Vitamīni, foto no arhīva

Vienkāršiem vārdiem par veselību: kāpēc vitamīns D ir tik svarīgs?

77
(atjaunots 17:20 30.12.2019)
Vai atrodams kāds aizvietotājs daudzu cilvēku organismā deficītajam vitamīnam D un ko darīt tiem, kuri dzīvo ziemeļos? Sputnik risināja šos jautājumus ar profilaktiskās medicīnas speciālisti Jekaterinu Stepanovu.

RĪGA, 30. decembris – Sputnik. Vitamīna D izpēte sākās pagājuša gadsimta 20. gados, vēlāk noskaidrojās, ka tas ir taukos šķīstošs vitamīns, kas regulē fosfora un kalcija vielmaiņu.

Laikā, kad vitamīns D tika atklāts, vitamīni A, B un C jau bija zināmi, tāpēc tas saņēma alfabēta ceturto burtu.

Vitamīna D globālo deficītu mūsdienu cilvēka organismā pieņemts dēvēt par XXI gadsimta neinfekcijas pandēmiju.

Vitamīna D deficīta pazīmes:

 • sāpes locītavās (kaulu sāpes);
 • ilgstošas muskuļu sāpes (fibromialģija);
 • muskuļu tonusa un masas zudums;
 • pastāvīga saaukstēšanās (biežāk nekā 4-5 reizes gadā);
 • nepamatota svīšana, kas nav saistīta ar hormonālajām pārmaiņām, fizisku slodzi un laikapstākļiem (visbiežāk – ar matiem klātajā galvas daļā);
 • matu izkrišana;
 • enerģijas trūkums, pastāvīga noguruma un miegainības sajūta;
 • ilgi nedzīstoši zilumi un brūces (ar noteikumu, ja nesmēķējat un neesat diabētiķis);
 • noskaņojuma pārmaiņas, līdz pat depresijai;
 • palielināta apetīte;
 • libido zudums.

Kā redzam, tamlīdzīgi simptomi atbilst simtiem slimību. Visbiežāk mums pat prātā neienāk padomāt par vitamīna D deficītu.

Vitamīns un prohormons

Vitamīns D ir vispārējs nosaukums. Pazīstamas divas tā formas: D2 (ergokalciferols) un Dr (holekalciferols), kā arī vairāk nekā 50 metabolīti, kas labāk pazīstami no asins analīzes – 25(ОН)D (D3) un 1,25(ОН)2D (D2).

Vitamīns D pieder taukos šķīstošo vitamīnu grupai un piedalās fosfora un kalcija vielmaiņā. Taču ar laiku zinātnieki konstatēja, ka vitamīna D molekulas formula līdzinās hormonu – sterolu molekulas struktūrai, tāpēc valda uzskats, ka vitamīns D vienlaikus ir gan vitamīns, gan prohormons.

Vitamīnu D2 mēs saņemam ar uzturu. To satur trekno zivju gaļa, mencas aknas, siers, sviests, gaļa, olu dzeltenumi, garneles, apelsīna sula, sēnes, sojas piens, zaļie lapu dārzeņi.

Vitamīns D3 sintezējas mūsu ādā B diapazona ultravioleto staru ietekmē.

D2 uzdzeram karoti olīveļļas

Dzīvnieku tauki pārtikā ir nepieciešami. Vēlami arī tādi vitamīni, kā C, B, K, A, kā arī kalcijs, magnijs un cinks.

Tā kā vitamīns D2 nonāk organismā ar pārtiku, svarīgi ir tas, kādā stāvoklī ir jūsu gremošanas sistēma. Kad vitamīns iesūcies zarnu traktā un nonācis asinīs, tas nokļūst aknās, kur notiek viens no aktivācijas posmiem.

Vitamīna D līmeni organismā ir svarīgi kontrolēt cilvēkiem, kuri lieto statīnus, un veģetāriešiem.

Galu galā vitamīns D ar asinīm nonāk nierēs, kur speciālu enzīmu iedarbībā pāriet aktīvā formā.

Vitamīns D vislabāk tiek uzņemts pirms pl. 16:00.

Preparāti tabletēs, pilienos un pulveros ir vitamīna starpposma forma. Tai jāiziet biosintēzes stadija, galīgais metabolisma ceļš mūsu organismā. Liela šī vitamīna doza ne vienmēr tiek uzņemta labi. Daudz svarīgāk ir nevis palielināt vitamīna devu, bet gan izraudzīties pareizo formu, kādā vitamīns tiek nogādāts organismā. Maksimāli biopieejamas ir preparātu liposomālās formas.

Vitamīnu D ieteicams uzņemt ēdienreizes laikā vai pēc tās, turklāt vēlams, lai uzturs saturētu dzīvnieku valsts izcelsmes taukus, vai aizvietojiet tos ar aukstās spiedes olīveļļu – tā jūs uzlabosiet vitamīna uzņemšanu, jo D vitamīns šķīst taukos.

Ja ciešat no aknu vai žults izvadceļu slimībām, vai nepietiekamas žults kvalitātes, uzsūkšanas problēmām, ieteicams izmantot vitamīna ūdenī šķīstošās formas, piemēram, akvadetrimu, kurā vitamīns D jau ir micelēts.

Sintezējam D3 no saules

Vitamīns D3 sintezējas ādā ultravioleto staru ietekmē.

Taču ne visiem Zemes iedzīvotājiem ir vienādi paveicies. Ja apvidus, kurā dzīvojat, atrodas virs 37.paralēles, saulainu dienu skaits tur vairs nav pietiekams, lai saņemtu organismam nepieciešamo vitamīnu devu. Pie tam Saules stari nokļūst uz ādas leņķī, kura dēļ vitamīna sintēze ādā nav pilnvērtīga.

Vitamīns D ir taukos šķīstošs, tāpēc tā sintēzei uz ādas jābūt hidrolipīdajai mantijai – nav vēlams iet dušā pirms sauļošanās un zināmu laiku pēc tās. Jebkādi šķēršļi, piemēram, smogs vai putekļi gaisā apgrūtina D3 vitamīna sintēzi ādā.

Vitamīna D sintēze ir atkarīga arī no ādas stāvokļa un krāsas. Cilvēkiem ar tumšu ādas krāsu sintēze ir pavājināta.

Zināmas korekcijas ievieš arī vecums – jo vecāks ir cilvēks, jo vājāka ir vitamīna D sintēze un uzņemšana.

Gandrīz visos iekšējos orgānos un audos ir pret vitamīnu D jutīgi receptori, tas aizsargā un sekmē visu sistēmu harmonisku un saliedētu darbu. Pret to jutīgi ir arī 1/6 visu gēnu.

Vitamīns D organismā uzkrājas aknās, aptuveni pēc 20-30 diennaktīm tas tiek izvadīts no organisma.

Ārstēšana ar lielām vitamīna D devām vienmēr notiek līdztekus kalcija rādītāju kontrolei asinīs, lai izvairītos no komplikācijām.

Vitamīns D ietekmē minerālu, ogļhidrātu, lipīdu vielmaiņu organismā, kaulu un muskuļu stāvokli. Tā deficīta apstākļos bērniem veidojas rahīts, pieaugušajiem – osteoporoze. Tāpat tas ietekmē sirds un asinsvadu sistēmas darbu, hormonu (testosterona, folikulostimulējošā, lutenizējošā hormona, dofamīna, serotonīna, kortizola...) sekrēciju, uztur imunitāti. Ar tā palīdzību iespējams koriģēt autoimūnās saslimšanas, piemēram, izkliedēto sklerozi, psoriāzi, tireodītu, kā arī ietekmēt gēnu slimības (Dauna sindromu).

Vitamīns D piedalās šūnu vielmaiņā, tam ir liela nozīme organisma jaunības atgūšānās.

D vitamīnu mēs varam saņemt tikai no uztura, pareizām insolācijām un preparātiem. Ņemot vērā tā lielo nozīmi, centieties vienmēr kontrolēt vitamīna D līmeni – tā jūs saglabāsiet jaunību, veselību un pozitīvu attieksmi pret dzīvi.

77
Temats:
Vienkāršiem vārdiem par veselību (24)
Pēc temata
Igaunijas policija izmeklē smaga veselības kaitējuma nodarīšanu bērnam no vegānu ģimenes
Baltkrievu zinātnieki pierādījuši: palmu eļļa ir kaitīga veselībai
Kā cilvēks reiz jau pārdzīvojis "kodolziemu"
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

3
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
3
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Maiks Pompeo

Pompeo piedraudējis Krievijai sakarā ar iedomāto sazvērestību ar talibiem

3
(atjaunots 07:26 14.08.2020)
Jūnija beigās avīze The New York Times publicēja rakstu, kurā apgalvoja: Krievijas militārais izlūkošanas dienests ir kā esot piedāvājis prēmijas talibiem par uzbrukumiem amerikāņu karavīriem Afganistānā. Nekādus pierādījumus izdevums nesniedza.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo piedraudējis Krievijai ar "milzīgu atmaksu", ja apstiprināsies ziņas par to, ka KF esot maksājusi talibiem par amerikāņu karavīru slepkavībām Afganistānā, vēsta RIA Novosti.

"Ja krievi piedāvā naudu par amerikāņu vai citu rietumnieku slepkavībām, nāksies samaksāt milzīgu cenu. To es norādīju ārlietu ministram Lavrovam. Es zinu, ka arī mūsu militārpersonas ir runājušas ar viņu līderiem (Krievijas militāro vadību, - red.). Mēs to necietīsim," teica Pompeo intervijā, kuras tekstu publicēja Valsts departaments.

Savukārt Krievijas zinātņu akadēmijas profesors, politoloģijas zinātņu doktors Aleksandrs Gusevs intervijā radio Sputnik pauda savu viedokli, kāda iemesla dēļ šis paziņojums nācis klajā.

"ASV ir izstrādājušas noteiktu politiku, taktiku attiecībās ar Krieviju: tagad – talibi, iepriekš bija apsūdzības par iejaukšanos vēlēšanās. Tas turpināsies. Vienkārši meklēs negatīvas tendences Krievijas aspektā. Viņi rīkojas asimetriski, nevis ārpolitiskās tendences gultnē – te kiberdrošība, te vēlēšanas, te sameklēja Skripaļus, tagad – talibi. Tāpēc varam gaidīt, ka sankciju spiediens pret Krieviju turpināsies... Viss ir vienkārši un banāli: Savienotās Valstis ir uzsēdušās sankciju zirga mugurā un jās uz priekšu ilgi jo ilgi. Paši talibi ziņoja, ka nekāda sazvērestība ar Krieviju nav bijusi, un patiesībā mums tas nav vajadzīgs. Tomēr ASV to "atrod". Pēc tam "atradīs" vēl kaut ko," teica Aleksandrs Gusevs.

Taliban kustības kaujinieki, foto no arhīva
© AFP 2019 / Noorullah Shirzada

Jūnija beigās avīze The New York Times publicēja rakstu, kurā apgalvoja: Krievijas militārais izlūkošanas dienests ir kā esot piedāvājis prēmijas ar talibiem saistītajiem kaujiniekiem par uzbrukumiem amerikāņu karavīriem Afganistānā. Nekādus pierādījumus izdevums nesniedza.

Krievijas Ārlietu ministrija nosauca rakstu par viltojumu, ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzskata, ka šīs apsūdzības saistītas ar iekšpolitisko cīņu pirms vēlēšanām Savienotajās Valstīs.

Prezidents Donalds Tramps savukārt uzskata, ka raksts ir pasūtīts. Viņš atklāja, ka amerikaņu izlūkdienests nav uzskatījis The New York Times informāciju par uzticības vērtu.

Iepriekš "Taliban" pārstāvis Suheils Šahins intervijā RIA Novosti ziņas par "darījumu ar Krieviju" nosauca par kļūdainiem un nepamatotiem. Pēc viņa domām, tādu informāciju, iespējams, izplatījusi valdība Kabulā.

3
Tagi:
sankcijas, Maiks Pompeo, ASV, Krievija, Afganistāna
Pēc temata
WP: Krievijas un talibu "sazvērestības" dēļ gājuši bojā vairāki ASV karavīri
ASV izlūkdienests atzinis par mazticamu ziņu par Krievijas "sazvērestību" ar talibiem
Nē, tā nav Krievija. Kas organizējis amerikāņu skalpu medības
"Nepamatoti apgalvojumi": Krievijas ĀM novērtēja jaunāko NYT rakstu
Ventspils osta

"Lukoil" pārcels naftas ķīmijas produktu pārkraušanas struktūru no Ventspils uz Visocku

0
(atjaunots 09:31 14.08.2020)
"Lukoil" plāno pārnest nitrilakrilskābes pārkraušanu no Ventspils uz Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. "Lukoil" plāno sākt nitrilakrilskābes (NAS) un metanola pārkraušanu savā terminālī Visockas ostā Ļeņingradas apgabalā. Kompānijas meitasuzņēmums noslēdzis līgumu par jaunu objektu būvdarbu un esošo objektu rekonstrukcijas projektēšanas darbiem. Par to liecina informācija iepirkumu portālā.

Patlaban nitrilakrilskābes (ķimikālija tiek izmantota dažu sintētiskā kaučuka un sintētisko šķiedru ražošanai) pārkraušanas darbus veic SIA "VARS" Ventspils ostā. Pēc projekta noslēguma pārkraušana notiks Krievijas teritorijā. Ar mērķi gūt papildu peļņu ar naftas ķīmijas pārkraušanas darbiem terminālā ierosināts būvēt arī metanola pārkraušanas līniju.

Līgums par projektēšanas darbiem noslēgts ar zinātnisko ražošana kompāniju "Volga Automatika", tā termiņš – 2021. gada 31. decembris.

Projekta ietvaros plānots būvēt divpusēju apjumtu dzelzceļa estakādi 48 cisternu vagoniem ar iekārtām, rezervuāru parku: piecus vertikālos tērauda rezervuārus ar 3000 kubikmetru tilpumu katru; slāpekļa resīverus 4-5-kārtējai tankkuģu caurpūtei, slāpekļa staciju, NAS uzskaites mezglu, NAS atgāzu katalītiskās pēcdedzes iekārtu; sadales transformatoru staciju, sūkņu staciju NAS pārsūknēšanai, attīrīšanas iekārtas siltumapgādes sistēmu; tehnoloģiskos cauruļvadus, estakādes jauniem tehnoloģiskajiem cauruļvadiem. .

Projektam jāietver divu lejamiekārtu montāžu piestātnēs metanola pārkraušanai, lejamiekārtas montāžu NAS pārkraušanai un inerto gāzu novades sveci.

Kompānija vēsta, ka 2019. gadā "Lukoil" saražojusi 170 tūkstošus tonnu NAS. Tā ir vienīgā kompānija Krievijā, kas nodarbojas ar šāda veida ražošanu.

Terminālis "RPK-Visock "Lukoil II" tiek ekspluatēts kopš 2004. gada. Tas paredzēts ar tumšo un gaišo naftas produktu iekraušanai, kas tiek piegādāti ar dzelzceļa transportu, pa cauruļvadu "Primorsk-Visock" un upes transportu.

0
Tagi:
tranzīts, ventspils, Latvija, Krievija
Pēc temata
Kurss uz kravu izvešanu no Baltijas: KF paātrina termināļu būvniecību
No Latvijas var paņemt visu: Pēterburgā izvērtēja ostu jaudu
No Baltijas vēl ir ko paņemt: loģistika "velk" Ļeņingradas apgabala ekonomiku
Karš uz dzīvību un nāvi: eksperts novērtēja Baltijas izredzes cīņā par tranzītu ar KF