Snaiperis mācībās

Šķēpa asmenis. Slepenās operācijas, kas aizsākušas karus

62
(atjaunots 12:19 27.12.2019)
Speciālo uzdevumu vienības jebkurā konfliktā ir pamatspēku avangardā. Tās slepeni darbojas pretinieka teritorijā ilgu laiku pirms uzbrucēja masīvie spēki šķērsos valsts robežu un sāksies kanonāde.

Augstas klases, teicami apmācīto speciālistu galvenais mērķis ir darīt visu iespējamo, lai vājinātu ienaidnieka aizsardzību un vājināt pretošanās spējas jau sākotnējā iebrukuma posmā. Diversijas, dezinformācija, militāro un politisko līderu slepkavības, darbs ar potenciālajiem kolaboracionistiem – tas nebūt nav pilns viņu uzdevumu saraksts. Andrejs Kocs portālā RIA Novosti atsauca atmiņā četras speciālo uzdevumu vienību operācijas, kas organizētas pirms lieliem kariem.

Ordas priekšgalā

Bez 800.īpašo uzdevumu pulka "Brandenburg", elitāras diversiju daļas, nebija iedomājams neviens lielais vērmahta uzbrukums Eiropā. Tāpat notika arī uzbrukumā Padomju Savienībai. Pulks gāja armiju grupas "Centrs" priekšgalā. 21.jūnijā ap pusnakti "Brandenburgas" diversanti uzbruka virknei padomju robežsardzes posteņu. Vēlā naktī grupa padomju formas tērpos iekļuva PSRS teritorijā aptuveni 20 kilometru dziļumā. Mērķis – stratēģiskais tilts pāri  Bobra upei (Berezinas pietekai). Diversantiem izdevās ieņemt tiltu un noturēt to, līdz pienāca vācu tanki.

Līdzīgus uzdevumus saņēma arī citas pulka apakšvienības. Lielā Tēvijas kara pirmajās stundās tās dezorientēja padomju spēku tuvējo aizmuguri. Grupas organizēja diversijas, izlūkoja apkaimi, ieņēma stratēģiskos objektus. Vairāki vēsturnieki uzskata, ka daži pārģērbušies "brandenburgieši" pat iekļuvuši Brestas cietoksnī, kur centās dezorientēt aizsardzības sistēmu, taču tika identificēti un likvidēti. Lai nu būtu, kā būdams, pirmie vācieši, kuri spēra soli uz Padomju Savienības zemes pašā Lielā Tēvijas kara  sākumā, bija "Brandenburgas" pulka diversanti.

Četrdesmit minūtes

Pirms PSRS Ierobežotā kontingenta ienākšanas Afganistānas Demokrātiskajā Republikā 1979./80. gada ziemā notika zibenīga un spīdoši paveikta speciālo uzdevumu vienības operācija "Vētra 333", kas burtiski atstāja valsti bez galvas kara priekšvakarā. 27.decembra vakarā PSRS VDK un aizsardzības ministrijas īpašo uzdevumu vienības ieņēma triedzienā Tadžbeka pili Kabulas nomalē un likvidēja valsts prezidentu Hafizullu Aminu. Valsts apvērsuma rezultātā pie varas nāca propadomju politiķis Babraks Karmals. Sākās desmit gadus ilgais Afganistānas karš.

Uzbrukumā pilij piedalījās 54 karavīri. Rīkojās divas grupas: "Pērkons" (24 operatīvie darbinieki no VDK speciālo uzdevumu vienības "A" grupas, kas vēlāk kļuva pazīstama kā "Alfa") un "Zenīts" (30 virsnieki no VDK speciālās rezerves). Viņus piesedza karavīri no tā saucamā "musulmaņu" bataljona un 345. atsevišķā gvardes desanta pulka 9.rota. Karavīri bija ģērbušies afgāņu formas tērpos bez atšķirības zīmēm, taču ar baltu saiti uz piedurknes. Lai maskētu trokni, ko radīs bruņutransportieri, tuvojoties pozīcijām, vairākas dienas pirms uzbrukuma netālu no pils tika darbināts traktors, lai rezidences apsardze pierastu pie dzinēju trokšņa.

Draudzības tilts
© Photo U.S. Air Force Photo By Staff Sgt. Bradley Lail
Signālu uzbrukuma sākumam deva bumbas sprādziens pazemes komunikāciju centrālajā sadales mezglā 27. decembrī pl. 19:15. Tas atstāja Kabulu bez tālruņa sakariem. Uguni atklāja snaiperi, viņi likvidēja sargus pie zemē ieraktajiem tankiem – tie apsargāja ceļus uz pili. Pēc tam speciālo uzdevumu vienība ar četriem bruņutransportieriem devās rezidences virzienā, taču nokļuva intensīvā pretinieka apšaudē. Viena mašīna tika sašauta. Palīgā nāca divas zenītraķešu pašgājējiekārtas "Šilka" – tās atklāja uguni pa pili un noslāpēja lielāko daļu apšaudes punktu. Speciālo uzdevumu vienība, iebrukusi pilī, sāka tās metodisku tīrīšanu – stāvu pēc stāva. Amins tika nošauts ar automāta kārtu apšaudē. Uzbrukums ilga tikai 40 minūtes, uzbrucēju vidū nogalināti tika 20 cilvēki, starp pils aizstāvjiem – aptuveni 400 kareivji un virsnieki. "Vētra 333" vēl joprojām tiek uzskatīta par izcilu tāda veida specoperāciju paraugu.

Negaidīts pretspars

ASV iebrukums Panamā 1989.gada 20.decembrī sākās ar ASV Jūras kara spēku elitārās speciālo uzdevumu vienības SEAL operāciju. 19.decembrī, aptuveni pusnaktī trīs "kotiku" izlūku un diversantu grupas slepeni nokļuva starptautiskās Tokumenas lidostas apkaimē netālu no galvaspilsētas ar mērķi iznīcināt Panamas Nacionālās gvardes  virpavēlnieka Manuela Norjegas personīgo lidmašīnu. Tobrīd ASV jau bija virkne pretenziju pret šo cilvēku – no apsūdzībām par narkotiku tirdzniecības atbalstu līdz cilvēktiesību pārkāpumiem. Amerikāņiem bija vajadzīgs demonstratīvs tiesas process, tāpēc viņi nevarēja ļaut Norjegam bēgt no valsts.

Visas trīs diversantu grupas nemanāmi nokļuva pie mērķa. Uzbrukumā lidostai tām izdevās izpildīt uzdevumu, taču objekta apsardze negaidot izrādīja nopietnu pretestību. Atkāpjoties speciālo uzdevumu vienības zaudēja četrus karavīrus, trīs bija smagi ievainoti. Jau 20.decembrī lidostu ieņema ASV Gaisa desanta spēku speciālo uzdevumu vienības kareivji. Viņi piesedza amerikāņu "spārnoto kājnieku" slavenās 82.divīzijas 1.brigādes vienības.

Reids uz Peblu

Lielbritānijas un Argentīnas karš par Folklendu salām, kas ilga no 1982.gada 2.aprīļa līdz 14.jūnijam, izvērsās jūrā un gaisā. Argentīnas aviācija bija labi bruņota, tostarp arī ar jaunākajām franču pretkuģu raķetēm "Exocet". 4.maijā ar tādu raķeti tika nodarīti nopietni bojājumi britu eskadras kuģim "Sheffield" (tas vēlāk nogrima) un, saskaņā ar neapstiprinātiem datiem, tās izmantotas uzbrukumam aviācijas bāzes kuģim "Invincible". Karaliskās flotes vadībai kļuva skaidrs, ka sauszemes uzbrukums nav iespējams, ja netiks iznīcināts Argentīnas gaisa kara potenciāls. 4.maijā cīņās iestājās divas nedēļas ilgs pārtraukums.

Jau 15.maijā Peblas salā izsēdās slavenās britu speciālo uzdevumu vienības SAS grupa. Uz salas bija viens no Argentīnas aerodromiem reģionā, kurā bija dislocētas kara lidmašīnas IA-58 "Pucara", vieglās mācību mašīnas "Turbo Mentor" un transporta "Skyvan". Britu komandieri visvairāk bija satraukušies par triecienniekiem – tie varēja nopietni apdraudēt sauszemes vienības pēc to desantēšanās Folklendu salās.

Reidu uz Peblu 14.maija naktī speciālo uzdevumu vienība izpildīja ideāli. Divi helikopteri "Sea King" nogādāja uz salas 45 karavīrus no SAS eskadrona D. Viņi devās sešus kilometrus garā ceļā uz aerodromu. Līdztekus standarta ekipējumam visi nesa solīdu sprāgstvielu rezervi – lādiņus, 81 mm mīnas un vieglos prettanku granātmetējus M72. Karavīri nemanīti iekļuva aerodromā un nomīnēja vairākas lidmašīnas. Pēc tam vienība atklāja uguni. Reida rezultātā briti likvidēja 11 argentīņu lidmašīnas, sabojāja nolaišanās un pacelšanās joslu un bez kavēkļiem nokļuva evakuācijas zonā. Trieciens bija ķirurģiski precīzs – operācijā no abām pusēm upuru nebija. Britu jūras kājnieki izsēdās salās 21.maijā.

62
Pēc temata
Konvertoplāni Baltijā. Ko ASV specvienības dara pie Krievijas robežas
Vašingtona atsvaidzina "ierobežota kodolkonflikta" ideju
Igaunijā atrasta slepena ASV speciālo uzdevumu vienības bāze
Krievija un Ķīna organizēja kopīgas antiteroristiskas mācības
Krievijas vakcīna pret Covid-19, foto no arhīva

Ungārijai drīkst, pārējiem nē: Brisele paziņoja lēmumu par vakcīnu Sputnik V

82
(atjaunots 14:12 01.12.2020)
Eiropas Komisijā uzsvēra, ka Ungārijas valsts pati nes atbildību par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V pielietošanu.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Krievijas vakcīna pret koronavīrusu Sputnik V, tās ārkārtas apstiprināšanas un pielietošanas gadījumā Ungārijā, nevarēs tikt izmantota citās Eiropas Savienības valstīs, citē RIA Novosti Eiropas Komisijas pārstāvja paziņojumu Briseles brīfingā.

"ES dod priekšroku tam, lai visas vakcīnas, kuras tiek piedāvātas Eiropas pilsoņiem, saņem apstiprinājumu Eiropas Zāļu aģentūrā (EMA). Taču steidzamas procedūras ietvaros valsts var ārkārtas kārtībā atļaut vakcīnas izmantošanu savā teritorijā un tās izplatību savu pilsoņu vidū. Taču mēs iestājamies par to, lai būtu maksimāls caurspīdīgums vakcīnas jautājumos," sacīja viņš.

EK paskaidroja, ka dotajā gadījumā runa varētu būt par "laikā ierobežotu un ārkārtas lēmumu, par kuru valsts pati nes atbildību".

"Ja šo vakcīnu atļauj pielietot Ungārijas varasiestādes, tad runa ir tikai par pielietošanu Ungārijas teritorijā," uzsvēra EK pārstāvis.

Augusta sākumā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un infekciju centra speciālisti sadarbībā ar Tiešo investīciju fondu. Vakcīnai tika izmantota labi izpētītā cilvēka adenovīrusa vektora platforma. Tā ieguva nosaukumu "Sputnik V"

Krievijas Rūpniecības un tirdzniecības ministrija pēc Krievijas rūpniecības un tirdzniecības ministra Denisa Manturova un Ungārijas ārlietu ministra Petera Sijarto pārrunām paziņoja, ka Krievija apspriež Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V ražošanu, šajā valstī tiek gatavota ražošanas platforma. Sijarto 27. novembrī paziņoja, ka decembrī valstij sāks piegādāt mazas vakcīnas Sputnik V partijas, janvārī būs lielākas.

Eiropas Zāļu aģentūra iepriekš paziņoja par kontaktiem ar Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu Sputnik V izstrādātāju, atzīmējot, ka šādu preparātu apstiprināšanas termiņi ir grūti paredzami. Tajā pašā laikā EMA uzsvēra, ka ES koncentrē resursus šo procesu paātrināšanai un izpētes un atļauju izsniegšanas termiņu samazināšanai vakcīnām pret Covid-19.

Otrā starpposma vakcīnas Sputnik V klīniskā izmēģinājuma datu analīze nodemonstrēja 91,4% efektivitāti 28. dienā pēc pirmās injekcijas, vakcīnas efektivitāte 42. dienā pēc pirmās injekcijas pārsniedz 95%.

82
Tagi:
Eiropa, vakcīna, Krievija, Ungārija
Pēc temata
Koronavīruss skāris G20 samitu. Taču Rietumi necietīs Krievijas vakcīnu
Eiropas Komisija apstiprinājusi līgumu par vakcīnas iepirkumu ES dalībvalstu vārdā
Krievijā nosauca Sputnik V vakcīnas dozas cenu ārvalstīm
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju
Kravu tranzīts, foto no arhīva

"Dīvaina laime": KF izvērtēja Latvijas panākumus pēdējo 16 gadu laikā

46
(atjaunots 00:11 01.12.2020)
Tranzīta sabrukums, zivsaimniecības nozares iznīcināšana un masveida migrācija: kā varasiestādes "padarīja laimīgus" Latvijas iedzīvotājus tās dalības laikā Eiropas Savienībā.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijas ir ieguvusi ​"dīvainu laimi​" pēc iestāšanās Eiropas Savienībā: ekonomika ir sagrauta, cilvēki aizbraukuši – konstatēja Krievijas politiķis, KF Federācijas padomes loceklis Aleksejs Puškovs.

​"2004. gadā iestājoties ES, Latvija nolēma, ka ir ieguvusi laimi. Iznākums: Latvijas tranzīta krahs, zivsaimniecības nozares, gandrīz visas rūpniecības iznīcināšana, alus darītavu slēgšana (PSRS laikā bija aptuveni 80, palikušas 3-4). 370 tūkstoši cilvēku pa šo laiku pametuši valsti. Dīvaina laime," uzrakstīja Puškovs Twitter.

​Krievijas politiķis jau bija atzīmējis, ka Latvijas ekonomikas sabrukums kļuva par Baltijas republikas varasiestāžu rusofobas politikas rezultātu. Pēc viņa sacītā, Latvija tik cītīgi pārrāva visas saiknes ar Krieviju, ar tik lielu sajūsmu uzbruka Maskavai EDSO un EPPA, ka Krievija sāka uz to reaģēt ilgi pirms Ukrainas krīzes. Uz ko cerēja Rīgā – nav skaidrs, pauž neizpratni Puškovs.

Krievijas senators pieņēma, ka Latvijas varasiestādes nedomāja par savas politikas un retorikas sekām, un "saņēma to, ko nevarēja nesaņemt". Puškovs piedāvāja adresēt jautājumus par tranzīta nozari Latvijas ĀM vadītājam Edgaram Rinkēvičam – "karstasinīgam politiskā kara ar Krieviju piekritējam": varbūt viņš atradīs kravas Latvijas dzelzceļiem un Rīgas ostām.

Latvijas Satiksmes ministrija aizvadītajā nedēļā vērsās pie Krievijas Transporta ministrijas ar lūgumu palīdzēt apturēt Krievijas tranzīta apjoma kritumu Latvijā. Iestādes vadītājs Tālis Linkaits pauda ieinteresētību "katrā kravas tonnā, kas varētu nākt cauri Latvijai vai uz Latviju".

Krievija konsekventi strādā ar mērķi pārorientēt savu tranzītu uz iekšzemes ostām. Baltijas valstis jau zaudējušas lielu daļu kravu no Krievijas, Latvijas ostas vienu mēnesi pēc otra ziņo, ka pārkraušanas apjomi krītas, bez Krievijas tranzīta cieš arī "Latvijas Dzelzceļš", kurš jau ir paziņojis par masveida darbinieku atlaišanu.

46
Tagi:
tranzīts, Latvija, Aleksejs Puškovs
Pēc temata
No nokdauna līdz nokautam jeb Latvijas tranzīts ringā
Ekonomiste: Latvija aprok tranzīta atliekas ar bļāvieniem "Krievija – ienaidnieks!"
Dzelzceļa kravu tranzīts Latvijas ostās krities par 56%
Palaiduši vējā, tāpat kā tranzītu: eksperts par Baltijas izredzēm elektroenerģijas tirgū
Policijas mašīna

Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem

0
(atjaunots 11:13 02.12.2020)
Visvairāk administratīvo lietu uzsākts par sejas masku režīma pārkāpumiem, kā arī par nereģistrētu robežas šķērsošanu.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Ārkārtējās situācijas režīma darbības laikā Latvijā Valsts policija ir uzsākusi jau 609 administratīvās lietas, kuras skar pasākumu neievērošanu, kas tika ieviesti Covid-19 izplatības savaldīšanai valstī, raksta Tvnet.lv. Tiek ziņots, ka galvenie pārkāpumi ir masku nelietošana sabiedriskās vietās un nereģistrēta robežas šķērsošana.

Par sejas masku nelietošanu uzsākts 221 administratīvais process, 57 lietas ierosinātas par pašizolācijas pārkāpumiem, vēl 205 par elektroniskās anketas neaizpildīšanu, šķērsojot valsts robežu, 36 – par distancēšanas noteikumu neievērošanu.

Uzsākti 40 procesi par vairāk nekā 10 personu dalību privātā pasākumā, septiņi – par vairāk nekā 50 personu dalību pulcēšanās un piketos. Savukārt 53 procesi skar citus gadījumus, piemēram, ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu uz vietas vai neatļautu skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanu.

Kopš 9. novembra policija ir veikusi 19 006 preventīvās pārbaudes un reaģēja uz 522 izsaukumiem par epidemioloģiskās drošības pasākumu pārkāpumiem, un 934 reizes policijas darbinieki izteica brīdinājumus.

Vairāk nekā 800 preventīvo pārbaužu tika veikts aizritējušajā piektdienā visā Latvijā, tostarp 112 no tām tirdzniecības centros.

No ārzemēm ieceļojušo personu pārbaužu ietvaros policija veica 16 597 telefona zvanus un 4613 reizes devās uz pārbaudēm vietās.

0
Tagi:
ārkārtējā situācija, koronavīruss, policija
Pēc temata
Ļaujiet strādāt: manikīra un pedikīra meistari izgāja piketā pie Saeimas
Vai Latvijā ir vajadzīgi jauni koronavīrusa ierobežojumi: iedzīvotāju domas dalās
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus