Gāzes ieguves uzņēmums Ukrgazdobiča Ļvivas apgabalā, foto no arhīva

Krievijas gāzes tranzīts uz Eiropas Savienību: Berlīnes gaisam piemīt dīvainas īpašības

46
(atjaunots 12:22 21.12.2019)
Par lielu atvieglojumu Briselei, Krievijai un Ukrainai izdevies sasniegt "principiālu vienošanos" par dabasgāzes tranzīta turpināšanu cauri Ukrainas teritorijai uz Eiropas valstīm. ES komisārs Marošs Šefčovičs svin uzvaru.

RĪGA, 21. decembris — Sputnik. Eiropas Savienības, Krievijas un Ukrainas pārrunās par dabasgāzes tranzītu uz Eiropas valstīm pusēm izdevies panākt vienošanos, pateicoties Berlīnes "pozitīvajai atmosfērai". Informācija par 19.decembrī noslēgto vienošanos vēl netiek izpausta, taču tikšanās dalībnieki stāsta par "principiālo vienošanos", stāsta Aleksejs Toms portālā Sputnik Igaunija.

Pretrunas starp Krieviju, kas piegādā dabasgāzi ES, un Ukrainu, pa kuras teritoriju tranzītā tiek pārsūknēta liela daļa gāzes, domājams, pamatos ir atrisinātas pušu kārtējā apspriedē Berlīnē 19.decembrī.

Gazprom vadītājs Aleksejs Millers
© Sputnik / Алексей Дружинин

ES starpinstitucionālo attiecību un pārraudzības lietu komisārs Marošs Šefcovičs noslēguma preses konferencē, ko pārraidīja Eiropas Komisijas preses dienests, izskatījās visai apmierināts (atšķirībā no citiem tikšanās dalībniekiem).

Tagad izredzes uz jaunu Krievijas un Ukrainas vienošanos par dabasgāzes tranzītu ir augstākas.

Iepriekšējā līguma darbības termiņš beidzas šogad, vienošanās trūkums nākamgad, domājams, nozīmētu gāzes piegādes tūlītēju pārtraukumu, iepriekš norādīja eksperte monopolista vietu ieņēmušu valsts kompāniju transformācijas jautājumos Klēra Spotisvuda.

Britu speciāliste vadīja Ukrainas "Nafrogaz" reformēšanas procesu saskaņā ar ES Enerģētikas direktīvas noteikumiem. Turpmāk sadarbību ar Krievijas koncernu turpinās jaunizveidotā Ukrainas kompānija "Ukrainas maģistrālie gāzesvadi" (MGU).

Punkti uz "i" vēl nav salikti

Apspriedē Berlīnē (nevis Vīnē, kā bija plānots agrāk) piedalījās arī Vācijas ekonomiks ministrs Pīters Altmaiers, kurš, pēc Šefčoviča izteikuma, nodrošināja garo un sarežģīto pārrunu dalībniekiem "pozitīvu atmosfēru".

Krievijas enerģētikas ministrs Aleksandrs Novāks piekrita komisāra Šefčoviča atzinīgajiem vārdiem par ministra Altmaiera teicamajām spējām radīt "pozitīvu atmofēru", kas sekmēja domstarpību pārvarēšanu un vienošanās panākšanu. Viņa kolēģis no Ukrainas Aleksejs Oržels atzīmēja tikšanās gaitā gūtos panākumus, kas ļāva spert pēdējo soli ceļā pie galīgas vienošanās par gāzes tranzītu.

Komisārs Šefčovičs īsumā informēja, ka puses panākušas "principiālu" vienošanos "visos svarīgākajos pārrunu aspektos", taču paziņoja, ka nav iespējams izpaust vienošanās detaļas, jo tuvākajā laikā tās jāapspriež un jāapstiprina Maskavā un Kijevā.

Šī paša iemesla un, iespējams, arī manāmā noguruma dēļ preses konferences dalībnieki atteicās atbildēt uz žurnālistu jautājumiem.

Jāpiebilst, ka oficiāli neminētu iemeslu dēļ ES intereses apspriedē Berlīnē pārstāvēja komisārs Marošs Šefčovičs, nevis jaunā enerģētikas lietu komisāre, Igaunijas pārstāve Kadrija Simsone.

46
Pēc temata
Krievija reaģēja uz gāzes piegādēm Ukrainai no ASV
ES vajadzīga gāze no Krievijas: eksperts paskaidroja, kas notiks ar tranzītu caur Ukrainu
Krievija norādījusi nosacījumus gāzes tranzīta saglabāšanai caur Ukrainu

Eiropas Savienībā sākas Covid-19 sertifikātu sistēmas testēšana

12
(atjaunots 11:42 08.05.2021)
Vakcinācijas sertifikātu sistēmas testēšanā iesaistītas tikai atsevišķas ES dalībvalstis.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Eiropas Savienība gatavojas Covid-19 sertifikātu ieviešanai divos virzienos: līdz ar sarunām par likumdošanas saskaņošanu notiek darbs pie attiecīgās tehniskās sistēmas palaišanas. Tās ietvaros jau 10. maijā dažās valstīs startēs Covid-19 sertifikātu pilottestēšana, vēsta RIA Novosti.

"Es varu jums pateikt, ka līdz ar Eiropas Komisijas sarunām ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi notiek tehniskais darbs, kura ietvaros jau pirmdien 19 valstīs sāksies sertifikātu sistēmas tehniskā pilottestēšana," sacīja Eiropas Komisijas pārstāvis.

Tā kā tehniskajā testēšanā tiks iesaistītas divas trešdaļas Eiropas Savienības valstu, faktiskā sertifikātu palaišana neaizņems ilgu laiku un var tikt pabeigta jūnijā, paziņoja EK pārstāvis.

17. martā Eiropas Komisija iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas sertifikātu, kurā būs noradīta informācija par to, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Pēc ES ieceres, šādi sertifikāti palīdzēs novērst diskrimināciju un ļaus paātrināt atgriešanos pie iedzīvotāju normālas pārvietošanās starp Eiropas Savienības valstīm.

EK priekšlikumam par Covid-19 vakcinēšanas sertifikātiem jābūt saskaņotam ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi. 14. aprīlī digitālā Covid-sertifikāta projekts izgājis pirmo saskaņošanas posmu ES Padomē. Plānots, ka pēc ieviešanas sertifikāts darbosies visā ES teritorijā, kā arī Islandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā un Šveicē. Brisele apgalvo, ka sistēma būs atvērta savstarpējai atzīšanai pasaules līmenī.

12
Tagi:
koronavīruss, Eiropas Savienība
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijas iedzīvotāju laimes indekss samazinājies Covid-19 dēļ
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
ES

Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā

48
(atjaunots 09:10 08.05.2021)
Briselē vēl nav izlēmuši, kā reaģēt uz Eiropas valstu iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā, taču katram gadījumam ir paziņoja, ka sagraut ES neizdosies.

RĪGA, 8. maijs - Sputnik. Pat vienas Eiropas Savienības valsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēta kā solis attiecībā uz visu ES, citē RIA Novosti informācijas avota vārdus.

"Mēs joprojām gaidām detaļas (lai noteiktu reakciju), taču es to uztvertu kā situācijas pasliktināšanos Krievijas iekšienē, no vienas puses, un Krievijas rīcību attiecībās ar ES - no otras," paziņoja avots, komentējot žurnālistu jautājumu par iespējamu Eiropas reakciju uz iekļaušanu šādā sarakstā.

Pēc avota sniegtās informācijas sagraut ES neizdosies: pat vienas ES dalībvalsts iekļaušana "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks uztverta kā solis attiecībā uz visu Eiropas Savienību.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību. Tas ir acīmredzams," paudis Eiropas avots.

Pēc avota domām šāds "nedraudzīgo valstu" saraksts ir pretrunā ar starptautiskajām tiesībām, konvenciju par diplomātiskajiem sakariem. Viņš uzskata, ka nedrīkst negatīvi attiekties pret konkrētu valsti tikai politisku domstarpību dēļ.

Iepriekš Krievijas Ārlietu ministrijas vadītājs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam pastāstīja, ka valdība jau nodarbojas ar Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta veidošanu prezidenta uzdevumā. Pēc viņa teiktā, šajā posmā šāda saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā.

Valstu iekļaušana sarakstā tiek balstīta uz dziļas situācijas analīzes un vērtējuma par iespējām strādāt ar šo valsti citādi, noradīja ministrs. "Ja secināsim, ka citādi neizdodas, saraksts, protams, tiks periodiski papildināts. Taču tas nav "beigts" papīrs, tas tiks pārskatīts atbilstoši mūsu attiecību attīstībai ar atbilstošo valsti nākotnē" uzsvēra Lavrovs. Pēc viņa vārdiem Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida.

48
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Krievijas televīzija parādīja nedraudzīgo valstu sarakstu
Marija Zaharova par "Medūzu"* un attiecībām ar Eiropu
Brisele izsaukusi KF pastāvīgo pārstāvi ES: jums ir "nepareizas" sankcijas
Eiropas Savienība uzskata, ka tai ir tiesības atbildēt uz Krievijas sankcijām

Tiešraide. Uzvaras 76. gadadienai veltītā militārā parāde Sarkanajā laukumā. Tiešraide

0
(atjaunots 10:09 09.05.2021)
Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienai veltītās militārās parādes Sarkanajā laukumā tiešraide.
0