Pastardienas pulkstenis

Simt sekundes līdz Pastardienai. Zinātnieki prognozē globālo katastrofu

164
(atjaunots 12:12 26.01.2020)
Tagad Pastardienas pulkstenis rāda – līdz pusnaktij, līdz globālajai katastrofai atlikušas simt sekundes.

RĪGA, 26. janvāris — Sputnik. Ceturtdien, 23.janvārī fiziķi, tostarp arī vairāki Nobela prēmijas laureāti pārbīdīja tā saucamo Pastartdienas pulksteni par 20 sekundēm uz priekšu. Projekts, ko 1947.gadā izgudroja Alberts Einšteins, atspoguļo globālās katastrofas risku, kuras rezultātā cilvēce par pazust to Zemes virsas. Zinātnieki uzskata: pasaules līderu nespēja tikt galā ar kodolkonflikta, klimata pārmaiņu un kiberkaru risku, tāpēc tuvāks nekā jebkad ir neatgriešanās punkts. Par planētas bojāejas galvenajiem riskiem portālā RIA Novosti stāsta Alfija Jeņikejeva.

Uz kraujas melu laukā

"Pastardienas pulkstenis" pirmi reizi parādījās uz zinātniskā žurnāla Bulletin of the Atomic Scientists vāka 1947.gadā. Toreiz tas rādīja septiņas minūtes līdz pusnaktij – globālās katastrofas brīdim. Nākamo septiņu gadu desmitu laikā cilvēces bojāeja te tuvojās, te attālinājās kā, piemēram, 1991.gadā, kad PSRS un ASV parakstīja līgumu par stratēģiskā bruņojuma ierobežojumu. Pēdējo astoņu gadu laikā zinātnieki bīdīja liktenīgos pulksteņrādītājus tikai uz priekšu. Tagad tie rāda: līdz pusnaktij palikušas tikai simt sekundas. Tik tuvu glabālajai katastrofai cilvēce vēl nekad nav bijusi.

Iespējamā Armagedona galvenie iemesli ir vecie – kodolkarš un klimata pārmaiņas. Taču tagad draudi ir jūtamāki, atzīmēja eksperti. Saasinājušies konflikti ap Irānas un Ziemeļkorejas kodolprogrammām, kari kibertelpā situāciju tikai padziļina. Arī klimatisko problēmu jomā valdības nedara pietiekami daudz.

Bulletin of the Atomic Scientists prezidente Reičela Bronzone konstatēja, ka patlaban cilvēce ir nonākusi tiktāl, ka jebkura kļūda vai kavēšanās draud ar nāvi. Tāpēc pētnieki iesaka lielvalstīm, kuru rīcībā ir kodolieroči, samazināt to arsenālus, ierobežot kaujas galviņu modernizācijas programmas un sākt dialogu par kiberkariem un kodolieroču likvidāciju. Tāpat nepieciešams ierobežot kodolieroču izplatīšanos Tuvajos Austrumos. Zinātnieki ir pārliecināti arī par to, ka globālo sasilšanu ir reāli palēnināt, ja ātri nomainīt pasaules enerģētisko sistēmu un palīdzēt jaunattīstības valstīm atteikties no fosilās degvielas.

Vispārējs karš

Pētnieki no Austrālijas uzskata, ka cilvēce var iet bojā jau līdz 2050.gadam neatgriezenisku klimata pārmaiņu dēļ. Pašreizējais ogļskābās gāzes izmešu apjoms cilvēka darbības rezultātā pārsniedz četrdesmit miljardus tonnu. Nākotnē šie skaitļi tikai pieaugs un līdz 2030.gadam sasniegs maksimālos pieļaujamos rādītājus, pēc kuru sasniegšanas klimatiskā katastrofa kļūs neizbēgama.

Šis scenārijs paredz, ka gadsimta vidū gaisa vidējā temperatūra uz planētas pieaugs par trim gādiem pēc Celcija skalas. Tas paātrinās mūžīgā sasaluma kušanu Arktikā, pie nopietna sausuma un tropisko mežu bojāejas Amazones baseinā. Plūdi un mežu ugunsgrēki kļūs biežāki visā pasaulē, treša daļa Zemes pārvērtīsies par tuksnesi. Milzīgs skaits cilvēku ies bojā, izdzīvojušie sāks bruņotus konfliktus par resursiem. Tas var novest pie civilizācijas bojāejas.

Līdzīgu scenāriju apraksta arī zinātnieki ASV un Dienvidāfrikā. Viņi izanalizējuši datus par pēdējiem četrdesmit gadiem – enerģijas patēriņu, planētas virsmas temperatūru, iedzīvotāju pieaugumu, polāro ledu masu, IKP un ogļskābās gāzes izmešus. Ja nekas netiks darīts, Zeme drīz pārvērtīsies par "siltumnīcu", uz kuras dzīvot būs neiespējami. Zinātnieku rakstu, ko publicēja žurnāls Bioscience, parakstījuši vairāk nekā 11 tūkstoši pētnieku no 153 pasaules valstīm.

Nezināmu slimību epidēmijas

Pasaules veselības organizācijas eksperti prognozē, ka jau tuvākajos gados cilvēce saskarsies ar pagaidām nezināmu patogēnu radītas slimības pandēmiju. Domājams, tā aiznesīs vismaz simt miljonu cilvēku dzīvības.

Džona Hopkinsa universitātes zinātnieki precizēja: iespējams, pandēmiju provocēs elpceļu vīrusi – radinieki tiem, kuri izraisa parastas iesnas. Atšķirībā no Zikas un Ebolas vīrusiem, tie izplatās pa gaisu un visai ātri spēj izplatīties visā pasaulē. Par ticamākajiem kandidātiem pētnieki uzskata RNS vīrusus, kuru mutācijas notiek visātrāk. Pie šīs grupas pieder arī koronavīruss 2019-nCoV, kas izraisījis pašreizējo uzliesmojumu Ķīnā.

Jaunā slimība būs lipīga līdz pirmo simptomu izpausmēm, un lielākajai daļai planētas iedzīvotāju nebūs imunitātes pret tās ierosinātāju. Pandēmijas sākumā cilvēces rīcībā nebūs ne piemērotu zāļu, ne profilakses metožu. Pētnieki cer, ka epidemiologi spēs ātri reaģēt uz nezināmo patogēnu un mirstības līmenis nebūs liels, lai arī būtisks, ņemot vērā saslimušo skaitu.

Jaunzēlandes zinātnieki iesaka glābties no patogēniem Austrālijā, Jaunzēlandē un Islandē, ja infekcijas izplatīšanos neizdosies kontrolēt. Šīm valstīm nav sauszemes robežu ar citām valstīm. Tām ir viss nepieciešamais pārtikas produktu ražošanai, tās ir enerģētiski neatkarīgas,  uzsver petnieki.

Nākamā civilizācija?

Tiesa, pētnieki uzskata, ka Zemes biosfēra neies bojā pilnībā, pat kosmiskas katastrofas, piemēram, meteorīta trieciena rezultātā. Līdzās trauslajiem zīdītājiem uz Zemes sastopami organismi, kas spēj izdzīvot pat nelabvēlīgākajos apstākļos. Pārsvarā tās ir baktērijas, arheji, daži vēžveidīgie, kukaiņi un tārpi. Tie kļūs par dzīvības pamatu uz Zemes, ja ies bojā lielie faunas un floras pārstāvji.

164
Pēc temata
Pasaule aprēķina zaudējumus bišu masveida bojāejas rezultātā
Stīvens Hokings prognozē pasaules galu
Zinātnieki: klimata pārmaiņas var novest pie pasaules kara
Pastardienas pulkstenis rāda divas minūtes līdz kodolkara pusnaktij
Elektropadeves līnija, foto no arhīva

Baltkrievijas energosistēmas atslēgšana no Lietuvas: kas notika ar cenām

48
(atjaunots 13:28 13.04.2021)
Baltkrievijas energosistēmas izmēģinājumi, kuru laikā bija atslēgtas četras elektropadeves līnijas starp Baltkrieviju un Lietuvu, parādīja, ka tā var darboties bez pieslēguma Lietuvas tīklam, paziņoja Baltkrievijas Enerģētikas ministrijā.

RĪGA, 13. aprīlis - Sputnik. Baltkrievijas Enerģētikas ministrija paziņoja, ka republikas energosistēmas izmēģinājumi, kuru laikā tika atslēgtas pārrobežu elektropārvades līnijas, bija veiksmīgi, vēsta RIA Novosti.

"Izmēģinājumi... demonstrēja baltkrievu energosistēmas tehnisko iespēju strādāt bez lietuviešu energosistēmas," teikts Baltkrievijas Enerģētikas ministrijas preses dienesta ziņojumā, atsaucoties uz "Belnergo" ģenerāldirektora vietnieku, galveno dispečeru Denisu Kovaļevu.

8. un 11. aprīlī Baltkrievija veica savas enerģētiskās sistēmas izmēģinājumus, kuru laikā tika atslēgtas četras elektropadeves līnijas ar 330 kW jaudu starp Baltkrieviju un Lietuvu. Pēc laikraksta "Komersant" datiem, Latvija šajās divās dienās ir pārtraukusi elektroenerģijas komerciālo importu no Krievijas. Turklāt "Inter RAO" (Krievijas elektroenerģijas eksporta operators) ziņoja, ka elektroenerģijas piegāde uz Lietuvu no RF Kaļiņingradas apgabala netika pārtraukta.

Pēc laikraksta datiem, Baltkrievijas energosistēmas darbības izmēģinājumu laikā Baltijā palielinājās elektrības cenas. Piemēram, 8. aprīlī Lietuva importa kompensēšanai no Baltkrievijas palielināja iepirkšanas apjomus no Polijas (3,5 gigavatstundu) un Zviedrijas (3,3 gigavatstundas). Rezultātā tūlītējās cenas Lietuvā palielinājās par 4 eiro par 1 megavatstundu, sasniedzot 51 eiro. 11. aprīlī tūlītējā cena Lietuvā bija aptuveni 40 eiro par 1 megavatstundu.

Baltijas valstis vēl joprojām strādā sinhronā režīmā ar pēcpadomju energosistēmu tā saucamajā BRELL lokā un ir atkarīga no dispečeru dienesta Maskavā un Krievijas elektroenerģijas tīkla. Lietuva, Latvija un Igaunija paziņojušas, ka plāno līdz 2025. gadam atslēgties no BRELL loka.

Saskaņā ar apstiprināto scenāriju, sinhronizācija notiks caur saslēgumu LitPol Link un jauno jūras kabeli starp Lietuvu un Poliju, kā arī sinhronajiem kompensatoriem, ko uzstādīs Baltijas valstīs.

Iepriekš Krievija vairākkārt veica Kaļiņingradas apgabala energosistēmas izolētas darbības izmēģinājumus.

48
Tagi:
BRELL, elektroenerģija, Baltkrievija, Lietuva
Pēc temata
Lietuvā atzina, ka saņems elektroenerģiju no BelAES
Principa lieta. Cik Baltijai izmaksās "neatkarība" no Krievijas
Eksperts: sals parādīja, ar ko Lietuva riskē pēc atslēgšanās no BRELL
Būs kā Teksasā: Latvijai prognozē enerģētisko kolapsu
Valletas ielās, foto no arhīva

Saņemiet 200 eiro par ceļojumu: kāda ES valsts izdomājusi, piesaistīt tūristus

44
(atjaunots 01:10 12.04.2021)
Tūrisma bizness pēc Covid-19 pandēmijas ir bēdīgā stāvoklī, taču daudzas valstis neskumst un izdomā, kā piesaistīt ceļotājus

RĪGA, 12. aprīlis — Sputnik. Kāda Eiropas Savienības valsts nolēmusi ar neparastu metodi piesaistīt tūristus, raksta Bb.lv.

Maltas Tūrisma ministrija informēja, ka izmaksās tūristiem 200 eiro, lai tikai viņi apmeklētu valsti un celtu tūrisma nozari pēc lejupslīdes Covid-19 pandēmijas un ar to saistīto ierobežoto avioceļojumu rezultātā.

Maltas tūrisma ministrs Kleitons Bartolo paskaidroja, ka valdība plāno izmaksāt naudu tūristiem, kuri pavadīs valstī vairāk nekā trīs dienas, kā arī rezerves naktsmītni caur vietējo viesnīcu. Jāpiebilst, ka izmaksas variēsies atbilstoši rezervētajiem apartamentiem. Piemēram tūristiem, kuri izvēlēsies pieczvaigžņu numurus, izmaksās 200 eiro, par četrzvaigžņu numuriem piedāvās 150 eiro, bet par trīszvaigžņu numuru valdība kompensēs 100 eiro.

Bez tam Kleitons pastāstīja, ka kompensācija tiem, kuri nolēmuši apstāties Maltas arhipelāgam piederošajā Gozo salā, būs par 10% lielāka.

"Shēmas mērķis ir panākt, lai Maltas viesnīcas būtu konkurētspējīgas, atjaunojoties starptautiskajam tūrismam," ieceri komentēja tūrisma ministrs.

Saskaņā ar drosmīgākajām prognozēm, Maltu gada laikā vajadzētu apmeklēt vismaz 35 tūkstošiem tūristu.

Iepriekš vēstīts, ka marta beigās Latvijā radās neizpratne par izbraukšanas noteikumiem uz trešajām valstīm nenozīmīgu iemeslu dēļ – lai arī tieša aviosatiksme ar vairākām valstīm ir organizēta, tūristus turp nelaida.

Ziņots, ka spēkā palicis noteikumus, saskaņā ar kuru ārvalstnieki var iebraukt Latvijā tikai svarīgu iemeslu dēļ: darbs, mācības, ģimenes apvienošanās, ārstēšanās, tranzīts vai nepilngadīgo pavadīšana, atgriešanās pastāvīgajā dzīves vietā, vai bēres. Tiem, kam ir nopietns iemesls Latvijas apmeklēšanai, pirms brauciena jāaizpilda blanka vietnē Сovidpass.lv. Iebraucot jāuzrāda dokumenti, kas apliecina brauciena nepieciešamību.

Atgriežoties no brauciena uz trešajām valstīm bez svarīga iemesla, uz sava rēķina jāveic Covid-19 tests. Ja tā rezultāts ir negatīvs, cilvēks var doties mājup un ievērot 10 dienas ilgu pašizolāciju. Ja testa rezultāts ir apstiprinošs, vai cilvēks atteicies to veikt, viņam jādodas obligātajā izolācijā uz vienu no viesnīcām, kas nodrošina šādu pakalpojumu.

44
Tagi:
Eiropas Savienība, koronavīruss, tūrisms
Pēc temata
Laidiet pie stūres: ES līderi grib tikt vispasaules valdībā
Pat pēc vakcinācijas brīva ceļošana atsāksies ne agrāk par vasaru
Ģimenes ārsti neizsniedz igauņiem izziņas ieceļošanai Latvijā
"Bezizejas stāvoklis". ES valstis interesējas par "Sputnik V"

Apelsīni garšo pēc zivīm: "garais Covid" mēnešiem ilgi moka pacientus

0
(atjaunots 15:40 14.04.2021)
No hroniska noguruma 23 gadu vecumā līdz aknu un sirds bojājumiem: kādas koronavīrusa ilglaicīgas sekas fiksē ārsti un zinātnieki.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Kopējais Covid-19 slimnieku skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma pārsniedz 100 000 cilvēku, visbiežāk runa ir par vieglu vai vidēju slimības gaitu. Taču ārsti un zinātnieki arvien biežāk ievēro, ka daļai no pārslimušajiem, īpaši tiem, kuriem bijusi smaga slimības gaita, pēc pārslimošanas turpinās veselības problēmas. Speciālistu vidē šādu sindromu dēvē par "garo Covid", un pagaidām par to daudz vēl nav zināms. Ar ko saskaras daži pārslimojošie, noskaidroja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece Ludmila Vīksna Ludmila Vīksna stāsta, ka dažos gadījumos simptomi var saglabāties ilgu laiku, bet ir pacientu grupas, kuriem simptomi parādās pēc 3-4 vai pat vairāk mēnešiem pēc slimības.

Vīksna tāpat pievērš uzmanību trešajai pacientu grupai – tie ir cilvēki ar aknu bojājumiem, kas ir īpaši bīstami, jo " aknas vispār nesāp praktiski". Pētnieki arī konstatēja, ka deviņos no desmit gadījumiem mirušajiem no Covid, kuriem agrāk nebija patoloģiju, autopsija atklāja aknu bojājumus. Bet tiem, kuri izveseļojās, normālās šūnas aizvietotas ar saistaudiem.

Kopumā pētnieki atzīme, ka aptuveni katram desmitajam pacientam ir kādas ilgstošākas sūdzības.

Pneimonologs Viesturs Šiliņš norāda, ka tiek fiksētas pneimonijas ar smagiem simptomiem, elpas nepietiekamību, ļoti nepatīkamu sauso klepu.

Kardiologs Roberts Feders brīdina par bīstamu vīrusa ietekmi uz sirdi, piemēram, Covid var izraisīt mikrotrombu veidošanos, kas var kļūt par infarkta cēloni. Tiesa, viņš norāda, ka sūdzības par sāpēm sirdī ne vienmēr liecina par sirds slimībām – dažreiz runa ir par nervu sistēmas bojājumiem.

Šo problēmu pēta arī Latvijā. Kā pastāstīja Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis, klīnikā nonāk pacienti, kuri pārslimojuši pirms 4-6 mēnešiem, un ap pusi no viņiem sūdzas par galvassāpēm, atmiņas traucējumiem, koncentrēšanās grūtībām, izteiktu nogurumu. Pacientu daļai ir autonomās nervu sistēmas traucējumi, bet autonomā nervu sistēma jau atbild par visu iekšējo orgānu darbību.

COVID-19
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Pacientiem bieži vien bija sirdsklauves, mainīgs asinsspiediens, var būt svīšanas problēmas un tādas lietas," Karelis apraksta simptomus.

Pacientus ar hronisku nogurumu pēta arī ārzemēs, pagaidām konkrētu secinājumu nav, bet ir hipotēze, ka koronavīruss pamodina organismā snaudošos citus vīrusus, piemēram, herpes vīrusu, kas savukārt, izraisa citas saslimšanas.

Pacientu stāsti

Brigita dažreiz izjūt paniku un pēkšņas sāpes, viņa izslimoja ar koronavīrusu pagājušā gada novembrī. Līdz tam savos 23 gados viņa vienmēr bijusi veselīga, bet tagad jūtas kā ne savā ķermenī.

"Man uznāk pēkšņas sāpes kaut kādās ķermeņa daļās, un tas nav tāpēc, ka man būtu...  kaut kas sāpētu pēkšņi. Tas ir tādēļ, ka man šie te nervu gali ir kairināti. (..) Neirologs teica, ka šis  kairinājums var būt arī ilgstošs," stāsta par savām sajūtām Brigita.

Madara arī saslimusi ar koronavīrusu 2020. gada novembrī, nesen viņai parādījās ožas halucinācijas.

"Pirms divām nedēļām man parādījās ožas halucinācijas. Es, teiksim, dzeru kafiju, bet jūtu kaut kādu tādu nepatīkamu smaku, kaut kādu tā kā ķīmisku. Var būt kaut ko — es nezinu, pat grūti izskaidrot. Tad vēl pēc kāda britiņa arī garšas halucinācijas. Piemēram, apelsīns man garšo pēc zivīm vai kaut kā tamlīdzīga," stāsta Madara.

Pētnieki no ASV Neiroloģijas akadēmijas izpētījuši 800 veselības aprūpes darbiniekus, kuri pārslimojuši ar koronavīrusu, un secinājuši, ka aptuveni 600 no viņiem slimošanas laikā zaudēja ožu, un pat pēc pieciem mēnešiem pusei no viņiem oža vēl nebija atgriezusies. Šo sindromu dēvē par anosmiju, un tas ir saistīts ar nervu sistēmas bojājumiem, tomēr pētnieki cer, ka ar laiku oža atjaunosies.

Vairāki pārslimojušie pastāstīja žurnālistiem par to, ka turpina izjust bezspēku un nogurumu. Viena paciente, kas pārslimojusi decembrī, pastāstīja, ka viņai sākuši pastiprināti izkrist mati, un situācija neuzlabojās, lai gan viņa dzer vitamīnus, lieto speciālos šampūnus un ievēro ārstu ieteikumus. Otra paciente, Sabīne, ar Covid-19 saslimusi 2020. gada oktobrī, viņa pastāstīja, ka cieš no aizdusas pat pie nelielas slodzes. Sabīne vērsās pie kardiologa, kurš izrakstīja zāles. Tāpat Sabīne novērojusi pastiprinātu matu izkrišanu.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc, ja tik un tā var saslimt, izskaidro epidemiologs
Ierobežojumus Latvijā var mazināt jau pēc divām nedēļām: kādus variantus izskata