Ogļu elektrostacija

Globālo sasilšanu apturēt vairs neizdosies. Tomēr priekšrocības ir saskatāmas

61
(atjaunots 09:26 01.01.2020)
Daudzi vēl nav aptvēruši, ka jau divas nedēļas mēs dzīvojam jaunā pasaulē. 3.novembrī, Parīzes Klimata konvencijas 3.gadadienā ASV oficiāli informēja ANO, ka valsts inicē izstāšanos no līguma un atsakās no savām saistībām.

ASV lēmums radījis gluži citādu realitāti. Patlaban Amerika ir atbildīga par 14,3% siltumīcu gāzu izmešu pasaulē, bet Krievija – tikai par 4,9%. Tomēr ASV izstāšanās no siltumhnīcu gāzu izmešu kontroles procesa noteikti liks arī citām lielvalstīm, piemēram, Ķīnai (29,4% izmešu) un Indijai (6,8%) apdomāt tādu pašu lēmumu, portālā RIA Novosti stāsta Aleksejs Anpilogovs.

Zaļā enerģija negarantē glābiņu

"Pārdomas" ir saprotamas: atšķirībā no agrākā ierobežojošā Kioto protokola, kurā paredzētie sodi bija visai lojāli un drīzāk ļāva tirgot izmešu kvotas, Parīzes konvencija paredzēja nodokļu ieviešanu par izmešiem. Tādas pieejas apstākļos visas konkrētajā valstī ražotās preces bija jānovērtē un jāaprēķina tā saucamās ogļskābās gāzes pēdas, kas veidoja īpašā nodokļa aprēķina pamatu. Pie tam nodokli bija plānots nodot nevis nacionālajai ekonomikai, bet kaut kādam starptautiskajam Zaļajam klimata fondam ar galveno mītni Dienvidkorejā. Tā galvenais uzdevums – līdzekļu globāla sadale par labu "zaļajām" ekonomikām un uzņēmumiem, kuru attīstību bija plānots stimulēt, apliekot ar nodokli ekonomikas un uzņēmumus, kas aktīv izmanto fosilo ogļūdeņradi.

2010.gadu vidū kļuva skaids, cik nepieciešams ir finansiālais "balsts" šķietami novatoriskai un perspektīvai zaļajai ekonomikai – fosilās degvielas zemo cenu periodā "zaļie" ražotāji vienkārši nevarēja savilkt galus kopā, neskatoties uz savas produkcijas totālo subsidēšanu.

Piemēram, par "melnākajiem" zaļajai ekonomikai un enerģētikai kļuva 2009. un 2016.gads, kad naftas cenas pasaulē būtiski kritās. Starp citu, patlaban vērojama tāda pati situācija, taču tagad tās cēlonis ir dabasgāzes zemā cena. Piemēram, ceturtais lielākais pasaulē un lielākais vēja ģeneratoru ražotājs Vācijā – Enercom GMBH atlaiž 3000 darbinieku – gandrīz visu personālu. Jaunu pasūtījumu nav, pagājušo 12 mēnešu laikā ierasto 700 vēja ģeneratoru vietā izgatavoti un uzstādīti tikai 65. Tagad vācieši centīsies iziet pasaules tirgū, taču arī tur var klāties bēdīgi pēc Trampa lēmuma.

Izrādījies, ka zaļās ekonomikas mākslīgo finansiālo "kruķi" sagrauzusi korupcija un "pieraksti", kas rada nepatiesas "ogļskābās gāzes pēdas".

Piemēram, Nīderlandē, kas lepojas ar zaļās enerģētikas procentu, vēja un saules ģenerācijas apogeju un kritumu kompensācijai plaši tiek izmantotas no ogļu TES pārbūvētas stacijas, kas izmanto koka granulas. Šķiet, īsta zaļā idille! Taču, kā vienmēr, svarīgākās ir fineses. Nīderlandē  meža nav, granulas nākas pirkt ASV. Ja pieskaitīsim granulu sadedzināšanā radītajiem izmešiem visu to, kas lido gaisā to savākšanas, ražošanas un transportēšana procesā, izmešu apjoms ir teju vai lielāks nekā vietējo ogļu sadedzināšanas procesā.

Toties papīros situācija ir ideāla, jo pēc standarta visi koku dedzināšanas procesā radītie izmeši "pieder" valstij, kurā koki nozāģēti. Tātad Nīderlande krāpnieciskajā shēmā ir tīra, holandiešu TEC sadedzināto granulu "ogļskābās gāzes pēdas" pieder amerikāņiem. Un  tagad, kad Tramps tik un tā izstājies no Parīzes konvencijas, visus šos neērtos jautājumus gluži vienkārši var paklusām norakstīt. Tad Nīderlande būs absolūti zaļa.

Jāpiebilst, ka pati koka granulu fabrika atrodas daudz cietušajā Kalifornijā, un neizskatās īsti rožaina – tā būvēta ar virkni pārkāpumu un pilnīgi pretēji sabiedriskajam viedoklim. Kokus viņi nebūt nezāģē tā, kā iecerēts un kā jūs iztēlojaties. Ar Parīzes konvencijas starpniecību subsidētajām granulu ražošanā viņi liek lietā ne tikai zarus, malku, degušus vai nokaltušus kokus, bet arī dzīvus būvkokus, ko itin labi būtu iespējams izmantot citās daudz svarīgākās nozarēs. Tādu ekoloģisku un ekonomisku fiasko padarījis iespējams "ogļskābās gāzes pēdu" mehānisms.

Cik izmaksās "zaļā" enerģija?

Ekonomika un enerģētika ar zaļajiem enerģijas avotiem un līdzteku mehānismiem vienkārši nav dzīvotspējīga. Piemēram, franču sabiedriskais darbinieks Aleksandrs Lorēns nolēma aprēķināt, cik Francijai izmaksās pāreja pie vēja un saules enerģijas, ja tā atteiksies no kodolenerģijas, kas patlaban veido valsts enerģētikas pamatus. Izrādījās, ka Francijai nāksies četrkārt samazināt elektroenerģijas patēriņu, un šī rādītāja ziņā tā nostāsies līdzās tik progresīvām valstīm, kā Nigērija un Ēģipte.

Lorēns secināja: atsakoties no kodola, ogļu un gāzes elektrostacijām par labu Saules un vēja ģeneratoriem, Franciju skars Vācijas bēdīgais liktenis, - tā iztērēja 500 miljardus eiro programmai, kas paredzēja atteikšanos no kodolenerģētiks, taču rezultātā ražo deviņas reizes vairāk siltumnīcas gāzu enerģijas ražošanā nekā Francija.

Tāds paradokss nav grābts no debesīm: slēdzot atomelektrostacijas, kas ražošanas ciklā izmet atmosfērā 6 gramus ogļskābās gāzes uz kilovatstundu, to vietā nāksies izmantot vēja (11 g CO₂ uz kWh) un Saules (80 g CO₂ un kWh) elektrostacijas. Jāpiebilst, ka naktī un bezvējā nāksies slēgt iekšā ogļu elektrostacijas (820 g CO₂ un kWh) un gāzes turbīnas (420 g CO₂ uz kWh). Tas iznīcinās visu pareju pie zaļās enerģētikas un atmetīs Franciju gadsimtu tālā pagātnē.

Pēc Lorēna domām, tāda pieeja dāvās priekšrocības Krievijai un Ķīnai, jo nestabilie atjaunojamie elektroenerģijas avoti padarīs Franciju atkarīgu no retajiem metāliem (to piegādes tirgū Ķīna ieņem kvazimonopolista stāvokli). Nomainot AES pret gāzes centrālēm, augs Francijas atkarība no Krievijas gāzes piegādēm.

Rodas vienkāršs jautājums: ko tādā situācijā iesākt Krievijai?

Spriežot pēc visa, mēģinājumi finansēt zaļo enerģētiku uz "ogļskābās gāzes pēdu" rēķina mirst nost mūsu acu priekšā. "Zaļie" centieni nokļuvuši strupceļā: paši par sevi tie gandrīz nav dzīvotspējīgi, bet ārējais atbalsts uz ogļūdeņražu ekonomikas rēķina grauj ekonomisko kārtību, uz kuras balstās mūsdienu cilvēce.

Enerģētiskie objekti
© Sputnik / Сергей Мальгавко

Nu, bet ja paskatīsimies no otras puses: ja jau Parīzes Klimata konvencija faktiski ir klīniskās nāves stāvoklī, iespējams, Krievijai vajadzētu citādi paskatīties uz neizbēgamo nākotni, kurā globālā temperatūra tomēr pieaugs par diviem grādiem pēc Celsija skalas?

Uzmanīgi izlasot prognozes, ko sniegusi Starpvaldību grupa klimata izmaiņu jautājumos (tās liktas Parīzes konvencijas pamatā), varam iztēloties "Krieviju 2050.gadā", kas rīt ASV pēdās izstāsies no Klimata konvencijas un vairs neizūknēs līdzekļus no ogļūderažu ekonomikas par labu "zaļajiem eksperimentiem".

Šajā prognozē 2050.gadā Maskavā būs tāds klimats, kāds tagad valda Krasnodarā: valsts megapoles iedzīvotāji, nekur nepārvākušies, dzīvos kā Pizas pilstā Itālijā vai gruzīnu Kutaisi – tur jau būs sausi subtropi. Jaltas sausie subtropi pārvērtīsies par mitrajiem subtropiem kā Gelendžikā vai Batumi. Sanktpēterburgā valdīs tādi paši apstākļi kā pašlaik Vladivostokā, un "Pēterburgas svina debesis" varēs izmest no prāta. Subarktiskās Surgutas klimats 2050.gadā atgādinās laikapstākļus Ņižņij Tagilā. Pat visaukstākā lielā pilsēta Krievijā – Jakutska būs "pārcēlusies" uz tagadējās Čitas vietu.

Pie tam jāpatur prātā, ka fosilā degviela – nafta, gāze, ogles – patiešām izsīks. Mūsu ogļūdeņražu ēra var beigties apmēram tajā pašā 2050.gadā. Protams, atradnes nebūs gluži izsīkušas, taču nafta, gāze un ogles tobrīd jau būs daudz dārgākas nekā tagad. Starp citu, par to uztraukties arī nevajag: kā jau bija teikts, "zaļā" enerģija nav lēta, un fosilās degvielas augstā cena tai nāks tikai par labu.

Tāpat globālā sasilšana dāvās priekšrocības Krievijai. Valstij, kuras lielākajās pilsētās ziema pārsvarā ilgst četrus vai piecus mēnešus gadā, vietumis – pat pusgadu, valstij, kas apkurei tērē lauvas tiesu dabasgāzes (pie tam ieņemot otro vietu pasaulē tās patētiņa ziņā), diezin vai vajadzētu būt globālās sasilšanas apkarotāju avangardā, ja jau tas ir absolūti neizbēgams.

Galu galā, Krievijas fosilās degvielas rezerves patiešām ievērojami izsīks līdz 2050.gadam. Tāpēc tādu nepatīkamu situāciju labāk sastapt "klimatiskajā Krasnodarā", nevis "klimatiskajā Surgutā".

61
Pēc temata
Eiropas Savienība apņēmusies kļūt par vispasaules "apzaļumošanas" līderi
Klimatologs: globālās sasilšanas dēļ XXI gs. gaidāmas ekstremālas dabas parādības
Jaunā pasaules līdere sola katastrofas Krievijai. Un ne tikai Krievijai vien.
Zinātnieki prognozē cilvēcei "neaprakstāmas ciešanas"
Tamborēšana, foto no arhīva

Reuters: koronavīruss licis itāļu vecmāmiņām šķirties no mazbērniem

15
(atjaunots 14:48 28.05.2020)
Jaunais koronavīruss izrādījies bīstams cienījama vecuma cilvēkiem visā pasaulē, taču īpaši sāpīgi tas skāris Itāliju, kur vecmāmiņām un vectētiņiem ir ļoti liela nozīme bērnu audzināšanā.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Itālijā bērnus parasti pieskata vecmāmiņas un vectētiņi, taču Covid-19 pandēmija ir izjaukusi itāļu tradicionālās ģimenes, stāsta Reuters.

Itālija
© AFP 2019 / Marco Bertorello

70 gadus vecā Paola Berardi kopā ar vīru Mauro jau 10 gadus katru darba dienu pavadīja ar abiem mazdēliem – dvīņiem, kamēr viņu meita strādāja. Vasaras viņi pavadīja ar mazdēliem jūras kūrortā Itālijas ziemeļos.

Taču kopš Covid-19 uzliesmojuma šī gada februārī Paola redz savus mazdēlus tikai datora monitorā, kad palīdz tikt viņiem galā ar mājas darbiem. Kad Itālija atviegloja karantīnas prasības, ģimene atkal varēja tikties, tomēr Paola ir noraizējusies – Mauro ir diabētiķis, viņš ir riska grupā.

Pagaidām viņas mazdēli sēž mājās, taču drīz viņi atkal tiksies ar saviem draugiem. Aptuveni 95% visu koronavīrusa pandēmijā mirušo Itālijā ir cilvēki vecumā no 60 gadiem. Bērni saslimst retāk un pārsvarā pārcieš slimību vieglāk, tomēr viņi var pārnēsāt infekciju.

Sievietes meitai Valērijai, kura no vīra ir šķīrusies, radušās milzīgas problēmas, – tāpat kā daudzi citi itāļi, viņa ir atkarīga no saviem vecākiem, kuri pieskata bērnus, kamēr viņa pati strādā.

Jaunais koronavīruss izrādījies bīstams cienījama vecuma cilvēkiem visā pasaulē, taču īpaši sāpīgi tas skāris Itāliju, kur vecmāmiņām un vectētiņiem ir ļoti liela nozīme bērnu audzināšanā. Itāļu vecmāmiņas un vectētiņi vidēji pavada ar mazbērniem 730 stundas mēnesī, Spānijā - 576, Francijā – 360, bet Vācijā – 288.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Itāļu ģimenēs, kur abi vecāki strādā, pirms pandēmijas vecmāmiņas un vectētiņi pieskatīja bērnus vecumā līdz 5 gadiem 60% gadījumu, ar 5-10 gadus veciem bērniem – 47% gadījumu. ASV laiku ar mazbērniem regulāri pavada tikai 22% vecmāmiņu, Lielbritānijā – 17%.

Iemesli, kuru dēļ vecmāmiņas Itālijā ir tik svarīgas, daļēji meklējami kultūrā, daļēji – ekonomikā. Katoļticīgajā Dienvideiropā ģimene apvieno sabiedrību, atšķirībā no individuālistiskajām luterticīgajām Ziemeļeiropas valstīm. Jaunieši vēlāk uzsāk dzīvot atsevišķi, paļaujas uz vecāku palīdzību, bet vēlāk savukārt rūpējas par viņiem.

Bez tam pēdējos gadu desmitos daudzi sirmgalvi Itālijā varēja agrāk aiziet pensijā un saņemt labu naudu, tāpēc – vairāk pavadīt laika ar mazbērniem. Valsts to izmantoja un neveidoja plašu bērnudārzu tīklu. Tagad Itālijas bērnudārzos pietiek vietu tikai ceturtajai daļai bērnu vecumā līdz 3 gadiem, turklāt tikai puse no tiem ir valsts iestādes, tāpēc nav dārgas.

Tomēr radinieku palīdzības sistēma sāka sabrukt jau pirms pandēmijas. Pēdējo 30 gadu laikā pensijas vecums Itālijā ir pieaudzis, un laiki, kad sieviete valsts darbā varēja nopelnīt pensiju līdz 40 gadu vecumam, jau sen ir pagājuši. Tagad vīrieši un sievietes dodas pensijā 67 gadu vecumā, tāpēc sarūk laiks, ko viņi var pavadīt ar mazbērniem.

Tātad vecāki spiest izmantot dārgus bērnudārzus: valsts bērnudārzi maksā 200-500 eiro mēnesī, privātie ir divreiz dārgāki. Vidējā gada alga Itālijā – 21 600 eiro.

Skolas Itālijā ir slēgtas vismaz līdz septembrim, tāpēc valdība apsolījusi vecākiem sertifikātus 1200 eiro vērtībā aukles apmaksai un 30 dienas ilgu bērna kopšanās atvaļinājumu. Tomēr šie pasākumi neaizpildīs tukšumu, ko atstājušas vecmāmiņas un vectētiņi pašizolācijas periodā.

15
Tagi:
koronavīruss, Itālija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ECDC direktore: mūs gaida otrs pandēmijas vilnis
Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu
Miljoniem cilvēku var nonākt galējā trūkumā pandēmijas rezultātā
Vairāk nekā simt valstis atbalstījušas ES ierosinājumu izmeklēt pandēmijas iemeslus
Militārās mācības Saber Strike 2017

NATO paskaidroja Krievijai, kāpēc apmāca karavīrus pandēmijas laikā

26
(atjaunots 12:38 28.05.2020)
NATO noraidīja Krievijas ierosinājumu apturēt militārās mācības koronavīrusa pandēmijas laikā.

RĪGA, 28. maijs — Sputnik. Krievija un NATO apmainījās vēstījumiem jautājumā par militārās darbības ierobežošanu Eiropā pandēmijas laikā. Vienoties neizdevās: NATO apgalvo, ka tās darbības saistītas ar aizsardzību, bet nostiprināšanās Austrumeiropā saistīta ar Krievijas draudiem, kā arī iesaka Maskavai atjaunot Vīnes dokumentu par uzticības un drošības stiprināšanas pasākumiem. Krievija neuzskata, ka tam ir jēga, un norāda, ka arī tās darbību pamatā ir aizsardzība, turklāt nostiprināšanās pie robežām ar Baltiju saistīta ar draudiem no NATO puses, vēsta "Kommersant".

Avīzes rīcībā esošā informācija liecina, ka Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs parakstījis vēstījumu NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam, kurā Krievija aicina aliansi vienoties par savstarpēju atteikšanos no militārajām mācībām koronavīrusa Covid-19 pandēmijas laikā. Konkrētus soļus iniciatīvas īstenošanai tika piedāvāts apspriest militārpersonu līmenī. Pie tam Krievija norādīja, ka vienpusējā kārtībā jau sākusi ierobežot militāro aktivitāti pie Ziemeļatlantijas alianses valstu robežām.

Tomēr NATO atbilde Krievijas pusei sagādāja vilšanos. Krievijas ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs konstatēja, ka alianses pārstāvji ir "noripojuši iesīkstējušās pozīcijās, ko tradicionāli ieņēma, un turpina tās, neskatoties uz pandēmiju un Krievijas ierosinājumiem".

NATO pozīciju izskaidroja alianses oficiālā pārstāve Oana Lundžesku. Pēc viņas vārdiem, alianses darbību pamatā ir aizsardzība, tās ir samērojamas un atbilst tās starptautiskajām saistībām.

"Mūsu pastiprinātā avangarda klātbūtne alianses austrumu daļā ir atbilde uz Krievijas militārā spēka pielietošanu pret kaimiņiem un militārā potenciāla paplašināšanu Baltijas reģionā un aiz tā robežām," viņa teica.

Viņa stāstīja, ka Jenss Stoltenbergs kārtējo reizi aicinājis Krieviju atjaunot Vīnes dokumentu par uzticības un drošības pastiprināšanas pasākumiem. Līgums paredz plašu informācijas apmaiņu par militārajiem spēkiem, aizsardzības plānošanu un budžetiem. Alianse uzskata, ka dokuments esot novecojis, un jau vairākus gadus aicina Krieviju modernizēt šo instrumentu. Maskava atbildēja, ka līgumu kosmētiski grozījumi situāciju neglābs.

"Mēs daudzkārt esam paskaidrojuši NATO, kādu iemeslu dēļ neuzskatām, ka viņu idejas par Vīnes dokumenta modernizāciju būtu attaisnotas un pamatotas, - norādīja Rjabkovs. – Taču viņi uzskata, ka Krievija viņiem ir parādā. Ja NATO valstis patiešām grib izkustināt no vietas šo jautājumu, tās varētu padomāt, ko piedāvāt Krievijai un kā to reāli ieinteresēt no valsts nacionālās drošības viedokļa. Mēs nevaram vienpusēji piekāpties Ziemeļatlantijas aliansei."

Iepriekš Krievijas aizsardzības ministrs, armijas ģenerālis Sergejs Šoigu informēja, ka Rietumu stratēģiskais virziens rada lielāko apdraudējumu Krievijas militārajai drošībai, un norādīja: draudu neitralizācijas mērķiem Rietumu kara apgabalā šogad ieplānoti 28 organizatoriskie pasākumi bruņoto spēku cīņas sastāva pilnveidošanai, kas sinhronizēti ar moderna bruņojuma piegādēm.   

Krievijas un Rietumu attiecības pasliktinājās pēc Krimas pievienošanās Krievijai un konflikta sākuma Ukrainas austrumos. Sakarā ar it kā augošo Krievijas "agresiju", NATO samitā Varšavā pieņēma lēmumu paplašināt klātbūtni Austrumeiropas valstīs. Starptautisko spēku bataljoni dislocēti Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Pieaudzis arī sabiedroto militāro mācību skaits pie KF robežām.

Maskava jau vairākkārt ir norādījusi, ka nav ieinteresēta palielināt konfrontāciju ar NATO ne Baltijas reģionā, ne citviet pasaulē, un uzsvērusi, ka neplāno uzbrukumus nekādām NATO valstīm. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pauda pārliecību, ka NATO tas ir labi zināms, tomēr alianse aizbildinās ar Krievijas "agresijas" ieganstu, lai dislocētu lielāku skaitu tehnikas un bataljonu pie Krievijas robežām.

Krievijas ārlietu ministra vietnieks Aleksandrs Gruško uzsvēra, ka valsts ņem vērā NATO soļus savā militārajā plānošanā.

26
Tagi:
Stoltenbergs, Lavrovs, militārās mācības, Krievija, NATO
Pēc temata
Eksperts: NATO vēlas vairāk naudas un ignorē slimnieku vajadzības
"No tāda nenoslēpsies": Krievija atradusi iespēju pieskatīt NATO
"Kur nu vēl tuvāk": kurp ASV vēlas pārvest savu kodolarsenālu
Lavrovs pastāstīja par KF atbildi uz ASV iespējamo izstāšanos no Atvērto debesu līguma
Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs, foto no arhīva

Ekonomists: Baltkrievija tuvinājusies KF un atņēmusi Baltijai savus miljardus

0
(atjaunots 15:14 29.05.2020)
Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties. Politiski miermīlīgā Baltkrievija uz šī rēķina pelna miljardus.

RĪGA, 29. maijs – Sputnik. Baltijas valstis varētu uzlabot savu ekonomisko stāvokli sadarbībā ar Krieviju, tomēr par spīti pašu labumam turpina konfliktēt ar Maskavu, raksta neatkarīgais ģeopolitiskais analītiķis Pols Antonopuls rakstā portālam Infobrics.

Jebkurš speciālists Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Ekonomikas ministrijās ļoti labi saprot, kādu labumu nestu ekonomiskā sadarbība ar Krieviju, tomēr viss atduras pret "Baltijas tīģeru" politisko angažētību, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja Baltijas pētījumu asociācijas prezidents, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs.

"Sadarbība lauksaimniecības jomā varētu nest Baltijai lielu naudu. Paskatīsimies uz Baltkrieviju, kura saņem miljardus, pārdodot Krievijai gaļu, dārzeņus, maizi un tā tālāk. Pie tam Baltijas valstis nav Baltkrievijas konkurenti Krievijas tirgū, jo politisku iemeslu dēļ tāds saprātīgs ekonomiskais risinājums nav kļuvis par realitāti," atzīmēja Meževičs.

Analītiķis atgādināja, ka 90. gados, neatkarības rītausmā Baltijas politiķi runāja par atkarību no padomju tirgus 90-96% apmērā.

"Tā bija patiesība, taču šie skaitļi jau sen atkāpušies vēsturē, un šodien tādas vienpusējas atkarības nav. Bija iespējams saglabāt Krieviju kā partneri ne 4.-5. vietā eksporta un importa operāciju ziņā, bet gan 2.-3. vietā, nerunājot jau par pirmo. Neizdodas politiskās angažētības dēļ. Katrs Baltijas politiķis ir gatavs bez sāls apēst savu kolēģi, ja viņš vājuma brīdī teiks, ka ar Krieviju vajag tirgoties," uzsvēra eksperts.

Krievijas un rietumvalstu attiecības pasliktinājās 2014. gadā, ņemot vērā situāciju ap Ukrainu un Krimu. Rietumi apsūdzēja Krieviju par iejaukšanos un ieviesa pret to ekonomiskās sankcijas. Maskava atbildēja ar pārtikas embargo.

Baltijas valstis aktīvi atbalsta pret Krieviju vērstās sankcijas, un rezultātā cietušas būtiskus zaudējumus. Eksperti vērtē, ka atsevišķos pārtikas eksporta posteņos Baltijas valstīm joprojām nav izdevies kompensēt kaitējumu pēc Krievijas tirgus zaudējuma. Cita starpā runa ir par zivju, piena un konditorejas produkciju.


0
Tagi:
Baltkrievija, tranzīts, Baltija
Pēc temata
Latvijas Dzelzceļam un ostām klāsies grūti: ministrs liek likmi uz aviāciju
"Latvijas Dzelzceļš" turpina atlaist darbiniekus
Pārkvalificēties vai aizbraukt: ko iesākt no darba atlaistajiem dzelzceļniekiem
Krievijas dzelzceļš informē par vilcienu satiksmes pārtraukšanu ar Latviju