Vitamīni, foto no arhīva

Vienkāršiem vārdiem par veselību: kāpēc vitamīns D ir tik svarīgs?

98
(atjaunots 17:20 30.12.2019)
Vai atrodams kāds aizvietotājs daudzu cilvēku organismā deficītajam vitamīnam D un ko darīt tiem, kuri dzīvo ziemeļos? Sputnik risināja šos jautājumus ar profilaktiskās medicīnas speciālisti Jekaterinu Stepanovu.

RĪGA, 30. decembris – Sputnik. Vitamīna D izpēte sākās pagājuša gadsimta 20. gados, vēlāk noskaidrojās, ka tas ir taukos šķīstošs vitamīns, kas regulē fosfora un kalcija vielmaiņu.

Laikā, kad vitamīns D tika atklāts, vitamīni A, B un C jau bija zināmi, tāpēc tas saņēma alfabēta ceturto burtu.

Vitamīna D globālo deficītu mūsdienu cilvēka organismā pieņemts dēvēt par XXI gadsimta neinfekcijas pandēmiju.

Vitamīna D deficīta pazīmes:

 • sāpes locītavās (kaulu sāpes);
 • ilgstošas muskuļu sāpes (fibromialģija);
 • muskuļu tonusa un masas zudums;
 • pastāvīga saaukstēšanās (biežāk nekā 4-5 reizes gadā);
 • nepamatota svīšana, kas nav saistīta ar hormonālajām pārmaiņām, fizisku slodzi un laikapstākļiem (visbiežāk – ar matiem klātajā galvas daļā);
 • matu izkrišana;
 • enerģijas trūkums, pastāvīga noguruma un miegainības sajūta;
 • ilgi nedzīstoši zilumi un brūces (ar noteikumu, ja nesmēķējat un neesat diabētiķis);
 • noskaņojuma pārmaiņas, līdz pat depresijai;
 • palielināta apetīte;
 • libido zudums.

Kā redzam, tamlīdzīgi simptomi atbilst simtiem slimību. Visbiežāk mums pat prātā neienāk padomāt par vitamīna D deficītu.

Vitamīns un prohormons

Vitamīns D ir vispārējs nosaukums. Pazīstamas divas tā formas: D2 (ergokalciferols) un Dr (holekalciferols), kā arī vairāk nekā 50 metabolīti, kas labāk pazīstami no asins analīzes – 25(ОН)D (D3) un 1,25(ОН)2D (D2).

Vitamīns D pieder taukos šķīstošo vitamīnu grupai un piedalās fosfora un kalcija vielmaiņā. Taču ar laiku zinātnieki konstatēja, ka vitamīna D molekulas formula līdzinās hormonu – sterolu molekulas struktūrai, tāpēc valda uzskats, ka vitamīns D vienlaikus ir gan vitamīns, gan prohormons.

Vitamīnu D2 mēs saņemam ar uzturu. To satur trekno zivju gaļa, mencas aknas, siers, sviests, gaļa, olu dzeltenumi, garneles, apelsīna sula, sēnes, sojas piens, zaļie lapu dārzeņi.

Vitamīns D3 sintezējas mūsu ādā B diapazona ultravioleto staru ietekmē.

D2 uzdzeram karoti olīveļļas

Dzīvnieku tauki pārtikā ir nepieciešami. Vēlami arī tādi vitamīni, kā C, B, K, A, kā arī kalcijs, magnijs un cinks.

Tā kā vitamīns D2 nonāk organismā ar pārtiku, svarīgi ir tas, kādā stāvoklī ir jūsu gremošanas sistēma. Kad vitamīns iesūcies zarnu traktā un nonācis asinīs, tas nokļūst aknās, kur notiek viens no aktivācijas posmiem.

Vitamīna D līmeni organismā ir svarīgi kontrolēt cilvēkiem, kuri lieto statīnus, un veģetāriešiem.

Galu galā vitamīns D ar asinīm nonāk nierēs, kur speciālu enzīmu iedarbībā pāriet aktīvā formā.

Vitamīns D vislabāk tiek uzņemts pirms pl. 16:00.

Preparāti tabletēs, pilienos un pulveros ir vitamīna starpposma forma. Tai jāiziet biosintēzes stadija, galīgais metabolisma ceļš mūsu organismā. Liela šī vitamīna doza ne vienmēr tiek uzņemta labi. Daudz svarīgāk ir nevis palielināt vitamīna devu, bet gan izraudzīties pareizo formu, kādā vitamīns tiek nogādāts organismā. Maksimāli biopieejamas ir preparātu liposomālās formas.

Vitamīnu D ieteicams uzņemt ēdienreizes laikā vai pēc tās, turklāt vēlams, lai uzturs saturētu dzīvnieku valsts izcelsmes taukus, vai aizvietojiet tos ar aukstās spiedes olīveļļu – tā jūs uzlabosiet vitamīna uzņemšanu, jo D vitamīns šķīst taukos.

Ja ciešat no aknu vai žults izvadceļu slimībām, vai nepietiekamas žults kvalitātes, uzsūkšanas problēmām, ieteicams izmantot vitamīna ūdenī šķīstošās formas, piemēram, akvadetrimu, kurā vitamīns D jau ir micelēts.

Sintezējam D3 no saules

Vitamīns D3 sintezējas ādā ultravioleto staru ietekmē.

Taču ne visiem Zemes iedzīvotājiem ir vienādi paveicies. Ja apvidus, kurā dzīvojat, atrodas virs 37.paralēles, saulainu dienu skaits tur vairs nav pietiekams, lai saņemtu organismam nepieciešamo vitamīnu devu. Pie tam Saules stari nokļūst uz ādas leņķī, kura dēļ vitamīna sintēze ādā nav pilnvērtīga.

Vitamīns D ir taukos šķīstošs, tāpēc tā sintēzei uz ādas jābūt hidrolipīdajai mantijai – nav vēlams iet dušā pirms sauļošanās un zināmu laiku pēc tās. Jebkādi šķēršļi, piemēram, smogs vai putekļi gaisā apgrūtina D3 vitamīna sintēzi ādā.

Vitamīna D sintēze ir atkarīga arī no ādas stāvokļa un krāsas. Cilvēkiem ar tumšu ādas krāsu sintēze ir pavājināta.

Zināmas korekcijas ievieš arī vecums – jo vecāks ir cilvēks, jo vājāka ir vitamīna D sintēze un uzņemšana.

Gandrīz visos iekšējos orgānos un audos ir pret vitamīnu D jutīgi receptori, tas aizsargā un sekmē visu sistēmu harmonisku un saliedētu darbu. Pret to jutīgi ir arī 1/6 visu gēnu.

Vitamīns D organismā uzkrājas aknās, aptuveni pēc 20-30 diennaktīm tas tiek izvadīts no organisma.

Ārstēšana ar lielām vitamīna D devām vienmēr notiek līdztekus kalcija rādītāju kontrolei asinīs, lai izvairītos no komplikācijām.

Vitamīns D ietekmē minerālu, ogļhidrātu, lipīdu vielmaiņu organismā, kaulu un muskuļu stāvokli. Tā deficīta apstākļos bērniem veidojas rahīts, pieaugušajiem – osteoporoze. Tāpat tas ietekmē sirds un asinsvadu sistēmas darbu, hormonu (testosterona, folikulostimulējošā, lutenizējošā hormona, dofamīna, serotonīna, kortizola...) sekrēciju, uztur imunitāti. Ar tā palīdzību iespējams koriģēt autoimūnās saslimšanas, piemēram, izkliedēto sklerozi, psoriāzi, tireodītu, kā arī ietekmēt gēnu slimības (Dauna sindromu).

Vitamīns D piedalās šūnu vielmaiņā, tam ir liela nozīme organisma jaunības atgūšānās.

D vitamīnu mēs varam saņemt tikai no uztura, pareizām insolācijām un preparātiem. Ņemot vērā tā lielo nozīmi, centieties vienmēr kontrolēt vitamīna D līmeni – tā jūs saglabāsiet jaunību, veselību un pozitīvu attieksmi pret dzīvi.

98
Temats:
Vienkāršiem vārdiem par veselību (30)
Pēc temata
Igaunijas policija izmeklē smaga veselības kaitējuma nodarīšanu bērnam no vegānu ģimenes
Baltkrievu zinātnieki pierādījuši: palmu eļļa ir kaitīga veselībai
Kā cilvēks reiz jau pārdzīvojis "kodolziemu"

Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana

11
(atjaunots 11:42 08.05.2021)
Vakcinācijas sertifikātu sistēmas testēšanā iesaistītas tikai atsevišķas ES dalībvalstis.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Eiropas Savienība gatavojas Covid-19 sertifikātu ieviešanai divos virzienos: līdz ar sarunām par likumdošanas saskaņošanu notiek darbs pie attiecīgās tehniskās sistēmas palaišanas. Tās ietvaros jau 10. maijā dažās valstīs startēs Covid-19 sertifikātu pilottestēšana, vēsta RIA Novosti.

"Es varu jums pateikt, ka līdz ar Eiropas Komisijas sarunām ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi notiek tehniskais darbs, kura ietvaros jau pirmdien 19 valstīs sāksies sertifikātu sistēmas tehniskā pilottestēšana," sacīja Eiropas Komisijas pārstāvis.

Tā kā tehniskajā testēšanā tiks iesaistītas divas trešdaļas Eiropas Savienības valstu, faktiskā sertifikātu palaišana neaizņems ilgu laiku un var tikt pabeigta jūnijā, paziņoja EK pārstāvis.

17. martā Eiropas Komisija iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas sertifikātu, kurā būs noradīta informācija par to, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Pēc ES ieceres, šādi sertifikāti palīdzēs novērst diskrimināciju un ļaus paātrināt atgriešanos pie iedzīvotāju normālas pārvietošanās starp Eiropas Savienības valstīm.

EK priekšlikumam par Covid-19 vakcinēšanas sertifikātiem jābūt saskaņotam ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi. 14. aprīlī digitālā Covid-sertifikāta projekts izgājis pirmo saskaņošanas posmu ES Padomē. Plānots, ka pēc ieviešanas sertifikāts darbosies visā ES teritorijā, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē. Brisele apgalvo, ka sistēma būs atvērta savstarpējai atzīšanai pasaules līmenī.

11
Tagi:
koronavīruss, Eiropas Savienība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāju laimes indekss samazinājies Covid-19 dēļ
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
ES

Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā

42
(atjaunots 09:10 08.05.2021)
Briselē vēl nav izlēmuši, kā reaģēt uz Eiropas valstu iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā, taču katram gadījumam ir paziņoja, ka sagraut ES neizdosies.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Pat vienas Eiropas Savienības valsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēta kā solis attiecībā uz visu ES, citē RIA Novosti informācijas avota vārdus.

"Mēs joprojām gaidām detaļas (lai noteiktu reakciju), taču es to uztvertu kā situācijas pasliktināšanos Krievijas iekšienē, no vienas puses, un Krievijas rīcību attiecībās ar ES - no otras," paziņoja avots, komentējot žurnālistu jautājumu par iespējamu Eiropas reakciju uz iekļaušanu šādā sarakstā.

Pēc avota sniegtās informācijas sagraut ES neizdosies: pat vienas ES dalībvalsts iekļaušana "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks uztverta kā solis attiecībā uz visu Eiropas Savienību.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību. Tas ir acīmredzams," paudis Eiropas avots.

Pēc avota domām šāds "nedraudzīgo valstu" saraksts ir pretrunā ar starptautiskajām tiesībām, konvenciju par diplomātiskajiem sakariem. Viņš uzskata, ka nedrīkst negatīvi attiekties pret konkrētu valsti tikai politisku domstarpību dēļ.

Iepriekš Krievijas Ārlietu ministrijas vadītājs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam pastāstīja, ka valdība jau nodarbojas ar Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta veidošanu prezidenta uzdevumā. Pēc viņa teiktā, šajā posmā šāda saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā.

Valstu iekļaušana sarakstā tiek balstīta uz dziļas situācijas analīzes un vērtējuma par iespējām strādāt ar šo valsti citādi, noradīja ministrs. "Ja secināsim, ka citādi neizdodas, saraksts, protams, tiks periodiski papildināts. Taču tas nav "beigts" papīrs, tas tiks pārskatīts atbilstoši mūsu attiecību attīstībai ar atbilstošo valsti nākotnē" uzsvēra Lavrovs. Pēc viņa vārdiem Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida.

42
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Krievijas televīzija parādīja nedraudzīgo valstu sarakstu
Marija Zaharova par "Medūzu"* un attiecībām ar Eiropu
Brisele izsaukusi KF pastāvīgo pārstāvi ES: jums ir "nepareizas" sankcijas
Eiropas Savienība uzskata, ka tai ir tiesības atbildēt uz Krievijas sankcijām

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

0
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

0
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?