KF ĀM vadītājs Lavrovs

Drudzis visā pasaulē. Krievijas ārlietu ministrs iezīmējis galvenās problēmas

63
(atjaunots 08:48 19.01.2020)
Konflikti, karstie punkti un aktuālākie jautājumi – Maskavā aizritējusi Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova tradicionālā lielā konference. Izskanēja arī neizbēgamais: "Vai vēlaties palikt ministra postenī?"

RĪGA, 19. janvāris — Sputnik. konferenču zāle Krievijas Ārlietu ministrijas ēkā bija pārpildīta, nevienas brīvas vietas. Perimetrā – televīzijas kameru mežs. Visi gaidīja Sergeju Lavrovu. Diplomāts aizkavējās par veselu stundu. "Piedodiet, darba grafiks," atvainojās ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova. Klātesošie aizķeršanos uztvēra saprotoši – pēdējās dienās ministra grafiks patiešām bija neprātīgs, un tad krietni pavairoja intrigu konferencei, portālā RIA Novosti stāsta Sofja Meļņičuka.

Preses pārstāvju priekšā Lavrovs stājās jaunā lomā – 14.janvārī viss ministru kabinets demisionēja pēc Vladimira Putina vēstījuma Federālajai sapulcei.

Lavrovu šīs ziņas panāca komandējumā – viņš uzturējās Indijā, kur pirmo reizi piedalījās Minhenes drošības konferencei līdzīgā pasākumā Āzijā – forumā Raisina Dialogue. No Deli viņš izlidoja ministra amatā, bet Taškentā piezemējās kā pienākumu izpildītājs. Uz žurnālistu jautājumiem šajā aspektā atbildēja īsi: "Man uzdeva pildīt pienākumus, es pildu."

Rezultātu apkopošana

"Neliels pārpratums, ceru, ka nejūtaties aizskarti, un pateicos par izpratni," klātesošos sveica Lavrovs.

Tūlīt pat viņš pieminēja pirmo secinājumu par aizvadīto gadu: pasauli joprojām moka drudzis. Situāciju destabilizē rietumvalstis – tās vēlas sagraut starptautisko tiesisko arhitektūru un tās vietā likt kaut kādus tikai viņām pašām saprotamus noteikumus.

Starp šīm darbībām, piemēram, ir Vidēja un maza darbības rādiusa raķešu likvidācijas līgums, spriedzes saasināšana Tuvajos Austrumos. Krieviju sattrauc arī vienpusējās sankcijas, protekcionisms, tirdzniecības kari. Lavrovs īpaši akcentēja mēģinājumus likt šķēršļus projektam "Ziemeļu straume 2" pretēji ES valstu viedoklim.

Turklāt Vašingtona atklāti ļaunprātīgi izmanto savas privilēģijas kā valsts, kurā atrodas ANO galvenā mītne, teica Lavrovs. Domājams, runa bija par atteikšanos izsniegt ASV vīzas Krievijas un Irānas pārstāvjiem – rezultātā diplomāti nevarēja nokļūt organizācijas mītnē Ņujorkā.

Savukārt Krievija nemainīgi īsteno neatkarīgu daudzu vektoru kursu, kas vērsts uz pasaules krīžu stabilizāciju, norādīja Lavrovs. Starp prioritātēm ir cīņa ar terorismu un atlikušo problēmu atrisināšana Sīrijā. Diplomātiskajos, politiskajos un humānajos jautājumos vērojams progress, bet ekonomiskā atjaunošana atpaliek. Pēc Maskavas domām, pie tā vainojami vairāki partneri Rietumos un Tuvajos Austrumos, kuri bremzē procesu un uzstāda jaunus noteikumus: "Gaidījām politiskā procesa sākumu, tagad saka, ka vajagot sagaidīt, kad tas atnesīs rezultātus." Ne īpaši efektīva pieeja, atzīmēja politiķis.

Turklāt pēc pašreizējās informācijas,  ko vēl gan nāktos apstiprināt, no kurdu "Sīrijas demokrātisko spēku" kontrolētajiem cietumiem par zināmu maksu izlaiž ISIS un "Džebhat an Nusra" (teroristiskas organizācijas) teroristus. Arī tas ļoti satrauc Krieviju.

Starp 2019.gada pozitīvākajiem rezultātiem ir sadarbības pastiprināšanās Eirāzijā, Krievijas sakaru stiprināšanās ar Ķīnu, kā arī Indiju, ASEAN valstīm un Latīņamerikas valstīm.

Lavrovs pievērsa uzmanību arī atsāktajam miera procesam Ukrainā pēc triju gadu pārtraukuma. "Ceram, ka darbs Normandijas formātā virzīsies uz priekšu ne tikai uz papīra, kā tas notika Porošenko laikā," piebilda Lavrovs.

Par Boeing un raķetēm

Jautājumu bija daudz, taču politiķa aizņemtības dēļ virkne no tiem neizskanēja. Tomēr tika dota iespēja izteikties ārzemju presei.

Itāļu žurnālisti pauda bažas par situāciju Lībijā, kur atsākusies ģenerāļa Halifa Haftara un oficiālās valdīas vadītāja Faiza Saradža konfrontācija. Uz jautājumu par iepriekšējo Itālijas valdību kļūdām, kas varēja izprovocēt krīzi Lībijā, Lavrovs atbildēja, ka galvenā kļūda pieļauta nebūt ne Romā: "Izšķiroša loma bija kolēģiem no NATO, kuri 2011.gadā sāka Lībijas apšaudes. Ne jau Itālija aicinaja to sākt. Tās avantūras līderus vārdā nesauksim, visiem tie ir zināmi."

Pēc Lavrova domām, Lībijas krīzes noregulēšanas aspektā ilgtermiņa prognozes ir liekas. "Mēs cenšamies atbalstīs šos pūliņus, uzaicinajām (Lībijas – red.) austrumu un rietumu pārstāvjus apmeklēt Maskavu, septiņas stundas sarunājāmies ar Haftaru un Saradžu, - viņš precizēja. – Ir labs, līdzsvarots dokuments, ko parakstīja Saradžs, bet Haftas palūdza papildu laiku. Galvenais -  iepriekš noslēgtais pamiers tiek ievērots, labi, ja tas saglabāsies."

Tiesa, grūtības ir vēl joprojām, priekšā vēl ir daudz darba. "Pagaidām viņi (Haftars un Saradžs – red.) pat nevēlas atrasties vienā telpā, kur nu vēl sarunāties. Turpināsim darbu," konstatēja Lavrovs.

Vienlaikus politiķis nevēlējās sniegt nekādas prognozes, neskatoties uz atkārtotiem lūgumiem. Lavrovs atgādināja Viktora Černomirdina vārdus: "Tā ir ļoti nepateicīga lieta – sniegt prognozes. It īpaši, ja tās attiecas uz nākotni."

Britu žurenālisti apjautājās par Ukrainas Boeing, kas tika notriekts Irānā. Iepriekš telekanāla RT un ziņu aģentūras "Rossija segodņa" galvenā redaktore Margarita Simoņana izteicās, ka Teherāna izturējusies kā "īsts vīrs", uzņemoties atbildību par traģēdiju, norādīja avīzes The Independent reportieris un atgādināja par Boeing katastrofu Donbasā 2014.gadā.

"Negribu nevienu attaisnot, tā bija cilvēka kļūda, irāņi atzina, ka tas ir noticis," sekoja atbilde. Pie tam Lavrovs piebilda, ka amerikāņi nogalinājuši Suleimani, pārkāpjot visas starptautiskās tiesības. "Irāņi atbildēja, visus brīdinot. Taču ir informācija, ka pēc uzbrukuma irāņi gaidīja vēl bienu ASV uzbrukumu un gaisā bija seši iznīcinātāji F-35, gaisa telpā pie Irānas robežas. Tas ir jāpārbauda, taču nervozitāte tādā situācijā bija," viņš norādīja.

Kas attiecas uz "vīrišķīgu pieeju", Lavrovs atgādināja: starptautiskā izmeklēšanas grupa aicina Krieviju atzīt vainu par Boeing katastrofu pirms izmeklēšana ir beigusies. "Vai tā uzvedas vīri?" viņš atjautāja.

Tika skartas arī attiecības ar Tokiju. Krieviju satrauc amerikāņu raķešu starta iekārtas Japānā. Tokija apgalvo, ka tās vajadzīgas Ziemeļkorejas savaldīšanai, un Maskava tic: Japāna "neperina neko pret Krieviju". "Taču jums ir savienība ar ASV, un ASV šo savienību izmanto Krievijas apturēšānai, un Japāna ir šīs stratēģijas elements. Mēs gribam būt skaidrībā par to, kā tādos apstākļos attīstīsies mūsu sadarbība," japāņui žurnālistam pastāstīja Lavrovs.

Krievija negatīvi vērtē arī centienus pārvērtēt Otrā pasaules kara rezultātus un to, ka Eiropas Savienībā plaukst neonacisms. Maskava aicina ņemt vērā vēsturiskos faktus. "Prezidents gatavo izvērstu rakstu, kura pamatā ir jaunie arhīvu dati. Kā mēdz teikt, kal ratus ziemā – Polija gribēja novērtēt arhīvus, un Aizsardzības ministrija nesen publicēja arhīvus par Varšavas atbrīvošanu," teica Lavrovs.

Konference ilga aptuveni pusotru stundu. Pasākuma noslēgumā Marija Zaharova apsolīja klātesošajiem, ka visi varēs nofotografēties kopā ar Lavrovu un tas nekādi neietekmēs viņa grafiku. Patiešām, pie izejas žurnālistus gaidīja smaidīgais Sergejs Lavrovs. Tikai no kartona.

63
Pēc temata
Sergejs Lavrovs: Norvēģija neizkropļo Otrā pasaules kara rezultātus
Kādēļ tiek lauzti pasaules līgumi
Aisbergs pie Franča Jozefa Zemes

Jūras ledus platība Arktikā sasniegusi gada minimālo rādītāju

11
(atjaunots 13:33 26.09.2020)
Zinātnieki vēsta, ka Arktikas jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Arktiskā jūras ledus platība – viens no globālo klimata pārmaiņu indikatoriem, ir sasniegusi savu minimālo gada rādītāju, brīfingā informēja Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas (PMO) oficiālā pārstāve Klēra Nullisa, vēsta RIA Novosti.

"ASV Sniega un ledus datu nacionālais centrs (NSIDC) informēja, ka 15. septembrī jūras ledus platība sastādījusi 3,74 miljonus kvadrātkilometru. Alfrēda Vegenera institūts apstiprināja šo rādītāju, savukārt, pēc Brēmenes universitātes datiem tā sastāda 3,8 miljonus kvadrātkilometru," viņa pastāstīja.

Nullisa piezīmēja, ka tas ir minimālais gada rādītājs, kas radies pēc kušanas procesa vasaras sezonā un anomāli augstās gaisa temperatūras ietekmes, kas šovasar tika reģistrēta Sibīrijā.

Jūras ledus platība ir viens no klimata pārmaiņu indikatoriem, kas iekļauti Pasaules Meteoroloģiskās organizācijas pārskatā par globālā klimata stāvokli.

Organizācijas pārstāve atgādināja, ka ledus platības zemākais līmenis reģistrēts 2012. gadā. Tomēr dati par šo gadu ir provizoriski, jo siltā gaisa izplatīšanās var vēl vairāk samazināt ledus platību. Savukārt tas liecina par Arktikas ledus segas samazināšanās tendenci.

11
Tagi:
Arktika, klimata pārmaiņas
Pēc temata
Sinoptiķi konstatējuši: klimata pārmaiņu pazīmes pastiprinās
Nāvējoši atradumi. Zinātnieki atklājuši seno ledāju noslēpumus
Zinātnieki fiksējuši neparasti karstu punktu Antarktīdā
Cilvēce atsviedīs Zemi trīs miljonus gadu tālā pagātnē, uzskata zinātnieki
Ķirurģiskie instrumenti, foto no arhīva

Ukrainietei ārsti atdevuši vīra amputētās kājas

19
(atjaunots 12:45 26.09.2020)
Sieviete saņēmusi slimnīcā vīra amputētās ķermeņa daļas un mājupceļā zaudējusi samaņu.

RĪGA, 26. septembris — Sputnik. Sieviete Novijbuhas pilsētā Ukrainā zaudējusi samaņu, nesot mājup vīra amputētās kājas, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu "Tut.info"

Sievietes draudzene, kuru viņa bija palūgusi pieskatīt bērnus, pastāstīja, ka sievietei ārsti likuši pagaidīt, līdz beigsies dzīvesbiedra operācija.

"Viņai slimnīcā teica: "No rīta atnāksi, pasēdēsi, kamēr beigsies operācija, un saņemsi kājas," sievietes draudzene stāstīja rajona padomes sesijā.

Sievietei atdodas vīra amputētās ķermeņa daļas, taču pa ceļam viņa zaudējusi samaņu.

Slimnīcas galvenais ārsts, kurā tika veikta operācija, paskaidroja, ka pacienta dzīvesbiedre neesot zinājusi darbību algoritmu, ko viņai vajadzēja ievērot. Mediķis klāstīja: ja sievietei ir iespēja apglabāt kājas kapos, kur vēlāk būtu apglabāts viņas vīrs, viņai kājas vajadzēja saņemt. Pretējā gadījumā viņai vajadzējis vērsties pie nodaļas vadītāja vai augstākas vadības. Tad šo jautājumu būtu risinājusi rajona vai pilsētas administrācija.

Slimnīcas galvenais ārsts pasūkstījās, ka pirms 15 gadiem slimnīcā bijis utilizācijas centrs, taču vietējie iedzīvotāji to esot izzaguši un nodevuši metāllūžņos.

Sievietes izturēšanos viņš nodēvēja par "kaprīzēm".

19
Tagi:
Ukraina
Bārs, foto no arhīva

"Dzied, šķauda, klepo": Latvijas galvenais infektologs par izklaides pasākumu bīstamību

0
(atjaunots 23:12 26.09.2020)
Īpaši augsti ar Covid-19 inficēšanās riski ir saistīti ar izklaides pasākumiem slēgtās telpās un alkohola lietošanu, uzskata Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

RĪGA, 27. septembris— Sputnik. Latvijas Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis brīdināja par inficēšanas riskiem, kas saistīti ar pasākumiem slēgtās telpās, turklāt ar alkoholisko dzērienu lietošanu, ziņo Rus.lsm.lv.

Analīzes veikšana, foto no arhīva
© Sputnik / Евгений Одиноков

Kad cilvēki atrodas šādā pasākumā, viņi aizmirst par distancēšanu, kopā dzied, šķauda vai klepo. Un šādā gadījumā risks inficēties ar Covid-19 ir lielāks nekā veikalā vai darbā, norāda Dumpis.

Infektologs uzsvēra, ka visaugstākais inficēšanās risks ir saistīts ar tiešiem savstarpējiem kontaktiem.

Tātad šajā posmā cilvēku atbildība par sevi un saviem tuviniekiem ir pirmajā vietā. Viņiem jāseko līdzi distances ievērošanai, kā arī jāmazgā rokas.

Dumpis tāpat ieteica tiem, kuri daudz kontaktējas ar citiem cilvēkiem, instalēt lietotni "Apturi Covid".

Galvenais infektologs pastāstīja arī par plānveida medicīnisko palīdzību. Pēc viņa vārdiem, ir ļoti svarīgi turpināt sniegt to krīzes apstākļos.

Iepriekš ziņots, ka saskaņā ar Latvijas Veselības ministrijas ziņojumu 18,6% pacientu ar apstiprināto Covid-19 testēšanas brīdī nebija nekādu saslimšanas simptomu.

No visbiežāk sastopamajiem simptomiem tiek atzīmēta paaugstināta ķermeņa temperatūra, sāpes locītavās, muskuļu vājums, klepus, iesnas, galvassāpes un kakla sāpes. Turklāt daudzi pacienti sūdzējās par garšas un ožas zudumu. Vismazāk tika novēroti tādi simptomi kā slikta duša, caureja un vemšana, tomēr šie simptomi arī var liecināt par koronavīrusa klātbūtni cilvēka organismā.

Veselības ministrijas ziņojumā, kas nākamnedēļ tiks izskatīts valdības sēdē, tāpat tiek sniegti dati par mirušo pacientu vecumu. Vidējais vecums bija 77 gadi, visi mirušie bija vecumā no 52 līdz 99 gadiem. Gandrīz ceturtdaļa no visiem mirušajiem bija jaunāki par 60 gadiem.

0
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Viņķele saskatījusi priekšrocības Covid-19 gadījumu skaita pieaugumā Latvijā
Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka
Latvija un Eiropas Komisija izstrādās kopīgus noteikumus ceļojumiem Covid-19 apstākļos
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti