Gāzes ieguves uzņēmums Ukrgazdobiča Ļvivas apgabalā, foto no arhīva

Krievijas gāzes tranzīts uz Eiropas Savienību: Berlīnes gaisam piemīt dīvainas īpašības

46
(atjaunots 12:22 21.12.2019)
Par lielu atvieglojumu Briselei, Krievijai un Ukrainai izdevies sasniegt "principiālu vienošanos" par dabasgāzes tranzīta turpināšanu cauri Ukrainas teritorijai uz Eiropas valstīm. ES komisārs Marošs Šefčovičs svin uzvaru.

RĪGA, 21. decembris — Sputnik. Eiropas Savienības, Krievijas un Ukrainas pārrunās par dabasgāzes tranzītu uz Eiropas valstīm pusēm izdevies panākt vienošanos, pateicoties Berlīnes "pozitīvajai atmosfērai". Informācija par 19.decembrī noslēgto vienošanos vēl netiek izpausta, taču tikšanās dalībnieki stāsta par "principiālo vienošanos", stāsta Aleksejs Toms portālā Sputnik Igaunija.

Pretrunas starp Krieviju, kas piegādā dabasgāzi ES, un Ukrainu, pa kuras teritoriju tranzītā tiek pārsūknēta liela daļa gāzes, domājams, pamatos ir atrisinātas pušu kārtējā apspriedē Berlīnē 19.decembrī.

Gazprom vadītājs Aleksejs Millers
© Sputnik / Алексей Дружинин

ES starpinstitucionālo attiecību un pārraudzības lietu komisārs Marošs Šefcovičs noslēguma preses konferencē, ko pārraidīja Eiropas Komisijas preses dienests, izskatījās visai apmierināts (atšķirībā no citiem tikšanās dalībniekiem).

Tagad izredzes uz jaunu Krievijas un Ukrainas vienošanos par dabasgāzes tranzītu ir augstākas.

Iepriekšējā līguma darbības termiņš beidzas šogad, vienošanās trūkums nākamgad, domājams, nozīmētu gāzes piegādes tūlītēju pārtraukumu, iepriekš norādīja eksperte monopolista vietu ieņēmušu valsts kompāniju transformācijas jautājumos Klēra Spotisvuda.

Britu speciāliste vadīja Ukrainas "Nafrogaz" reformēšanas procesu saskaņā ar ES Enerģētikas direktīvas noteikumiem. Turpmāk sadarbību ar Krievijas koncernu turpinās jaunizveidotā Ukrainas kompānija "Ukrainas maģistrālie gāzesvadi" (MGU).

Punkti uz "i" vēl nav salikti

Apspriedē Berlīnē (nevis Vīnē, kā bija plānots agrāk) piedalījās arī Vācijas ekonomiks ministrs Pīters Altmaiers, kurš, pēc Šefčoviča izteikuma, nodrošināja garo un sarežģīto pārrunu dalībniekiem "pozitīvu atmosfēru".

Krievijas enerģētikas ministrs Aleksandrs Novāks piekrita komisāra Šefčoviča atzinīgajiem vārdiem par ministra Altmaiera teicamajām spējām radīt "pozitīvu atmofēru", kas sekmēja domstarpību pārvarēšanu un vienošanās panākšanu. Viņa kolēģis no Ukrainas Aleksejs Oržels atzīmēja tikšanās gaitā gūtos panākumus, kas ļāva spert pēdējo soli ceļā pie galīgas vienošanās par gāzes tranzītu.

Komisārs Šefčovičs īsumā informēja, ka puses panākušas "principiālu" vienošanos "visos svarīgākajos pārrunu aspektos", taču paziņoja, ka nav iespējams izpaust vienošanās detaļas, jo tuvākajā laikā tās jāapspriež un jāapstiprina Maskavā un Kijevā.

Šī paša iemesla un, iespējams, arī manāmā noguruma dēļ preses konferences dalībnieki atteicās atbildēt uz žurnālistu jautājumiem.

Jāpiebilst, ka oficiāli neminētu iemeslu dēļ ES intereses apspriedē Berlīnē pārstāvēja komisārs Marošs Šefčovičs, nevis jaunā enerģētikas lietu komisāre, Igaunijas pārstāve Kadrija Simsone.

46
Pēc temata
Krievija reaģēja uz gāzes piegādēm Ukrainai no ASV
ES vajadzīga gāze no Krievijas: eksperts paskaidroja, kas notiks ar tranzītu caur Ukrainu
Krievija norādījusi nosacījumus gāzes tranzīta saglabāšanai caur Ukrainu
 COVID-19

Eiropas diplomātiem atļāva vakcinēties ar "Sputnik V"

11
(atjaunots 17:12 03.03.2021)
Eiropas ārpolitikas dienests piešķīra saviem darbiniekiem tiesības vakcinēties ar ES neapstiprinātajām vakcīnām.

RĪGA, 3. marts - Sputnik. ES ārpolitikas dienests neiebilst, ja pārstāvniecību darbinieki vēlēsies vakcinēties pret koronavīrusu ar Eiropas Savienībā neautorizēto vakcīnu. Kā vēsta RIA Novosti, par to paziņoja dienesta pārstāve Nabiļa Masrali.

Pēc viņas vārdiem, ES pārstāvniecību personāls patstāvīgi pieņem lēmumu par to, vai būtu jāvakcinējas principā un ar kādu vakcīnu. Darbiniekiem būs iespēja vakcinēties vai nu ar EZA (Eiropas Zāļu aģentūra) apstiprināto vakcīnu, vai nu ar uzņemošajā valstī autorizētiem preparātiem.

"Lēmums par vakcināciju – tas ir individuāls lēmums. To, ar kādu preparātu vakcinēties, arī ir personisks lēmums. Mums nav iebildumu, ja pārstāvniecību darbinieki saņems vakcīnas, kuras nav apstiprinātas ES, tas ir arī personisks lēmums," sacīja Masrali.

Ja cilvēks izvēlas EZA apstiprināto vakcīnu, bet uz vietas nebūs pieejas preparātam, tad viņš var vakcinēties Eiropas Savienībā.

"Tas tiek darīts, lai garantētu darbiniekiem un viņu ģimenēm maksimālu aizsardzību ārvalstīs un nodrošinātu viņiem tādus pašus medicīnas pakalpojumus, kā citiem ES pilsoņiem," paskaidroja ārpolitikas dienesta pārstāve.

Patlaban ES tirgū apstiprināti kompāniju Pfizer/BioNTech, Moderna un AstraZeneca preparāti. ES noslēdza līgumus 2,3 miljardu devu koronavīrusa vakcīnu piegādei. Plānots līdz vasaras beigām vakcinēt apmēram 70% eiropiešu. Tomēr pēdējās nedēļās ES saskārusies ar grūtībām - Pfizer/BioNTech un AstraZeneca piegādes kavējas. Šķēršļi varētu kavēt Briseles ambiciozos plānus vakcinācijas aspektā.

Pērnā gada augustā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja ZPC. Vakcīna ieguva nosaukumu "Sputnik V".  

Janvārī Krievijas tiešo investīciju fonds (KTIF) iesniedzis pieteikumu vakcīnas "Sputnik V" reģistrācijai Eiropas Savienībā.

Krievija patlaban ir vienīgā valsts, kurā izstrādātas un masveidā tiek ražotas trīs vakcīnas koronavīrusa infekcijas profilaksei: preparātiem "Gam-COVID-Vak" un "EpiVakKorona" pievienojies Čumakova institūta izstrādātais preparāts "KoviVak". Martā tā nonāks civilajā apgrozījumā, proti, Krievijas pilsoņi varēs izvēlēties jau vienu no trim vakcīnām.

11
Tagi:
Sputnik V, vakcinācija, vakcīna, Eiropas Savienība, Eiropa
Pēc temata
Koronavīruss: salīdzinām "Sputnik V", "Pfizer" un citas vakcīnas pret Covid-19
Krievijas pretinieki baidās no "Sputnik V" panākumiem
Vai ar "politiski nepareizu vakcīnu" ielaidīs Eiropā
Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam
Covid-19

Antivielas pret Covid-19 ir tikai katram desmitajam Zemes iedzīvotājam

26
(atjaunots 08:29 02.03.2021)
Vienīgais veids, kā pasaules mērogā panākt kolektīvo imunitāti, ir vakcinācija, uzsver eksperti.

RĪGA, 2. marts - Sputnik. Bez vakcinācijas kolektīvā imunitāte nevar būt sasniedzama – gada laikā mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, paziņojusi Pasaules Veselības organizācijas galvenā zinātniskā darbiniece Sumija Svaminatana.

​"PVO seko līdzi šiem seroloģiskiem pētījumiem, saskaņā ar pēdējām aplēsēm, tādu bija aptuveni 500. Un, ja to izskatam kopā, izrādās, ka mazāk nekā 10% pasaules iedzīvotāju ir antivielas pret šo vīrusu," paziņoja Svaminatana.

Kā rāda Covid-19 perēkļu dažādās pasaules pilsētās pētījumu rezultāti, lai gan pašlaik pusei vai vairāk pilsētas iedzīvotāju ir izveidojušās antivielas pret Covid-19, tas neļauj runāt par kolektīvās imunitātes sasniegšanu.

"Protams, vietām, piemēram, blīvi apdzīvotos pilsētas rajonos, ir perēkļi, kuros 50 – 60% iedzīvotāju bijuši pakļauti vīrusa iedarbībai un viņiem izveidojušās antivielas. Taču no tā neizriet tas, ka visa pilsēta, province vai valsts ir sasniegusi kolektīvo imunitāti," atzīmēja Svaminatana.

Pēc viņas vārdiem, kad tādas apdzīvotas vietas iedzīvotāji, kuriem nav antivielu, izbrauc ārpus tās robežām, viņi joprojām ir pakļauti inficēšanās riskam.

Vienīgais veids, kā panākt kolektīvo imunitāti pasaules mērogā, ir vakcinācija, uzsvēra Svaminatana.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 114 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divarpus miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidēmijas pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Tikmēr Bloomberg aģentūra aprēķinājusi, ka esošos vakcinācijas tempos nepieciešami vismaz septiņi gadi, lai vakcinētu 75% pasaules iedzīvotāju.

26
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Covid-19 izplatās Latvijas lielākajās pilsētās
Sikspārņi "atnesuši" Covid-19 uz fermu: PVO atgriežas pie sākotnējās versijas
Efektivitāte nokritīs: Pūce par Covid-19 jautājumu izskatīšanu atklātajās sēdēs
"Vakcīnu karš": Covid-19 profilaksei paredzēto vakcīnu salīdzinājums