Tonometrs

Vienkāršiem vārdiem par veselību: izprast, ka nieres ir neveselas

121
(atjaunots 09:37 12.01.2020)
Virkne uroģenitālās sistēmas slimību ilgu laiku var palikt nepamanītas. Sputnik kopā ar profilaktiskās medicīnas speciālisti Jekaterinu Stepanovu centās noskaidrot, kādiem simptomiem būtu jāpievērš uzmanība.

Ar toksisku un kaitīgu vielu izvadi cilvēka organismā nodarbojas elpošanas un gremošanas sistēmas, āda, limfa utt. Taču lielākā daļa kaitīgo vielu tiek izvadītas caur urīnizvadorgāniem – nierēm, urīnvadu, urīnpūsli, urīnizvadkanālu. Dispečera un diriģenta lomā ir nieres.

Pārsūknē visas asinis četru minūšu laikā

Nieres ir pāra hormonālais orgāns, dabisks bioloģiskais filtrs. Sūknējot asinis, nieres atfiltrē ūdeni, mainītos sāļus, toksīnus, šūnu vielmaiņas produktus...

Nieres nekad neatpūšas, tās strādā cauru diennakti, septiņas dienas nedēļā, bez pusdienu pārtraukuma, visu mūžu – vienā režīmā un vienā minūtē pārsūknē ceturto daļu asiņu, kas atrodas mūsu organismā.

Veselām nierēm ir savs darba ritms – dienas un nakts ritms. Naktī tām ir jāatpūšas. Ja nieres dienā netiek galā ar darbu, tās ir spiestas strādāt arī naktī. Tāpēc, lai tās nepārslogotu, pacentieties divas stundas pirms miega nedzert šķidrumu, tikai glāzi ūdens pirms miega. Pārlieka slodze naktīs liek nierēm "nonēsāties" priekšlaicīgi.

Nieres regulē svarīgāko rādītāju mūsu organismā: asins pH ir vitalitātes rādītājs, tāpēc daudzas izmaiņas veselības stāvoklī ir atkarīgas no nieru darbības.

Par ko atbild labā, par ko – kreisā niere

Fizioloģijas un anatomijas ietvaros pieņemts, ka labā niere atbild par ogļskābās gāzes līmeni asinīs (gāzu apmaiņu). Ja tas kaut kādu iemeslu dēļ mazinās, cieš iekšējie orgāni. Šūnas slikti uzņem skābekli, sākas skābekļa bads. Šis stāvoklis izpaužas kā hroniska noguruma sindroms.

Labajai nierei anatomiski raksturīga noslīdējuma tieksme, tāpēc, ja USI fiksē šo faktu, tas vēl neliecina par patoloģiju.

Kreisā niere regulē kalcija apmaiņu un asiņu pH (norma sastāda 7,41-7,43; ar tādiem rādītājiem eritrocīti nesalīp un viegli pārvietojas asinīs, pildot savu funkciju). Kreisā niere netieši piedalās sirds un plaušu darbā.

Gandrīz vienmēr nieres palīdz viena otrai. Ja viena kaut kādu iemeslu dēļ nefunkcionē, tās darbu veic otra.

2002.gadā amerikāņu mediķi norādīja uz nieru mazspējas profilakses un agrīnas diagnostikas lielo nozīmi. Tā ir bīstama patoloģija, kas līdz zināmam brīdim ir slēpta. Bieži vien pacients vēršas pie ārsta tikai slimības 3. stadijā, taču medicīna ASV izmaksā dārgi gan valstij, gan apdrošināšanas kompānijām, tāpēc speciālisti pie problēmas ķērās nopietni.  

Nereti nieru slimību simptomi līdzinās citām slimībām, un dažkārt tikai analīzes norāda, ka ārstēšana ir kļūdaina.

Nieru trauksmes signāli

Pēkšņas problēmas ar miegu. Nieres atbild par toksīnu izvadi no organisma līdz ar urīnu. Ja to darbībā radušās problēmas, toksiskās vielas paliek organismā. To koncentrācija asinīs pakāpeniski pieaug, un, tā kā asinis apskalo galvas smadzenes, intoksikācija ietekmē neirohumorālo regulāciju un galvas smadzeņu darbu, tāpēc vērojamas sekas: miega traucējumi, aizkaitinājums, depresija.

Galvas sāpes, nogurums, vispārējs vājums. Brīvie eritrocīti piegādā skābekli orgāniem un audiem – jo vairāk skābekļa, jo aktīvāks ir viss organisms. Ir svarīgi kontrolēt izdzertā tīrā ūdens daudzumu diennaktī (apmēram 30 ml uz 1 kg fizioloģiskā svara), lai asinis būtu šķidras. Asins sabiezēšanas rezultātā vērojama eritrocītu salipšana, biezas asinis ir grūtāk filtrēt, tiek bojāti nieru audi. Tas nav pieļaujams, jo nieres sintezē hormonu EPO (eritropoetīnu), un tā ietekmē kaulu smadzenes ražo sarkanos asinsķermenīšus – eritrocītus, tāpēc dažkārt nieru darbības traucējumi noved pie izmaiņām asins sastāvā. Ilgstošas anēmijas var liecināt par nieru slimības sākuma posmu.

Vitamīna D trūkums. Nieres piedalās ar vitamīna D pārejā pie aktīvās fāzes, tāpēc nieru slimības gadījumā būs vērojams arī vitamīna D trūkums un visi ar to saistītie simptomi. Ja uzturs un miegs ir labs, bet noguruma simptomi saglabājas, noteikti konsultējieties ar ārstu.

Āda ir sausa un viegli kairināma. Nieres uztur minerālu, ūdens un uzturvielu līdzsvaru organismā, tāpēc jebkādi šīs ķēdītes traucējumi liks sevi manīt. Visu, ko nieres nav izvadījušas, asinis iznēsā pa organismu, un tiek izmantotas citas izvades sistēmas. Viena no tām ir āda, tāpēc paaugstināta intoksikācija ietekmēs ādas kvalitāti un vispārējo stāvokli. Medicīnā ir tāds jēdziens kā dermatoksikoze (izsitumi, kairinājums, zvīņošanās…).

Metāliska piegarša mutē, nepatīkama smaka no mutes, apetītes zudums, nepatika pret gaļu. Tas var liecināt par olbaltumvielu maiņas un izvades traucējumiem, kurā tieši piedalās nieres.

Aizdusa. Liekais šķidrums organismā, ko nieres nav izvadījušas, var uzkrāties plaušās, apgrūtinot to darbu. Eritrocītu aktivitātes un skaita mazināšanās dēļ cilvēks sāk elpot ātrāk, tāpēc rodas traucējumi.

Tūskas. Lieka šķidruma uzkrāšanās organismā nieru darbības traucējumu rezultātā liek uzkrāties sāļiem. Tie piesaista ūdeni, tāpēc rodas "apburtais loks" – organisms ir spiests atstāt daļu šķidruma audos. Nieru tūska ir mīksta, simetriska, piespiežot tā pārvietojas. No rītiem parasti pietūkumi vērojami uz sejas, zem acīm un plaukstām, vakarpusē – apakšstilbu un pēdu pietūkums. Dažkārt tūska var būt slēpta, ja pieaug cilvēka svars, nemainoties uzturam un dzīves veidam. Tas ir trauksmes signāls par iekšējo orgānu tūsku.

Dziļas sāpes mugurā, dažkārt zem krūšukurvja, vīriešiem – cirkšņu un gurnu rajonā. Sāpēm raksturīga "atbalss", ņemot vērā urīnvadu inervāciju.

Arteriālā spiediena izmaiņas. Spiediena izmaiņas parasti sākas ar nieru darbības pasliktināšanos. Taču, pirms sākt lietot medikamentus spiediena pazemināšanai, vajadzētu kompleksi izmeklēt organismu – ja problēmas ar spiedienu radījusi nieru darbība, hipotensīvie preparāti situāciju tikai pasliktinās, jo tie negatīvi ietekmē nieres.

Holesterīna līmeņa pieaugums. Pasliktināta nieru darbība var izraisīt holesterīna celšanos asinīs. Tādos gadījumos ārsts parasti izraksta statīnus, taču viena no to blakusparādībām ir nieru darbības pasliktināšanās. Ja holesterīna līmenis ir būtiski paaugstināts, nevajag nekavējoties sākt dzert statīnus, vispirms pārbaudiet nieru stāvokli.

Trauksmes signālu var raidīt arī ķermeņa smaržas izmaiņas, mitras vai aukstas rokas.

Urīna sastāva izmaiņas. Uzmanību varētu piesaistīt arī urīna krāsas (tumšs, sarkans), caurspīdīguma (duļķains, pārslains), daudzuma izmaiņas, kā arī biežāki gājieni uz tualeti. Vīriešiem šādus simptomus bieži uzskata par prostātas adenomas attīstību, taču tas var būt arī signāls par nieru darbības traucējumiem.

Ko darīt vispirms

Sākuma stadijā plašāko informāciju sniegs vienkārša trīs reizes atkārtota urīna analīze. Vienreizēja analīze var sniegt kļūdainus rezultātus, vajadzīga dinamika. Jāievēro vairāki noteikumi: urīna analīzes nodošanai nepieciešama sterila tara, rūpīga dzimumorgānu higiēna, laikam starp urīna saņemšanu un analīzes veikšanu jābūt minimālam, pretējā gadījumā var sākt attīstīties urīna mikroflora, kas ietekmēs analīzes gala rezultātu.

Ja novērotas pirmās nelabvēlīgās pazīmes, nepieciešama arī asins bioķīmiskā analīze par bilirubīna, olbaltumvielu, urīnvielas un kreatinīna saturu.

Paturiet prātā: veselība ir slimību trūkums, bet slimību trūkums nozīmē profilaksi, kā arī saudzīgu un vērīgu attieksmi pret sevi. Mīliet sevi, savu organismu un esiet veseli!

121
Temats:
Vienkāršiem vārdiem par veselību (24)
Maiks Pompeo

Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem

3
(atjaunots 07:26 14.08.2020)
Jūnija beigās avīze The New York Times publicēja rakstu, kurā apgalvoja: Krievijas militārais izlūkošanas dienests ir kā esot piedāvājis prēmijas talibiem par uzbrukumiem amerikāņu karavīriem Afganistānā. Nekādus pierādījumus izdevums nesniedza.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo piedraudējis Krievijai ar "milzīgu atmaksu", ja apstiprināsies ziņas par to, ka KF esot maksājusi talibiem par amerikāņu karavīru slepkavībām Afganistānā, vēsta RIA Novosti.

"Ja krievi piedāvā naudu par amerikāņu vai citu rietumnieku slepkavībām, nāksies samaksāt milzīgu cenu. To es norādīju ārlietu ministram Lavrovam. Es zinu, ka arī mūsu militārpersonas ir runājušas ar viņu līderiem (Krievijas militāro vadību, - red.). Mēs to necietīsim," teica Pompeo intervijā, kuras tekstu publicēja Valsts departaments.

Savukārt Krievijas zinātņu akadēmijas profesors, politoloģijas zinātņu doktors Aleksandrs Gusevs intervijā radio Sputnik pauda savu viedokli, kāda iemesla dēļ šis paziņojums nācis klajā.

"ASV ir izstrādājušas noteiktu politiku, taktiku attiecībās ar Krieviju: tagad – talibi, iepriekš bija apsūdzības par iejaukšanos vēlēšanās. Tas turpināsies. Vienkārši meklēs negatīvas tendences Krievijas aspektā. Viņi rīkojas asimetriski, nevis ārpolitiskās tendences gultnē – te kiberdrošība, te vēlēšanas, te sameklēja Skripaļus, tagad – talibi. Tāpēc varam gaidīt, ka sankciju spiediens pret Krieviju turpināsies... Viss ir vienkārši un banāli: Savienotās Valstis ir uzsēdušās sankciju zirga mugurā un jās uz priekšu ilgi jo ilgi. Paši talibi ziņoja, ka nekāda sazvērestība ar Krieviju nav bijusi, un patiesībā mums tas nav vajadzīgs. Tomēr ASV to "atrod". Pēc tam "atradīs" vēl kaut ko," teica Aleksandrs Gusevs.

Taliban kustības kaujinieki, foto no arhīva
© AFP 2019 / Noorullah Shirzada

Jūnija beigās avīze The New York Times publicēja rakstu, kurā apgalvoja: Krievijas militārais izlūkošanas dienests ir kā esot piedāvājis prēmijas ar talibiem saistītajiem kaujiniekiem par uzbrukumiem amerikāņu karavīriem Afganistānā. Nekādus pierādījumus izdevums nesniedza.

Krievijas Ārlietu ministrija nosauca rakstu par viltojumu, ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzskata, ka šīs apsūdzības saistītas ar iekšpolitisko cīņu pirms vēlēšanām Savienotajās Valstīs.

Prezidents Donalds Tramps savukārt uzskata, ka raksts ir pasūtīts. Viņš atklāja, ka amerikaņu izlūkdienests nav uzskatījis The New York Times informāciju par uzticības vērtu.

Iepriekš "Taliban" pārstāvis Suheils Šahins intervijā RIA Novosti ziņas par "darījumu ar Krieviju" nosauca par kļūdainiem un nepamatotiem. Pēc viņa domām, tādu informāciju, iespējams, izplatījusi valdība Kabulā.

3
Tagi:
sankcijas, Maiks Pompeo, ASV, Krievija, Afganistāna
Pēc temata
WP: Krievijas un talibu "sazvērestības" dēļ gājuši bojā vairāki ASV karavīri
ASV izlūkdienests atzinis par mazticamu ziņu par Krievijas "sazvērestību" ar talibiem
Nē, tā nav Krievija. Kas organizējis amerikāņu skalpu medības
"Nepamatoti apgalvojumi": Krievijas ĀM novērtēja jaunāko NYT rakstu
Baltkrievija

Polijas Aizsardzības ministrija: NATO nevajadzētu iejaukties situācijā Baltkrievijā

16
(atjaunots 17:53 13.08.2020)
Polijas Aizsardzības ministrijā negribētu, lai Baltkrievijas temats tiktu rosināts NATO līmenī, paziņoja Mariušs Blaščaks.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. NATO nevajadzētu iejaukties situācijā Baltkrievijā, paziņoja Polijas nacionālās aizsardzības ministrs Maiušs Blaščaks, vēsta RIA Novosti.

"Es domāju, tas, kas darās Baltkrievijā – tas, pirmām kārtām, ir kaimiņu atbalsta lieta," sacīja Blaščaks.

"Es nedomāju, ka tas būtu labs temats Ziemeļatlantijas savienībai," paziņoja ministrs, atbildot uz jautājumu, vai NATO ir jāiejaucas notiekošajā.

Viņš atgādināja, ka Polija un Lietuvas prezidenti pauda "gatavību būt starpniekiem" Baltkrievijas pārrunās ar ES. Tāpat viņš atgādināja par premjera Mateuša Morevecka iniciatīvu par situācijai Baltkrievijā veltītās Eiropas Savienības Padomes sēdes rīkošanu.

"Skaidri redzams, ka baltkrievu tauta atmostas un šīs brīvības tendences ir jāatbalsta," nobeigumā sacīja Blaščaks.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka Baltijas valstis un Polija izstrādājušas Baltkrievijas krīzes pārvarēšanas plānu, kurš sastāv no trīs posmiem. Par to pastāstīja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

"Mēs aicinām Baltkrievijas varasiestādes, pirmām kārtām, steidzami deeskalēt situāciju un pārtraukt rupja spēka pielietošanu pret savu tautu. Otrkārt, mēs aicinām Baltkrievijas varasiestādes steidzamā kārtā atbrīvot visus aizturētos protesta akciju dalībniekus un pielikt punktu viņu vajāšanai. Treškārt, mēs ceram, ka Baltkrievijas varasiestādes beidzot uzsāks dialogu ar saviem pilsoņiem," paziņoja Nausēda.

Viņš brīdināja, ka šīs starpnieciskās iniciatīvas izgāšanās gadījumā pret Baltkrieviju var tikt ieviestas Eiropas un nacionālās sankcijas.

Masveida protesta akcijas visā Baltkrievijā sākās 9. augustā, pēc prezidenta vēlēšanām, kurās uzvarēja esošais valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko – saskaņā ar CVK datiem, viņš ieguva 80,08% balsu.

Protestētāji izgāja Minskas un citu Baltkrievijas pilsētu ielās svētdien pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas, akcijas turpinājās arī pirmdien. Abos gadījumos protestētāju padzīšanai milicija pielietoja speciālo tehniku un speclīdzekļus, tostarp gaismas-trokšņa granātas un gumijas lodes.

Bojā gāja divi cilvēki: viens protesta akcijas dalībnieks Minskā, kā vēsta valsts IeM, mēģinot aizmest nenoskaidrotu spridzekli, otrais – Gomeļā, pēc aizturēšanas 9. augustā, sakarā ar viņa nāves faktu republikas IK veic pārbaudi.

16
Tagi:
Baltkrievija, Polija, NATO
Pēc temata
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Edgars Rinkēvičs

Latvijas ārpolitikas greizie spoguļi

0
(atjaunots 07:28 14.08.2020)
Par ko liecina Rīgas oficiālā reakcija par notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlešanām un kādas ir baltkrievu protestu kustības perspektīvas.

Pēdējos gados Latvijas kurss ārpolitikā uzskatāmi demonstrē divas savas īpašības – rusofobiju un dubulto standartu pielietojumu. To vēlreiz apstiprināja Latvijas ĀM vērtējums par dramatisko situāciju, kāda tagad izveidojusies tuvākajos kaimiņos – Baltkrievijas Republikā. Tā daudz mazāk runā par prezidenta vēlēšanu rezultātiem, nekā par likumsargu stingrajām metodēm, ko viņi izmanto, lai apspiestu protesta akcijas Minskā un vairākās citās pilsētās pirmajās dienās pēc vēlēšanām.

Esmu pārliecināts: ja tikpat kaismīgi protesti notiktu Krievijā, mūsu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") ik pēc stundas spļautu zibeņus un pērkonus. Baltkrievijas gadījumā viņš izturas savaldīgāk.

Protams, viņš piekrīt otrdien izskanējušajam Eiropas Savienības vērtējumam par to, ka "aizritējušās prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas". Tomēr viņš iebilst pret plašām sankcijām pret šo valsti "pēc Irānas varianta" – lai nepaskubinātu Aleksandru Lukašenko galīgi krist Kremļa apskāvienos!

Tāpēc ministra kungs savā lapā Twitter piezīmēja: "Ņemot vērā to, ka vardarbība pret mierīgajiem protestētājiem Baltkrievijā turpinās un politiskā dialoga trūkumu, rīt ES Ārlietu padomē Latvija atbalstīs individuālo sankciju piemērošanu Baltkrievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par protestu apspiešanu un vēlēšanu viltošanu."

Un viss. It kā tas varētu kaut mazākajā mērā dāvāt kaut kādu rezultātu!

Domāju, ka Latvijas ĀM ieturētā pozīcija vispirms gūs atbalstu šodien mūsu parlamentārās Eiropas lietu komisijas slēgtajā sēdē un vēlāk, sestdien – ES ārlietu minsitru sēdē.

Aptuveni tādas pašas domas pauž Polija, kas ES tiek uzskatīta par "moderatoru Baltkrievijas lietās". Tāpēc ļoti ticams, ka šim lēmumam piekritīs arī viņu kolēģi aptuveni tādā "mērcē" – "fakti par demokrātijas normu ignorēšanu EDSO valstī un miermīlīgu protesta akciju vardarbīgu apspiešanu Baltkrievijas Republikā neapšaubāmi apstiprinās, tomēr politiski un ekonomiski apsvērumi mums ir svarīgāki!" Turklāt, domājams, protesta akciju spriedze Baltkrievijas pilsētu ielās tobrīd jau mazināsies.

Tomēr man šķiet, vēl ir par agru pārvilkt krustu pār protestiem pret prezidentu Aleksandru Lukašenko. Gudrie analītiķi var pārliecinoši apgalvot, ka mūsu tuvākajiem kaimiņiem nav spilgtu opozīcijas līderu, lielas un ietekmīgas opozīcijas partijas, "aizvainotu" oligarhu, kuri varētu finansiāli atbalstīt protestus. Arī politiskā valdošā elite un likumsargi demonstrē vienprātību ar savu prezidentu, Baltkrievijas sabiedrību pilnībā kontrolē specdienesti, tiesībsargi rīkojas preventīvi, ļoti apņēmīgi un agresīvi.

Vienlaikus, šķiet, baltkrievu protesti turpināsies. Aktivitāte te noplaks, te sarosīsies pēc šķietami nenozīmīgākā iegansta, pakāpeniski mainīsies, iegūs aizvien jaunas un jaunas formas, kļūs par "režīma hronisko slimību" un vairāk atgādinās baltkrieviem labi pazīstamo un ierasto plašo "partizānu kustību".

Protesti jau tiek salīdzināti ar "ugunsgrēku kūdras purvā". Var pēc bagātīgi apliet ar ūdeni kūdras virspusi, taču, ja uguns aizgājusi dzīlēs, tā var kuru katru brīdi atkal izlauzties virspusē! Un spilgtu līderu parādīšanās Baltkrievijas opozīcijas rindās būs tikai laika jautājums.

Mums atliek tikai lūgt Dievu par baltkrievu tautu. Un no visas sirds novēlēt viņiem mieru, taisnīgumu un uzplaukumu!

Autora domas var neatbilst redakcijas viedoklim.

0
Tagi:
Edgars Rinkēvičs, Latvija, Baltkrievija
Pēc temata
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Protesti Baltkrievijā: karsta nakts pēc vēlēšanām
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju