Cisternas naftas bāzē, foto no arhīva.

Kad Latvijā atgriezīsies baltkrievu benzīns: Minska stāsta par optimistisku scenāriju

62
(atjaunots 16:17 06.01.2020)
Minska cer līdz mēneša beigām atteikties no visiem ierobežojumiem naftas produktu eksportā, taču patlaban prioritārs ir iekšzemes tirgus.

RĪGA, 6. janvāris — Sputnik. Baltkrievija cer atsākt naftas produktu eksportu janvāra beigās, patlaban rit pārrunas par naftas iepirkumu apjomiem un noteikumiem ar Krievijas kompānijām – gan nelielām ieguves firmām, gan vertikāli integrētiem uzņēmumiem, vēstīja koncerns "Belņeftehim", informē Belta.

"Mēs ceram, ka līdz janvāra beigām – vismaz tāds ir optimistiskais scenārijs – visi iespējamie ierobežojumi tiks atcelti," teica Baltkrievijas valsts koncerna "Belņeftehim" vadītājs Vladimirs Sizovs un piebilda, ka viss būs atkarīgs no tā, cik "ritmiski un ātri ritēs (naftas piegādes – red.) līgumu noslēgšanas process".

Viņš paziņoja, ka janvārī Baltkrievija savu NPR nodrošināšanai plāno iegādāties Krievijā 650 tūkstošus tonnu naftas.

Sizovs informēja, ka Baltkrievija piedalās pārrunās par naftas piegādēm republikā gan vertikāli integrētu naftas kompāniju, gan nelielo ieguves uzņēmumu līmenī.

Iepriekš informācijas avots pastāstīja, ka Baltkrievija vēlas sameklēt neatkarīgus naftas piegādātājus laikā, kamēr notiks pārrunas ar Krieviju.

Tika vēstīts, ka līgums par naftas piegādēm Baltkrievijas NPR no Krievijas nav noslēgts tāpēc, ka Minska vēlējās samazināt naftas cenu par desmit dolāriem par tonnu.

Iepriekš vēstīts, ka Krievija pārtraukusi naftas padevi Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcām no 2020. gada 1. janvāra, ņemot vērā to, ka puses nav parakstījušas attiecīgos līgumus. Valsts koncernā "Belņeftehim" apstiprināja, ka abu valstī strādājošo NPR – Mozirskas un "Naftan" slodze samazināta līdz tehnoloģiskajam minimumam, tās strādā ar iepriekš izveidotajām naftas rezervēm.

Četras jaunā gada dienas Baltkrievija strādāja pie jauniem naftas piegādes līgumiem. Tika ziņots, ka Minska izvērtē arī alternatīvos avotus, taču 6. janvārī bija zināms tikai par vienu līgumu par naftas piegādēm – ar Krievijas kompāniju. Ziņots, ka naftas pārsūknēšana uz Baltkrievijas NPR atsākta 4.janvāra vakarā. "Belņeftehim" pastāstīja, ka pirmā naftas partija iepirkta par cenu bez tirgus prēmijas.

62
Tagi:
Baltkrievija, tranzīts, Latvija
Pēc temata
Latvija gatava palīdzēt Baltkrievijai ar naftas piegādēm
Alternatīvas naftai no KF ir dārgākas, tomēr Lietuva ir gatava palīdzēt Baltkrievijai
Latvija zaudējusi Baltkrievijas benzīna tranzītu
Krievija apturējusi naftas piegādes uz Baltkrieviju, Minska meklē alternatīvas
Laboratorijas darbiniece, foto no arhīva

Latvijā ievests jauns Covid-19 paveids

6
(atjaunots 19:47 29.10.2020)
Spānijas izcelsmes jauno Covid-19 paveidu vasarā ieveda Eiropas valstīs, kā arī Honkongā un Jaunzēlandē.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Zinātnieki atklāja jaunu koronavīrusa paveidu, kurš parādījās Spānijā 2020. gada vasarā un ātri izplatījās visā Eiropā, tiek ziņots Bāzeles Universitātes mājaslapā.

Lai gan pagaidām nekādu pierādījumu tam, ka šis SARS-CoV-2 paveids ir bīstamāks, viņa izplatība var sniegt priekšstatu par politikas efektivitāti ceļojumu nozarē, kuru Eiropas valstis pieņēma vasarā.

Tiek skaidrots, ka zinātnieki izanalizēja un salīdzināja vīrusa genoma secības, kas tika paņemtas Covid-19 pacientiem visā Eiropā, lai izpētītu patogēna evolūciju un izplatību. Analīze atklāja, ka paveids 20A.EU1 parādījās Spānijā vasarā un pirmo reizi tika konstatēts lauksaimniecības strādniekiem.

Saskaņā ar zinātnieku datiem, jaunais Covid-19 paveids pārvietojās kopā ar ceļotājiem pa visu Eiropu kopš 20. jūlija līdz ar robežu atvēršanu, un tagad tas ir atklāts 12 Eiropas valstīs, kā arī Honkongā un Jaunzēlandē.

Tiek atzīmēts, ka 20A.EU1 veido 90% koronavīrusa inficēšanās gadījumu Lielbritānijā, aptuveni 80% - Spānijā, 60% - Īrijā un no 30 līdz 40% - Šveicē un Nīderlandē. Jaunais vīrusa paveids tika atklāts arī Francijā, Beļģijā, Vācijā, Itālijā, Latvijā, Norvēģijā un Zviedrijā.

Eiropas pētnieki uzskata, ka šī Covid-19 paveida izplatību veicinājuši braucienu atvieglojumi un sociālās distancēšanās pasākumu pārkāpumi vasarā.

Pēc starptautisko reisu atsākšanas jūnija vidū Covid-19 tiek atklāts vidēji vienam no 8000 pasažieriem lidostā "Rīga". Saskaņā ar Civilās aviācijas aģentūras datiem, vairums Covid-19 inficēto cilvēku atlidoja uz Latviju no Lielbritānijas, Spānijas un Itālijas.

6
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Gripa vai masalas? Akadēmiķis aprakstījis SARS-CoV-2 evolūcijas scenārijus
Covid-19 apdraud visu cilvēka nervu sistēmu, uzskata zinātnieki
Nosaukta koronavīrusa bīstamākā īpašība
Ārste pastāstīja par neizskaidrojamām koronavīrusa sekām
Krievijas vakcīna pret Covid-19

Uzmanību, krāpnieki: eiropiešiem sola vakcinēšanās tūres uz Krieviju

13
(atjaunots 19:31 29.10.2020)
Eiropas Savienībā krāpnieki jau ir sākuši organizēt tūres tiem, kas vēlas saņemt Krievijas vakcīnu pret Covid-19.

RĪGA, 29. oktobris – Sputnik. Biznesmenis no Čehijas piedāvā eiropiešiem tūres uz Krieviju, lai piedalītos masveida vakcinācijas programmā pret Covid-19, taču KF Veselības ministrijā uzņēmēju dēvē par krāpnieku, vēsta "Kommersant".

Prāgā dzīvojošais Krievijā dzimušais biznesmenis Andrejs Konstantinovs plāno organizēt Eiropas tūristiem tūres, kuras ietver sevī vakcināciju pret Covid-19. Kopējā tūres cena sākas no 30 tūkstošiem Čehijas kronu (aptuveni 1090 eiro), braucienu organizēšanai biznesmenis plāno ķerties klāt masveida vakcinācijas uzsākšanas laikā Krievijā.

Veselības ministrijas vadītāja palīgs Aleksejs Kuzņecovs nosauca šo tūrisma projektu par vienkāršu krāpšanu.

"Vakcinācija pret Covid-19 uz komerciāla pamata, turklāt tūristiem, nav iespējama. Vakcinācija jau notiek, un pilsoņiem tā ir par brīvu, absolūta prioritāte vakcinācijā ir Krievijas iedzīvotājiem. Un tikai pēc iekšējo vajadzību apmierināšanas, kad būs vakcinētas visas riska grupas un visi gribētāji, varēs runāt par kaut kādām komerciālām piegādēm," paziņoja viņš.

Čehijas Veselības ministrijas un ekspertu sabiedrības pārstāvji paziņoja, ka neiesaka valsts pilsoņiem šādus ceļojumus.

KF Veselības ministrija augustā piereģistrēja pasaulē pirmo vakcīnu Covid-19 profilaksei, kuru izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktais zinātniski pētnieciskais centrs, – "Sputnik V". Oktobrī piereģistrēja vēl vienu Krievijas preparātu "EpiVacCorona", kurš tapis "Rospotrebnadzor" centrā "Vektor". Tāpat klīniskie izmēģinājumi šobrīd notiek arī Krievijas Zinātņu akadēmijas Čumakova imunbioloģisko preparātu izpētes un izstrādes centra vakcīnai.

Pēc veselības ministra Mihaila Muraško sacītā, masveida vakcinācija sāksies pēc vakcīnas palaišanas ražošanā lielos apjomos un būs brīvprātīga un bez maksas.

13
Tagi:
Čehija, krāpniecība, vakcīna
Pēc temata
Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu
Britu vakcīnas izmēģinājumu dalībnieka nāve: KF pastāstīja, kāpēc testi turpinās
Kā jūtas brīvprātīgie, kuri pirmie izmēģināja Krievijas vakcīnu "Sputnik V"
Amerikai nepietiek naudas vakcīnai