Politologs, vēstures zinātņu kandidāts Mihails Smoļins

Drosmes trūkst: vēsturnieks pieķēris Lietuvas prezidentu divkosībā Holokausta dēļ

73
(atjaunots 14:37 29.01.2020)
Lietuvas valdība cenšas mazināt savu vainu par to, ka liels skaits Lietuvas pilsoņu palīdzēja nacistiem viņu noziegumos Padomju Savienības okupētajās teritorijās, uzsvēra vēsturnieks Mihails Smoļins.

RĪGA, 29. janvāris – Sputnik. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda ar dzīvesbiedri piedalījās Aušvicas koncentrācijas nometnes atbrīvošanas 75. gadadienai veltītajos pasākumos Polijā, vēstīja Sputnik Lietuva. Nausēda konstatēja, ka ieradies Polijā, lai paustu "neliekuļotu cieņu" miljoniem ebreju, kuru dzīvības aiznesis Holokausts Otrā pasaules kara gados, kā arī noliektu galvu vairāk nekā divsimt tūkstošu lietuviešu tautas upuru piemiņai.

Lietuvas vadība pūlas novelt no sevis daļu vainas par to, ka liels skaits Lietuvas pilsoņu palīdzēja nacistiem viņu noziegumos Padomju Savienības okupētajās teritorijās, sarunā ar Sputnik Lietuva norādīja politologs, vēstures zinātņu kandidāts Mihails Smoļins.

"Tas ir gļēvs mēģinājums sagrozīt vēsturi un iedvest Lietuvas pilsoņiem melīgu domu par to, ka republika bijusi gan Trešā reiha, gan Padomju Savienības upuris - sak, lietuvieši nokļuvuši starp āmuru un laktu un nevar būt ne pie kā vainīgi. Patiesībā daudzi Lietuvas pilsoņi pēc brīvas gribas kļuva par vācu fašisma sabiedrotajiem," uzsvēra Smoļins.

Tāpēc nav īsti skaisti vienuviet just līdzi, citviet – parādīt savu valsti kā Holokausta upuri, ne Otrā pasaules kara laikā pastrādāto noziegumu līdzzinātāju.

"Prezidentam trūkst drosmes skaidri skatīties uz Lietuvas vēsturi, neuzskatīt republikas iedzīvotājus par gļēvu masu, kas nepiedalījās kara notikumos. Tāda veida divkosība liecina, ka Lietuvā vēlas ieviest vēstures zināšanu informatīvo blokādi, bet ārēji piešķirt Lietuvas Republikai upura tēlu," secināja Smoļins.

Otrā pasaules kara gados Lietuvā tika noslepkavoti gandrīz 90% vietējās ebreju kopienas – apmēram 220 tūkstoši no 250 tūkstošiem cilvēku. Ebreju tautas iznīcināšanā piedalījās arī lietuvieši – nacistu kolaboranti.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, piedaloties Pasaules Holokausta piemiņas forumā Izraēlā atgādināja, ka nacistu līdzskrējēji Eiropas valstīs bieži vien nežēlībā pārspēja savus saimniekus – okupētajās PSRS teritorijās, kur viņi rīkojās, bija nogalināts lielākais skaits ebreju. 75 gadu laikā neviens hitleriešu līdzskrējējs Lietuvā nav saņēmis sodu, daudzi vēlāk padarīti par "nacionālajiem varoņiem".

Sarkanā armija 1945. gada 27. janvārī atbrīvoja "Aušvicas" (Osvencimas) nāves nometni – lielāko un visilgāk pastāvējušo nacistu koncentrācijas nometni. Dažādi dati liecina, ka Aušvicas nāves nometnēs noi 1941. līdz 1945. gadam gājuši bojā līdz 1,4 miljoni cilvēku, kuru vidū 1,1 miljons bija ebreji.

73
Pēc temata
Der Spiegel piedēvējis Aušvicas atbrīvošanu amerikāņiem
Elle zemes virsū. Ko ieraudzīja sarkanarmieši atbrīvotajā Aušvicas koncentrācijas nometnē
ASV atsūtījušas Aušvicas upuriem un atbrīvotājiem lētu pakaļdarinājumu
Vēsturnieks: Polija izmet mēslainē patiesību par Aušvicas atbrīvošanu

Global Times: Rietumi nespēj samierināties ar Krievijas pastāvēšanu

15
(atjaunots 13:07 22.04.2021)
Ķīniešu žurnālists uzskata, ka ar Maskavu notikusi ģeopolitiska traģēdija: līdz ar rietumvalstīm tai virsū "metušies" arī bijušie sabiedrotie.

RĪGA, 22. aprīlisSputnikĶīniešu žurnālists Hu Siczins savā rakstā Global Times pastāstīja, ka Krievija ir milzīgs baltais lācis, pret ko Rietumi pastāvīgi jūt nepatiku, vēsta RIA Novosti.

Žurnālists konstatēja, ka pēdējā laikā pret Kremli uzstājas valstis, kas agrāk bija PSRS sastāvā vai veidoja Varšavas līguma organizāciju. Pēc viņa domām, ar Maskavu notikusi ģeopolitiska traģēdija: līdz ar rietumvalstīm tai virsū "metušies" arī bijušie sabiedrotie.

Raksta autors atgādināja, ka, lai arī Krievija īstenojusi demokrātiskās reformas un kļuvusi par Rietumu parauga konstitucionālu valsti ar daudzpartiju sistēmu, to joprojām dēvē par "autoritatīvu" un nemana valstī notikušās pārmaiņas.

Pēc žurnālista domām, tas ir "ļoti bēdīgi". Viņš izteica pieņēmumu, ka pārmaiņas valsts politiskajā sistēmā nekādi neietekmē Rietumu viedokli: tas atkarīgs no ģeopolitisko attiecību rakstura ar Krieviju, tomēr ar tās pastāvēšanu citas valstis nevar samierināties.

15
Tagi:
Krievija, Rietumvalstis
Pēc temata
Vladimirs Putins: Krievijas nākotnes pamatā ir patriotisms
Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām
Putina preses sekretārs novērtēja aukstā kara varbūtību starp ASV un Krieviju
ASV atkal vēlas mācīt, kā dzīvot. Īpaši aicināta Krievija un Ķīna
Jurijs Svetovs

Eksperts: balagāns Čehijā un Baltijā AES dēļ vajadzīgs uzbrukumam "Rosatom"

17
(atjaunots 13:06 22.04.2021)
Skandāls Čehijā un Baltijā radīts tādēļ, ka korporācija "Rosatom" iekarojusi labu reputāciju un būvē elektrostacijas dažādās valstīs, uzskata politologs.

RĪGA, 22. aprīlis – Sputnik. Korporācija "Rosatom" tiks izslēgta no konkursa dalībnieku saraksta par AES "Dukovani" paplašināšanas būvdarbiem Čehijā, pavēstīja valsts rūpniecības un tirdzniecības ministrs Karels Havlīčeks. Pēc viņa vārdiem, ir grūti iedomāties, ka pēc nesenajiem notikumiem Krievijas valsts korporācijai tiks piedāvāts piedalīties drošības pārbaudes procesā.

Runa ir par apsūdzībām, kas Prāgā izskanējušas pret Krievijas specdienestiem – Čehijā uzskata, ka Krievijas izlūki esot organizējuši sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā.

Politologs Jurijs Svetovs intervijā radio Sputnik pastāstīja, ka tas ir uzbrukums Krievijas korporācijai, kas konkurē ekonomikai nozīmīgā nozarē.

"Mēs novērojam uzbrukumu "Rosatom" no visdažādākajām pusēm, jo tā ir sekmīga kompānija, kas iekarojusi labu reputāciju, kas būvē elektrostacijas dažādās valstīs. paskatieties uz visu balagānu, kas griežas ap AES Baltkrievijā. To uzbūvēja "Rosatom". Tās pamatos ir visas iespējamās pārbaudes izgājis projekts. Tomēr trīs Baltijas valstis pastāvīgi kliedz par to, ka AES "apdraud" visu Eiropu. Krievijai pat izvirzīta prasība, lai tā pierādītu, ka Latvijai un Lietuvai piegādātā elektrība nav ražota BelAES, jo pagaidām visi ir vienā lokā BRELL," norādīja politologs.

Pēc Svetova domām, notikumi Čehijā ir vajadzīgi, lai radītu trokšņa efektu, kas novērsīs pasaules uzmanību no situācijas Baltkrievijā un Prāgas nodoma iepirkt Krievijas vakcīnu "Sputnik V". Viņš piebilda, ka, visticamākais, šajā gadījumā triecienu saņems "Rosatom".

17
Tagi:
skandāls, Rosatom, Baltija, Čehija
Pēc temata
AES "Akkuyu": kā Krievija būvē pirmo atomstaciju Turcijā
Galvenais – lai kaimiņa govs nosprāgtu: eksperts par Lietuvas skaudību par BelAES
Kāpēc Baidenam vajadzīga krievu izraidīšana no Čehijas?
Eiropai neļauj atbrīvoties no Krievijas savaldīšanas saistībām

Arī bērni slimo ar Covid-19: infekcionisti bīstas no skolu Dziesmu svētkiem

0
(atjaunots 17:53 22.04.2021)
Bērni bieži vien smagi pārcieš Covid-19, taču Dziesmu svētku laikā viņiem būs grūtāk nekā pieaugušajiem ievērot ierobežojumus.

RĪGA, 22. aprīlis — Sputnik. Bērnu slimību speciālisti ļoti piesardzībi vērtē ieceri organizēt Skolēnu dziesmu un deju svētkus: bērniem gribas būt kopā, taču tas ir tiešs vīrusa izplatības ceļš, paziņoja LSM.lv.

Šogad Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) hospitalizēti 64 bērni ar Covid-19. Otrdien, 20. aprīlī BKUS Infektoloģijas nodaļā ārstējās 4 bērni ar Covid-19. Viens no viņiem ir tikai mēnesi vecs. Viņam ir abpusējs plaušu karsonis.

"Bērni slimo, pašlaik ir četri karantīnas nodaļā, citā nodaļā ir meitenīte, kam ir ļoti smagas sekas. Mēs nevaram teikt, ka Covid bērniem nav smaga saslimšana. Mīts par vieglu Covid-19 bērniem ir tiešām mīts. Un daļai bērnu tas norit smagi," skaidroja BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre.

"Mums ir 16 pacienti, kuriem ir multi sistēmu iekaisuma sindroms, ko saucam par Covid komplikācijām. Paiet viena, divas, četras nedēļas. Ir izslimots asimptomātiski. Un tad ir straujš veselības stāvokļa pasliktinājums. Augsta temperatūra, izsitumi," viņa piezīmēja.

Šonedēļ valdība noklausījās informāciju par iespēju šovasar organizēt XII Skolēnu dziesmu un deju svētkus. Galīgais lēmums par svētku formātu tiks pieņemts maija beigās. Likums paredz, ka Dziesmu svētki notiek Mežaparka Lielajā estrādē, taču tas šovasar nav iespējams.

Bērnu ārsti ar interesi noklausījušies ziņas par svētkiem.

"Tas, ko mēs šeit redzam, no epidemioloģiskā viedokļa, ir arī atrašanās kopā vienā transportā, ja jādomā, kā jāpārvietojas. Un ir jau arī sadzīve. Bērniem ir jāpaēd. Un jāatpūšas starp koncertiem. Bērniem pašiem par sevi ir grūti ievērot distanci. Īpaši, kad ilgi nav tikušies," sacīja Pavāre.

Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāvis Dzintars Mozgis norādīja, ka mazāki pasākumi skolēnu dziesmu svētkos varētu notikt pie 20 saslimušajiem uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Pēc viņa domām, šāds rādītājs nozīmētu, ka risks būtu zems, taču, ņemot vērā pašreizējos rādītājus, to nevarētu sasniegt pat vasaras otrajā pusē.

"Saprotams, ka risks palielinās, ja cilvēki atrodas blakus. Runa ir par bērniem, kuriem ir raksturīgs tas, ka viņi vēlas komunicēt, rotaļāties, svētku noskaņā viņi var piemirst epidemioloģiskos noteikumus," sacīja SPKC pārstāvis.

0
Tagi:
bērni, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā reģistrēti pirmie vidēji smagas Covid-19 gaitas gadījumi bērniem
"Eksperimentālā" Eirovīzija: konkurss notiks ar skatītājiem