Pircējs veikalā, foto no arhīva

Uzzināt savu cenu: eksperti aprēķināja dzīves izmaksas Latvijā

111
(atjaunots 16:24 09.02.2020)
Kā cenas visā Latvijā izskatās pasaules mērogā? Par cik ir dzīve Latvijā ir dārgāka, nekā citās pasaules valstīs?

RĪGA, 9. februāris – Sputnik. Nesen mēs rakstījām par to, ka pārtikas produkti Rīgā ir visdārgākie, salīdzinot ar Lietuvas un Igaunijas galvaspilsētām. Kāda tad ir cenas attiecība produktiem salīdzinājumā ar visu pasauli.

Attiecīgu pētījumu nesen publicēja amerikāņu izdevumā CeoWorld Magazine. Šajā 132 valstu reitingā Latvija ieņēma 58. vietu, nonākot starp Saūda Arābiju un Kambodžu. Igaunija ir 50. vietā (dārgākā bijušās PSRS republiku vidū), Lietuva – 66. vietā, raksta bb.lv.

Pētījuma autori par pamatu paņēma cenu līmeni Ņujorkā, novērtējot to ar 100 ballēm.

Dzīves izmaksu ziņā Latvija tika novērtēta ar 47,49 ballēm. Tas nozīmē, ka valstī dzīve ir divas reizes lētāka, nekā Dzeltenā velna pilsētā.

Mājokļa īres maksas līmeņa ziņā Latvija ieguva vien 12,34 balles. Tātad tas nozīmē, ka mājoklis šeit ir gandrīz 10 reizes lētāks, nekā Ņujorkā.

Pārtikas produktu cenu līmeņa ziņā Latvija ieguva 34,85 balles. Restorānu ēdiena cenas ziņā – 42,88. Iedzīvotāju pirktspējas indekss sastādīja 52,48 balles.

Šveices standarts

Reitinga līderis ir Šveice. Dzīves izmaksas tur novērtētas ar 122,4 ballēm attiecībā pret Ņujorku. Tas arī neizbrīna – vidējā alga Šveicē sastāda 6000 eiro, un viesstrādnieku lomā tur ir nevis ukraiņi vai poļi, bet gan vācieši, itāļi un franči.

Tālāk dzīves dārdzības ziņā seko Norvēģija, Islande, Japāna un Dānija. Tāpat desmitniekā iekļuva Bahamu salas, Luksemburga, Izraēla, Singapūra un Dienvidkoreja.

Krievija ieņēma 82. vietu, piekāpjoties Polijai, taču apsteidzot Botsvānu.

Baltkrievija un Ukraina reitingā nokļuva attiecīgi 101. un 107. vietā.

Sarakstu noslēdz Uzbekistāna, Sīrija, Indija, Afganistāna un Pakistāna.

Īpaša vieta

Attiecībā uz mājokli. Patiesībā Latvijā, sevišķi Rīgā, tas nemaz nav tik lēts. Vienkārši Ņujorka ir īpaša pilsēta. Tur īre maksā vienkārši neiedomājamu naudu. Pat Šveicē ar tās milzīgajām algām mājoklis ir divas reizes lētāks. Lieta tajā, ka Lielais ābols pievelk cilvēkus no visas pasaules un sniedz tiem iespēju ātri kļūt bagātiem un slaveniem. Neviena pasaules pilsēta šajā ziņā nevar ar to sacensties. Taču par to ir jāmaksā, un ir jāmaksā daudz.

Kompānija Deloitte aprēķināja (tas bija pētījums pēc 2018. gada apkopotajiem datiem), ka, lai iegādātos vidēja izmēra dzīvokli (70 kvadrātmetri), Latvijā jābūt vismaz summai, kas ir vienāda ar 10,1 vidējo gada algu. Nepieejamāks mājoklis Eiropā ir tikai Čehijā – 11,2 gada algas. Toties Portugālē jaunajam mājoklim būs nepieciešamas vien 3,8 gada algas.

Runājot par absolūtajiem skaitļiem, kā jau varēja cerēt, pats dārgākais mājoklis ir Parīzē un Londonā. Tās ar lielu izrāvienu ieņem līderpozīcijas Eiropas dārgākā nekustamā īpašuma pilsētu sarakstā. Tā, Francijas galvaspilsētā (bez piepilsētām) kvadrātmetra cena jaunbūvēs sastāda vidēji 12 910 eiro, Londonā – 11 185 eiro.

111
Pēc temata
"Nāciet pēc 197 dienām": par cenām, rindām un jauno medicīnas reformu Latvijā
Atkal krievi? Twitter lietotāji cenšas noskaidrot, kādēļ sviests Latvijā ir zelta cenā
Latvijas iezemiešiem vēlas "iesmērēt" Amerikas SDG: deputāts par projekta cenu Skultē
Covid-19 testi, foto no arhīva

Inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits pasaulē pārsniedzis 18 miljonus

2
(atjaunots 12:27 03.08.2020)
Visvairāk ar Covid-19 inficēto un no šīs slimības mirušo atzīmēts ASV, vēsta amerikāņu pētījumu centrs.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Ar jauno koronavīrusu apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits pasaulē pārsniedzis 18 miljonus, vēsta Džona Hopkinsa universitāte.

Džona Hopkinsa universitāte ir viena no lielākajām ASV privātajām augstskolām. Tās pētījumu centrs kopš 2019. gada summē datus par inficēšanos ar Covid-19, kas ir iegūti no federālajām un vietējām varasiestādēm, kā arī medijiem un citiem atvērtiem avotiem.

Saskaņā ar datiem uz plkst. 5:34, koronavīrusa inficēšanās gadījumu skaits pasaulē sasniedza 18 017 556. Pēc universitātes sniegtās informācijas, miruši bija 687 930 cilvēki ar Covid-19. Izveseļojās 10 649 108 cilvēki.

Visvairāk saslimušo ir ASV – 4,4 miljoni cilvēku. Otrajā vietā ir Brazīlija – 2,7 miljoni cilvēku, trešajā – Indija (1,8 miljoni). Savienotās Valstis ieņem līderpozīcijas arī pēc letālu gadījumu skaita – 154 tūkstoši mirušo. Aiz tām seko Brazīlija (94 tūkstoši) un Meksika (47 tūkstoši).

Iepriekš Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Ārkārtējā komiteja paziņoja, ka koronavīrusa pandēmija pasaulē joprojām ir ārkārtēja situācija sabiedriskās veselības aprūpes nozarē un tā turpināsies ilgāku laiku.

Pagājušajā nedēļā Krievijā paziņoja par vakcīnas pret koronavīrusu klīnisko pētījumu pabeigšanu, kuru izstrādāja N. Gamaleja vārdā nosauktais Nacionālais epidemioloģijas un mikrobioloģijas pētnieciskais centrs. Krievijas Veselības ministrijas vadītājs Mihails Muraško paskaidroja, ka pašlaik notiek dokumentu sagatavošana preparāta reģistrācijai. Pēc reģistrācijas plānots veikt masveida iedzīvotāju vakcināciju. Vakcīnas pielietošanas sākums jau ir ieplānots uz oktobri.

2
Tagi:
pandēmija, pasaule, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Krievijā nosauca masveida vakcinācijas pret koronavīrusu uzsākšanas termiņus
Situācijas ar Covid-19 dēļ Lietuva aizliedza iebraukšanu desmit valstu iedzīvotājiem
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Latvija mīkstina sociālās distancēšanās prasības
PVO galvenā mītne, foto no arhīva

PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē

9
(atjaunots 11:01 03.08.2020)
Situācija pasaulē joprojām ir ārkārtēja, atzīmēja komitejā un izteica atzinību partneriem par pūlēm cīņā ar Covid-19.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Ārkārtēja komiteja paziņoja, ka pasaules sabiedriskās veselības aprūpes nozarē situācija ar koronavīrusa pandēmiju joprojām ir ārkārtēja un tā turpināsies ilgāku laiku.

Tāpat komiteja izteica atzinību PVO un partneriem par pūlēm cīņā ar Covid-19 pandēmiju un "atzīmēja šīs pandēmijas gaidāmo ilgstošumu". Tā norādīja uz konsekventu kopienu pūliņu, kā arī nacionālo, reģionālo un globālo pasākumu cīņā ar slimību.

Pasaules Veselības organizācijas vadītājs Tedross Gebrejesuss, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Komiteja vienbalsīgi piekrita tam, ka pandēmija joprojām rada ārkārtēju situāciju sabiedriskās veselības aprūpes nozarē, kurai ir starptautiska nozīme, un piedāvāja PVO ģenerāldirektoram rekomendācijas," citē paziņojuma tekstu RIA Novosti.

Tāpat komiteja aicināja jauniešus aktīvi piedalīties slimības izplatības novēršanā.

Saskaņā ar PVO datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 17,6 miljoni koronavīrusa gadījumu, vairāk nekā 680 tūkstoši cilvēku ir miruši. Līderi reģistrēto inficēšanās gadījumu skaita ziņā ir ASV – vairāk nekā 4,5 miljoni.

9
Tagi:
pandēmija, koronavīruss, Pasaules Veselības organizācija
Pēc temata
PVO nosaukusi četrus koronavīrusa izplatības scenārijus pasaulē
PVO informē, ka koronavīrusa pandēmijas izplatība pasaulē paātrinās
Pasaulē iestājas jauna bīstama fāze: PVO vadītājs paudis viedokli par Covid-19
Bankas ABLV logo, foto no arhīva

Simtiem dosjē lappušu: pārbauda ABLV noguldītājus un vai viņiem atgriezīs naudu

0
(atjaunots 14:37 03.08.2020)
Gan likvidatoru, gan konsultantu darba temps norāda uz to, ka līdz nākamā gada beigām visas pārbaudes tiks pabeigtas, paziņoja bankas likvidators Andris Kovaļčuks.

RĪGA, 3. augusts – Sputnik. Likvidējamās ABLV Bank ieplānotās kreditoru pārbaudes plānots pabeigt līdz nākamā gada beigām, savukārt norēķinus – līdz 2022. gada beigām, paziņoja bankas likvidators Andris Kovaļčuks, vēsta BNN.

Pēc viņa sacītā, līdz jūnija beigām vairāk nekā 14 tūkstoši bijušo bankas klientu pilnībā atguva savus noguldījumus, šobrīd notiek vēl vairāk nekā 3000 kontu pārbaude.

"Mēs tiešām ļoti strādājam, lai 2021. gada beigās pabeigtu visas pārbaudes un līdz 2022. gada beigām pabeigtu visus norēķinus ar kreditoriem. Protams, ar atrunu, ka tie ir no mūsu darba atkarīgie termiņi. Jautājumi, kuri nonāks tiesās, jau ir ārpus mūsu kontroles. Taču visi kreditori, kuri spēs iziet pārbaudes vai jau pirmajā līdzekļu iesaldēšanas stadijā, ja tāda būs, atbildēt uz jautājumiem, uz kuriem trūkst atbilžu, līdzekļus saņems līdz 2022. gada beigām," sacīja Kovaļčuks.

Viņš uzskata, ka klientu pārbaudēs pats galvenais ir informācijas apjoms par katru no klientiem. "Ja mēs izdrukātu visu informāciju, kas par vienu lielo klientu kādam ir jāizlasa, jāizvērtē un galā jāizdara secinājumi, tad tās ir simtiem lapaspušu," pateica Kovaļčuks.

Viņš piebilda, ka informācijas izpētes procesā rodas jautājumi klientiem ar lūgumu kaut ko precizēt, paskaidrot. Ja atbildes tiek saņemtas ātri un precīzi, tad process notiek ātrāk. "Ja atbildes ir neprecīzas, nāk lēni vai nenāk vispār, tad, protams, viss notiek lēnāk," paskaidroja Kovaļčuks.

2018. gada februārī ASV Finanšu ministrija apsūdzēja ABLV, tobrīd otro lielāko banku Latvijā, kura bija lielākā neatkarīgā privātā banka valstī, naudas atmazgāšanā, saiknē ar sakariem ar Ziemeļkorejas transakcijām un ierēdņu uzpirkšanā. Banka pieņēma lēmumu par pašlikvidāciju, jo to nenolēma neglābt nedz ECB, nedz Latvijas Banka. Fizisko personu noguldījumus līdz 100 tūkstošiem eiro sāka izmaksāt praktiski uzreiz, taču lielākiem – un juridisko personu noguldījumiem – tiek rīkota pārbaude pēc apstiprinātas metodoloģijas.

ABLV Bank turpina cieši sadarboties ar visām iesaistītajām pusēm, tai skaitā ar valsts iestādēm un amatpersonām, lai nodrošinātu caurspīdīgu un atvērtu likvidācijas procesu. Ernst & Young komanda turpina rīkot neatkarīgas kreditoru pārbaudes atbilstoši prasībām, kuras aprakstītas regulatora apstiprinātajā kreditoru pārbaudes metodoloģijā.

Savukārt Valsts policija 2019. gada oktobra sākumā paziņoja, ka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde izmeklē vairākus kriminālprocesus par ABLV Bank un tās darbinieku iespējamo lomu naudas atmazgāšanā.

0
Tagi:
Latvija, bankas
Temats:
Baņķieru nedienas Latvijā
Pēc temata
PNB, ABLV, Trasta komercbanka un Latvijas Krājbanka: kā Latvija atmaksāja ieguldījumus
Piektā daļa Latvijas uzņēmēju vēlas izvest savu naudu no valsts
Vairāk nekā miljards eiro? Cik "netīrās" naudas bija ABLV
Dievs, sargi Latviju no debiļiem: kā Krievijas pilsone Latvijā noformēja kontu bankā
ASV noliedz FKTK paziņojumus par ABLV kontu pārbaudes metodiku