Sīrijas armija Idlibas provincē, foto no arhīva

Krievijas ĀM: Idlibā gājuši bojā Krievijas un Turcijas speciālisti

38
(atjaunots 23:13 06.02.2020)
2018. gada septembrī Krievija un Turcija parakstīja vienošanos par demilitarizētās zonas izveidi Idlibā, kur dislocēti vairāk nekā desmit dažādi bruņoti formējumi.

RĪGA, 7. februāris — Sputnik. Pēdējo divu nedēļu laikā Idlibā gājuši bojā Krievijas un Turcijas karavīri, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz KF Ārlietu ministrijas sniegto informāciju.

Sīkāka informācija netiek atklāta, zināms tikai, ka incidenti notikuši teroristu augošās aktivitātes rezultātā reģionā, paziņoja ĀM. Pēdējo divu nedēļu laikā fiksēti vairāk nekā tūkstoš uzbrukumi, kuros piedalījušās teroristiskās organizācijas.

"Janvāra vidū Krievijas un Turcijas karavīri kārtējo reizi mēģināja ieviest "klusuma režīmu" Idlibas deeskalācijas zonā. Tomēr teroristi ne tikai nesamazināja savu militāro aktivitāti, bet, gluži pretēji, paplašināja uzbrukumus," precizēja diplomāti.

Resors piezīmēja, ka bojāgājušo un ievainoto skaits Sīrijas karavīru un civiliedzīvotāju vidū mērāms simtos.

Bez tam nenorimst mēģinājumi uzbrukt Krievijas aviobāzei Hmeimimā ar trieciena bezpilota lidaparātu palīdzību, konstatēja Ārlietu ministrijā.

Situācija Idlibā

2017. gada maijā Astanā (tagad – Nursultana) Krievija, Irāna un Turcija vienojās izveidot četras deeskalācijas zonas Sīrijā.

2018. gadā trīs no tām savā ziņā pārņēma Damaska. Ceturto zonu, kas atrodas Idlibas provinces un tuvējo Latākijas, Hamas un Alepo provinču teritorijā, valdības spēki vēl nav ieņēmuši, lielāko tās daļu sagrābuši teroristi no "Džebhat an Nusra" (Krievijā un vairākās citās pasaules valstīs aizliegts teroristisks grupējums).

2018. gada septembrī Krievija un Turcija parakstīja vienošanos par demilitarizētās zonas izveidi Idlibā, kur dislocēti vairāk nekā desmit dažādi bruņoti formējumi.

To starpā lielākie ir – proturcisko grupējumu savienība "Nacionālā atbrīvošanas fronte" un "Džebhat an Nusra" – kopā aptuveni 30 tūkstoši kaujinieku.

2020. gada 26. janvārī Sīrijas armija sāka uzbrukumu Alepo rietumos – teroristi ik dienas apšaudīja pilsētas dzīvojamos rajonos, uzbrukumos gājušo bojā desmitiem civiliedzīvotāju.

Situācijas eskalācijas fonā Turcija un vairāki tās partneri pārmet Damaskai un Maskavai uzbrukumus humanitārajiem objektiem un Turcijas kareivjiem. Krievija un Sīrija jau vairākkārt norādījušas, ka nestabilitāti reģionā rada teroristu darbības.

Nedēļas sākumā Turcija informēja, ka no sīriešu rokām gājuši bojā pieci karavīri.

38
Pēc temata
Upuri dzeltenos dūmos: Idlibā nofilmēts inscenēta ķīmisko vielu pielietojuma ieraksts
Tramps iesaka Erdoganam neiejaukties Lībijas iekšējās lietās
Krievijas Aizsardzības ministrija: "Baltās ķiveres" gatavo provokāciju Idlibā
Slazds ASV: pie kā novedīs Turcijas militārā operācija Sīrijas ziemeļos
Militārais eksperts Viktors Ļitovkins

Eksperts: ASV biedē Baltiju ar Krieviju, lai slēptu savus nedarbus

13
(atjaunots 10:41 05.06.2020)
ASV biedē cilvēkus Eiropā ar "Krievijas draudiem" un pieprasa aizvien jaunus izdevumus aizsardzībai: uz eiropiešu naudas rēķina plaukst amerikāņu militārā rūpniecība.

RĪGA, 5. jūnijs – Sputnik. Poļu izdevums Sieci nāca klajā ar "Krievijas uzbrukuma" scenāriju Baltijas valstīm un Polijai, stāsta Sputnik Lietuva. Slēdzieni, uz kuru pamata būvēts scenārijs, tapuši pēc Krievijas bruņoto spēku mācību, Krievijas politiķu un militārpersonu izteikumu, kā arī stratēģisko dokumentu analīzes, stāsta raksta autori.

Tamlīdzīgu analīžu un scenāriju jēga slēpjas ASV militārās rūpniecības kompleksa atbalstā, sarunā ar Sputnik Latvija paskaidroja militārais eksperts Viktors Ļitovkins.

"Krievija nevienam neuzbrūk un uzbrukt netaisās. Tikai ASV un NATO karo pēdējos 20 gadus – Dienvidslāvijā, Afganistānā, Irākā un Lībijā. Tagad viņi nelikumīgi uzturas Sīrijas teritorijā un zog tur naftu. Lai slēptu savus noziedzīgos nodarījumus, ASV apsūdz Krieviju par nosodāmiem nodomiem un biedē vienkāršos iedzīvotājus Eiropā, liekot viņiem maksāt lielāku naudu NATO," norādīja Ļitovkins.

Eksperts atzīmēja, ka NATO dalībvalstu aizsardzības izdevumi 2% apmērā no IKP amerikāņus vairs neapmierina.

"Biedējot ar Krievijas militāro agresiju, Tramps pieprasa 4% no IKP, pieprasa, lai eiropieši pirktu ASV militāro tehniku. Tāda ir ASV militārās rūpniecības kompleksu apkalpojošo pārskatu jēga. Baltijas satelīti ir gatavi pirkt amerikāņu ieročus, taču tam viņiem nav naudas, bet Polija pērk ar prieku. Vēl vairāk, Varšava gatava izdot divus miljardus dolāru amerikāņu divīzijas uzturēšanai savā teritorijā," atzīmēja Ļitovkins.

Gadu no gada NATO savelk karavīrus un militāro tehniku pie Krievijas robežām, aizbildinoties ar izdomātu Krievijas agresijas ieganstu. Maskava jau vairākkārt ir norādījusi, ka nelolo uzbrukuma plānus nevienā pasaules reģionā. Noraizējusies par NATO aktivitāti pie savām robežām, Krievija ir spiesta spert adekvātus soļus, atzīmēja valsts aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Pēc viņa vārdiem, rietumu stratēģiskais virziens patlaban rada lielākos draudus Krievijas militārajai drošībai.

13
Tagi:
Eiropa, Baltija, Krievija, ASV
Pēc temata
Bez ASV būs beigas: NATO vadītājs biedē Eiropas Savienību ar sabrukumu
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Lietuvas prezidents nosauca ASV par "faktoru Krievijas savaldīšanai"
Kā sākās karš Afganistānā
Amerikāņu karavīrs, foto no arhīva

Polijā sākušās mācības, kas varēja kļūt par ASV spēku masveida pārvietošanu uz Eiropu

6
(atjaunots 22:17 04.06.2020)
Polija informēja, ka sākas mācības Defender Europe 2020. Pirms Covid-19 pandēmijas bija plānots, ka to ietvarā notiks amerikāņu spēku lielākā pārvietošana uz Eiropu pēdējo 25 gadu laikā.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Koronavīrusa pandēmijas rezultātā NATO bija spiesta grozīt šogad ieplānoto militāro mācību programmu.

Piemēram, mācību "Defender Europe 2020" ietvaros no februāra līdz aprīlim amerikāņi plānoja pārvietot uz Eiropu 20 tūkstošus kareivju. Saskaņā ar ieceri, mācībām vajadzēja kļūt par amerikāņu karaspēka vērienīgāko dislokāciju Eiropā pēdējo 25 gadu laikā.

Tomēr iejaucās Covid-19, un termiņus nācās mainīt, mācību mērogu – ierobežot. Tomēr, spriežot pēc visa, nekādas kaites netraucēs amerikāņiem vairot savus spēkus Eiropā. Par to Polija viņiem no visas sirds pateicas.

Ceturtdien, 4. jūnijā, Polijas nacionālās aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks atklāja mācības "Defender Europe 2020", vēsta RIA Novosti.

Uzstājoties Dravas poligonā valsts ziemeļrietumos, Blaščaks "aizkustinoši" piezīmēja: "Epidēmija ir mainījusi mūsu plānus, taču pats galvenais, ka mēs zibenīgi pielāgojāmies realitātei, un poļu karaspēks ne uz mirkli nezaudēja cīņas gatavību."

Protams, aizsardzības ministrs nepiemirsa reveransu ASV bruņoto spēku vadībai. Viņš pateicās par to, ka amerikāņi ieradušies trenēties Polijā, "neskatoties uz problēmām, ar ko cīnās visa pasaule".

Protams, Covid-19 epidēmija ietekmējusi šos "treniņus". Manevros Dravas poligonā tagad piedalīsies tikai aptuveni seši tūkstoši kareivju, kuru vidū ir 2 tūkstoši poļu un 4 tūkstoši amerikāņu.

Mācībās tiks izmantoti apmēram 2 tūkstoši tehnikas vienību: 100 tanki un vairāk nekā 230 kaujas mašīnas, artilērija, raķešu kompleksi un aviācija.

Mācību galvenais mērķis esot "stratēģiskās gatavības un mijiedarbības uzlabošana, pateicoties ASV spēku ātras izvēršanas iespējai Eiropā, kā arī uzņēmējvalstu iespēju pārbaude uzņemt sabiedroto atbalstu".

Plānots izspēlēt Polijas un ASV spēku mijiedarbību, kā arī ūdenstilpes šķērsošana ar tanku un gaisa desanta spēku dalību.

Iepriekš bija plānots, ka mācībās "Defender Europe" piedalīsies aptuveni 37 tūkstoši karavīru no dažādām valstīm. Tikai amerikāņi vien plānoja izmantot 13 tūkst. tehnikas vienību.

Maskava un Minska jau ir paudušas savu viedokli par manevriem. Krievija un Baltkrievija paziņoja, ka NATO un ASV mācības ir provokatīvas un pārsvarā notiek saskaņā ar scenārijiem, kas vērsti pret Krieviju.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka plašie manevri "Defender Europe" norāda: alianse neplāno stiprināt deeskalācijas pasākumus. Viņš atzīmēja, ka Maskava nesaskata nekādas problēmas Baltijas jūras reģionā, kas prasītu militāru risinājumu.

6
Tagi:
ASV, Polija, militārās mācības, NATO
Pēc temata
Baltkrievijas prezidents informēja par mierīgāku reakciju uz NATO mācībām
Koronavīruss uzbrūk Rietumu flotēm un armijām
Politologs: ASV stratēģus Eiropā totāli sakāvis koronavīruss
ASV ierobežo mācību "Defender Europe" mērogu Lietuvā
Koronavīruss samaitājis Pentagona un NATO plānus Eiropā

Ko domājat iesākt vasarā?

0
0