Irānas karogi, foto no arhīva

Irāna paziņojusi, ka ierobežo savas saistības kodoldarījuma ietvaros

26
(atjaunots 12:54 06.01.2020)
Teherāna vairs nepildīs nevienu kodoldarījumā iekļauto saistību, taču turpinās sadarbību ar Starptautisko Atomenerģijas aģentūru.

RĪGA, 6. janvāris - Sputnik. Irāna informējusi par lēmumu atteikties no pēdējā būtiskā ierobežojuma kodoldarījuma ietvaros, kas attiecas uz centrifūgu skaitu, informēja Irānas valdība.

"Tādejādi nepalika nekādu ierobežojumu darbā ar Irānas kodolprogrammu," teikts paziņojumā.

Tās paziņojumā īpaši uzsvērts, ka republika turpinās sadarbību ar Starptautisko Atomenerģijas aģentūru (IAEA). Teherāna ir gatava atgriezties pie savām saistībām, ko paredz darījums, ja tiks atceltas visas pret valsti vērstās sankcijas un nodrošinātas kodoldarījumā paredzētās intereses.

Irānas valdība akcentēja, ka šis solis ir pēdējais, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Kodoldarījums tika apšaubīts, kad ASV no tā izstājās vienpusējā kārtībā un ieviesa sankcijas pret Teherānu naftas eksporta nozarē. Tas notika 2018.gada 8.maijā. Irāna, kas paziņoja, ka citi darījuma dalībnieku neievēro tā noteikumus pilnā mērā, pakāpeniski sāka ierobežot savas saistības.

Gadu pēc ASV izstāšanās no darījuma – 2019. gada 18. maijā Teherāna paziņoja, ka "stratēģiskās pacietības" periods ir beidzies un atteicās pildīt vairākus darījuma punktus. Pirmais posms skāra bagātinātā urāna un smagā ūdens krājumus. Vēlāk Teherāna paziņoja, ka sāk saistību ierobežošanas otro posmu, un informēja, ka valsts bagātinās urānu sev nepieciešamajā līmenī. Trešais posms sākās 6.septembrī, kad Irāna pavēstīja, ka sākusi darbu ar virkni centrifūgu un atsakās no pētnieciskās darbības ierobežojumiem.

Ceturto reizi Irāna ierobežoja saistības 6. novembrī, sākot urāna bagātināšanas centrifūgas ekspluatāciju objektā Fordo (darījums paredz, ka komplekss Natanzā būs vienīgais. Novembra sākumā tika sākta gāzes iesūknēšana centrifūgās kodolobjektā Fordo.

26
Tagi:
kodoldarījums, Irāna
Pēc temata
ES atteikusies pildīt ASV prasības jautājumā par kodoldarījumu ar Irānu, vēsta diplomāts
Kodolpašnāvība: ASV iznīcina darījumu ar Irānu un nostāda Eiropu izvēles priekšā
ASV valsts sekretārs vēlas mainīt kodoldarījumu ar Irānu
Donalds Tramps paziņojis par ASV izstāšanos no kodoldarījuma ar Irānu
COVID-19

Ņujorkā reģistrēts jauns koronavīrusa variants

16
(atjaunots 13:59 26.02.2021)
Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Zinātnieki uzskata, ka tā variācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitāti.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. Ņujorkā izplatās jauns koronavīrusa SARS-CoV-2 variants, kura mutācijas, iespējams, var samazināt vakcīnu efektivitātim, stāsta avīze New York Times, atsaucoties uz zinātniekiem no Kalifornijas tehnoloģiskā institūta un Kolumbijas universitātes zinātnieku pētījumiem.

Jaunajam koronavīrusa variantam mediķi piešķīruši nosaukumu B.1.526. Pirmo reizi tas reģistrēts novembrī, līdz februāra vidum tas izplatījies jau visnotaļ plaši.

"Mēs novērojam gadījumus Vestčesterā, Bronksā, Kvīnsā un Manhetenas lejas daļā, kā arī Bruklinā. Tāpēc domājam, ka tas ir plaši izplatīts. Tas nav atsevišķš uzliesmojums," Kolumbijas universitātes Pētījumu centra "Aaron Diamond AIDS" direktora, doktora Deivida Ho teikto citēja RIA Novosti.

Pēc zinātnieku domām, Ņujorkā reģistrētā koronavīrusa varianta mutācijas līdzinās tām, kas agrāk atrastas citās valstīs, arī DĀR.

Pasaulē jau reģistrēta virkne SARS-CoV-2 štammu, to vidū vairāki – Lielbritānijas, DĀR un Brazīlijas – rada īpašas bažas.

Lielbritānijā jaunā vīrusa mutācija fiksēta decembra vidū. Zinātnieki uzskata, ka šis koronavīrusa variants varētu būt par 70% virulentāks nekā parastais, tāpēc no iedzīvotājiem tiek pieprasīta īpaša piesardzība.

Dienvidāfrikas štamms 501.V2 fiksēts oktobrī. Kopš tā laika tkas kļuvis par dominējošo vīrusa paveidu reģionā. Tāpat kā britu variants, arī tas ir virulentāks nekā parastais. Tomēr pagaidām nav saņemti dati, kas liecinātu: jaunie štammi būtu bīstamāki no letalitātes viedokļa vai padarīt smagāku slimības gaitu.

16
Tagi:
ASV
Pēc temata
PVO ziņo par jauna Covid-19 paveida izplatīšanu Eiropā
Nosauktas metodes plaušu nostiprināšanai pirms un pēc Covid-19
Trešais vilnis ar jaunu štammu ir lieks: ierobežojumi saglabāsies vēl pusgadu
Ko varam gaidīt no "EpiVakKorona". Informācija par peptīdu vakcīnu Covid-19 profilaksei
Kodolsprādziens. Foto no arhīva

ASV pastāstīja, NATO mācības teju vai izraisījušas kodolkaru ar PSRS

29
(atjaunots 10:36 26.02.2021)
1983. gada 2. novembrī Vācijas Demokrātiskajā Republikā dislocētā 16. Sarkankarogotā aviācijas armija bija kaujas gatavībā – ar kodolraķetēm bruņotajām lidmašīnām bija jāiznīcina pretinieka mērķi pirmajā līnijā.

RĪGA, 26. februāris — Sputnik. 1983. gadā NATO plašo mācību "Able Archer" dēļ PSRS gatavojās kodolkaram ar ASV, stāsta izdevums The Drive, atsaucoties uz ASV Valsts departamenta atslepenotajiem materiāliem.

Dokumentā sniegta detalizēta informācija par nestabilo situāciju, kas radās 1983. gadā, publicēts arī gandrīz nerediģētais augstu stāvoša ASV izlūkdienesta ierēdņa, ģenerālleitnanta Leonarda Perruta ziņojums, vēsta RIA Novosti.

Saskaņā ar šiem materiāliem, 1983. gada 2. novembrī Vācijas Demokrātiskajā Republikā dislocētā 16. Sarkankarogotā aviācijas armija bija kaujas gatavībā – ar kodolraķetēm bruņotajām lidmašīnām bija jāiznīcina pretinieka mērķi pirmajā līnijā.

PSRS gatavošanos karam eksperti skaidroja ar nopietno saprašanās trūkumu NATO mācību "Able Archer" rezultātā. Manevru mērķis bija "Eiropā un aiz tās robežām dislocēto alianses spēku spēju reālistiska pārbaude piedalīties kodolkarā".

Saskaņā ar Prezidenta konsultaltīvās ārējās izlūkošanas padomes (PFIAB) atskaiti, PSRS un Varšavas līguma organizācijas reakcija uz mācībām "Able Archer" bija neredzēta.

"1983. gadā mēs varējām netīši novest mūsu attiecības ar Padomju Savienību līdz mata tiesai no kodolkara," secināja PFIAB.

Iepriekš portāla Overt Defence autors, balstoties uz Militārā jūras analītiskā centra datiem, atklāja Ziemeļatlantijas alianses preventīvā trieciena scenāriju Kaļiņingradas apgabalam. Tas ietver raķešu kompleksu "Iskander" un sistēmu S-400 iznīcināšanu, Baltijas blokādi un bruņoto spēku likvidāciju.

29
Tagi:
Vēsture, militārās mācības, PSRS, NATO, ASV
Pēc temata
Pēdējais ASV vēstnieks PSRS: kodolkarš nav risinājums
Kodolkarš ģenerāļa Klauzevica acīs
Simt sekundes līdz Pastardienai. Zinātnieki prognozē globālo katastrofu
Viens solis no atomelles. Kļūdas, kas varēja maksāt cilvēcei dzīvību

Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī

0
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Sputnik Latvija rīcībā nonācis video ieraksts, kurā redzams, kā pa ielu Jēkabpilī brauc traktors ar priekšmetu – tas ļoti atgādina lielgabalu no padomju karavīriem veltītā monumenta postamenta. Lielgabals tika nolaupīts 23. februāra naktī.

Vietējie iedzīvotāji, kuri 23. februārī atnāca nolikt ziedus pie monumenta par godu Tēvijas aizstāvja dienai, nākamajā dienā konstatēja – lielgabals ir nolaupīts. Sabiedriskie darbinieki ziņoja pašvaldībai un policijai. Policijas Zemgales reģionālā pārvalde ierosinājusi kriminālprocesu par lielgabala zādzību.

Krievijas vēstniecība Rīgā un KF pastāvīgā pārstāvniecība EDSO nosodīja padomju varoņiem-atbrīvotājiem veltītā pieminekļa apgānīšanu un aicināja vietējās varasietādes pienācīgi izmeklēt incidentu.

"Notiekošo vērtējam kā īstākā neonacistiskā revanšisma izpausmi, kam nav un nevar būt vietas civilizētā Eiropas valstī," paziņoja diplomātiskā misija.

0