Zeme. Foto no arhīva

Neizpētītā planēta. Dīvaini un pārsteidzoši fakti par Zemi

110
(atjaunots 16:15 01.01.2020)
Domājams, Zeme ir vienīgā apdzīvotā planēta Saules sistēmā. Turklāt dzīvība uz tās radusies gandrīz tūlīt pēc tās izveidošanās – pirms 4,25 miljardiem gadu.

Pa šo laiku ap planētu paspēja izveidoties un sabrukt gredzenu sistēma, gabals virsmas atrāvies un aizlidojis kosmosā, bet ciānobaktērijas novedušas pie Homo sapiens parādīšanās. Par citiem neparastiem faktiem un hipotēzēm par zemi portālā RIA Novosti stāsta Alfija Jeņikejeva.

Zemei bija gredzeni, gluži kā Saturnam

Aptuveni pirms 715 miljoniem gadu Zemi kāja sniegs un ledus. Pat pie ekvatora – siltākajā planētas rajonā – temperatūra nepacēlās virs -20 grādiem pēc Celsija skalas.

Šis periods, kas ilga gandrīz 120 miljonus gadu, zinātnei pazīstams kā Globālais ledus laikmets. Kāda hipotēze pauž, ka mūžīgā sniega un ledus valstība ir iemesls, kura dēļ notika Kembrija sprādziens – dzīvo organismu daudzveidības krass pieaugums. Toties pats ledus laikmets sākās cita globāla faktora rezultātā: ap Zemi izveidzojās gredzenu sistēma, līdzīga tiem, kas patlaban apjož Saturnu.

Amerikāņu zinātnieki Pīters Fosets un Marks Boslovs izteikuši pieņēmumu, ka neilgi pirms mūsu planēta pārvērtās par ledainu lodi, uz tās virsmas nokrita milzīgs asteroīds. Trieciens bija tik spēcīgs, ka akmens atlūzas nokļuvušas Zemei tuvējā kosmosā un izveidojuši ap planētu gredzenus. To ēnā līdz Zemei nokļuva mazāk Saules gaismas, tāpēc sākās globāla temperatūras krišanās.,

Taču gredzenu sistēma bija nestabila un visai ātri (protams, no astronomiskā viedokļa) sabruka. To vājināja Mēness pievilkšanas spēks un Saules vējš, kas pakāpeniski attīrīja tuvējo kosmosa telpu no sīkākajiem disku elementiem.

Protams, tamlīdzīgi gredzeni varēja parādīties ne vienu reizi vien, atzīmēja darba autori. Piemēram, kraso temperatūras krišanos pirms 34 miljoniem gadu, kā rezultātā sākās masveida izmiršana, arī varēja izraisīt sadursme ar lielu asteroīdu, no kura atlūzām izveidojās gredzeni.

Mēness – daļa no Zemes

Daudzi uzskata, ka amerikāņi nekad nav nosēdušies uz Mēness. Viens no argumentiem, ko viņi izsaka, ir no Mēness atgādātais grunts paraugs. Tas sakrīt ar paraugiem no Zemes, līdz pat titāna, skābekļa un citu elementu izotopu daļām. Taču runa nav par kosmosa ķermeņa grunts viltojumu – vienkārši pirms dažiem miljardiem gadu Mēness bija daļa no mūsu planētas. Zinātnieki no Kalifornijas universitātes Losandželosā (ASV) noskaidroja, ka drīz vien pēc Zemes izveidošanās tajā ietriecies kosmosa ķermenis, kura izmēri līdzinās Marsam. Zeme un milzīgais debesu ķermenis – to dēvē par Teju – sadūrās taisnā leņķī, ļoti lielā ātrumā. Teja caursita Zemes garozu, izkusa un saplūda ar jaunās planētas iežiem. Daļa šī kausējuma nokļuva kosmosā, kur pamazām izveidoja Mēnesi.

Vissenākais Zemes akmens atrasts uz Mēness

Zeme izveidojās aptuveni pirms 4,5 mioljardiem gadu no protoplanētas diska, gāzes un putekļiem, kas bija palikuši pēc Saules rašanās. Tolaik planēta līdzinājās lielai kausētai lodei, ko sedza magmas okeāns. Tā pakāpeniski atdzisa un pārvērtās par cietu kosmosa ķermeni. Jau pēc simt miljoniem gadu uz Zemes virsmas parādījās akmeņi – to zinātnieki saprata, izpētot senākos Zemes iežu paraugus, kas atrasti uz planētas un aiz tās robežām. Par vecāko materiālu uz Zemes tiek uzskatīts sīks cirkonija kristāls, kas izvilkts no Zemes garozas Austrālijas rietumu daļā. Ģeoķīmiķi ar tomogrāfiskās atomu zondes palīdzību izmērīja svina un skābekļa izotopu proporciju – uz šo datu pamata zinātnieki aprēķina zemes iežu vecumu. Izrādījās, ka cirkonija kristāls ir aptuveni 4,4 miljardus gadu vecs. Tātad tas izveidojies tūlīt pēc magmas okeānu atdzišanas.

Aptuveni tikpat vecs ir cits akmens no Zemes, ko veido cirkonijs, kvarcs un laukšpats. Tas atrodas lielā akmenī, kas 1971. gadā tika nogādāts uz Zemes no Mēness. Pētnieki noskaidroja, ka "zemietis" izveidojies zem planētas virsmas, aptuveni 20 kilometru dziļumā. Tur tas atradies līdz brīdim, kad kaut kādos apstākļos nokļuvis kosmosā. Tas varēja notikt, kad Mēness atdalījās no Zemes pēc sadursmes ar Teju vai milzīga meteorīta kritiena rezultātā.

 Nākotnē uz Zemes būs tikai viens kontinents

Aptuveni pirms trīssimt miljoniem gadu uz Zemes bija tikai viens superkontinents – Pangeja. Tas sašķēlās un izveidoja divas daļas – Laurāziju un Gondvanu, bet tās savukārt astoņas citas – Eirāziju, Ziemeļu un Dienvidu Ameriku, Āfriku, Austrāliju, Antarktīdu, Arābijas pussalu un Indostānu.

Zinātnieki uzskata, ka pēc 250 miljoniem gadu kontinenti atkal apvienosies vienā superkontinentā. Vieni to dēvē par Pēdējo Pangeju, citi – par Auriku vai Amāziju. Vienprātības par to, kā tas izskatīties un kur tieši atradīsies, nav.

Ģeologi no Jēlas universitātes (ASV) uzskata, ka Pēdējā Pangeja radīsies 90 grādu attālumā no tās senās priekšgājējas ģeogrāfiskā centra. Tātad jaunais kontinents atradīsies Ziemeļu Ledus okeāna vietā. Cita versija pauž, ka superkontinents parādīsies diametrāli pretējā senajai Pangejai Zemes iecirknī – to no visām pusēm ieskaus Klusais okeāns.

110
Pēc temata
Klimatologs: globālās sasilšanas dēļ XXI gs. gaidāmas ekstremālas dabas parādības
NASA zinātnieki atraduši trīs dzīvībai piemērotas planētas
Zinātnieki noskaidrojuši, kāpēc Marss kļuvis nepiemērots dzīvībai
Zinātnieki nosauca deviņas pasaules, kuru iedzīvotāji varētu būt informēti par Zemi
ANO

Trampa padomnieks atzinis ASV sakāvi ANO Drošības padomē

5
(atjaunots 09:56 15.08.2020)
ASV prezidenta padomnieks atzina, ka Francijas, Vācijas un Lielbritānijas nevēlēšanās atbalstīt Savienotās Valstis ANO Drošības padomē rada vilšanos.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Savienotās Valstis cietušas neveiksmi ANO Drošības padomē, cenšoties pagarināt pret Irānu noteikto ieroču embargo, intervijā Fox News pastāstīja ASV prezidenta padomnieks nacionālās drošības jautājumos Roberts O’Braiens, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ANO Drošības padomes locekļi neatbalstīja Savienoto Valstu rezolūciju šajā jautājumā. Saskaņā ar vienošanos KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu) ietvaros, militārās tehnikas piegādes Irānai atļautas uz laiku, un šis termiņš beidzas 18. oktobrī. Dokumentu atbalstīja tikai pašas ASV un Dominikāna. Krievija un Ķīna pret to iebilda, pārējie DP locekļi atturējās.

"Šodien mēs cietām sakāvi, taču tās vēl nav beigas," apliecināja O’Braiens.

ASV prezidenta padomnieks intervijā atzina arī to, ka Francijas, Vācijas un Lielbritānijas nevēlēšanās atbalstīt Savienotās Valstis ANO Drošības padomē rada vilšanos, tomēr nepārsteidz.

Krievijas pastāvīgais pārstāvis starptautiskajās organizācijās Vīnē Mihails Uļjanovs paziņoja, ka ASV mēģinājums pagarināt pret Irānu noteikto ieroču embargo ir izgāzies. Diplomāts pauda pārliecību, ka ASV jau iepriekš pieļāva šādu balsojuma rezultātu, tomēr nolēma "skriet ar pieri sienā".

Savukārt Krievijas pastāvīgais pārstāvis ANO Vasilijs Ņebenzja paziņoja, ka Krievija balsojusi ANO DP pret ASV piedāvāto rezolūcijas projektu, ko konsekventi iebilst pret mēģinājumiem uzspiest Teherānai tamlīdzīgus ierobežojumus.

2015. gada jūlijā Irāna un seši starptautiskie pārrunu dalībnieki panāca vēsturisku vienošanos par Irānas atomenerģētikas ilggadējās problēmas noregulēšanu. Vairākus mēnešus ilgās diskusijas rezultātā tika pieņemts Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, kura izpilde pilnībā atceļ pret Irānu ieprieks vērstās ANO DP, ASV un ES ekonomiskās un finansiālās sankcijas.

Cita starpā vienošanās paredzēja, ka ieroču embargo tiks atcelts piecu gadu laikā. Militārās tehnikas piegādes iespējamas arī pirms šī termiņa, taču vienīgi ar ANO DP atļauju.

Darījums tā sākotnējā izskatā nepastāvēja ne trīs gadus – 2018. gada maijā ASV paziņoja, ka vienpusējā kārtībā izstājas no tā un atjauno stingras sankcijas pret Teherānu.

5
Tagi:
Ņebenzja, Drošības Padome, ANO, Irāna, ASV
Pēc temata
Ķīna un Francija atbalstīja Putina piedāvājumu par ANO DP pastāvīgo locekļu samitu
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību
"Mēs viņus novērtējām par zemu": Rietumi atzinuši krievu militāros panākumus Sīrijā
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Krievijas prezidents ierosinājis ANO Drošības padomes locekļu videotikšanos

4
(atjaunots 07:49 15.08.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins aicina iezīmēt soļus, kas ļaus izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ierosinājis tuvākajā laikā organizēt ANO Drošības padomes dalībvalstu līderu, kā arī Vācijas un Irānas tikšanos tiešsaistē, lai apspriestu Irānas jautājumu un izvairītos no situācijas saasināšanās, informēja RIA Novosti.

Šis ierosinājums izteikts paziņojumā, kas publicēts Krievijas prezidenta oficiālajā vietnē.

"Mērķis – nospraust soļus, kas ļautu izvairīties no konfrontācijas, situācijas saasināšanās ANO Drošības padomē. Ir svarīgi kolektīvi atbalstīt ANO DP rezolūcijas 2231 tālāku netraucētu realizāciju, kas veidojusi starptautiski tiesisko pamatu KVRP (Kopīgais visaptverošais rīcības plāns, vienošanās ar Irānu – red.) īstenošanai," paskaidroja valsts vadītājs.

Viņš konstatēja, ka diskusijas Drošības padomē kļūst aizvien saspringrākas, pret Teherānu izskan nepamatoti paziņojumi, izstrādājamie rezolūciju projekti vērsti uz agrāko vienbalsīgo lēmumu laušanu.

"Šajā reģionā, tāpat kā jebkurā citā pasaules punktā, nav vietas šantāžai un diktātam ne no vienas puses. Vienpusēja pieeja risinājuma meklējumos nepalīdz," uzsvēra Putins.

Viņš atzīmēja, ka Krievija joprojām pieturas pie KVRP Irānas kodolprogrammas noregulēšanai no 2015. gada.

Prezients atgādināja, ka atjaunotā Drošības koncepcija Persijas līča zonā, ar ko Maskava nāca klajā 2019. gadā ietver konkrētus ceļus problēmu risināšanai reģionā.

Krievijas valsts vadītājs aicināja uzmanīgi un atbildīgi izvērtēt vienam otra viedokli, rīkoties ar savstarpēju cieņu un kolektīvi.

"Aicinām partnerus uzmanīgi apsvērt mūsu piedāvājumu. Alternatīva ir tālāka spriedzes eskalācija, konflikta izcelšanās riska pieaugums. No tādas notikumu attīstības ir jāizvairās. Krievija ir atvērtka konstruktīvai sadarbībai ar visiem, kas ieinteresēts attālināt situāciju no bīstamās robežas. Jautājums ir steidzams," konstatēja Putins.

Viņš ierosināja saskaņot tiešsaistes apspriedes dienas kārtību Ārlietu ministriju līmenī, ja līderi demonstrē principiālu gatavību sarunai.

Aizvadītajā nedēļā ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka Vašingtona ir sagatavojusi ANO Drošības padomes rezolūcijas projektu jautājumā par ieroču embargo pagarināšanu pret Irānu.

Pēc tam Teherāna paziņoja, ka šāds dokuments vispirms apdraud nevis Irānu, bet gan pašas ANO DP mehānismus.

Irānas Ārlietu ministrijas oficiālais pārstāvis Abass Musavi norādīja, ka tādējādi Vašingtona vēlas pakļaut sev ANO DP un novājināt to.

4
Tagi:
Vladimirs Putins, Krievija, Irāna, Drošības Padome, ANO
Pēc temata
ASV Valsts departaments atklājis valsts stratēģiju attiecībās ar Irānu
Cīņa visiem spēkiem. Vai kara draudi Persijas līcī ir reāli
ASV draudi nav līdzējuši: Venecuēla saņēmusi degvielu no Irānas
Kodoldarījumu iespējams glābt: Krievijas ārlietu ministrs kritizē ASV rīcību
Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš

Latvijas premjerministrs novērtēja Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas

0
(atjaunots 11:21 15.08.2020)
Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš uzskata, ka prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā "nebija brīvas un godīgas". Tā viņš nospraudis Latvijas viedokli par notikumiem kaimiņvalstī.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš savā lapā Twitter novērtēja prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā 9. augustā. Savu tvītu premjerts papildināja ar ārlietu ministra Edgara Rinkēviča paziņojumu par divu Latvijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā, kas bija publicēts ceturtdien, 13. augustā.

Latvijas politiķis uzskata, ka prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā "nebija brīvas un godīgas". Viņš uzsvēra, ka "Latvija atbalsta Baltkrievijas sabiedrības vēlmi dzīvot neatkarīgā un demokrātiskā valstī".

Politiķis atgādināja, ka pirmdien, 17. augustā, valdības ārkārtas sēdē Latvijas politiķi lems par viedokli šajā jautājumā.

​Iepriekš Latvijas ārlietu ministrs savā Twitter informēja, ka 14. augustā Eiropas Padomes sēdē ārlietu ministru līmenī valsts atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas Republikas amatpersonām.

Ceturtdien Lietuvas prezidents Gitans Nausēda piedāvāja Baltkrievijas valdībai starpnieka iniciatīvu, ko, pēc viņa vārdiem, atbalstījis Latvijas prezidents Egils Levits un Polijas prezidents Andžejs Duda. Viņš brīdināja: ja šī iniciatīva cietīs sakāvi, pret Baltkrieviju, iespējams, tiks vērstas Eiropas un nacionālās sankcijas. Taču jau piektidien, 14. augustā Nausēda informēja: viņaprāt, Aleksandrs Lukašenko vairs nav Baltkrievijas "leģitīmais līderis".

Atgādināsim, ka pēc prezidenta vēlēšanām 9. augustā Baltkrievijā sākās protesti, ko pavadīja sadursmes ar miliciju un aresti.

Protestu laikā Baltkrievijā slimnīcās nokļuvuši vairāk nekā 250 cilvēki, viņu vidū – aptuveni 50 varasiestāžu darbinieku. IeM dati liecina, ka viens cilvēks gājis bojā pēc mēģinājuma likt lietā pret miliciju paštaisītu spridzekli.

0
Tagi:
Krišjānis Kariņš, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tihanovska paziņoja, ka dibinās padomi varas nodošanai Baltkrievijā
Politologs: Lietuva jau pieķerta revolūcijai Baltkrievijā paredzēto CIP līdzekļu izzagšanā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju