PRA kompleksa Aegis Ashore atklāšana Rumānijas militārajā bāzē, foto no arhīva

Militārais eksperts par NATO atbildi uz "Iskander": maina iemeslu ar sekām

73
(atjaunots 19:39 14.01.2020)
Militārais eksperts Viktors Ļitovkins atgādināja, ka Krievija dislocēja savus "Iskander", atbildot uz ASV pretraķešu aizsardzības sistēmas Aegis Ashore dislokāciju Eiropā.

RĪGA, 14. janvāris – Sputnik. NATO anonsēja atbildi uz Krievijas operatīvi taktisko kompleksu "Iskander M" dislokāciju, vēstīja RIA Novosti

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs pavēstīja, ka Ziemeļatlantijas alianse plāno strādāt pie PGA un PRA sistēmām, pie konvencionālā bruņojuma, pie paaugstinātas cīņas gatavības un pie brīdinājuma laika pagarināšanas darbā ar jauno raķeti.

NATO ir sajaukusi iemeslu ar sekām, runājot par atbildi pēc Krievijas lēmuma izmantot kompleksus "Iskander M", radio Sputnik ēterā konstatēja militārais analītiķis, atvaļinātais pulkvedis Viktors Ļitovkins.

"NATO gatavojas dislocēt amerikāņu vidēja darbības rādiusa raķetes Eiropas teritorijā. Šiem nolūkiem viņi sameklē ieganstu – Krievijas lēmumu izvietot operatīvi taktiskos kompleksus "Iskander M". Kā jau parasti, alianse sajaukusi iemeslu ar sekām. Krievija dislocēja "Iskander", atbildot uz ASV pretraķešu aizsardzības sistēmas Aegis Ashore izvēršanu Rumānijā un Polijā," paskaidroja Ļitovkins.

Eksperts atgādināja, ka Maskava jau savlaicīgi brīdinājusi ASV un NATO par šo lēmumu.

"Tagad NATO, it kā viņiem tas būtu izkritis no prāta, runā par savu raķešu izvēršanu, atbildot uz Krievijas darbībām. Krievija neizvedīs savus "Iskander", tie aizsargā Krievijas teritoriju un nacionālās intereses. Tāpēc NATO vajadzētu meklēt iemeslu sevī, nevis Krievijā," konstatēja Ļitovkins.

Rumānijā ASV izvērsa sauszemes pretraķešu sistēmu Aegis Ashore, kas potenciāli spēj palaist arī spārnotās raķetes Tomahawk ar darbības rādiusu vairāk nekā 2,4 tūkstoši kilometru. 2020. gadā līdzīga sistēma parādīsies arī Polijā.

Krievijas Ārlietu ministrija atzīmēja, ka, aizbildinoties ar pretraķešu aizsardzības uzdevumu risināšanu, ASV izvērš Eiropā universālās starta iekārtas MK-41, kas atbilstoši uzdevumam tiek aprīkotas ar pārtvērējraķetēm, trieciena "Tomahawk" vai ballistiskajām raķetēm. Šīs iekārtas ļauj no zemes palaist vidējā darbības rādiusa spārnotās raķetes "Tomahawk", un Maskava nevar ignorēt to, ka "potenciāli, bet sliktākā scenārija apstākļos jau tagad uz sauszemes var parādīties 24 spārnotās raķetes "Tomahawk" ar kodolgalviņām".

73
Temats:
NATO austrumu flangā (219)
Pēc temata
NATO anonsēja atbildi "Iskander M" ar jaunajām raķetēm
ASV apmaksās Baltijas valstu PGA nostiprināšanu
Jubileja ar atmirušām smadzenēm. Vai Krievija gūs labumu NATO strīdos
Čau, NATO: visas RF raķešu brigādes saņēmušas "Iskander M"
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

10
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

10
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
S-400

Turcija pastāstīja par S-400 izmēģinājumiem un atbildēja uz ASV pretenzijām

14
(atjaunots 11:38 26.10.2020)
Turcija informēja, ka turpinās sadarbību ar sabiedrotajiem, taču nevar pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", norādīja Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars.

RĪGA, 25. oktobris — Sputnik. Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars apstiprināja, ka valsts veikusi Krievijas Federācijā iepirkto zenītraķešu kompleksu S-400 izmēģinājumus, un norādīja, ka tas ir plānveida darbs kontrakta ietvaros, vēsta RIA Novosti.

Turcija laida klajā starptautisko paziņojumu Navtex par artilērijas mācībām Sinopas pilsētas rajonā Melnās jūras reģionā. Iepriekš jau ziņots, ka Turcija sekmīgi izmēģināja Krievijā iepirktās PGA sistēmas S-400 valsts ziemeļos, visas palaistās raķetes trāpījušas mērķos.

ZRK S-300 Antei-2500
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Katra aizsardzības rūpniecības produkcijas iepirkuma kontrakta ietvaros paredzēti izmēģināumi. Tā ir iepirkuma programmas daļa, tīri tehniska darbība," Hulusi Akars paziņoja telekanālam NTV.

Fakts, ka Turcija iepirkusi zenītraķešu kompleksus S-400 Krievijā, nenozīmē, ka tā attālinājusies no NATO, Ankara vēl aizvien ir gatava iegādāties amerikāņu sistēmas Patriot, paziņoja Akars.

"S-400 bija nevis iegriba, bet nepieciešamība un nenozīmē mūsu attālināšanos no NATO. Tomēr nepieciešamības dēļ un gadījumā, ja mums tiks garantēta tehnoloģiju nodošana, kopēja ražošana un piegādes kalendārs, mēs varam iepirkt Patriot vai SAMP-T. Turcija arī iepriekš ir centusies izstrādāt alternatīvus variantus ar sabiedrotajiem un turpinās darbu. Mēs nevaram pieņemt tādus paziņojumus, kā "esam gatavi pārdot, tomēr Kongress aizliedz piegādes", Turcijas aizsardzības ministra teikto citēja telekanāls NTV.

Viņš piebilda, ka S-400 "neintegrēs NATO PGA sistēmā un Turcija izpildīs visas savas saistības alianses ietvaros".

Pie tam Ankara nedomā lūgt Vašingtonas atļauju ZRK S-400 izmēģinājumiem, paziņoja Turcijas prezidents Tajips Erdogans.

Iepriekš ASV Valsts departamenta pārstāve Morgana Ortagusa paziņoja, ka ASV "apņēmīgi nosodīs" Ankaras soļus, ja apstiprināsies informācija par izmēģinājumiem. Vašingtona pat piedraudēja Turcijai ar "nopietnām sekām", ja ZRK tiks aktivizēti.

"Jā, Sinopā notika, notiek izmēģinājumi. Un mēs nedomājam tiem lūgt ASV atļauju. Tātad šie kungi ir noraizējušies par to, ka šeit ir Krievijai piederoši ieroči," Erdogans uzsvēra sarunā ar žurnālistiem.

Viņš konstatēja, ka Ankara ir noskaņota apņēmīgi un turpinās nosprausto ceļu.

Viņš piezīmēja, ka Turcija neatsakās no amerikāņu pretgaisa sistēmu Patriot iepirkuma un ir gatava turpināt pārrunas par šo jautājumu ar ASV.

Krievijas jaunāko ZRK S-400 piegādes, kas radīja krīzi Turcijas un ASV attiecībās, sākās 2019. gada jūlija vidū. Vašingtona pieprasīja Ankarai atteikties no darījuma un to vietā iepirkt kompleksus Patriot, turklāt piedraudēja atlikt jauno iznīcinātāju F-35 pārdošanu vai pat atcelt darījumu, kā arī ieviest sankcijas. Ankara atteicās pakļauties un turpināja pārrunas par nākamās S-400 partijas iegādi.

14
Tagi:
S-400, Krievija, Turcija
Pēc temata
Redzamas kā mušas uz griestiem: Turcija izmēģina S-400 pret ASV iznīcinātājiem
Eksperts: ASV neizdodas Turciju nospiest uz ceļiem Krievijas S-400 jautājumā
Patriot to nespēj: eksperts paskaidroja, kāpēc Turcija izvēlējusies S-400
Kāpēc Indija gatava atvēlēt 2 miljardus par Krievijas iznīcinātājiem MiG-29 un Su-30