Tranzīts

Baltkrievijas NPR saņēmusi pirmo naftas kravu no Norvēģijas

47
(atjaunots 17:19 26.01.2020)
Visa norvēģu naftas krava 86 tūkstošu tonnu apmērā nonāks naftas pārstrādes rūpnīcā tuvāko divu nedēļu laikā.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. Pirmā naftas partija no Norvēģijas nonākusi NPR "Naftan", vēsta Sputnik Baltkrievija, atsaucoties uz ziņu aģentūru BelTA.

Svētdienas rītā Novopolockas stacijā pa dzelzceļu no Klaipēdas ostas pienāca sastāvs 59 cisternu apjomā, kas piegādāja aptuveni 3,5 tūkstošus tonnu. Visa naftas krava no Norvēģijas – 86 tūkstoši tonnu, ko 23.janvārī Klaipēdā nogādāja norvēģu tankkuģis "Breiviken", nonāks uzņēmumā tuvāko divu nedēļu laikā.

Kāpēc no Norvēģijas?

Gada sākumā Baltkrievijai un Krievijai neizdevās vienoties par naftas cenām: republika atteicās maksāt piegādātājiem prēmiju 10 dolāru apmērā, pat neskatoties uz KF gatavību samazināt to līdz 6 dolāriem par tonnu pie piegādes cenas. 1. janvārī izejvielas piegādes Baltkrievijai tika pārtrauktas.

Baltkrievija iegādājās 750 tūkstošus tonnu Krievijas biznesmeņa Mihaila Gucerijeva kompānijā, kas piekrita strādāt bez prēmijas. Vienlaikus rit pārrunas ar alternatīviem naftas piegādātājiem.

Janvārī Baltkrievija cienojās par 80 tūkstošu tonnu naftas iegādi Norvēģijā – marka Johan Sverdrup ļoti līdzinās naftas markai Urals. Tā tiks piegādāta caur Klaipēdas ostu, kas gada laikā var pārkraut tikai 3,6 miljonus tonnu. Pie tam par norvēģu naftas pārkraušanu un transportēšanu Baltkrievija pārmaksā 20 dolārus par tonnu.

NPR "Naftan" pilnai slodzei vajadzīgi apmēram 9 milj. tonnu naftas gadā, tātad – 25 tūkstoši tonnu dienā. Mazirjas NPR pārstrādā apmēram 10 milj. tonnu naftas gadā. NPR produkcijas lielākā daļa – gaišie naftas produkti, pārsvarā – automašīnu degviela, tiek eksportēta.

Vai alternatīva ir?

Baltkrievija arī agrāk ir meklējusi alternatīvus naftas avotus. Piemēram, 2010. gadu sākumā valsts iepirka Venecuēlā marku Santa Barbara, taču dārgā loģistika un zemā izejvielas kvalitāte lika pāriet pie shēmas ar Azerbaidžānu. Kopā triju gadu laikā Baltkrievija iepirka Venecuēlā apmēram 3,4 miljonus tonnu. Interesanti, ka vidējā Krievijas izejvielu cena Baltkrievijai 2010. gadā sasniedza 434 dolārus, Venecuēlas – 647 dolāru.

Azerbaidžānā 2011.gadā Baltkrievija iepirka nepilnu miljonu tonnu naftas par 838 dolāriem tonnā. Salīdzinājumam: Krievijas nafta toreiz maksāja apmēram 430 dolārus tonnā. 2016. gadā Baltkrievija atkal vērsās pie Azerbaidžānas, taču iepirka naftu tikai nelielās partijās: 560 tūkstoši tonnu. 2017.gadā republika iepirka 1,4 milj. tonnu naftas Irānā.

Baltkrievijas naftas patēriņu nevar segt ne Azerbaidžāna, ne Kazahstāna, ne citas partnervalstis. Turklāt to tik un tā nāksies "atšķaidīt" ar Krievijas izejvielām, jo Baltkrievijas NPR ir pielāgotas markai Urals. Pie tam alternatīvo piegādātāju piedāvājumi vienmēr pārsniedz Krievijas cenas, ņemot vērā loģistiku, - dažkārt gandrīz divas reizes.

Pērn Baltkrievija iegādājās naftu Krievijā vidēji par 364 dolāriem tonnā. Pie tam Baltkrievija maksāja par izejvielu tikai 83% no naftas cenām pasaulē.

47
Pēc temata
Reāla nauda: Latvija iesaistās cīņā par naftas piegādēm Baltkrievijai
Latvija ir gatava pārsūknēt naftu uz Baltkrieviju
Baltkrievija atstājusi Latviju bez benzīna
Ārsts. Foto no arhīva

Vai ar koronavīrusu var slimot mūžīgi? Zinātnieki izsaka pieņēmumus

20
(atjaunots 08:27 08.03.2021)
Amerikāņu zinātnieki veica pētījumu un secināja, ka cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu var slimot ar Covid-19 daudz ilgāk nekā pārējie.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Dienvidkalifornijas Universitātes zinātnieki noskaidroja, ka daži cilvēki var slimot ar koronavīrusu ļoti ilgi, jo novājinātas imunitātes dēļ viņu organisms nespēs veidot antivielas, raksta Mixnews.lv, atsaucoties uz pētījumu medRxiv portālā.

Pētījuma autori izanalizējuši trīs cilvēku datus — divu bērnu vecumā līdz pieciem gadiem un vīrieša vecumā no 20 līdz 25 gadiem — kuri cieš no leikēmijas un bija inficēti ar Covid-19. Tika konstatēts, ka vīrusa pēdas palikušas pacientu organismā 162 dienu laikā kopš inficēšanās brīža.

Zinātnieki secināja, ka cilvēki ar novājinātu imunitāti nespēj pretoties koronavīrusam. Turklāt pētījuma dalībnieku organismos tika atrastas mutācijas, daļa no kurām var "palīdzēt" vīrusam paslēpties no imūnsistēmas.

Sakarā ar pētījuma rezultātiem, amerikāņu zinātnieki aicina pārskatīt infekcijas kontroles pasākumus pacientu ar novājinātu imunitāti kopšanai. Pēc speciālistu domām, šādiem pacientiem pastāvīgi jānovēro vīrusa iespējamās mutācijas organismā.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

20
Tagi:
zinātnieki, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Nosaukts vitamīns, kura deficīts saistīts ar smagu Covid-19 gaitu
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam
Latvijā aprēķināja, cik izmaksā Covid-19 ierobežojumi
Vīrietis ar koferi, foto no arhīva

Lido nezināmā virzienā: aviokompānija Austrālijā pārdod "noslēpumainos reisus"

18
(atjaunots 13:24 07.03.2021)
Austrālijas aviokompānija laidusi apgrozībā reisus pēc aviolidojumu "un nekurieni" piemēra, tikai Austrālijā plāno pārdot biļetes uz "noslēpumainajiem reisiem".

RĪGA, 7. marts — Sputnik. Aviokompānija Austrālijā nolēmusi izklaidēt cilvēkus, kuri ilgu laiku iztikuši bez ceļojumiem, un pārdod biļetes uz "noslēpumainajiem reisiem", stāsta RIA Novosti.

Pasažieri, pērkot biļeti uz tādu reisu, nezinās, kurp viņi lido. Zināms tikai tas, ka lidojums paredzēts kontinenta robežās, jo starptautiskās robežas ir slēgtas.

Kopā plānoti trīs šādi lidojumi ar lidmašīnām Boeing 737. Lidmašīnas izlido no Brisbenes, Sidnejas un Melburnas lidostām 27. martā, 18. aprīlī un 1. maijā.

Biļetes iespējams rezervēt jau no 4. marta. Zināms, ka lidojumu mērķis būs ārpus lielajām pilsētām.

Šī nav pirmā "noslēpumaino ceļojumu" pieredze austrāliešu aviopārvadājumiem. 90. gados tūristi lidostā tieši tāpat saņēma biļeti uz jebkuru regulāru reisu, nonāca pie mērķa, kur pavadīja veselu dienu, bet pēc tam lidoja atpakaļ.

Arī šoreiz pie mērķa tūristus gaidīs dažādas izklaides, un viņi nezinās, kādi pasākumi gaidāmi. Rezervējot biļeti viņi var cerēt tikai uz nelieliem mājieniem par to, ko ņemt līdzi bagāžā.

Latvijā tas jau ir bijis

Tādus pašus avioreisus jau pērnā gada oktobrī mēģināja ieviest citu valstu, arī Latvijas aviokompānijas. Tikai pārlidojumi bija plānoti bez pieturvietām. Saskaņā ar plāniem lidmašīnām vajadzēja lidot virs valsts vai tās kaimiņvalstu teritorijām un atgriezties izlidošanas punktā.

Tādi reisi kļuva visai populāra. Piemēram, ziņots, ka StarLux Airlines, piedāvājot biļetes, izpārdeva visas 188 vietas piecu minūšu laikā.

Rīgā "lidojumus uz nekurieni" piedāvāja tūrisma aģentūra Balt-Go. Reisa Rīga-Rīga ieplānotais ilgums – 1 stunda un 25 minūtes. Pasažieriem piedāvāja speciālu ēdienkarti ar ēdienu no 1937. gada pavārgrāmatas, ekskursijas vadītāja lomā bija aktieris Andris Bulis.

18
Tagi:
lidojumi, Austrālija
Pēc temata
Rīga pievienojās pilsētu sarakstam, no kurām ir iespējams "aizlidot uz nekurieni"
Izbeidziet izvazāt Covid-19 pa pasauli: PVO aicina kārtīgi apdomāt ceļojumu nepieciešamību
Aicinām nekur nebraukāt: valdība ierobežojusi iebraukšanu un izbraukšanu
Ielaiž, bet uzliek sodu: jebkurš ES pilsonis drīkst ieceļot Latvijā bez svarīga iemesla

Pāreja uz vasaras laiku Latvijā ir neizbēgama: ES pagaidām nevar panākt vienotu redzējumu

0
(atjaunots 11:08 08.03.2021)
Kamēr Eiropas Savienībā nebūs vienota redzējuma par pulksteņa grozīšanu, Latvija arī turpmāk notiks pulksteņa laika maiņa, atzina Ekonomikas ministrijā.

RĪGA, 8. marts — Sputnik. Latviju atkal gaida pulksteņa grozīšana. Laika maiņa notiks 28. martā pulksten 3 naktī. Pulksteņa radītāji būs jāpagriež vienu stundu uz priekšu, ziņo Rus.tvnet.lv.

Latvijas Ekonomikas ministrijā paskaidroja, ka stundu grozīšanas atcelšana pagaidām nav gaidāma, jo Eiropas Savienībā nevar nonākt pie vienprātības par šo jautājumu. Tātad 2021. gadā Latvijas iedzīvotāji dzīvos vasaras laikā līdz 31. oktobrim.

2020. gadā Latvijā notika pulksteņa laika maiņa 25. oktobrī.

Atgādinām, 2018. gadā Eiropā tika rosināts jautājums par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku. Eiropas Komisija (EK) veica Eiropas Savienības valstīs aptauju. Tā konstatēja, ka vairums ES iedzīvotāju uzskata, ka ir pienācis laiks palikt pie viena laika un pārstāt griezt pulksteņa rādītājus.

2019. gada septembrī Eiropas Komisija nodeva jautājumu par obligāto pāreju uz vasaras laiku ES valstu pārziņā. Sekojot šim piedāvājumam, bija plānots, ka pēdējo reizi pulksteņu rādītāji tiks pagriezti 2021. gadā, taču izmaiņas tā arī netika saskaņotas kaimiņvalstu starpā.

Eiropas Savienības valstīs turpinās diskusijas par nepieciešamību pāriet uz vasaras laiku un atpakaļ.

0
Tagi:
Latvija, Eiropas Savienība, Eiropa