Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas ēka Hāgā, foto no arhīva

WikiLeaks: atrasti "ķīmiskā uzbrukuma" Sīrijā inscenējuma pierādījumi

93
(atjaunots 14:47 28.12.2019)
Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas izmeklēšanas jaunie dati ļauj secināt, ka baloni ar indīgajām vielām nav nomesti no Sīrijas lidmašīnām. Šis fakts ir pretrunā oficiālajiem slēdzieniem.

RĪGA, 28. decembris – Sputnik. Vietnes WikiLeaks jaunā publikācija -  Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) dokumenti – liek nopietni apšaubīt to, cik objektīvi izmeklēts domājamais ķīmisko vielu pielietojums uzbrukumā Dumas pilsētā Sīrijā, vēsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz RIA Novosti.

Ziņots, ka 2019. gada 1. martā OPVW publicēja pārskatu par incidenta Dumas pilsētā Austrumgutā 2018. gada 7. aprīlī izmeklēšanas rezultātiem. Pārskata autori apgalvo, ka uzbrukumā tika izmantota "toksiska ķīmiska viela... domājams, hlors". Cita starpā dokumentā apgalvots, ka hlora baloni nomesti no gaisa, tāpēc virkne rietumvalstu uzbrukumā apsūdzēja Sīrijas aviāciju.

Tomēr publicētais dokuments ar OPCW eksperta Jena Hendersona inženiertehnisko vērtējumu liecina, ka baloni ir nolikti, nevis nomesti:

"Novērojumi, kas veikti divās incidenta vietās, līdz ar vēlāku analīzi ļauj nonākt pie slēdziena, ka, ticamākais, baloni ir nolikti, nevis nomesti no gaisa."

Dokumentā atzīmēts, ka Hendersona vadītā speciālistu grupa veikusi virkni testu, kas imitēja situāciju. Eksperti secināja, ka vienā no domājamajiem ķīmiskā uzbrukuma gadījumiem pēdas, ko atstājis domājamu indīgu vielu saturošās tvertnes trieciens, nesakrīt ar betona jumta bojājumiem notikuma vietā.

Otrās vietas analīze, kur gāzes tvertne tika atrasta gultā kādā telpā, parādīja, ka balona ventilis palicis neskarts, taču tas nav iespējams, ja balons būtu kritis no augšas cauri griestu segumiem.

Iepriekš rietumvalstis apsūdzēja Sīrijas valdību par ķīmisko ieroču pielietojumu Dumas pilsētā. Lai pierādītu ķīmisko uzbrukumu, "Baltās ķiveres" izmantoja video ierakstus, kuros redzami Dumas iedzīvotāji, pieaugušie un bērni, kurus ārsti it kā cenšas glābt no indīgo vielu ietekmes.

Nedēļu pēc apsūdzībām ASV, Lielbritānija un Francija ar raķetēm apšaudīja objektus Sīrijā, nesagaidot starptautisko organizāciju slēdzienus.

Damaska un Maskava asi nosodīja šo soli. Krievijas ĀM informēja, ka ziņas par indīgo vielu pielietošanu sniegtas ar mērķi attaisnot teroristus un iespējamos ārējos uzbrukumus. Pie tam KF Bruņoto spēku Ģenerālštābs jau iepriekš ziņoja, ka kaujinieki Austrumgutā gatavo provokācijas ar ķīmisko ieroču pielietojuma inscenējumu.

Iepriekš ziņots, ka 2019. gada februārī BBC producents no Sīrijas Riams Dalatijs vēstīja: videoieraksti Dumas hospitālī pēc ķīmiskā uzbrukuma 2018. gada aprīlī ir inscenēti. Dokumenti par viltotajiem ierakstiem nosūtīt gan Krievijas pārstāvjiem, gan vismaz vienai NATO valstij. Pie tam žurnālists neminēja, kāda tieši valsts tos saņēmusi.

93
Temats:
Ķīmiskās intrigas Sīrijā (23)
Pēc temata
Krievijas Aizsardzības ministrija: "Baltās ķiveres" gatavo provokāciju Idlibā
Sievietes, bērni un hlora mucas: Sīrijā uzņem inscenētu ķīmisko uzbrukumu
ASV gatavo jaunu provokāciju ar ķīmiskajiem ieročiem Sīrijā
ASV pārmet Krievijai "ķīmiskā uzbrukuma" vietas tīrīšanu Sīrijā
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

19
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

19
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Pludmale Turcijā, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par atpūtas īpatnībām Turcijā šajā sezonā

15
(atjaunots 18:36 01.07.2020)
Turcija paziņojusi, ka ir gatava tūristu pieņemšanai, neskatoties uz to, ka katru dienu valstī tiek atklāts vairāk nekā tūkstotis jaunu Covid-19 gadījumu.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Krievija pandēmijas apstākļos neatjaunos aviācijas satiksmi ar Turciju no 15. jūlija, kā iepriekš par to ziņoja atsevišķi mediji, paziņoja KF transporta ministrs Jevgēņijs Dītrihs. Turklāt varasiestādes nesniedz prognozes attiecībā uz starptautiskās aviosatiksmes atjaunošanu kopumā: viss būs atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas, uzvēra ministrs.

Turcija jau jūnijā paziņoja, ka ir gatava pieņemt tūristus, atgādināja radio Sputnik ēterā KF Tūrisma aģentūru alianses prezidija loceklis Aleksans Mkrtčans.

Viņš pastāstīja, ka valsts sagatavojusies tūristu pieņemšanai pandēmijas apstākļos.

"Koronavīrusa testi tiek veikti visās Turcijas lidostās, kur ierodas tūristi, – Stambulā, Antālijā, Marmarisā un Bodrumā. Visi pasažieri ar negatīvu rezultātu tiek pielaisti kūrortiem. Gandrīz visas viesnīcas jau ir atvērtas, ūdens temperatūra ir patīkama. Tātad Turcija ir gatava tūristu pieņemšanai," sacīja Mkrtčans.

Turcijas tūrisma un kultūras ministrs Mehmets Ersojs iepriekš paziņoja ka izziņa par neslimošanu ar Covid-19 atpūtai Turcijā nav nepieciešama. Tāpat tūristiem nav jāievēro divu nedēļu karantīna.

Mkrtčans atzīmēja, ka uz Turciju jau ir devušies pirmie reisi ar tūristiem no Kazahstānas, startam gatavojas Baltkrievijas un Ukraina. Taču Krievija atjaunos gaisa satiksmi ar Turciju ne ātrāk kā augusta beigās, piebilda Mkrtčans.

Kemeras pludmale, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Krievijas vēstnieks Ankarā Aleksejs Jerhovs aizritējušajā nedēļā paziņoja, ka Turcija izdarījusi ļoti daudz, lai nodrošinātu tūrisma objektu drošību koronavīrusa apstākļos, atsevišķi atzīmējot nacionālo droša tūrisma sertifikācijas sistēmu. Jūra un saule Turcijā joprojām ir maiga un viesmīlīga, piebilda diplomāts.

Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, Turcijā ir atklāti 199 906 Covid-19 gadījumi, no tiem 5131 letāls, 173 111 cilvēks izveseļojies. Pēdējo dienu laikā vidējais saslimušo skaita pieaugums dienā svārstās 1,2-1,4 tūkstošu cilvēku robežās. Varasiestādes atzīmē, ka vairums gadījumu tiek reģistrēts rajonos, kas nav tradicionāli tūristu galamērķi. Tā, Antālijā ar 2,4 miljoniem iedzīvotāju saslimuši vien 472.

Saskaņā ar Turcijas Tūrisma un kultūras ministrijas informāciju, maijā valstī iebrauca aptuveni 30 tūkstoši atpūtnieku pret četriem miljoniem viesu pērn. To vidū visvairāk tūristu ieradās no Bulgārijas, Gruzijas, Ukrainas, Rumānijas un Serbijas.

15
Tagi:
tūrisms, Turcija
Pēc temata
Rīga – viena no drošākajām Eiropas pilsētām pēc pandēmijas
Visi uz Jūrmalu: Latvijas kūrorts iekļuvis labāko atpūtas vietu desmitniekā pēc pandēmijas
Uzmanies ārzemēs! Jauni noteikumi un aizliegumi dažādās valstīs
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

0
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

0
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes