Asins ņemšana analīzēm. Foto no arhīva

Jauni draudi. Zinātnieki pastāstīja par agrāk nezināmu HIV paveidu

74
(atjaunots 18:05 26.12.2019)
Pētnieki paziņojuši, ka pirmo reizi divdesmit gadu laikā atrasts jauns cilvēka imūndeficīta vīrusa apakštips.

RĪGA, 26. decembris – Sputnik. Pētnieki informē, ka trim pacientiem konstatēts jauns cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) apakštips, taču inficēto skaits, iespējams, ir daudz lielāks – līdz vairākiem simtiem cilvēku. Par to, cik bīstams ir jaunais vīruss un vai ar to tiks galā pieejamie medikamenti, portālā RIA Novosti stāsta Alfija Jeņikejeva.

Inficēti vismaz trīs cilvēki

Pirmo reizi informācija par HIV jauno apakštipu izskanēja 1983.gadā, kad pacienta, Kongo iedzīvotāja, asinīs tika atrasts no H un J apakštipiem ģenētiski tāls vīruss. Septiņus gadus vēlāk tāds pats tika fiksēts citam pacientam no Kongo. Un tikai tagad, izpētot no trešā HIV inficētā Kongo iedzīvotāja biomateriāla iegūto vīrusu, pētnieki apstiprināja: patiešām pastāv agrāk neredzēts paveids.

"Saskaņā ar noteikumiem jaunais štamms tiek iedalīts apakštipā, ja tas atrasts vismaz trim cilvēkiem. Viņi nevar būt epidemioloģiski saistīti, lai izslēgtu iespēju, ka viņi varētu būt inficējušies viens no otra. Šis ir jau desmitais HIV apkštips. Pilnīgi iespējams, ka tuvāko piecu vai desmit gadu laikā mēs aprakstīsim jaunu paveidu. Pirmkārt, diagnostikas metodes pastāvīgi pilnveidojas. Iespējams, šis apakštips pastāvējis vienmēr, bet atrasts tikai tagad. Otrkārt, notiek pastāvīgas vīrusu mutācijas, un arī tas veicina apakštipu veidošanos," paskaidroja Centrālā epidemioloģijas ZPI HIV infekcijas diagnostikas jauno metožu izstrādes zinātniskās grupas vadītājs Dmitrijs Kirejevs.

Jaunais apakštips apzīmēts ar latīņu alfabēta burtu "L". Tas pieder pie М grupas, HIV-1 tipa – visvairāk izplatītā un bīstamākā. Līdz 80% infekcijas gadījumu Krievijā attiecas uz šīs grupas vīrusu – A apakštipu, jo 90.gados tieši tas izplatījās starp injicējamo narkotiku patērētājiem. Risks atrast pacientu ar apakštipu L ir ārkārtīgi maza.

"Domājams, pat Kongo pacientu skaits ar šo štammu nepārsniedz dažus simtus cilvēku – ja tas būtu izplatīts vairāk, to jau sen būtu konstatējuši un aprakstījuši," precizēja epidemiologs.

Testi var nesaskatīt vīrusu

No trešā HIV inficētā biomateriāliem saņemtais vīruss izrādījās abu iepriekš identificēto priekštecis. Turklāt tajā netika atrastas mutācijas, kas padarītu to tolerantu pret mūsdienās lietoto terapiju, tātad esošie medikamenti varētu tikpat sekmīgi iedarboties uz L, kā uz pārējiem apakštipiem.

Tomēr iespējamas problēmas ar diagnostiku, brīdināja speciālisti. Pirmkārt, šī vīrusa DNS secība vēl nav iekļauta starp digitālajiem nmodeļiem, ar ko salīdzina visus izdalītos štammus. Otrkārt, mūsdienu diagnostika var vienkārši neatpazīt apakštipa L daļiņu pēdas asinīs.

"Tiek veiktas seroloģiskās un molekulāri bioloģiskās cilvēka imūndeficīta vīrusa analīzes. Pirmās identificē HIV antigēnus un tiek izmantotas inficēto personu identifikācijai. Otrās fiksē vīrusu slodzi, aprēķina HIV RNS kopiju skaitu asins plazmas mililitrā. Tās paredzētas pacientiem, kam jau diagnosticēta HIV. Seroloģiskie testi ir pietiekami toleranti pret vīrusa ģenētiskajām izmaiņām, bet molekulārie pret tām ir jutīgāki. Tāpēc iespējams, ka testu rezultāts nebūs adekvāts. Taču, ņemot vērā ar šo vīrusa apakštipu inficēto cilvēku nelielo skaitu, problēma nav īpaši liela, turklat HIV infekcijas diagnostika pastāvīgi pilnveidojas," uzsvēra Dmitrijs Kirejevs. 

HIV tiek kontrolēts

Zinātnieki, kuri aprakstīja apakštipu L, norāda, ka viņu atklājums ļaus labāk izpētīt HIV paveidu veidošanās mehānismus. Tam ir liela nozīme mūsdienu diagnostikā un terapijas izvēlē, kā arī ļaus kontrolēt jaunu štammu izplatīšanos.

Patlaban nav iespējams pilnībā izārstēt ar HIV inficētu pacientu. Lielākā daļa izmatoto preparātu neļauj vīrusam vairoties – nedod iespēju pieķerties pie šūnas, formēt vīrusa DNS uz RNS matricas, iebūvēt savu genomu šūnas genomā. Rezultātā slimības attīstība apstājas, tāpēc, kamēr cilvēks lieto zāles, viņš ir klīniski vesels. Tomēr bez terapijas slimība atgriezīsies.

Jāpiebilst, ka pasaulē zināmi trīs pilnīgas izveseļošanās gadījumi. Pacientiem Berlīnē, Londonā un Diseldofā tika panākta stabila remisija pēc kaulu smadzeņu transplantācijas no donora ar retu mutāciju gēnā CCR5 — pierādīts, ka tā nesēji ir neuzņēmīgi pret HIV. Taču šīs ārstniecības metodes nav efektīvas visiem, turklāt mutācija gēnā CCR5 ir ļoti reta. Pagaidām rezultātu nav devusi arī šī gēna izslēgšana pašu HIV inficēto šūnu DNS. Piemēram, pērn pacientam Ķīnā tika ievadītas viņa paša asinsrades šūnas, kurās ar sistēmas CRISPR-Cas9 palīdzību bija sagrauts gēns CCR5. Tās adaptējās organismā, izveidoja dažāda tipa asins šūnas, taču nespēja aizsargāt no vīrusa.

Daudz vairāk speciālisti cer uz vakcīnas izstrādāšanu pret HIV. Pēc Dmitrija Kirejeva vārdiem, patlaban dažādās klīnisko izmēģinājumu stadijās ir vairāki perspektīvi kandidāti.

"Nedomāju, ka cilvēka imūndeficīta vīrusa jaunā apakštipa konstatēšana būtiski bremzēs vakcīnas izstrādi. Taču, neapšaubāmi, tagad tās izstrādātājiem nāksies pārbaudīt tās efektivitāti arī pret šo apakštipu," paskaidroja epidemiologs.

 

74
Pēc temata
Mātes-narkomānes "dāvā" saviem bērniem HIV: mediķus satriec bezatbildība
Baidās nosodījuma: gandrīz 20% HIV inficēto Latvijā slēpj diagnozi no tuviniekiem
Desmit globāli veselības draudi: no kā jābaidās Latvijai
Krievijas Su-30SM

Polijas izdevums novērtējis Krievijas Su-30SM spēku

4
(atjaunots 12:08 15.08.2020)
Mediji vēsta, ka Krievijas inženieri izstrādā principiāli jaunu bruņojumu daudzfunkcionālā iznīcinātāja Su-30SM vajadzībām.

RĪGA, 15. augusts - Sputnik. Krievijas iznīcinātāju Su-30SM spēks būtiski pieaugs, kad iznīcinātāji saņems "gaiss-virsma" tipa smago raķeti, kas tiek izgatavota uz šķidrā kurināmā hiperskaņas raķetes X-32 bāzes. Šādu viedokli paudis poļu izdevums Defence24.

Iepriekš avīze "Izvestija", atsaucoties uz avotiem militārās rūpniecības kompleksā, informēja, ka Krievijas inženieri izstrādā principiāli jaunu bruņojumu daudzfunkcionālā iznīcinātāja Su-30SM vajadzībām. Izdevuma aptaujātie eksperti uzskata, ka runa ir par šķidrā kurināmā hiperskaņas raķeti X-32 modifikāciju "Sukhoi" vajadzībām – agrāk to izmantoja tikai tālās aviācijas bumbvedēji Tu-22M3.

Pateicoties liela darbības rādiusa "gaiss-virsma" tipa smagajām raķetēm, "Su-30SM varēs papildināt bumbvedējus Tu-22 un Su-34, palielinot Krievijas uzbrukuma potenciālu gan operatīvajā, gan stratēģiskajā līmenī", atzīmēja raksta autori. Pēc viņu domām, šo hiperskaņas raķeti izmantos ne tikai Su-30SM, bet arī Tu-22 un iznīcinātāji-pārtvērēji MiG-31BM, ko patlaban pielāgo raķetēm "Kinzhal", stāsta RIA Novosti

Su-30SM – ir daudzfunkcionāls iznīcinātājs, paredzēts gaisa mērķu likvidācijai dienā un naktī, gan vienkāršos, gan sarežģītos meteoroloģiskajos apstākļos, kā arī zemes fonā, pielietojot aktīvos un pasīvos traucējumus, gaisa telpas kontroli, pretinieka aerodromu bloķēšanai lielā dziļumā un darbam pret objektiem uz zemes un jūrā. Su-30 iespējams izmantot arī grupas kaujas darbību vadībai, izcīnot pārsvaru gaisā, likvidējot pretinieka desantu gaisā, gaisa izlūkošanai un virszemes mērķu likvidācijai dažādos laikapstākļos.

X-32 – Krievijas gaisa bāzes "gaiss-virsma" klases spārnotā raķete ar darbības rādiusu līdz 1000 km un ātrumu 4-5,4 tūkst. kilometri stundā. Oficiāli pieņemta bruņojumā 2016. gada beigās.

4
Tagi:
gaisa kara spēki, Krievija
Pēc temata
Atbalsts sabiedrotajiem: Krievija sāk iznīcinātāju Su-30SM piegādes Baltkrievijai
Plakanā grīste un nestandarta nosēšanās: Su-57 divreiz pārsteidzis izstādē MAKS
Pārtvēra un pavadīja: Krievijas iznīcinātāji atkal sastapuši ziņkārīgus amerikāņus
"NATO pabrīnīsies": ar ko apbruņos Krievijas jauno iznīcinātāju
Vladimirs Šapovalovs

Politologs: Polija iejaucas ne tikai Baltkrievijas lietās vien

9
(atjaunots 12:08 15.08.2020)
Poļu politiķa ieteikums noteikt sankcijas Krievijai par notikumiem Baltkrievijā demonstrē zināšanu trūkumu par Baltkrievijas un Krievijas attiecībām, uzskata politologs Vladimirs Šapovalovs.

RĪGA, 15 augusts – Sputnik. Sankcijas par notikumiem Baltkrievijā, kur jau vairākas dienas pēc prezidenta vēlēšanām nenoklust protesti, ir jāievieš pret Krieviju, klāstīja Eiropas Parlamenta deputāts no Polijas Jaceks Sariušs-Voļskis.

Viņaprāt, sankcijas pret Minsku atgādina "sodu zobenam, ne rokai", un, ja būtu iespējams neitralizēt Krievijas iejaukšanos, baltkrievi it kā tiktu galā ar demokrātijas celšanu.

Maskavas valsts pedagoģijas universitātes Vēstures un politikas institūta direktora vietnieks, politologs Vladimirs Šapovalovs intervijā Sputnik Lietuva pastāstīja, ka pēdējos gadu desmitus Polijas politiku vada ASV.

"Domāju, poļu deputāts spriež pēc sevis, jo ir skaidrs, ka visas Polijas darbības pēdējos gadus, pat gadu desmitus vada ASV. Polijai ir izteikti ierobežota suverenitāte, un kaut vai fakts, ka Polija gatavojas maksāt par amerikāņu bruņoto spēku dislokāciju savā teritorijā, liecina par to, cik ierobežota ir Polijas valsts autoritāte, jo Polija ir atkarīga no ASV," konstatēja politologs.

Šapovalovs norādīja, ka poļu politiķa paziņojums jāuzskata par iekšpolitiskas iejaukšanās mēģinājumu Baltkrievijas lietās.

"Baltkrievija ir suverēna valsts, Krievija ciena Baltkrievijas suverenitāti, un, pats par sevi saprotams, nekādas iejaukšanās vēlēšanās Baltkrievijā nav un nevar būt. No šī viedokļa Polijas paziņojums ir rupja iejaukšanās Baltkrievijas lietās, Krievijas iekšējās lietās. Šis paziņojums jāuzskata par mēģinājumu ietekmēt Baltkrievijas iekšpolitiskās lietas. Protams, šis paziņojums ir nedraudzīgs Baltkrievijas tautai un Krievijas tautai," teica Šapovalovs.

Viņš uzskata, ka EP deputāta vārdi norāda: viņš absolūti neizprot politisko situāciju starp Baltkrieviju un Krieviju.

"Sankcijas pret Krieviju ir smieklīgas, jo pret mums jau ieviests tik daudz dažādu sankciju ar dažādiem iemesliem un bez jebkādiem iemesliem, ka jau ir grūti izdomāt, kādas vēl sankcijas vērst pret Krieviju. Protams, no rietumvalstu puses šis paziņojums ir bezatbildīgs. Paziņojumam, manuprāt, nav nekādas praktiskas jēgas, taču tas iekļaujas kopējā Krievijai naidīgajā kontekstā. (..) Uzskatu, ka poļu politiskais darbinieks apliecina savu nekompetenci – viņš neizprot situāciju Krievijas un Baltkrievijas attiecībās. Tomēr šajā gadījumā viņš ir tikai tāds propagandists, kurš piedalās informācijas karā pret Krieviju," teica politologs.

9
Tagi:
sankcijas, Baltkrievija, Krievija, Polija
Pēc temata
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Baltijas valstis un Polija izstrādāja krīzes pārvarēšanas plānu Baltkrievijā
Eirodeputāts piedāvā ieviest sankcijas pret KF par notikumiem Baltkrievijā

Covid-19 atvesta no Francijas un Itālijas: Latvijā septiņi jauni inficēšanās gadījumi

0
(atjaunots 17:00 15.08.2020)
Latvijā reģistrēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi; epidemioloģiskā izmeklēšana parādījusi, ka divi inficētie atgriezušies no Francijas un Itālijas.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā reģistrēti septiņi jaunio Covid-19 infekcijas gadījumi, liecina Slimības profilakses un kontroles centra dati. Valstī veikts 1881 tests. SPKC epidemioloģiskā izmeklēšana parādīja, ka četri inficētie kontaktējušies ar citiem pacientiem, divi atgriezušies no Francijas un Itālijas. Jautājumā par vienu inficēto centra speciālisti vēl noskaidro visus apstākļus.

​Pēdējo 24 stundu laikā viens pacients ar Covid-19 nogādāts slimnīcā. Stacionāros patlaban ārstējas četri pacienti, kam diagnosticēta Covid-19.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā veikti 224 412 izmeklējumi. Slimība reģistrēta 1315 cilvēkiem, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 pacienti miruši.

​Pie tam SPKC lūdz atsaukties autobusa Rēzekne-Daugavpils pasažierus, kurš izbrauca 13. augustā no Aglonas pieturas pl. 11:17. un autobusa Daugavpils-Priežmale pasažierus, kas izbrauca pl. 16:00 un brauca līdz Aglonai.

Diviem pasažieriem šajos reisos izrādījušies pozitīvi Covid-19 testi.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē