Ballistiskas raķetes palaišana

Viņu atbilde "Iskanderiem". pasauli apdraud ASV jaunās raķetes

50
(atjaunots 17:15 16.12.2019)
Pirms dažām dienām no Vanderbergas aviācijas bāzes Kalifornijā startēja jaunās ballistiskās raķetes izmēģinājuma paraugs nekodola izpildījumā.

RĪGA, 16. decembris – Sputnik, Nikolajs Protopopovs. Vēl ne starpkontinentāla, taču jau arī nepavisam taktiska - pirms dažām dienām no Vanderbergas aviācijas bāzes Kalifornijā startēja jaunās ballistiskās raķetes izmēģinājuma paraugs nekodola izpildījumā. Raķete, kura tika palaista no mobilas sauszemes iekārtas, nolidoja vairāk nekā 500 kilometrus un nokrita Klusajā okeānā. Aviācijas bāzes pārstāvis RIA Novosti paziņoja tieši, ka tas ir vidējas darbības rādiusa ierocis, kuru vēl pirms dažiem mēnešiem aizliedza INF Līgums.

Neveikls priekšnesums

Vidēja un mazāka darbības rādiusa raķešu likvidācijas līgums zaudēja spēku 2. augustā pēc ASV iniciatīvas, kuras apsūdzēja Krieviju tā nosacījumu pārkāpšanā. Dalību līgumā Vašingtona apturēja vēl agrāk: 2019. gada martā. Toreiz amerikāņi paziņoja, ka nekavējoties uzsāk jaunas sauszemes bāzējuma raķetes projektēšanu, precizējot, ka sistēma būšot gatava pēc dažiem gadiem.

Taču pirmais lidojuma paraugs parādījās mazāk nekā pēc deviņiem mēnešiem. Tas mazākajā gadījumā izraisa neizpratni. Amerikāņu konstruktori, protams, varēja sasparoties un forsēt izstrādi, taču ir acīmredzami, ka tik īsā laikā no nulles izprojektēt, salikt kopā un izmēģināt jauna bruņojuma tipa eksperimentālu paraugu nav iespējams. Pat ja ņem vērā praktiski neierobežotās Pentagona finanšu iespējas un milzīgo vēlmi apdzīt Krieviju.

Politiķi un eksperti uzskata, ka amerikāņi uzsāka līgumā aizliegto raķešu izstrādi ilgi pirms izstāšanās no tā. Turklāt ne tikai Krievijā. Uzreiz pēc izmēģinājumiem Ķīnas ĀM nosauca Pentagona vadītāja Marka Espera paskaidrojumus par "neveiklu priekšnesumu".

"Kopš šī gada 2. augusta, kad ASV paziņoja par izstāšanos no INF Līguma, Pentagons veica divus sauszemes bāzējuma raķešu izmēģinājumus. Espers ar lepnumu paziņoja, ka ASV gatavojās šiem startiem kopš februāra. Lūdzu pievērst uzmanību: ASV oficiāli informēja par izstāšanos no INF Līguma tikai 2. augustā, savukārt gatavojās – kopš februāra. Tas kārtējo reizi apstiprina mūsu iepriekšējos vērtējumus, ka ASV iepriekš izplānoja izstāšanos no INF Līguma," uzsvēra ĶTR ĀM pārstāve.

Vidējs darbības rādiuss

Patiešām, augustā Pentagons jau izmēģināja spārnoto raķeti, kura iznīcināja mērķi vairāk nekā 500 kilometru attālumā, kas ir pretrunā ar INF Līgumu. Krievijas ĀM šīs palaišanas izvērtēja kā pierādījumu tam, ka ASV sen un apzināti gatavojās līguma laušanai.

"Tik nelielā laikā īstenot šāda veida pasākumus ir praktiski neiespējami, ja tikai viņi nav iepriekš gatavojušies. Tādā veidā mēs esam guvuši acīmredzamu apstiprinājumu tam, ka ne tikai politiskā un propagandas, bet arī materiālā militāri-tehniskā gatavošanās ASV iziešanai no INF Līguma Vašingtonā norisinājās ilgstoša laika garumā," paziņoja ĀM.

ASV plānus izstāties no INF Līguma netieši apstiprināja arī jauno raķešu bruņojumu prezentācija, kuru sarīkoja ASV armijas vadība 2018. gadā. Pentagons tajā nodemonstrēja perspektīvo operatīvi-taktiskiem nolūkiem paredzēto vadāmo raķeti Strategic Fires Missile ar darbības rādiusu no 500 līdz 2250 kilometriem – tātad faktiski vidēja darbības rādiusa raķeti. Turklāt šī izstrādājuma attēli bija visnotaļ līdzīgi šobrīd izmēģinātās raķetes fotogrāfijām.

Saskaņā ar specializētā bloga BMPD ekspertu datiem, ar šo projektu nodarbojas amerikāņu kompānija Northrop Grumman Innovation Systems – bijusī Orbit ATK korporācija, kura ienāca Northrop Grumman sastāvā 2018. gadā. Provizoriski, par raķetes pamatu kalpojusi cietās degvielas paātrinājuma pakāpe Castor-4B, kuru izmanto Amerikas ballistiskajās mērķu raķetēs. Krievijā šīs mērķu raķetes izskatīja kā vidēja darbības rādiusa raķešu prototipus, kuras pārkāpj INF Līgumu.

"Iskander" analogs

Neskatot šo, amerikāņi sen izstrādā ieročus, kuru INF Līgums klasificē kā mazākas darbības rādiusa raķetes. Tajā pašā prezentācijā 2018. gadā Pentagons prezentēja operatīvi-taktisko raķeti Precision Strike Missile (PrSM) ar darbības rādiusu no 70 līdz 499 kilometriem. Taču patiesībā raķete spēj iznīcināt mērķus vairāk nekā 700 kilometru attālumā.

Ar šīs raķetes izstrādi kompānija Lockheed Martin nodarbojas kopš 2017. gada. Runa ir par jaunas paaudzes augstas precizitātes ieroci, kurš aizstās taktisko raķešu kompleksu MGM-140 ATACMS, kurš atrodas ASV armijas bruņojumā kopš 90. gadu sākuma.

Arī PrSM jau ir izmēģinājuši. Palaišanu veica ar reaktīvās raķešu palaišanas sistēmu M142 HIMARS. Raķete nolidoja 240 kilometrus un veiksmīgi iznīcināja mērķi.

Perspektīvu mazāka darbības rādiusa raķeti izstrādā vēl viena amerikāņu kompānija – Raytheon. Izmēģinājumi ieplānoti 2020. gadā. Pentagonā joprojām cenšas izvēlēties, taču jau ir zināms, jaunos ieročus Amerikas armijas saņems ne vēlāk kā 2023. gadā.

PrSM var nosaukt par Krievijas raķešu kompleksa "Iskander-M" analogu, kura īpašībām pieķērās klāt ASV kā par galveno izstāšanās iemeslu no INF Līguma. Vašingtona apsūdzēja Maskavu tajā, ka modificētā spārnotās raķetes 9M728 versija priekš šī kompleksa – 9M729 – pārkāpj INF Līguma prasības: tās darbības rādiuss it kā pārsniedz atļautos 500 kilometrus.

Maskavā noliedza apsūdzības, savukārt Aizsardzības ministrija pat atklāja dažas raķetes īpašības. Tā, Raķešu karaspēku un artilērijas priekšnieks Mihails Matvejevskis paziņoja, ka spārnotās raķetes modernizācijas mērķis ir paaugstināt kaujas daļas jaudu un precizitātes īpašības. Raķetes 9M728 un 9M729 ir vienādas pēc lielākās daļas to galveno komponentu. Savukārt maksimālais darbības rādiuss raķetei 9M729 masas pieauguma dēļ pat ir samazināts līdz 480 kilometriem.

Krievija pat bija spērusi neiedomājamu soli un piedāvāja ASV slēgtā režīmā apskatīt 9M729 raķeti klātienē, lai pārliecinātos par tās atbilstību INF Līguma prasībām. Amerikāņi atteicās.

50
Pēc temata
Piesavinājušies un ekspluatē Baltiju: Lietuvas AM ir sajūsmā par NATO un ASV
ASV izvirzījušas prasības Krievijai līguma START pagarināšanai
"Kara nebūs, kamēr armija negribēs": Latvijā uzstājās vācu politologs
Latvijas armijas diena: gadsimta mīts un skarbā realitāte
Covid-19

Perevoščikovs: situācija ar Covid-19 Eiropā kļūst arvien sliktāka

27
(atjaunots 11:35 21.09.2020)
Desmit ES valstīs Covid-19 izplatās nekontrolējami, taču Lietuvā situācija pagaidām nav tika bēdīga.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Situācija ar Covid-19 saslimstību pasaulē un Eiropā kļūst arvien sliktāka, paziņoja LTV raidījumā "Rīta panorāma" Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Vakar Latvijā tika ziņots par 10 jauniem Covid-19 gadījumiem. Perevoščikovs atzīmēja, ka pašlaik bez simptomiem izrādās vidēji tikai viens no 10 atklātajiem Covid-19 gadījumiem. Pēc viņa sacītā, smagi saslimušo skaits patlaban ir proporcionāli zemāks nekā pavasarī, jo biežāk slimo jauni cilvēki.

Tikmēr Eiropa sagaida "otro vilni – vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā. PVO uzskata, ka tas pirmām kārtām ir saistīts ar drošības pasākumu neievērošanu.

Pēc Perevoščikova teiktā, saslimstību var vērtēt pēc vairākiem rādītājiem, piemēram, pēc pozitīvo analīžu rezultātu daļas. Ja pozitīvi ir vairāk par 3% veikto analīžu, tas ir kritisks rādītājs, kurš liecina par nekontrolējamu slimības izplatību.

Latvijā šis rādītājs sastāda 0,3%, savukārt desmit ES valstīs jau pārsniedz 3%. Covid-19 saslimstība stipri pieaug arī Latvijas kaimiņvalstīs. Šonedēļ valstu "dzeltenajā sarakstā", pēc atgriešanās no kurām jāievēro pašizolācijas režīms, Igaunijai pievienojusies arī Lietuva.

Pēc Perevoščikova sacītā, labā ziņa ir tas, ka Lietuvā lielākā daļa Covid-19 gadījumu tiek apsekota un pozitīvo analīžu rezultātu daļa tur ir mazāka par 1%.

Runājot par vakcīnu, epidemiologs nebija pārāk optimistisks, un pieņēma, ka to varētu sagaidīt vien ap nākamā gada rudeni.

Ņemot vērā Covid-19 saslimstības pieaugumu Čehijā (aizritējušajā ceturtdienā valstī bija 3123 jauni inficēšanās gadījumi), uz šo valsti un no tās kopš šodienas ir aizliegti regulārie pasažieru pārvadājumi, tiek ziņots SPKC mājaslapā. Pasažieru pārvadāšanas aizliegumi ir ieviesti arī attiecībā uz Spāniju, Andoru un Franciju.

27
Tagi:
koronavīruss, Eiropa
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
KHL vadību neapmierina Covid-19 testu kvalitāte Latvijā
Diennakts laikā 10 jauni Covid-19 gadījumi, četri cilvēki stacionēti
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

Medijs: Lielbritānija pastiprinājusi patrulēšanu pie Krievijas robežām

29
(atjaunots 11:04 21.09.2020)
Tostarp iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīti aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Lielbritānijas GKS iznīcinātāji un britu JKS kuģi ievērojami pastiprinājuši patrulēšanu pie Krievijas robežām ar mērķi atklāt Krievijas aizsardzības "vājās puses", vēsta RIA Novosti ar atsauci uz izdevumu Sunday Times.

Saskaņā ar tā datiem, laika posmā no augusta pēdējās nedēļas pie Krievijas robežām Melnās jūras rajonā, kā arī Kolas pussalas krastiem tika nosūtītas vismaz 28 karalisko GKS lidmašīnas, turklāt lidojumus vienlaikus piedalījās līdz pat piecām lidmašīnām.

Izdevums atzīmē, ka tālajos lidojumos piedalījās iznīcinātāji Typhoon un degvielas uzpildes lidmašīnas Voyager, kā arī izlūkošanas lidmašīnas Sentinel, RC-135 un Sentry E-3 AWACS. Pirms divām nedēļām izdevums ziņoja par pirmajiem iznīcinātāju Typhoon lidojumiem virs Ukrainas, un, kā uzsver avīze, "militārie avoti un dati no lidmašīnu izsekošanas portāliem apstiprināja, ka kopš tā laika patrulēšana virs Melnās jūras ir pastiprinājusies".

Turklāt tiek atzīmēts, ka iznīcinātāji Typhoon pirmo reizi tika nosūtīt aiz Ziemeļu polārā loka patrulēšanai Murmanskas tuvumā, kur atrodas galvenās Krievijas zemūdeņu bāzes.

Augsta līmeņa informators britu izlūkdienestā paziņoja avīzei, ka šādu misiju rezultātā iegūtā informācija palīdzēt Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas ekspertiem "atklāt pretinieku vājās puses un censties izmantot tās".

KF BS Ģenerālštāba Galvenās operatīvās vadības priekšnieks, pirmais Ģenerālštāba priekšnieka vietnieks Sergejs Rudskojs piektdien paziņoja, ka ārzemju izlūkošanas lidmašīnas sākušas par 40% biežāk, nekā pērn, parādīties Melnās jūras reģionā. Pēc viņa sacītā, vēl vairāk pieaugusi izlūkošanas no gaisa veikšanas aktivitāte Krimas pussalas tuvumā.

29
Tagi:
iznīcinātājs, robeža, Lielbritānija, Krievija
Pēc temata
NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā – spēles ar pulvera mucu
Krievija atjauno flotes tradīcijas: mācības "Okeāna vairogs" Baltijas jūrā
Kāpēc Krievijas bezpilota "Okhotnik" tik ļoti satrauc ASV un NATO
COVID-19

Latvijā atvērts vēl viens Covid-19 bezmaksas testēšanas punkts

0
(atjaunots 10:47 22.09.2020)
Gribētāju skaits veikt koronavīrusa testu Latvijā septembrī ir palielinājies vairākas reizes, tādēļ esošie testēšanas punkti ne vienmēr tiek galā ar lielo ažiotāžu.

RĪGA, 22. septembris – Sputnik. Pirmdien, 21. septembrī Valkā tika atvērts koronavīrusa analīžu nodošanas punkts, raksta Tvnet.lv ar atsauci uz Valkas novada domes pārstāvi veselības aprūpes jautājumos Baibu Vorobjovu. Tagad analīzi varēs nodot vietējā poliklīnikā Rūjienas ielā 3b.

Testa veikšanai ir iepriekš jāpierakstās pa tālruni 8303. Darbadienās punkta darbalaiks ir no plkst. 8:00 līdz 20:00, sestdienās un svētku dienās – no plkst. 9:00 līdz 15:00, svētdienās iedzīvotājus pieņems no plkst. 9:00 līdz 12:00. Analīzes tiks veiktas par brīvu.

Kopš septembra sākuma gribētāju skaits veikt koronavīrusa testu ir krietni pieaudzis, tādēļ "Centrālā laboratorija" brīdina, ka pierakstīšanās var izraisīt grūtības. Operatori netiek galā ar pārāk lielu zvanu daudzumu. Gribētāju pieplūduma dēļ, visticamāk, arī nodošanas vietā nāksies pavadīt kādu laiku rindā.

Atgādināsim, ka vakar Latvijā tika ziņots par vienu jaunu koronavīrusa gadījumu pie 1153 testiem. Savukārt brīvdienās Latvijā bija vērojams neliels uzliesmojums – sestdien tika ziņots par 17 jauniem ar Covid-19 inficētajiem, savukārt svētdien – par 10 jauniem inficēšanās gadījumiem.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19
Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti