Dmitrijs Daņilovs

Atskaites ir laba lieta, taču haoss ir redzams: eksperts norāda uz kļūmi NATO loģikā

33
(atjaunots 21:39 03.12.2019)
Starp sabiedrotajiem nav vienotības koektīvās drošības panākšanas līdzekļu un metožu jautājumā, neskatoties uz bravūrīgajām oficiālajām atskaitēm, atzīmēja eksperts Dmitrijs Daņilovs.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Šodien Londonā sāksies NATO samits, kura gaitā plānots atzīmēt alianses 70. jubileju un apspriest izmaiņas militārā bloka stratēģijā.

Starp sabiedrotajiem nav vienotības koektīvās drošības panākšanas līdzekļu un metožu jautājumā, neskatoties uz bravūrīgajām oficiālajām atskaitēm, atzīmēja Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas institūta Eiropas drošības nodaļas vadītājs, Krievijas ĀM MVSAI profesors Dmitrijs Daņilovs.

"Krievijas jautājums samitā netiks apspriests tieši. NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs jau paziņoja, ka šajā ziņā NATO politika saglabāsies: Krievijas apturēšana no vienas puses un dialoga uzturēšana – no otras. Nekas neliecina, ka NATO būtu gatava spert papildu soļus dialoga nostiprināšanai ar Krieviju. Tomēr Krievijas jautājums tiks neizbēgami apspriests citā kontekstā... Runa ir par alianses spēku uzturēt paaugstinātu militāro gatavību austrumu flangā, ziņas par kuru izskanēja pagājušā gada samitā Briselē," pastāstīja Daņilovs.

Pēc eksperta domām, oficiālais vērtējums liecina: NATO šajā virzienā sekmīgi iet uz priekšu.

"Alianse ziņo, ka iniciatīva "Četrreiz pa 30" realizēta jau par 90%. (Saskaņā ar šo plānu, alianses dalībnieki apņēmušies līdz 2020.gadam sagatavot 30 mehanizētos bataljonus, 30 gaisa eskadriļas un 30 karakuģus, kas gatavi pielietošanai ne vairāk kā 30 dienu laikā – red.) Tomēr galvenais jautājums šeit ir par to, cik lielā mērā tagadējās sabiedroto domstarpības ļaus izpildīt Briselē atklāto stratēģiju. Sapratnes šajā jautājumā nav, alianse cenšas slēpt problēmu. Pēc Stoltenberga vārdiem, pats galvenais ir tas, ka NATO ir monolīta kolektīvās aizsardzības nodrošināšanas centrālā uzdevuma izpildē, un, pēc viņa domām, domstarpības par šī mērķa sasniegšanas metodēm nav tik būtiskas. Taču tieši šeit rodama kļūda loģikā, jo domstarpības par pieņemto lēmumu izpildes līdzekļiem ieguvušas jau stratēģisku raksturu," uzsvēra Daņilovs.

Kā piemēru eksperts minēja Francijas prezidenta Emanuela Makrona nesenos izteikumus par NATO "smadzeņu nāvi" un Turcijas nevēlēšanos atbalstīt NATO izstrādāto Baltijas valstu aizsardzības plānu, ja netiek garantēta alianses dalība Turcijas konfrontācijā ar kurdu pašaizsardzības vienībām.

Diskusija "NATO "pielāgojas jaunajiem draudiem": ko gaidīt no samita Londonā?" notika pirmdien, 2.decembrī starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" multivides preses centrā.

Отчеты отчетами, а раздрай налицо: Данилов указал на сбой в логике НАТО
33
Pēc temata
Tīri hipotētiski: angļu militārie analītiķi izvērtēja gatavību karam ar Krieviju
"Kājām gaisā": eksperts paskaidroja, kādēļ KF nosaukta par galveno draudu NATO
Bez ASV būs beigas: NATO vadītājs biedē Eiropas Savienību ar sabrukumu
NATO grib "sarunāt", kā noslēpt savu nāvi
Aleksandrs Kamkins

Eksperts: nesaskaņu fakts starp Vāciju un ASV attiecībā uz drošību ir acīmredzams

13
(atjaunots 18:33 03.07.2020)
Nesaskaņas starp VFR un ASV attiecībā uz drošību Eiropā ir acīmredzams, taču daļas ASV kontingenta izvešana no VFR vēl nenozīmē sistemātiskus risinājums un nav saistīta ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, saka eksperts-ģermānists Aleksandrs Kamkins.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Amerikas prezidents Donalds Tramps atbalstīja daļas ASV kareivju izvešanu no Vācijas. Uz jaunu dienēšanas vietu dosies 9,5 tūkstoši kareivju, paziņoja Pentagona oficiālais pārstāvis Džonatans Hofmans. Pēc viņa teiktā, par viņu jauno uzdevumu kļūs "KF savaldīšana un NATO stiprināšana".

Komentējot šo paziņojumu, Krievijas Zinātņu akadēmijas Eiropas Institūta Vācijas pētījumu centra vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Aleksandrs Kamkins atzīmēja, ka šeit nav runa par amerikāņu kontingenta izvešanu no Vācijas, drīzāk, var notikt daļas kareivju pārdislocēšana – Polija, piemēram, pat ir gatava maksāt par ASV karaspēku izvietošanu.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eksperts uzsvēra, ka Donalda Trampa lēmums izvest 9,5 tūkstošus kareivju no Vācijas nav kaut kāds sistēmu veidojošs solis – tas, no vienas puses, ir izdevumu optimizācija, turklāt – nedz kodolieroči, nedz dronu vadības centrs no VFR netiek izvesti.

"Šis kontingenta skaita samazinājums nekādā veidā nav saistīts ar Eiropas vienotās armijas izveidošanas iniciatīvām, tas, nosacīti runājot, ir vienkārša šaujampulvera pārlikšana no viena groza citā," sacīja Kamkins radio Sputnik.

Taču zināmas kustības un apgaismības Vācijas politiskajai klasei tomēr parādās, un kopumā šī situācija var kalpot par vienu no stimuliem konkrētām darbībām attiecībā uz pāreju pie Eiropas vienotās armijas izveidošanas, taču šeit pagaidām ir pārāk daudz nenoteiktības, nobeigumā sacīja eksperts.

Камкин: факт разногласий между Германией и США по поводу безопасности в Европе налицо
13
Tagi:
NATO, Vācija, ASV
Pēc temata
Merkele aicina Eiropu padomāt par pasauli bez ASV līdera vietā
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
ASV gatavojas "uzdāvināt" Vāciju Krievijai
Krievijas dienas svētki, foto no arhīva

Eksperts pastāstīja par Krievijas vietu pasaulē pēc ASV līderības beigām

40
(atjaunots 12:14 02.07.2020)
Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču to ekonomika vairs nav visspēcīgākā.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Par ASV mantiniekiem pasaules līderībā var kļūt Krievija, Indija un Ķīna. Sarunā ar "Večerņaja Moskva" Reģionālo problēmu institūta ģenerāldirektors Dmitrijs Žuravļovs šādi komentēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles paziņojumu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš Merkele paziņoja, ka Eiropas valstīm ir nopietni jāaizdomājas par jaunu realitāti, kur Savienotās Valstis var netiekties būt pasaules līderi.

Eksperts atzīmē, ka ASV pārstājušas būt absolūtais līderis pasaulē.

"Pēc 1945. gada Eiropa ir pieradusi domāt, ka amerikāņi ir galvenie," paskaidroja Žuravļovs.

Pēc speciālista sacītā, Savienotajām Valstīm ir spēcīga armija, taču vairs nav visspēcīgākā ekonomika.

Žuravļovs uzskata, ka Krievijai ir milzīgs potenciāls, pirmām kārtām fundamentālā zinātne.

Politologs uzsver, ka par jaunajām ASV konkurentēm kļuvušas Ķīna un Indija, taču tām nav attīstītas fundamentālās zinātnes, kas nodrošinātu jaunas nozares ekonomikā. Taču viņš atzīmēja, ka zinātne šajās valstīs attīstās straujos tempos.

Iepriekš Vācijas kanclere jau uzstājusies ar kritiskiem izteicieniem attiecībā uz Savienotajām Valstīm. Tostarp septembrī viņa paziņoja, ka Eiropai ir nepieciešams pašai domāt par savu drošību, jo ASV neaizstāvēs to automātiski, kā tas bija aukstā kara laikos.

40
Tagi:
ASV, Krievija
Pēc temata
Merkele izsludināja ASV hegemonijas beigas: Baltijas valstīm ir vērts aizdomāties
Eiropas Savienības galvenais diplomāts pasludinājis Amerikas ēras galu
Foreign Policy: Eiropa izvērtē dolāra hegemonijas iznīcināšanas iespējas
Pasaule apgriezusies kājām gaisā: Vācija gatavo sankcijas pret ASV
Covid-19

Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

0
(atjaunots 11:59 04.07.2020)
Visā epidēmijas laikā Latvijā ir atklāti 1123 ar Covid-19 inficēto: statistika ļoti lēni, taču lien uz augšu.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, aizritējušajā diennaktī Latvijā ir veikti 1185 koronavīrusa testi. Atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums.

​Stacionēts viens pacients ar Covid-19. Tagad Latvijas stacionāros ārstējas pieci pacienti ar koronavīrusu. Vienam no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā šajā periodā kopš koronavīrusa pandēmijas sākuma Latvijā ir veikti 156 784 izmeklējumi un atklāti 1123 inficētie.

Izveseļojušies 1000 cilvēki, no slimnīcām tika izrakstīts 181 pacients, savukārt 30 cilvēki nomira.

​Atgādināsim, ka Latvijā darbojas mobilā lietotne Apturi Covid. To lejupielādējuši aptuveni 80 tūkstoši valsts iedzīvotāju.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar personu, kas ir inficējusies ar Covid-19, ilgāk nekā 15 minūtes, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Lietotnes autors Andris Bērziņš iepriekš atgādināja, ka šī lietotne palīdz precīzāk noteikt cilvēku loku, ar kuriem ir kontaktējis inficētais. Tā ir izveidota, lai palīdzētu Slimību profilakses un kontroles centram. Taču pašlaik Apturi Covid lieto pārāk maz Latvijas iedzīvotāju, lai to varētu uzskatīt par efektīvu palīgu.

0
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Petraviča pastāstīja, kāds būs palīdzības plāns Covid-19 otrā viļņa gadījumā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Bēres pēc bērēm: Latīņamerikai pāri veļas Covid-19 pandēmija
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi