Pircējs veikalā, foto no arhīva

Uzzināt savu cenu: eksperti aprēķināja dzīves izmaksas Latvijā

101
(atjaunots 16:24 09.02.2020)
Kā cenas visā Latvijā izskatās pasaules mērogā? Par cik ir dzīve Latvijā ir dārgāka, nekā citās pasaules valstīs?

RĪGA, 9. februāris – Sputnik. Nesen mēs rakstījām par to, ka pārtikas produkti Rīgā ir visdārgākie, salīdzinot ar Lietuvas un Igaunijas galvaspilsētām. Kāda tad ir cenas attiecība produktiem salīdzinājumā ar visu pasauli.

Attiecīgu pētījumu nesen publicēja amerikāņu izdevumā CeoWorld Magazine. Šajā 132 valstu reitingā Latvija ieņēma 58. vietu, nonākot starp Saūda Arābiju un Kambodžu. Igaunija ir 50. vietā (dārgākā bijušās PSRS republiku vidū), Lietuva – 66. vietā, raksta bb.lv.

Pētījuma autori par pamatu paņēma cenu līmeni Ņujorkā, novērtējot to ar 100 ballēm.

Dzīves izmaksu ziņā Latvija tika novērtēta ar 47,49 ballēm. Tas nozīmē, ka valstī dzīve ir divas reizes lētāka, nekā Dzeltenā velna pilsētā.

Mājokļa īres maksas līmeņa ziņā Latvija ieguva vien 12,34 balles. Tātad tas nozīmē, ka mājoklis šeit ir gandrīz 10 reizes lētāks, nekā Ņujorkā.

Pārtikas produktu cenu līmeņa ziņā Latvija ieguva 34,85 balles. Restorānu ēdiena cenas ziņā – 42,88. Iedzīvotāju pirktspējas indekss sastādīja 52,48 balles.

Šveices standarts

Reitinga līderis ir Šveice. Dzīves izmaksas tur novērtētas ar 122,4 ballēm attiecībā pret Ņujorku. Tas arī neizbrīna – vidējā alga Šveicē sastāda 6000 eiro, un viesstrādnieku lomā tur ir nevis ukraiņi vai poļi, bet gan vācieši, itāļi un franči.

Tālāk dzīves dārdzības ziņā seko Norvēģija, Islande, Japāna un Dānija. Tāpat desmitniekā iekļuva Bahamu salas, Luksemburga, Izraēla, Singapūra un Dienvidkoreja.

Krievija ieņēma 82. vietu, piekāpjoties Polijai, taču apsteidzot Botsvānu.

Baltkrievija un Ukraina reitingā nokļuva attiecīgi 101. un 107. vietā.

Sarakstu noslēdz Uzbekistāna, Sīrija, Indija, Afganistāna un Pakistāna.

Īpaša vieta

Attiecībā uz mājokli. Patiesībā Latvijā, sevišķi Rīgā, tas nemaz nav tik lēts. Vienkārši Ņujorka ir īpaša pilsēta. Tur īre maksā vienkārši neiedomājamu naudu. Pat Šveicē ar tās milzīgajām algām mājoklis ir divas reizes lētāks. Lieta tajā, ka Lielais ābols pievelk cilvēkus no visas pasaules un sniedz tiem iespēju ātri kļūt bagātiem un slaveniem. Neviena pasaules pilsēta šajā ziņā nevar ar to sacensties. Taču par to ir jāmaksā, un ir jāmaksā daudz.

Kompānija Deloitte aprēķināja (tas bija pētījums pēc 2018. gada apkopotajiem datiem), ka, lai iegādātos vidēja izmēra dzīvokli (70 kvadrātmetri), Latvijā jābūt vismaz summai, kas ir vienāda ar 10,1 vidējo gada algu. Nepieejamāks mājoklis Eiropā ir tikai Čehijā – 11,2 gada algas. Toties Portugālē jaunajam mājoklim būs nepieciešamas vien 3,8 gada algas.

Runājot par absolūtajiem skaitļiem, kā jau varēja cerēt, pats dārgākais mājoklis ir Parīzē un Londonā. Tās ar lielu izrāvienu ieņem līderpozīcijas Eiropas dārgākā nekustamā īpašuma pilsētu sarakstā. Tā, Francijas galvaspilsētā (bez piepilsētām) kvadrātmetra cena jaunbūvēs sastāda vidēji 12 910 eiro, Londonā – 11 185 eiro.

101
Pēc temata
"Nāciet pēc 197 dienām": par cenām, rindām un jauno medicīnas reformu Latvijā
Atkal krievi? Twitter lietotāji cenšas noskaidrot, kādēļ sviests Latvijā ir zelta cenā
Latvijas iezemiešiem vēlas "iesmērēt" Amerikas SDG: deputāts par projekta cenu Skultē
Caurules gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbiem. Foto no arhīva

Deputāts: Vācija var aplikt ar soda nodevām gāzi no ASV

5
(atjaunots 12:57 06.06.2020)
ASV darbības "Ziemeļu straumes 2" jautājumā pārkāpj ES suverenitāti. Ja Vašingtonas spiediens turpināsies, Vācija var aplikt ar soda nodevām gāzi no ASV.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Vācija var noteikt soda nodevas gāzei no ASV, ja Vašingtona turpinās spiedienu pret "Ziemeļu straumi 2", sarunā ar RIA Novosti pastāstīja Bundestāga Enerģētikas  komitejas vadītājs Klauss Ernsts.

"Ja tas (ASV rīcība projekta aspektā – red.) beidzot netiks pārtraukts, mums būs jāapdomā nopietni pasākumi, lai sevi aizsargātu. Piemēram, iespējamas soda nodevas ASV dabasgāzei," teica politiķis.

Pēc viņa vārdiem, ASV rīcību pret "Ziemeļu straumi 2" vairs nevar uztvert kā draudzīgu aktu, tā apdraud Vācijas un Eiropas Savienības suverenitāti.

Iepriekš ASV Senātā tika iesniegts likumprojekts par sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2", kas izstrādāts ar mērķi "precizēt un paplašināt" esošos ierobežojošos pasākumus. Likumprojektu atbalstījuši pieci senatori no abām partijām, ieskaitot ietekmīgo Teksasas pārstāvi Tedu Krūzu.

"Partijas un abas Kongresa palātas ir vienisprātis - "Ziemeļu straume 2" nopietni kaitē Amerikas nacionālajai drošībai un to nedrīkst pabeigt," sakarā ar likumprojekta iesniegšanu skaidroja Teds Krūzs. Pēc viņa vārdiem, "jaunais likumprojekts skaidri un galīgi izskaidros, ka tie, kas jebkādā veidā saistīti ar gāzesvada būvdarbiem, nekavējoties saņems ASV sankcijas."

Cita starpā dokuments paredz iespēju ieviest sankcijas pret kompānijām, kas sniedz pie cauruļvada strādājošo kuģu apdrošināšanas un pārapdrošināšanas pasākumus. Tāpat paredzēta iespēja ieviest sankcijas pret tiem, kas sniedz izmēģinājumu, inspekciju vai sertifikācijas pakalpojumus cauruļvada būvdarbu dalībniekiem. "Nord Stream 2 AG" oficiālais pārstāvis Jenss Millers paziņoja, ka kompānija vērtē ASV likumprojekta iespējamās sekas.

"Rietumeiropas enerģētikas kompānijas no Austrijas, Vācijas, Francijas un Nīderlandes investējušas projektā gandrīz pa 1 miljardam eiro katra. Projekta pabeigšanā ieinteresētas vēl vairāk nekā 1000 kompānijas no 25 valstīm. Centieni likt šķēršļus šim svarīgajam projektam demonstrē, ka nepārprotami tiek ignorētas Eiropas individuālo un rūpniecisko patērētāju intereses, kuri būs spiesti maksāt par gāzi miljardiem eiro vairāk, ja gāzesvads netiks uzbūvēts, kā arī noniecina Eiropas Savienības tiesības pašai lemt par savu enerģētisko nākotni," piezīmēja Millers.

"Gazprom" sadarbībā ar Eiropas kompānijām Shell, OMV, Engie, Uniper un Wintershall būvē gāzesvadu "Ziemeļu straume 2" Baltijas jūras dibenā. Darbus bija plānots pabeigt jau pērn, taču decembrī ASV ieviesa sankcijas pret projekta dalībniekiem Eiropā, un Šveices uzņēmums "Allseas" izveda savus kuģus no Baltijas. "Gazprom" informē, ka vēl jāizbūvē 160 kilometri cauruļvada (tā kopējais garums – 2460 km).

Maskava informēja, ka ASV eksteritoriālās sankcijas pret Eiropas uzņēmumiem ir nepieņemamas. Maskavu atbalstīja Berlīne un Vīne. Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka valsts var pabeigt "Ziemeļu straumes 2"būvdarbus saviem spēkiem. Vācijas kanclere Angela Merkele apliecināja, ka valsts atbalstīs projektu.

ASV liek šķēršļus "Ziemeļu straumes 2" īstenošanai, jo jaunais cauruļvads it kā pastiprināšot Eiropas enerģētikas atkarību no Krievijas. Pie tam ASV prezidents Donalds Tramps norāda, ka labākais veids, kā atbrīvoties no minētās atkarības, esot amerikāņu SDG. Krievija kategoriski noliedza tēzes par atkarības pieaugumu. Maskava uzsvēra, ka gāzes transportēšanas maršrutu diversifikācija ļaus mazināt tranzīta riskus un padarīs drošāku gāzes apgādi Eiropā.

5
Tagi:
gāze, ASV, Vācija
Pēc temata
Mazināja riskus: kuģis, kas spēj pabeigt "Ziemeļu straumi 2", nomainījis īpašnieku
Eksperts paskaidroja, kāpēc ASV vajadzīgas jaunas sankcijas pret "krievu cauruli"
"Gazprom" cauruļvadu izbūves kuģis "Akademik Cherskiy" jau atrodas Vācijā
Miljards dolāru apmaiņā pret "Ziemeļu straumes 2" apturēšanu: ASV spēlē uz visu banku
 ZAZ-965 Zaporožec

Kuprainais "Zaporožecs" tiek pārdots par jaunas Toyota cenu

6
(atjaunots 12:51 06.06.2020)
Sludinājuma autors apraksta Zaporožecu kā lētāko padomju automašīnu, kas tika ražota līdzīga itāļu mazlitrāžas mašīnai Fiat 600.

RĪGA, 6. jūnijs - Sputnik. Masačūsetsas štatā ASV publicēts sludinājums, kura autors piedāvā iegādāties ZAZ-965 "Zaporožec" par 18 tūkstošiem dolāru, vēsta RIA Novosti.

Salīdzinājumam jāpiebilst, ka par līdzīgu summu Savienotajās Valstīs iespējams iegādāties jaunu Toyota Corolla bāzes komplektācijā.

Sludinājuma autors apraksta Zaporožecu kā lētāko padomju automašīnu, kas tika ražota līdzīga itāļu mazlitrāžas mašīnai Fiat 600.

Par savu ārējo izskatu PSRS laikos par "kupraino" iedēvētās automašīnas nobraukums ir 52 tūkstoši kilometru.

ASV padomju automašīnas ļoti interesē kolekcionārus, un bieži vien to īpašnieki pieprasa cenu, kas sasniedz jaunas automašīnas vērtību.

6
Tagi:
automašīnas
Pēc temata
Video fakts: ziemas driftings ar "Žiguļiem" pa Irkutskas ūdenskrātuves ledu
Visi četri riteņi: retro automobiļu muzeji
Rīgas mikroautobuss. Foto no arhīva

Lai patiešām būtu komfortabli: atceltas atlaides visiem Rīgas mikroautobusiem

0
(atjaunots 13:09 06.06.2020)
Iepriekš "Rīgas mikroautobusu satiksme" bija astoņi maršruta autobusi ar atlaidēm, tagad nebūs neviena. Tas viss – tikai pasažieru komforta labad, apgalvo uzņēmums.

RĪGA, 6. jūnijs – Sputnik. Atlaides brauciena maksai tiks atceltas visos "Rīgas mikroautobusu satiksme" (RMS) maršrutos, informēja Rīgas domes Satiksmes departaments, vēsta Press.lv.

Brauciena maksas atlaides tiks saglabātas tikai I un II grupas invalīdiem.

Iepriekš atlaides bija pieejamas astoņos mikrotautobusu maršrutos.

Uzņēmums paskaidroja, ka pārvietošanās ar mikroautobusiem ir augsta servisa pakalpojums un uzņēmums jau vairākkārt atcēlis atlaides dažos maršrutos.

Tas veikts, lai cilvēki, kuri maksā pilnu brauciena maksu, patiešām varētu ērti pārvietoties pa pilsētu, skaidroja RMS.

Mikroautobusu pārvadājumi Rīgā bija pārtraukti, ņemot vērā Covid-19 pandēmiju, un vēl līdz šim nav atsākti.

No 27. marta tika atceltas atlaides Rīgas pašvaldības transportā, ņemot vērā koronavīrusa pandēmiju. No 1. jūnija daļa atlaižu atjaunojās. Piemēram, nestrādājošie pensionāri, kuru dzīvesvieta reģistrēta Rīgā, var izmantot bezmaksas braucienus tikai darba dienās no pl. 10:00 līdz 15:00.

0
Tagi:
Rīgas dome, sabiedriskais transports
Pēc temata
"Rīgas satiksme": vienādojums, kur visi ir nezināmie
Sēdi mājās: Rīgā slēgti maršruta autobusu reisi
Kurš būs ieguvējs sakarā ar atvieglojumu atcelšanu minibusos un cik Rīga ietaupīs
Rīgas dome pastāstīja, kad atjaunosies atlaides pensionāriem sabiedriskajā transportā