlušās pēc afroamerikāņa Džordža Floida nāves aresta laikā. Viens no policistiem, kurš aizturēšanas laikā vairākas minūtes ar ceļgalu saspieda Floida plecu, apsūdzēts par slepkavību, trīs citi – par līdzdalību slepkavībā.

Intervijā "Parlamentskaja gazeta" senators norādīja, ka situācija stabilizēsies pirms prezidenta vēlēšanām. Tomēr šoreiz aizdomās turamos likumsargus neizdosies atbrīvot no atbildības par cilvēka nāvi, tiesas process būs stingrs un, domājams, demonstratīvs, uzskata politiķis.

"ASV etniskā "bumba" sprāgst regulāri. Tāpēc nedomāju, ka mēs stāvam uz amerikāņu sociālās revolūcijas sliekšņa. Manuprāt, protesti sāks noklust: marodierus pārvarēs, huligānus iesēdinās, un situācija kopumā stabilizēsies ilgi pirms 2020. gada prezidenta vēlēšanām," teica Puškovs.

Viņš piebilda, ka protestu radītais efekts varētu pazust jau līdz novembrim, tomēr tas diezin vai palīdzēs Savienotajām Valstīm izvairīties no rasu konfliktiem nākotnē.

0
Tagi:
politika, ASV, Krievija
Pēc temata
Polijas izdevums: ASV imidžs grūst acu priekšā
Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām
"Domājams, krievi": uzlauzts ASV absolūtais ierocis
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"