ANO karogs

Viena par visiem: aktīviste no Rīgas uzstājās ANO pret krievu skolu iznīcināšanu Latvijā

65
(atjaunots 13:27 11.12.2019)
Aktīviste Jūlija Sohina ANO forumā nolasīja ziņojumu par situāciju, kāda izveidojusies Latvijā ar krievu skolām. Viņa cer, ka Eiropa viņu sadzirdēs un pieprasīs Latvijai atcelt izglītības reformu, kas jau novedusi pie negatīvām pārmaiņām.

RĪGA, 11. decembris — Sputnik, Jevgēņijs Ļeškovskis. ANO forumā "Mazākumtautību izglītība, valoda un tiesības", kas notika Federālajā pilī Bernē, vietā, kur notiek Šveices augstāko varasiestāžu sapulces, uzstājās Latvijas Krievu skolu aizsardzības štāba aktīviste Jūlija Sohina.

2018.gadā Latvija pieņēma Izglītības likuma grozījumus, kuri gandrīz visā pilnībā iznīcina izglītību krievu valodā un ved pie krievvalodīgo iedzīvotāju asimilācijas. Grozījumi skar bērnudārzus, skolas un augstskolas.

Piedāvātā reforma radījusi plašu diskusiju un kritiku no ekspertu un vecāku puses. Sohina konstatēja, ka Lavijā jau vērojamas izglītības politikas negatīvās sekas, arī izglītības kvalitātes krišanās.

Valodu reformas rezultātā visvairāk cietīs bērni no krievvalodīgajām ģimenēm. Šī reforma pārkāpj starptautiskās konvencijas, ko Latvija apņēmusies pildīt.

Cerība vēl ir dzīva

Sarunā ar Sputnik Latvija korespondentu aktīviste pastāstīja, ka stažējas ANO Cilvēktiesību komisāra pārvaldē un ar savu ziņojumu nākusi klajā tāpēc, ka vēlas kaut ko mainīt. Viņa cer, ka pēc tam Eiropa pieprasītu atcelt diskriminējošo izglītības reformu.

"Teicu no ANO tribīnes: krievi ir Latvijas pamatiedzīvotāji. Krievvalodīgo skaits sasniedz 37%. Latvijas galvaspilsētā ir 53% krievu valodā runājošo. Krievu skolas Latvijā strādā jau 230 gadus. Vai varat iedomāties, priekšsēdētājas kundze, ka pie tam krievu valodai šeit ir svešvalodas statuss? Tagad aizliegtas pat privātās vidusskolas un universitātes krievu valodā," atcerējās Sohina.

Neskatoties uz kompetento starptautisko organizāciju kritiku un ieteikumiem pārskatīt diskriminējošos grozījumus, Latvija atsakās spert jebkādus soļus, lai atrisinātu šo jautājumu.

Viņa atzīmēja, ka patlaban jau iesniegtas 23 prasības no vecākiem, vēl tiek gatavoti vairāki desmiti.

"Kritiski svarīga ir ātra reakcija un atbilde uz minētajām sūdzībām. Pretējā gadījumā tuvākajā nākotnē pašreizējā izglītības sistēma tiks pilnībā iznīcināta," atzīmēja Sohina.

Meitene savā pārskatā ierosināja arī problēmas risinājumu un pat sniedza ieteikumus – kas Latvijai būtu jāmaina.

"Sakarā ar iepriekšminēto gribētu ieteikt Latvijas valstij:

1) mainīt Izglītības likumu un atjaunot izglītību krievu valodā un citās mazākumtautību valodās;

2) atcelt pedagogu valodas prasmju pārbaudes, kas noved pie papildu stresa, lēmuma pamest darbu un citām negatīvām sekām;

3) ratificēt Eiropas reģionālo vai mazākumtautību valodu hartu, Konvencijas pret diskrimināciju izglītībā protokolu;

4) atļaut sūdzību iesniegšanu Rasu diskriminācijas izskaušanas komitejā, sakarā ar Bērnu  tiesību konvenciju un Starptautisko paktu par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām.

Ieteikums starptautiskajai sabiedrībai:

1) aicināt Latviju ieviest izmaiņas diskriminējošajā likumā...

Aktīviste pastāstīja, ka pirms uzstāšanās ANO viņa uzdevusi jautājumu parlamenta pārstāvim, kādā valodā notiek sēdes. Viņas jautājumu neviens nesaprata, jo Šveice ir Eiropas valsts, kur pieņemta daudzvalodība, taču meitenei no Latvijas jautājums šķita pašsaprotams. Izrādījās, ka zemākos varas līmeņos visi runā savās valodās, nodrošināts sinhronais tulkojums. Augstākajās iestādēs var runāt jebkurā valodā, tikai tulkojuma nav.

"Situāciju īpaši pikantu padarīja tas, ka forums noritēja Šveicē, valstī, kur ir vairākas oficiālās valodas, kurās var runāt dažādākajās varasiestādēs, tajās iznāk mediji, tajās mācās skolā, pat retoromāņu valodā, lai arī to Šveicē pārvalda nepilns procents iedzīvotāju,  nerunājot jau par franču un itāļu valodām. Forumā es daudz stāstīju par situāciju Latvijā, un daudzi bija šokēti par to, ka tamlīdzīga situācija ir Eiropas valstī.

65
Pēc temata
Krievu intereses neinteresē: IZM atbildējusi vecākiem
Karajevs: Latvijas tauta spiesta paciest nekompetentu ministru
Krievija atradusi iespēju aizsargāt krievu valodu Baltijas valstīs
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs

ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams

17
(atjaunots 13:10 18.09.2020)
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Koronavīrusa uzliesmojums nav kontrolējams, paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs, vēsta RIA Novosti.

"Covid-19 pandēmija ir krīze, kas nelīdzinās nevienai citai mūsu dzīvē, tātad arī Ģenerālasamblejas sesija šogad nebūs līdzīga nevienai agrākajai," konstatēja ANO ģenerālsekretārs.

Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka itin drīz cilvēce pārvarēs jaunu slieksni – miljonu koronavīrusa infekcijā mirušo, un nosauca pandēmiju par lielāko globālas drošības apdraudējumu.

Viņš atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

"Tomēr (..) vakcīna ir jāuzskata par vispārēju labumu, jo Covid-19 nezina robežas. Mums ir vajadzīga cenas ziņā pieņemama, visiem pieejama vakcīna – vakcīna cilvēkiem," piebilda ģenerālsekretārs.

Viņš aicināja būtiski paplašināt jaunu un jau esošo instrumentu pielietojumu, kuri varētu palīdzēt cīņā ar slimību un nodrošināt vitāli svarīgu ārstēšanu, it īpaši nākamo 12 mēnešu laikā.

17
Tagi:
koronavīruss, ANO
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Baltkrievijas un Lietuvas robeža, foto no arhīva

Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju

23
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko informēja par lēmumu slēgt valsts rietumu robežas ar Lietuvu un Poliju, kā arī nostiprināt valsts robežu ar Ukrainu.

RĪGA, 18. septembris - Sputnik. Baltkrievijas armija ir spiesta nostiprināt valsts robežu ar Lietuvu, Poliju un Ukrainu, informēja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta RIA Novosti.

"Atklāti sakot, mēs nezinām, ko viņi sastrādās tālāk. Mēs saprotam, ka viņu arsenālā atlikuši vien daži paņēmieni, pirms sākt karsto karu. Tāpēc mēs esam spiesti atsaukt karaspēku no ielām un, kā jau teicu, piecelt kājās pusi armijas un slēgt valsts robežu no rietumiem, vispirms – ar Lietuvu un Poliju," Lukašenko paziņoja sieviešu forumā "Par Baltkrieviju" Minskā.

Prezidents informēja, ka tiks nostiprināta arī valsts robeža ar Ukrainu.

"Mēs esam spiesti nostiprināt valsts robežu, par lielu nožēlu, ar mūsu brālīgo Ukrainu," piezīmēja Baltkrievijas prezidents.

"Pēdējās dienās kopā ar Krievijas prezidentu un aizsardzības ministru esmu spiests nostiprināt sabiedrotās valsts kopīgo aizsardzību, un mēs aktivizējām sen aizmirstas militārās mācības, kas šodien notiek mūsu valsts rietumos. Mēs esam pieņēmuši lēmumu organizēt šīs mācības, ņemot vērā saspringto situāciju, divos posmos. Otrais posms, kā jau lūdzu informēt Telegram kanālā, būs veltīs jums, mūsu sievietēm," teica Lukašenko.

23
Tagi:
robeža, Ukraina, Polija, Lietuva, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Amerikāņu tanki jau ir Lietuvā, 15 kilometrus no robežas: Baltkrievija sit trauksmes zvanu
Politologs: Polija iejaucas ne tikai Baltkrievijas lietās vien
Asociācija: Baltkrieviju varētu slēgt Lietuvas autopārvadātājiem
Lietuva ir pārskaitusies: Baltkrievija nevēlas maksāt un nožēlot grēkus
Bijušais Baltkrievijas prezidenta kandidāts pārvāksies uz Poliju
Banku ēkas Rīgas centrā

Kļuvušas par atavismu: analītiķis paskaidroja, kas sagaida bankas Latvijā

0
(atjaunots 14:49 18.09.2020)
Bankas pakalpojumu nozīme ir kritusies, klientu nav, un tuvākajā laikā arī nebūs – kredītiestāžu pastāvēšanai nav nekāda pamata.

RĪGA, 18. septembris – Sputnik. Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) vadītāja Ilze Znotiņa aicināja bankas iemācīties apkalpot augsta riska klientus tā, lai no tā necieš ekonomika. Viņa piezīmēja, ka Latvijas valdība ir izpildījusi mājasdarbu (ko uzdeva ASV Finanšu ministrija – red.) un valsts nav iekļauta pelēkajā valstu sarakstā.

Nav iespējams iedomāties izmaiņas, kuru apstākļos bankas Latvijā varētu atgriezties pie agrākā "naudas mazgātavas" režīma, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja investīciju kompānijas "Grand Kapital" vecākais analītiķis Vladimirs Rošankovskis.

"Latvija bija ļoti specifisks landromāts, kas strādāja bijušo Padomju Savienības kolēģu labā... Laikā, kad pēcpadomju republikās tapa finanšu sistēma, bija pārrobežu pārskaitījumu pieprasījums, bet pēc tam tika sarīkota tamlīdzīgas operācijas veikušo banku licenču anulēšanas kampaņa. Šī tīrīšana sakrita ar problēmām Latvijas bankās, tāpēc tagad viņu pakalpojumi vairs nav vajadzīgi," pastāstīja Rožankovskis.

Pēc analītiķa domām, Latvijas bankas ir nonākušas neapskaužamā stāvoklī un izeja no tā nav saskatāma.

"Pēc būtības, klientu viņiem nav, un diezin vai tie parādīsies tuvākajā laikā. Kopš pazudušas finanšu plūsmas no Krievijas un Kazahstānas, šo banku pastāvēšanai nav nekāda pamata. Latvijas bankas ir kļuvušas par atavismu, lai kādi pasākumi tiktu vērsti pret tām. Ir vajadzīgi nereāla ierobežojumu vājināšana, lai cauri Latvijai atkal plūstu pelēkās pārrobežu naudas straumes," secināja Rožankovskis.

Banku sistēmas vērienīgo tīrīšanu iniciēja ASV Finanšu ministrija, kas 2018. gadā pārmeta ABLV bankai naudas atmazgāšanu, dalību transakcijās, kas saistītas ar Ziemeļkoreju, un ierēdņu uzpirkšanu. Kredītiestāde bija spiesta pieņemt lēmumu par pašlikvidāciju, un Latvijas banku sistēmā notika globālas izmaiņas.

0
Tagi:
atmazgāšana, banku reforma, Latvija, bankas
Pēc temata
"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti
Urbanovičs: ne ostas, ne bankas Latvijā neatgūsies bez Krievijas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Latvijas bankas vēlas piešķirt vairāk kredītu uzņēmumiem: kas tām traucē